438,518 עסקים | 234,379 חוות דעת
כתבות בנושא יועצי השקעות - תמונת אווירה

מילון מונחים בתחום ההשקעות - מושגים מעולם הכלכלה

לא צריך להיות כלכלנים דגולים כדי להשקיע ולהרוויח בשוק ההון, אבל בהחלט נחוץ ידע בסיסי ושליטה במושגים מסוימים מעולם הכלכלה. על כן, במיוחד בשבילכם, מילון מונחים בתחום ההשקעות שמתמקד בכל אותם מושגים מפוצצים הקשורים לכלכלה ונראים קשים להבנה, אך בהחלט אפשריים לפיצוח. כל אותם צירופי מילים שאיננו יודעים מה הם אומרים, אבל אנחנו חייבים להבין כדי להצליח. אז מהי תשואה ומהו מדד? מהו דיבידנד ומה זה נאסד"ק? מהי ריבית ומה זה אומר הכנסה הונית

בכתבה זו:
אנג'ל | ביתא | דיבידנד | הכנסה הונית | הכנסה פירותית | מדד | מדד הדאו ג'ונס | מדד ת"א 100 | מדד המעו"ף | נאסד"ק | ריבית | ריבית בנק ישראל | ריבית משתנה | ריבית פריים

הדרך לעשות כסף, להגדיל רווחים, לייצר הכנסות וליצור תשואות מתחילה כאן. לרשותכם מורה נבוכים בעולם של כסף: מילון מונחים בתחום ההשקעות ובעולם הכלכלה מ- א' ועד ת'. 

אנג'ל

אנג'ל הוא כינוי לאדם פרטי המשקיע בחברות סטרט אפ בראשית הדרך. חברות ההזנק הללו זקוקות נואשות להון כדי לממן את הפעילות שלהם, שלא ברור אם תצליח ואם תניב רווחים. שלב הקמת החברה הוא השלב הקריטי, ובו גיוס ההון קשה בהחלט. קרנות הון סיכון לרוב אכן משקיעות בחברות סטרט אפ, אבל לא בשלב ראשוני כמו האנג'לים. אותם אנג'לים לוקחים  סיכון גדול בהשקעה בחברות הללו, אך גם נהנים מתשואה גדולה במיוחד, אם וכאשר מגיעה ההצלחה. משקיעים מסוימים  בוחרים לקחת את הסיכון, והופכים אנג'לים בעצמם, או מצטרפים לקבוצת משקיעי אנג'ל שמפזרים ביניהם את הסיכון.  האנג'לים אמנם מסתכנים, אבל נהנים מאחוזים בחברה ומהשתתפות ברווחים העתידיים הצפויים. 

ביתא

מדד הביתא הוא מדד הבוחן את הסיכון הכרוך בהחזקה של מניה מסוימת, וקובע עד כמה המניה הנבחנת מושפעת מהשינויים בשוק. אותו מדד סטטיסטי בוחן וקובע גם את הרגישות של תיק השקעות מסוים לתנודתיות בשוק. מדד זה, הבוחן, למעשה,  את מידת "המסוכנות" של ההשקעה בנייר ערך או בהשקעה הנבחנת, משמש כלי לחיזוי וייעוץ השקעות, ומסייע ליועצי  השקעות, למנהלי תיקי לקוחות ולמשקיעים לגבש התנהלות כלכלית רצויה, ולכן הוא מכונה מדד סיכון. 

דיבידנד

סכום כסף שאותו מעבירה חברה לבעלי מניותיה, בהתאם לשיעור מניות החברה שהם מחזיקים בידיהם. הבורסה היא למעשה זירה המאתרת ומגייסת הון ממשקיעים, ומעבירה אותם לידי תאגידים הנסחרים בבורסה. לתאגיד יש צורך בכספי ההשקעה כדי להמשיך להתקיים, לפעול ולהתפתח, ולמשקיעים יש אינטרס שהתאגיד יתקיים, יפעל וירוויח. חברה הנסחרת בבורסה  ומתנהלת היטב, מיטיבה עם בעלי המניות שהשקיעו בה. הטבה זו מתבטאת בהגדלת ההון שבידי המשקיעים, ובשיפורו  מהמצב ההתחלתי. אחת הדרכים להגדיל את ההון היא על ידי חלוקת דיבידנד - תשלום חד פעמי מהרווח של התאגיד לבעלי המניות. הדיבידנד נחשב להכנסה פירותית, ומכונה גם תשואה. בעל המניות השקיע כסף ורכש את המניה, ופעולה זו הניבה לו  רווח כספי ממשי בזכות הדיבידנד. הדרך האחרת שבה יוצא נשכר בעל המניה, היא כאשר ערך המניה של החברה עולה – מה  שאומר הגדלה בהון ההתחלתי של המשקיע. הכנסה זו מכונה הכנסה הונית - ההון של המשקיע גדל, אך התשואה איננה מידית, אלא תמומש ותתורגם לכסף ממשי רק כאשר המניה תימכר במחיר גבוה מזה שבו נרכשה.

הכנסה הונית

הכנסה למשקיע בדמות הון שגדל. בהקשר של השקעה בניירות ערך, השקעה הונית היא כינוי למצב שבו משקיע רכש נייר ערך כלשהו, ובחלוף זמן מה ערכו של נייר הערך עלה. בזכות עלייה זו סך הונו של המשקיע גדל. 

הכנסה פירותית

הכנסה זו מכונה גם תשואה, ומתייחסת לקבלת כסף ממשי שגורף משקיע כתוצאה מהשקעתו. הכנסה פירותית היא הכנסה שוטפת, שמכונה פירותית משום שהיא פרי ההשקעה. הכנסה פירותית מגיעה לידי המשקיע, מבלי שיממש אותה או ימכרה.  כך, למשל, דיבידנד הוא הכנסה פירותית; דמי שכירות על נכס הם הכנסה פירותית מהשקעה בנדל"ן; ריבית היא הכנסה  פירותית מחיסכון או מפיקדון וכן הלאה.

מדד

כלי שמודד וקובע רמה של מאפיין מסוים. כלי זה הוא כלי סטטיסטי שעל ידי חישובים קובע מהי הרמה של אותו מאפיין שנבדק,  כאשר אפשר להשוות בין הרמה שנקבעה בנקודת זמן מסוימת, במצב נסיבות מסוים ובמקום מסוים, וכך ללמוד על השינויים  ברמת אותו מאפיין, לפי הנסיבות שהשתנו. יש מדדים רבים הקובעים את רמתם של מאפיינים מגוונים, כמו מדד התל"ג,  הקובע מהי מידת הפיתוח הכלכלי של כל מדינה, ומאפשר השוואה בין רמות ההתפתחות של מדינות שונות, או מדד המחירים  לצרכן, הבודק את רמת ההוצאות עבור מחיה בחודש אחד, לעומת חודש אחר. בהקשר של השקעות, מדד יכול להיות מדד   סיכון, כגון מדד ביתא, המנתח וקובע את רמת הסיכון של מניה מסוימת, או מדד המשקף את ערכן של מניות, כמו מדד תל אביב 25, המשקף את מחירן של 25 מניות החברות הציבוריות הנסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב בעלות שווי השוק הגבוה ביותר. מדדי מניות משקפים את ה"רוח" של הבורסה ואת מצבה בעת פרסום המדד.

מדד הדאו ג'ונס

מדד המשקלל 30 שערי מניות של החברות הציבוריות הגדולות ביותר והחזקות ביותר שנסחרות בבורסה לניירות ערך בעיר ניו יורק.

מדד ת"א 100

מדד המשקלל 100 שערי המניות החזקות ביותר (כלומר, בעלות שווי השוק הגבוה ביותר) בבורסה לניירות ערך בעיר תל אביב.

מדד המעו"ף

נקרא גם מדד ת"א 25 והוא מדד המשקלל 25 שערי המניות החזקות ביותר (כלומר, בעלות שווי השוק הגבוה ביותר) בבורסה לניירות ערך בעיר תל אביב.

נאסד"ק

אלה הם ראשי תיבות של המשפט המסורבל הזה - NATIONAL ASSOCIATION OF SECURITIES DEALERS AUTOMATED QUOTATION SYSTEM; ובעברית פשוטה מדובר במערכת ממוחשבת המשמשת למסחר בניירות ערך.  זוהי למעשה מעין בורסה און-ליין שייחודה בכך שהמסחר והפעילות בה מתקיימים בעזרת מחשבים ורשת האינטרנט. זירת  המסחר המקוונת הזו מאוד פופולארית בכל העולם, ונסחרות בה אלפי מניות של חברות מוכרות. כמו-כן, מפרסמת בורסת  הנאסד"ק את מדד הנאסד"ק המשקלל את 100 שערי המניות החזקות ביותר (כלומר, בעלות שווי השוק הגבוה ביותר)  בבורסת הנאסד"ק.

ריבית

סכום כסף שמשלם לווה למלווה בגין השימוש בהלוואה, בנוסף להחזרת סכום ההלוואה המקורי המכונה קרן. כל בנק המעניק  הלוואה ללקוח, מחתים אותו על חוזה הקובע את תנאי ההלוואה, וקובע את גובה הריבית ואת מאפייניה, כאשר יש כמה סוגי  ריבית. הריבית הפשוטה מחושבת באופן יחסי לקרן, ונקבעת מראש כאחוז מסכום ההלוואה המקורי. ריבית זו נשארת קבועה  עד לסיום ההחזר של כל הלוואה. יש גם ריבית משתנה וריבית פריים.

ריבית בנק ישראל

בנק ישראל מלווה כסף לבנקים המסחריים בארץ, וגם לווה מהם כסף. הוא משלם ריבית בגין ההלוואות שהוא נוטל, וגובה ריבית בגין ההלוואות שהוא נותן. ממוצע הריביות הללו הוא שיעור הריבית שתיקבע ותכונה ריבית בנק ישראל. לריבית זו  השפעה רבה על מצב המשק, ונוהגים להצמיד אליה ולקבוע לפיה ריביות רבות ומגוונות. קביעת שיעורי ריבית ישראל היא  מלאכת מחשבת מורכבת ועדינה, שהשלכותיה משקפות מדיניות כלכלית ומשפיעות על מצבה הכלכלי של ישראל. כך, למשל,  ריבית ברמה גבוהה מדי עשויה לרסן את הפעילות הכלכלית במשק עד כדי האטה או אפילו מיתון, אבל אין לקבוע שיעור נמוך  מדי של הריבית, משום ששיעור שכזה אמנם יעודד את הפעילות הכלכלית במשק, אך עשוי לגרום לעליית מחירים ואף לאינפלציה. האיזון העדין הזה נעשה בכל שנה מחדש. 

ריבית משתנה

ריבית שמשתנה במהלך תקופת החזר ההלוואה, ואיננה נשארת קבועה, כאשר השינוי מתרחש לרוב על ידי הצמדת הריבית  למדד מסוים או לריבית הנקבעת על ידי גוף חיצוני (בנק ישראל, לדוגמה) או כזו המקובלת בשוק בזמן לקיחת ההלוואה. 

ריבית פריים

ריבית פריים מכונה גם ריבית בסיסית בחח"ד, וזוהי ריבית הנקבעת על ידי הבנקים כריבית בסיסית לחישוב בעסקאות עם לקוחות הבנק (הלוואות, פיקדונות, עסקאות אשראי). בישראל ריבית זו נקבעת מראש על ידי הבנקים. כל בנק יכול לקבוע  שיעור בעצמו, אבל בפועל נעשה תיאום בין הבנקים ושיעור ריבית הפריים משותף לכולם. ריבית הפריים מחושבת לפי ריבית בנק ישראל בתוספת אחוז מסוים. 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools