כתבות בנושא מסעדות אורגניות - תמונת אווירה

אוכל אורגני במסעדה - לאכול בלי היסוס, מזון ללא ריסוס

הימים שבהם חסידי מזון אורגני נחשבו לתימהונים, חלפו מן העולם. הדרישה לאוכל בריא, לא מרוסס, לא מעובד ועשיר בבריאות זלגה כבר מזמן למיינסטרים, והיום רובנו מעדיפים ליהנות מאוכל טוב וטעים יותר מבלי לסכן את בריאותנו. אז בימינו אנו, כשאוכל אורגני הוא כבר לא מילה גסה ואפשר למצאו בכל סופר, חנות ואפילו בשוק, גם המסעדות סוף-סוף עלו על הגל ומציעות ארוחות בריאות, משביעות וסופר טעימות עם מרכיבים אורגניים. אז מה זו מסעדה אורגנית? מה הקשר בין מסעדה אורגנית למסעדה טבעונית? איך מאתרים מסעדה המציעה מזון אורגני ואיך נדע שלא עובדים עלינו? כל התשובות בדרך לארוחות שף נקיות מרעלים

בכתבה זו:
סוגי מסעדות אורגניות | אז איך מאתרים מסעדה אורגנית? | איך יודעים אם זה טעים? | כך תוודאו שמדובר באוכל אורגני למהדרין

לפני שנספק מידע מעשי על האפשרויות לסעוד בבטחה ובבריאות במסעדות אורגניות הפזורות ברחבי הארץ, ומציעות מגוון רחב של מנות מחומרי גלם אורגניים למהדרין, חשוב לשאול את שאלת השאלות: מה זה מזון אורגני, והאם ומדוע הוא בריא יותר?
מזון אורגני הוא מזון טבעי הגדל "פרא", כלומר, ללא שימוש בחומרים הנפוצים בגידול מזון בעת המודרנית. בפועל, מדובר במזון שגדל בצורה טבעית לחלוטין. כאשר מדובר בצומח, זה אומר ללא חומרי הדברה ודשנים כימיים, וכשמדובר במזון מן החי, הכוונה היא גידול ללא תרופות והורמונים. מזון אורגני הוא מזון טבעי גם מבחינת היבט נוסף - הוא מגיע לצלחת בצורתו הגולמית הראשונית, ואינו עובר תהליכים של עיבוד, של הנדסה גנטית או הוספת כל חומרים משמרים וצבעי מאכל.
טענותיהם של חובבי המזון האורגני מגובות במחקרים מדעיים מבוססים לא מעטים, המצביעים על היות המזון האורגני בריא יותר, או לכל הפחות מזיק פחות בהשוואה למזון לא אורגני. רבים תולים חלק מתחלואות האנושות במזון מעובד, מרוסס ומלא בתרופות והורמונים ורואים בו גורם לתחלואה. הקשר בין תזונה לבריאות הוא קשר גורדי חזק שקשה לנתקו, ויותר ויותר  אנשים בוחרים לשפר את סיכוייהם להיות בריאים באמצעות בחירה באורח חיים מאוזן ובריא, הכולל בין היתר הקפדה על צריכת מזון אורגני ושימוש בחומרי גלם אורגניים.
בעשור האחרון המוני האנשים שהבינו את הקשר שבין תזונה לבריאות, תרים אחר מזון אורגני זמין לא רק בבית. הם רוצים לצאת לבלות וליהנות מאוכל מובחר, ממנות עסיסיות וערבות לחך, מאווירה טובה במסעדה משובחת, וכל זאת, מבלי לשלם במחיר של בריאות או של פגיעה בעקרונות שכה חשובים להם. על רקע הצורך הזה, צצות עוד ועוד מסעדות בריאות המציעות  מנות אורגניות.

סוגי מסעדות אורגניות

כשמדברים על מסעדות אורגניות מתייחסים לאחד מסוגי המסעדות הבאים:
 
1. מסעדה טבעונית אורגנית או מסעדה אורגנית צמחונית: טרנד הבריאות מוצא לא רק קשר בין תזונה נכונה לבריאות,  אלא גם קשר בין אכילת מזון טבעי ולא מעובד, חף מבשר ועוף לבין אורח חיים בריא ומאוזן. על כן, רבות מהמסעדות האורגניות הן גם צמחוניות או טבעוניות. חלקן יכולות להיות בתי קפה חלביים, אחרות - מסעדות המציעות מנות מיוחדות, חלקן משמשות כמרכזי בריאות וסגנון חיים ויש שכבר הפכו למוסדות של ממש המככבים בגזרת המזון  הבריא. מסעדות אלה מתחייבות שכל המנות בתפריט שלהן מבוססות על מזון אורגני בלבד. 
 
2. מסעדה אורגנית: לסוג זה של מסעדות אורגניות משתייכות המסעדות המכונות גם "מסעדות בריאות". אלה הן מסעדות שכל המנות בתפריט שלהן מבוססות על מזון אורגני בלבד. הן עומדות בסימן של בריאות (דגנים מלאים, קמח מלא, הרבה פירות וירקות, מיצים מיוחדים עשירים בבריאות, קינוחים ייחודיים ועוד), אולם התפריט איננו צמחוני או טבעוני. במסעדות אלה, רוב המנות בתפריט מורכבות מחומרי גלם אורגניים, הבישול הוא בישול בריא והארוחות המוצעות כוללות את כל אבות המזון והן מלאות, מזינות ובריאות. מסעדה אורגנית טהורה היא כזו שכל המנות בה מורכבות מחומרי גלם אורגניים, אפילו האלכוהול, הקפה, השתייה הקלה ואפילו חומרי הניקוי אקולוגיים. בחלק מבתי האוכל גם הכוסות הן חד-פעמיות. גם המנות הבשריות מורכבות מעוף ובשר אורגניים, מה שאומר שהם נקיים מהורמונים, מאנטיביוטיקה ומשאר מרעין בישין. 
 
3. מסעדה "רגילה" הכוללת במנות שלה מנות אורגניות: המסעדות המשולבות הן גם אופצייה טובה לחובבי הבריאות. הם יכולים לצאת עם החבר'ה, ובעוד ה'בסטי'ס' שלהם תוקעים המבורגר נוטף שומן, הם יכולים ליהנות ממנה אורגנית מזינה ובריאה. שילוב בהחלט מנצח המאפשר ליהנות מכל העולמות מבלי לוותר ולהפסיד. 

אז איך מאתרים מסעדה אורגנית?

בעזרת האינטרנט כמובן. ואם המלכה האם בתחומי החיפוש ברשת היא גוגל, הלוא בתחומי חיפוש המסעדות בישראל, המחזיקה בכתר היא ללא ספק zaprest.

אתר rest.co.il הוא אתר המסעדות של ישראל, ובו אפשר למצוא את כל המסעדות, מכל הסוגים, בכל המקומות ומכל המאפיינים. באתר תוכלו לא רק לאתר מסעדה אורגנית טובה, אלא גם להתרשם מהתפריט, לקרוא חוות דעת של גולשים שבוודאות היו במקום ואפילו להזמין שולחן בקליק אחד.

איך יודעים אם זה טעים?

אחרי שאיתרתם מסעדה אורגנית מתאימה, אתם ודאי חוששים 'ליפול', ותוהים אם היא אכן תצדיק את ההשקעה. ובכן, אין דרך  יעילה במיוחד למנוע נפילה במסעדה, אולם יש דרך למזער סיכונים. כמובן שאל תוותרו על המלצה אישית. אם יש לכם חברים חובבי אוכל אורגני (למי אין?), קבלו מהם המלצות, ותוכלו כמובן להיעזר גם בחוות הדעת של סועדים שכבר ביקרו במסעדה שאתם שוקלים ללכת אליה.  
כמו-כן, מנות אלה גם במסעדות אורגניות וגם במסעדות רגילות הן לרוב טעימות. מדוע? משום שאוכל אורגני הוא טעים יותר.  מרכיבי יסוד אורגניים 'בלדי', הם עשירים בטעמים הרבה יותר ממרכיבים לא אורגניים. לא בכדי אוכל אורגני הוא שם נרדף לטעם אנין. 

כך תוודאו שמדובר באוכל אורגני למהדרין

בישראל פועלות שלוש חברות פיקוח על מוצרים אורגניים אשר מוסמכות על ידי משרד החקלאות להעניק אישור שמסעדה היא אורגנית. אם למסעדה יש אישור מידי אחת מהחברות הללו - "סקאל", "אגריאור" ו"איי.קיו.סי" - אתם יכולים להיות שקטים. 
יחד עם זאת, חשוב לדעת שהרבה מהמסעדות המציעות מזון אורגני, לא טרחו להשלים את קבלת האישור. זה גם יקר וגם לוקח זמן, וחלקן בחרו לוותר על התענוג. זו לא סיבה למהר ולפסול את המסעדות הללו. היינו מציעים לכם להתרשם מהמנות,  ולתת לחך שלכם לזהות אם מדובר במזון אורגני שלרוב הוא איכותי יותר ובעל טעם מרוכז. גם הפירות והירקות צבעוניים ויפים יותר.

אתם גם מוזמנים לקפוץ למטבח, לשוחח עם השף, לשאול על הספקים ולקבל רושם כללי. אל תתביישו לשאול מה אורגני ומה לא. אל תהססו לברר מה בדיוק הופך את הפלאפל הזה לאורגני (האם אלה גרגירי החומוס שהונבטו או משהו אחר?), שימו לב לאותיות הקטנות ואל תשכחו ש"טבעי" זה לא "אורגני". עם הזמן תלמדו לשים לב להבדלים ולפרטים הקטנים. מה שחשוב זה לסמוך על האינטואיציה שלכם ולא להתבייש לשאול ולברר. 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools