כתבות בנושא עו"ד דיני משפחה וירושה - תמונת אווירה

בדיקת אבהות - מתי ואיך אפשר לדעת בוודאות?

החיים מלמדים כי יש לא מעט מקרים שבהם מתעוררים ספקות באשר לזהות האב הביולוגי של ילד או ילדה, ורק בדיקת אבהות תוכל להטות את הכף ולשים קץ לספקות. האם אב חייב את הסכמת האם לבדיקה? תוך כמה זמן מקבלים תוצאות? האם אפשר לעשות בדיקה כזאת בבית? האם בגיר יכול להגיש בקשה לבדיקה? על שאלות אלו ועוד ענתה עו"ד אווה גלעדי בפורום 'אבהות'.

בכתבה זו:
בדיקת אבהות בזוגיות ללא נישואין | האם חייבים את הסכמת האם לבדיקה? | בדיקת אבהות ביתית | גניבת זרע | היריון לא מתוכנן | ממזרות | בדיקת אבהות ללא ידיעת הנבדק | קבלת תוצאות בדיקת אבהות | מעוניין להיות חלק מחיי ילדי | בדיקת אבהות לאחר גיל 18

שאלת האבהות היא נושא רגיש מאוד, היות ומדובר בסוגיה המבוססת ברובה על אמון בין הגבר ובין האישה, וכאשר מופר האמון ועולות השאלות באשר לזהות האב הביולוגי, אין דרך  להיות בטוחים בוודאות, למעט באמצעות בדיקת DNA. אמנם יש מאפיינים חיצוניים או גנטיים, כאלה ואחרים, שעשויים לשפוך מעט אור על הנושא, אך אלה אינם משמשים הוכחה חד משמעית בפני עצמם. בדיקת אבהות אינה מאושרת בארץ לכל אב שחפץ בכך, וכדי לאשרה צריכות להתקיים נסיבות מיוחדות. תשובות לשאלות בנושא, סיפקה עו"ד אווה גלעדי בפורום אבהות.

בדיקת אבהות בזוגיות ללא נישואין


שאלה: לחברתי ולי נולד ילד. רק עכשיו, כשהוא בן חודש, היא אמרה לי שיכול להיות שהוא לא שלי. נרשמתי כבר במשרד הפנים כאביו. עולמי חרב עליי, ואני חייב לדעת אם אני האבא או לא. האם יש לי אפשרות? וגם - בגלל בגידתה, אני לא בטוח שאהיה מעוניין להישאר אתה, גם אם הילד שלי. האם אהיה זכאי לראות אותו אם אבחר להיפרד ממנה? 
תשובה: מהמילה "חברתי" אפשר להסיק שאינכם נשואים. יש באפשרותך לפנות לבית המשפט בבקשה לבצע בדיקה. מאחר שאם אכן אינכם נשואים, אין חשש ממזרות, סביר  להניח שבית המשפט יפנה אתכם לבדיקה גנטית. 
להמשך שאלתך, אם יסתבר שהילד אכן שלך ובכל זאת תחליטו להיפרד, תוכל להגיש לבית המשפט בקשה להסדרי ראייה, וכמובן תהיה לך הזכות לראות את הילד שלך ותהיה לך  הזכות להיות מעורב בכל העניינים הקשורים בו כגון חינוך, בריאות וכו'.

האם חייבים את הסכמת האם לבדיקה?


שאלה: בני בן 5, ולאחרונה עלו לי חשדות שהוא לא שלי. פניתי לאשתי בבקשה לעשות בדיקת אבהות, אבל היא מסרבת. האם חייבים את הסכמת האם?
תשובה: לשאלתך, חייבים בעיקר את הסכמת בית המשפט. לא חייבים את הסכמת האם. ואולם, אם  אתם נשואים ויש חשש ממזרות, סביר להניח שבית המשפט לא יאפשר ביצוע בדיקה. על כל פנים,  לביצוע בדיקה עליך להגיש בקשה מתאימה לבית המשפט.

בדיקת אבהות ביתית


שאלה: בארה"ב יש בדיקה ביתית שאפשר לעשות כדי לגלות אם אני האבא או לא. אם אני משיג ערכה כזאת, האם היא תהיה קבילה פה בארץ
מבחינה משפטית?
תשובה: בארץ הבדיקה לא תהיה קבילה, שכן בארץ אפשר לעשות בדיקה כזאת רק בהוראת בית המשפט, וכל בדיקה אחרת אינה קבילה. הסיבה לכך היא החשש מממזרות.

גניבת זרע


שאלה: אישה שהכרתי סיפרה לי שהיא לא יכולה להביא ילדים, וגם לא רוצה ילדים. היה בינינו רומן של כמה חודשים, ואז היא אמרה לי שהיא נכנסה להיריון ומתכוונת לגדל את הילד. מדובר פה בגניבת זרע. האם אישה כזאת לא עוברת עבירה פלילית כשהיא משקרת ככה ומשאירה אותי ללא שליטה על מצבי? אני לא התכוננתי להיות אבא לילדים, ובטח לא אתה.

תשובה: למרות שזה נשמע לא הוגן, סביר להניח שאתה תחויב בתשלום מזונות אחרי קביעת האבהות שלך. המזונות משולמים לצורכי הקטין ולטובתו, על כן לבית המשפט לא משנה אם זאת גניבת זרע או לא. הילד זקוק למזונות. אני ממליצה להיות מיוצג ע"י עורך דין כאשר יגיעו לידיך תביעת אבהות ותביעת מזונות. בהצלחה.

היריון לא מתוכנן


שאלה: בתי נכנסה להיריון לא מתוכנן מבחור שהכירה לפני כמה חודשים. הבחור לא עובד בעבודה קבועה, יש לו חובות והוא גר אצל ההורים שלו. בתי והוא כבר לא ביחד, אבל אני מנסה להבין מה יקרה אחרי שהיא תלד. אין לו כסף לממן את עצמו, אז איך הוא יעזור לגדל ילד. מה עלינו לעשות אם לא יוכל לעזור כלכלית לגדל את הילד?

תשובה: בתך תצטרך להגיש כמה בקשות לבית המשפט: הראשונה, בקשה לפסק דין הצהרתי בעניין אבהות, כדי שהאב יירשם כאבי היילוד. בקשה שנייה היא תביעת מזונות עבור היילוד. איך האב ישלם, האם יש לו אפשרות לשלם וכו' - אלה הן בעיות שלו, לא של האם והיילוד. בכל מקרה, אני מציעה להתייעץ עם עורך דין, שכן אפשר גם להגיש תביעה כספית לפני הלידה עבור צרכיו הראשונים של היילוד. בהצלחה!

ממזרות


שאלה: איך אני יודעת אם הילד שלי נחשב ממזר, ואיך זה יכול לפגוע בו?
תשובה: ילד נחשב ממזר אם הוא נולד לאישה נשואה ולאב שאיננו בעלה. מאחר שבתי דין רבניים  ובתי משפט לענייני משפחה עושים כל שביכולתם כדי שילד לא יוכר כממזר, האב שיירשם כאבי הילד  הוא הבעל, גם אם הוא לא האב הביולוגי.
ממזרות עלולה לפגוע בילד כאשר ירצה להינשא ברבנות. לא רק הילד עצמו ייחשב ממזר, אלא גם  צאצאיו לדורי דורות. 

בדיקת אבהות ללא ידיעת הנבדק


שאלה: האם אפשר לבצע בדיקת אבהות ללא הסכמתו של הנבדק או ללא ידיעתו של הנבדק?

תשובה: התשובה היא לא. עד לפני כמה שנים היו מעבדות פרטיות שבהן אפשר היה לעשות בדיקה לסיווג רקמות, באופן פרטי בארץ או בחו"ל, והן היו קבילות בבתי המשפט. בשנים האחרונות בדיקות אלה אינן קבילות עוד, ויש חוק האוסר על מעבדות פרטיות לעשות בדיקות לסיווג רקמות, ללא הפניה של בית המשפט.

קבלת תוצאות בדיקת אבהות

שאלה: כמה זמן נדרש, מבחינה טכנית, עד שיש תוצאות לבדיקת אבהות?
תשובה: משך הזמן שעובר, מיום עשיית הבדיקה במעבדה ועד לקבלת תוצאות, תלוי מאוד בעומס  על המעבדה. בדרך כלל זה לוקח בין שבועיים לחודש.

מעוניין להיות חלק מחיי ילדי

שאלה: זוגתי לשעבר נכנסה להיריון, והיא מעוניינת לגדל את הילד בעצמה. אני מעוניין להיות חלק מחייו של הילד שלי. האם יש לי דרך להוכיח אבהות, ולזכות בזכות לראות את ילדי?
תשובה: יש לך הזכות להגיש תביעת אבהות בבית משפט לענייני משפחה. תוכל להגיש תביעה זו לאחר הלידה. לאחר הוכחת האבהות, תוכל להגיש בקשה להסדרי ראייה, וגם בקשה למשמורת משותפת, אם תחפוץ בכך. אם התנאים יתאימו, גם תוכל להיות משמורן משותף עם האם. עם זכויות אלה מגיעות גם חובות - כגון תשלום מזונות עבור הילד וכו'.

בדיקת אבהות לאחר גיל 18

שאלה: האם נער בן 18 שרוצה לדעת בוודאות אם אדם מסוים הוא אביו, יכול לבדוק את זה גם אם האב "החשוד" לא רוצה לעשות את הבדיקה? האם לא יודעת בוודאות אם זהו האב, אבל יש חשד,  והיום הבן רוצה לדעת בוודאות. האם זה אפשרי, למרות הגיל של שני הנבדקים?
 
תשובה: כדי לענות לשאלה זו חשוב לדעת מי רשום היום כאב, ואם האם נשואה לאב הרשום. באופן עקרוני, בדיקה לסיווג רקמות תאושר על ידי בית המשפט רק אם אין חשש ממזרות, וזה לא משנה  אם הילד קטין או בגיר. העובדה שאתה בן 18 משנה רק כי את הבקשה לבית המשפט תוכל להגיש בעצמך כבגיר.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools