438,703 עסקים | 234,303 חוות דעת
כתבות בנושא סדנאות ניהול והדרכת מנהלים - תמונת אווירה

סדנאות פיתוח מנהלים - כי תמיד יש מקום לשיפור

מנהל טוב הוא ערובה להצלחה, וניהול טוב הוא תנאי הכרחי ובסיסי להישגים ולתוצאות. כל מנהל בכל גוף - ארגון, עסק, מחלקה, צוות, מפעל או חברה - חייב לשאת באמתחתו סט של כלים, מיומנויות וידע שיהפכו אותו למנהל ראוי ומקצועי. אחת הדרכים להכשיר, לפתח, לשפר ולעדכן מנהלים טובים היא השתתפותם בסדנאות פיתוח מנהלים. שם רוכשים המנהלים ידע עדכני, משחיזים את יכולותיהם, משפרים את תפקודם ורוכשים עוד ידע נחוץ שיתרום לכל המעורבים. אז מהן סדנאות פיתוח למנהלים? מדוע הן כה נחוצות? מה לומדים בהן ואיך בוחרים סדנת ניהול לעובדי הארגון?

בכתבה זו:
למה מומלץ לשלוח מנהלים לסדנאות ניהול? | מהן מטרותיהן של סדנאות פיתוח למנהלים? | מה לומדים בסדנת מנהלים? מהם התכנים העיקריים שנלמדים בסדנאות הפיתוח? | איך לבחור סדנת ניהול?

במסגרת של הדרכת עובדים במקומות תעסוקה רבים בישראל, בולטות סדנאות מנהלים שמכונות גם סדנאות ניהול או קורס פיתוח למנהלים. כולם מבטאים את אותו דבר – מתכונת שבה לומדים מנהלים, עוברים העשרה, מקבלים ידע, מתרעננים וצוברים עוד כלים ומיומנויות נחוצים לייעול עבודתם. 

למה מומלץ לשלוח מנהלים לסדנאות ניהול?

1. שבירת שגרה: מקצוע הניהול הוא מקצוע שוחק וזו סיבה מרכזית לצורך בהדרכת מנהלים. סדנאות ניהול יכולות להיות מפגש שובר שגרה, מרענן ושונה שיתרום למורל המנהלים, ויסייע להם למלא מצברים שמתרוקנים. 
2. רכישת כלים לניהול: מקצוע הניהול, בניגוד לאמונה הרווחת, הוא מקצוע נרכש. לא כולם נולדים עם זה, וגם אלה שכן, צריכים הכוונה והדרכה. עצם העובדה שאפשר ללמד אדם להיות מנהל טוב, ושאפשר להפוך מנהל בינוני למנהל מעולה, מספיקה כדי  להפוך סדנאות ניהול לנחוצות ומוצדקות ביותר.
3. עדכנות וחדשנות: העולם נע בקצב מסחרר, ומנהל טוב חייב להיות מעודכן, חדשני ובעל ידע ושליטה בכל המידע הכי טרי וחם שיוצא מהתנור. סדנאות מנהלים בהחלט עושות את העבודה, ומשאירות את המנהל מחובר, מעודכן, ידען  ומתמצא.
4. הראש קובע: מקצוע הניהול הוא מקצוע חשוב מאין כמוהו. הפתגם הידוע "הדג מסריח מהראש" עובד גם הפוך, וכשהראש איכותי, כך גם כל הגוף. כל ארגון, צוות, חברה וגוף זקוקים למנהל טוב כדי להצליח. מנהל שמשפר את יכולותיו ואת ביצועיו, יגרום לשיפור ההישגים של הכפופים לו. חשיבות המקצוע מקימה חובה לעשות הכול כדי לשפר את איכות המנהלים ואת שיטות הניהול שלהם, ואת זאת אפשר להשיג בעזרת סדנאות פיתוח למנהלים. 
5. פיתוח קשרים והתפתחות עסקית: קורס פיתוח למנהלים חשוב גם כי הוא משמש פלטפורמה מצוינת, לא רק להתפתחות אישית ומקצועית אלא גם להתפתחות עסקית. בסדנאות ניהול פוגשים המנהלים עמיתים, מנהלים נוספים ואנשי מקצוע שתורמים רבות לפיתוחם, וגם זוכים לאפשרות ליצור חיבורים עסקיים מניבים. המנהלים הנפגשים בסדנאות, מכירים האחד את רעהו, מפתחים קשרים, יכולים ליצור נטוורקינג ושיתופי פעולה. הם תומכים זה בזה,  מייעצים זה לזה, לומדים זה מזה, וזהו שלב אבולוציוני חשוב מאין כמוהו בתפקודם ובהתפתחותם. 
6. כולם מרוויחים: סדנאות ניהול תורמות לא רק למנהלים עצמם אלא גם לכפופים להם ולארגון כולו. מנהל טוב יגרום לכפופים לו להרגיש טוב יותר, ויפיק מהם את המיטב. בסופו של דבר, מי שירוויח זה הארגון כולו. 

מהן מטרותיהן של סדנאות פיתוח למנהלים?

מטרת העל של סדנאות מנהלים היא ללא ספק הפיכתם לאנשי מקצוע טובים ואיכותיים יותר. מה זה אומר בפועל? 
1. פיתוח יצירתיות עסקית.
2. חידוד המעורבות של המנהל בארגון, והגברת תחושת השייכות. מנהל טוב שעובר הכשרה ומרגיש שמשקיעים בו במסגרת הדרכת עובדים איכותית, יהיה פתוח יותר לארגון וירגיש מוערך ומתוגמל. כמו-כן, ייצוגו את הארגון, כמו גם הידע שיקבל בסדנה, יעודדו את גאוות היחידה שלו ואת חוויית השייכות שלו למקום העבודה. המנהל יחוש מחויבות גבוהה יותר לארגון. הוא יתרום יותר מעצמו ומזמנו לארגון שרואה בו גורם בעל ערך. 
3. מתן כלים יעילים לניהול אפקטיבי.
4. לימוד סגנונות ניהול כגון ניהול טכנולוגיות וניהול עסקי.
5. פיתוח חשיבה שיווקית.
6. הכשרת המנהל להתמודדות עם אתגרים ומשברים.

מה לומדים בסדנת מנהלים? מהם התכנים העיקריים שנלמדים בסדנאות הפיתוח?

מאחר שניהול הוא מיומנות נרכשת, וכישרון ניהול הוא דבר שאפשר לפתח, הכשרת מנהלים והענקת ידע מעשי ועיוני, וכן כלים ומיומנויות בתחומים שונים, נחשבת ליעילה בהחלט. תכני סדנאות ניהול הם רבים ומגוונים - חלקם ספציפיים וממוקדים; חלקם כלליים וחובקים כמה נושאים. סדנאות לפיתוח מנהלים לרוב כוללות כמה מפגשים שחלקם עיוניים וחלקם מעשיים. החלק  המעשי בקורס פיתוח מנהלים כולל: דיונים וסיעור מוחות, תרגולים מעשיים, סימולציות והדמיות של מצבים שונים (קונפליקטים בין עובדים ומנהלים, ניהול ישיבות, פגישות עם לקוחות, ניהול מו"מ העברת רפרזנטציות), סיורים ועוד.
בין התחומים השונים הנלמדים, בולטת הקניית כלים וידע בתחומים הבאים:
1. ניהול שוטף: ניהול פרויקטים, ניהול זמן, תהליכי קבלת החלטות, ניהול פגישות עבודה, ניהול ישיבות, ניהול משאבים, ניהול משא ומתן.
2. יחסים בין-אישיים: יחסי עובד-מעביד, יחסי ספק-לקוח, יחסי מנהל-עובד, יחסי עובד-עובד עמית וכדומה. ביצוע ראיונות עבודה, הערכת עובדים, גישור בין עמיתים, עבודת צוות.
3. פתרון קונפליקטים, קבלת החלטות בתנאי אי ודאות, התמודדות עם לחץ ושחיקה.
4. סגנונות ניהול וסגנונות עבודה, גיבוש אסטרטגיות עבודה, דפוסי מנהיגות. 
5. הנעת עובדים: פיתוח מוטיבציה ומחויבות לארגון, הטלת משמעת,  גמישות ניהולית, העברת משוב, האצלת סמכויות
6. הגדרת חזון.
7. שיווק, מכירות ושירות לקוחות פנים וחוץ.

איך לבחור סדנת ניהול?

1. מומלץ לבחור בסדנה המשלבת פרקטיקה, לרבות חוויות מעשיות, סיורים ואימון אישי. כזו המעניקה למנהלים סט כלים יישומי.
2. מומלץ לבחור סדנה מגוונת העוסקת בכמה נושאים שלכולם יש קשר לארגון והם לקוחים מתוך עולמם של המנהלים.
3. מומלץ בהחלט לקבל המלצות מעמיתים, ולבחור בסדנה שזכתה לשבחים ממביני דבר.
4. חשוב גם לבחון את המרצים ולוודא כי הם בעלי שם, בעלי מומחיות, בעלי תפקידי מפתח, בעלי ניסיון וגם קולחים ומרתקים. 
5. חשוב לבחור נושא מעניין המותאם לקשיים קיימים בארגון. מנהלים נוטים להשקיע זמן ומאמץ בכלים אשר יסייעו להם לפתור בעיות אמתיות שיש להם.
6. מיקום: גם למיקום הסדנה יש חשיבות, ורצוי שהמיקום יהיה נוח, נגיש ומשרה אווירה מתאימה. 
7. תזמון: רצוי שמועד הסדנה יהיה נוח עבור כולם, לא בזמני פרויקט גדול ולא בעת שיש לחץ גדול בארגון.
8. משך הסדנה: יש לאזן את אורך הסדנה שמחד גיסא תהא מקיפה, מספקת ותיתן ערך מוסף נחוץ; אך מאידך גיסא לא  תהיה ארוכה מדי, משום מנהלים הם עם שתמיד סובל מחוסר זמן ופנאי. 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools