433,370 עסקים | 238,037 חוות דעת
כתבות בנושא ניתוחים פלסטיים - תמונת אווירה

הכה את המומחה

ד"ר טלי פרידמן, מנהלת פורום מתיחת בטן, עונה על 10 השאלות הבוערות של החודש

בכתבה זו:
רגע לפני ניתוח מתיחת בטן | על ניתוח מתיחת בטן | רגע אחרי ניתוח מתיחת בטן

רגע לפני ניתוח מתיחת בטן

מתיחת בטן או שאיבת שומן
ש: שלום, אני בת 53 ויש לי בטן גדולה יחסית ששנים של התעמלות לא הורידו. האם אני זקוקה לשאיבת שומן או מתיחת בטן? בנוסף, עקב לחץ דם אני נוטלת את התרופות נורמיטן ואמלו, האם ניתן לנתח אותי בכל זאת?
ת: כדי להחליט מהו הטיפול שעשוי לסייע לך, יש לבדוק אותך. בבדיקה ניתן להתרשם האם קיים עור עודף, עודף שומן או שניהם. במידה ומשקל הגוף גבוה מדי, נמליץ על ירידה במשקל טרם הניתוח. מומלץ לאזן מחלות כמו לחץ דם או סכרת טרם הניתוח, מה שמאפשר לעבור את הפעולה בצורה בטוחה.
 
הסרת עודפי עור מהבטן
ש: לפני כ-7 חודשים עשיתי ניתוח שרוול וירדתי 41 קילו. ואני עדיין במגמת ירידה אך אני רוצה להסיר את עודפי העור שיש לי. האם אני יכולה לעבור ניתוח מתיחה בזמן שאני ממשיכה לרדת במשקל?  האם ניתוח כזה נמצא בסל הבריאות?
ת: מומלץ לסיים את הירידה במשקל טרם ניתוח הסרת עודפי עור. לרוב, הזמן המינימאלי הדרוש להשלמת ירידה והתייצבות לאחר ניתוח שרוול הינו כ- 9 חודשים .הניתוח נמצא בסל ברמה העקרונית, אולם אישורו הוא פרטני ותלוי הבעיה הרפואית הנוצרת עקב נוכחות קפלי העור. 
מה הטיפול המתאים לנערה לאחר ירידה משמעותית במשקל?
ש: בתי בת 17 ירדה 28 קילו ונשאר לה שומן בבטן שהיא לא מצליחה להוריד. האם היית ממליצה לבחורה בגילה לעבור ניתוח של מתיחת בטן או האם יש שיטות אחרות שיכולות לעזור לה?
ת: אם הבעיה הקיימת הנה רק של שומן, הייתי ממליצה לבצע שאיבת שומן בלבד ולא מתיחת בטן. במידה וקיימת בעיה של עודפי עור או עור ושומן - הטיפול המתאים הינו מתיחת בטן.  כמובן שלא אוכל להמליץ על טיפול כזה או אחר מבלי לבדוק אותה, על מנת להתרשם ממידת שאיפתה לשינוי, כמו גם מבשלותה הנפשית. במפגש שכזה חשוב לראות גם תמונות של צלקות הנותרות כתוצאה מהניתוח כדי לוודא שהיא אכן מוכנה מבחינה נפשית להמיר את עודפי העור בצלקות. כמובן שחשוב שההורים יהיו חלק מהתהליך.

מתיחת בטן
המוכנות הנפשית חשובה לא פחות מזו הגופנית. 
 
מאיזה גיל ניתן לעבור ניתוח?
ש: מאיזה גיל ניתן לבצע מתיחת בטן היקפית?
ת: ניתוח זה מטפל בעודפי עור היקפיים הנוצרים לאחר ירידה במשקל, על רקע דיאטות או הריונות. הגיל אינו הגורם המגביל בניתוח זה אלא יותר המצב הבריאותי הכללי. לאור העובדה שמתבגרים החלו לעבור ניתוחים להרזיה, עולות
הפניות מצד בני נוער לניתוחים להסרת עודפי עור ורק במידה והם מבינים את מטרות הניתוח והתוצאות הצפויות וזוכים בגיבוי ההורים כמובן, ניתן לנתח גם החל מגיל 18.
מתיחת בטן לאחר לידה
ש: כמה זמן אחרי לידה אפשר לבצע מתיחת בטן?
ת: מומלץ לבצע את הניתוח כאשר הגוף חוזר פחות או יותר לעצמו וכמו שידוע לך בוודאי, מדובר בתהליך אישי. יש שתהיינה מוכנות לכך תוך מספר חודשים ויש שלאחר שנה. אני ממליצה למטופלות לחזור לפעילות גופנית ולמשקל הקבוע שלהן כדי להתחזק ולהתארגן ברמה המשפחתית בנושא הטיפול בתינוק בעת ההחלמה. מיותר לציין שבעת הנקה איננו מבצעים ניתוחים אלו. בהצלחה!

על ניתוח מתיחת בטן

הסרת סימני מתיחה באמצעות ניתוח 
ש: יש לי סימני מתיחה עמוקים בבטן מזה 9 שנים. ניסיתי להעלים אותם בכל דרך אפשרית חוץ מניתוח. האם ניתוח היא באמת הדרך היחידה להיפטר מהם?
ת: ע"י ניתוח ניתן להסיר את העור בו נמצאים סימני המתיחה, בתנאי שאכן קיים עור עודף בשיפולי הבטן. באזורים העליונים, כמו סביב הטבור או מעליו לרוב נותרים סמני המתיחה גם אחרי ניתוח. במקרים מסוימים ניתן לעשות קעקוע עדין המשפר את גוון סימני המתיחה לבהירים יותר. 

תיקון מתיחה
ש: שלום. עשיתי מתיחת בטן בעבר והמתיחה לא הצליחה - הבטן עדיין נראית מאוד לא טוב לטעמי. האם אני יכולה לעשות מתיחה נוספת? ובכלל, האם ניתן לתבוע את מי שביצע את המתיחה הקודמת על רשלנות?
ת: משום שהרקמות שלנו הינן רכות, לא תמיד ניתן לחזות איך יתנהגו לאחר המתיחה. בזאת אני מתכוונת לעובדה שלעיתים הן הופכות רופפות מדי לאחר הניתוח או לא מחלימות כמצופה. לשאלתך, התרופפות מוגזמת של העור או השרירים עלולים לגרום לרפיון של העור או לבלט חוזר של הבטן. בעיה זו בהחלט ניתנת לתקון, אך אינה נגרמת עקב רשלנות והפתרון הטוב ביותר הוא לפנות למנתח לצורך ביצוע ניתוח מתקן. 

ניתוח מתיחת בטן
צריך לקחת בחשבון את הסיכונים.
 
הרדמה בניתוח מתיחת בטן
ש: האם ניתוח מתיחת בטן נעשה בהרדמה מקומית? האם אותו דבר תקף לשאיבת שומן?
ת: קיימים סוגים שונים של ניתוחי מתיחת בטן. במתיחת בטן סטנדרטית, יש צורך בהרדמה של כל אזור הניתוח, כולל שרירי הבטן, ולכן מועדפת הרדמה כללית. בטיחות הרדמה זו היא גבוהה ולכן זוהי ההרדמה המועדפת בניתוחים גדולים או ניתוחים בהם יש צורך להשיג דיוק רב. במקרים פחות שכיחים מבצעים "מיני מתיחת בטן" יחד עם שאיבת שומן וזהו ניתוח קטן יותר בהיקפו, אשר ניתן לבצעו גם בהרדמה מקומית וטשטוש.
סיכונים
ש: אני שוקלת לעשות ניתוח מתיחת בטן היקפית. האם הוא כרוך בסיכונים העלולים לקרות במהלך הניתוח ו/או לאחר מכן?
ת: חשוב להבין שכל פעולה ניתוחית מלווה בסיכונים, עקב הניתוח עצמו או עקב ההרדמה. הסיבוכים יכולים להיות כלליים או ספציפיים לאזור המנותח ולאופי הניתוח. במתיחת בטן היקפית, הסיבוכים דומים לניתוח מתיחת בטן סטנדרטית וכוללים הפרעות ברפוי פצעי הניתוח, זיהום, דימום, קרישי דם ברגליים ועוד. עם זאת, שכיחות הסיבוכים החמורים הינה נמוכה מאוד.

רגע אחרי ניתוח מתיחת בטן

הריון אחרי מתיחת בטן
ש: אם אני עושה מתיחת בטן ונכנסת אחרי זה להיריון האם זאת תהיה בעיה בריאותית, רפואית או רק אסתטית? האם זה יכול לפגוע בתוצאות הניתוח וכמה זמן אחרי הניתוח אסור להיכנס להיריון, אם בכלל? 
ת: הרקמות בדופן הבטן מתיחות כך שלרוב, לא תהיה בעיה בריאותית עקב כניסה להריון לאחר החלמה שלמה מהניתוח. עם זאת, ברור שדופן הבטן תפגע עקב ההיריון ותשתנה. אם את שוקלת הריון בשנה הקרובה אין הגיון בניתוח אסתטי של דופן הבטן. מומלץ להשלים עם הלידות ואז לנתח.

 ניתוח מתיחת בטן אחרי הריון
אולי אחר כך...

חזרה לפעילות לאחר מתיחת בטן
ש: כמה זמן אחרי מתיחת בטן אפשר לחזור לנהוג ולבצע פעילות רגילה (ילדים, בית, עבודה וכו'?)
ת: בוקר לאחר הניתוח כבר ניתן לזוז בחופשיות. שבוע לאחר הניתוח ניתן לחזור לנסיעות קצרות בתנאי שלא נוטלים תרופות מטשטשות. לגבי חזרה לעבודה משרדית, ההמלצה היא בין עשרה ימים לשבועיים מהניתוח, בהתאם לקצב ההחלמה ורצון המטופלת. חזרה לפעילות גופנית לרוב מומלצת כחודש מהניתוח.
שמירה על תוצאות הניתוח
ש: אני מאוד רוצה לעשות מתיחה אך קצת חוששת מכל התהליך - ההרדמה, הכאבים, וכו'. קראתי הרבה על הניתוח כי רציתי לדעת מה קורה שנים אחריו. האם הבטן נשארת כפי שנותחה? האם כדי לשמור על המראה שלה אחרי הניתוח חובה להתעמל כל הזמן?
ת: במידה והנך מתאימה לניתוח זה, הרי שהשינוי הצפוי הוא אכן גדול. משום שהגוף מכיל שומן תחת עור, ברור שאם בעתיד תעלי במשקלך בצורה משמעותית, התוצאות עלולות להיפגע. במידה והנך מעשנת כבדה, תוצאות תפירת השרירים עלולות להיפגע בחלוף הזמן, עקב שיעול כרוני. משום שהגוף מורכב מרקמות רכות וגמישות, ככל שאיכות שרירי הבטן תהא שמורה יותר בשנים שלאחר הניתוח, כך יישמרו התוצאות ואפילו ישתפרו.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools