435,423 עסקים | 236,670 חוות דעת
אילוסטרציה/שאטרסטוק/האם היקף השכר משתנה באופן משמעותי?

נדרשת להיות בבידוד – האם המעסיק שלך יכול לדרוש ממך לעבוד מהבית?

המגבלות הנוכחיות שמטילות, בין היתר, איסור גורף על עובדי מערכת הבריאות לצאת לחו"ל, ואיסור דומה גם על עובדי שירות המדינה, הובילו לכך שכבר כעת נאלצים עשרות אלפי ישראלים לשהות בבידוד בבית, ונראה כי היד עוד נטויה. האם ניתן לפטר עובד שנמצא בבידוד. במידה והמעסיק בחר להמשיך להעסיק עובד שנמצא בבידוד מהבית, האם היקף שכרו ישתנה?

 אבטלה בצל הקורונה

נגיף הקורונה, עושה רושם, לא הולך לשום מקום, לפחות בינתיים. ואמנם, בימים האחרונים הוחמרו מאוד המגבלות של משרד הבריאות ביחס לקורונה, וכעת גם ישראלים ששבו מגרמניה, ספרד, שוויץ ואוסטריה, נדרשים לשהות בבידוד בבית במשך 14 יום. 

עובד הנמצא בבידוד חייב למסור למעסיק הודעה שלפיה עליו לשהות בבידוד ועל משך תקופת הבידוד בהקדם האפשרי. עו"ד עמיר אושפיז, ענה לנו על כל השאלות המורכבות.

עובד שלא קיימות לגביו מגבלות של משרד הבריאות נדרש להגיע למקום עבודתו, ואם הוא לא עושה זאת הוא עשוי להיחשב כמי שמפר את הסכם העבודה שלו, והמעסיק אף עשוי להפחית משכרו.

האם אפשר לפטר עובד שנמצא בבידוד?

"לא. על פי צו בריאות העם (נגיף קורונה החדש 2019) (הוראות למעסיק של עובד בבידוד בית) (הוראות שעה) התש"ף-2020, אסור למעסיק לפטר עובד שנעדר מעבודתו מכיוון שנאלץ לשהות בבידוד עקב חשש להידבקות בקורונה. יצוין, כי עובד הנמצא בבידוד חייב למסור למעסיק הודעה שלפיה עליו לשהות בבידוד ועל משך תקופת הבידוד בהקדם האפשרי".

עובד בבידוד דורש מהמעסיק להגיע לעבודה. מה צריך המעסיק לעשות?

"אם עובד צריך להימצא בבידוד, למעסיקו אסור לאפשר לו להיכנס למקום העבודה. על פי צו משרד הבריאות, המעסיק עצמו איננו יכול לדרוש מעובד שצריך להימצא בבידוד להגיע לעבודה".

ומה לגבי עובד שאינו צריך להימצא בבידוד, אך חושש להגיע למקום העבודה?

"באופן עקרוני, עובד שלא קיימות לגביו מגבלות של משרד הבריאות נדרש להגיע למקום עבודתו, ואם הוא לא עושה זאת הוא עשוי להיחשב כמי שמפר את הסכם העבודה שלו, והמעסיק אף עשוי להפחית משכרו. עם זאת, על המעסיק לנהוג בסבירות ולהפעיל שיקול דעת בכל מקרה ומקרה".

זאת, מוסיף עו"ד עמיר אושפיז, בין היתר בהתחשב ברמת הסיכון שהוא מטיל על העובד, אמצעי הבטיחות שניתנים לאותו עובד וכיוצ"ב, כדי שלא ייגרם לו חלילה נזק, בהתחשב בנסיבות הקיצוניות של הקורונה. מעסיק יכול למשל לשקול בחיוב בקשה של עובד שנדרש לנסוע הרבה לחו"ל ומביע חשש לעשות זאת. שר האוצר משה כחלון קרא למעסיקים שיכולים לעשות זאת, לאפשר לעובדים לעבוד מהבית. קריאות דומות צפויות להישמע ביתר שאת בימים הקרובים.

האם מעסיק יכול לדרוש מעובד לעבוד מהבית בזמן שהוא נמצא בבידוד?

עו"ד עמיר אושפיז: "מחד נחשב העובד שנדרש להימצא בבידוד כעובד חולה לכל דבר ועניין וזכאי לימי מחלה. מאידך אם הוא איננו חולה, העובד נדרש להימצא בבידוד רק כדי לא לסכן את הציבור ואין מניעה אמיתית לכך שיבצע את עבודתו מביתו. בנסיבות אלה ונוכח העובדה שיותר ויותר עובדים נאלצים להימצא בבידוד, נראה כי לא יהיה מנוס מלהכיר בדרישה לעבודה מהבית כסבירה ואף בלתי נמנעת. היום קרא שר האוצר משה כחלון למעסיקים שיכולים לעשות זאת לאפשר לעובדים לעבוד מהבית. קריאות דומות צפויות להישמע ביתר שאת בימים הקרובים. עבור היום הראשון בבידוד לא יקבל העובד שכר ועבור הימים השני והשלישי הוא יקבל מחצית משכרו. החל מהיום הרביעי ישולם לעובד תשלום בגבוה שכר מלא".

אילוסטרציה/האם המעסיק יכול להכריח אותך לעבוד מהבית?

מהו השכר שעל המעסיק לשלם לעובד שנמצא בבידוד?

עו"ד עמיר אושפיז: "עובד שנמצא בבידוד, בעקבות הוראות משרד הבריאות ביחס לנגיף הקורונה, ייחשב כמי שנעדר מעבודה עקב מחלה, ולכן יהיה זכאי לדמי מחלה. המשמעות: עבור היום הראשון לא יקבל העבודה שכר ועבור הימים השני והשלישי הוא יקבל מחצית משכרו. החל מהיום הרביעי ישולם לעובד תשלום בגבוה שכר מלא. במקומות רבים קיימים תנאים מיטיבים ונהוג לשלם בהם לעובדים שכר מלא החל מהיום הראשון להיעדרות. במקרה כזה יקבל העובד שכר החל כמקובל באותו מקום עבודה. האפשרות להוציא עובדים לחופשה מרוכזת עשויה להינקט על ידי מעסיקים רבים, נוכח המצב הכלכלי המשברי שאליו נכנס המשק".

מה השכר שעל המעסיק לשלם לעובד שממשיך לבצע את עבודתו מהבית?

עו"ד עמיר אושפיז: "נראה כי עובד שממשיך לבצע את עבודתו מהבית צריך לקבל את שכרו הרגיל, כאילו עבד במקום עבודתו. עם זאת, ראוי להעביר לו החזר על ההוצאות המיוחדות שנגרמו לו בשל העבודה מהבית. שאלה פתוחה נוגעת לתוספות שכר שיכולות להיות משולמות לעובד רק אם הוא מבצע את עבודתו ממקום העבודה, כמו תוספת כוננות".

מה יכול המעסיק לעשות אם העובד שנדרש להימצא בבידוד אינו יכול לעבוד מהבית?

עו"ד עמיר אושפיז: "אם העובד שנמצא בבידוד איננו יכול לעבוד מהבית בשל מגבלות אישיות שונות, המעסיק יכול לשקול להוציא אותו לחופשה בתשלום, כמובן בכפוף לכך שנמסרה לאותו עובד הודעה על כך מראש.

האפשרות להוציא עובדים לחופשה מרוכזת עשויה להינקט על ידי מעסיקים רבים, נוכח המצב הכלכלי המשברי שאליו נכנס המשק. אפשרות זו עשויה לתת לאותם מעסיקים מרווח נשימה מסוים עד שתתברר חומרת המצב"..

עו"ד עמיר אושפיז - מעניק ייעוץ וליווי משפטי בענייני פשיטת רגל, הוצאה לפועל ודיני עבודה. כל זאת תוך הפגנת כישורי ליטיגציה, ניהול מו"מ וגישור, המאפשרים לו להשיג תוצאות עבור הלקוח.

 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools