439,652 עסקים | 239,032 חוות דעת
כתבות בנושא גננים ושירותי גינון - תמונת אווירה

מגדלים את הסלט בבית: מדריך לגידול ירקות ביתי

אולי זה הצורך בעיסוק שיעביר את הזמן, אולי הבהלה שהמזון בסופר ייגמר או הרצון לצמצמם הוצאות, מה שבטוח זה שבתקופת הקורונה הפך הגינון הביתי לתופעה כלל עולמית, בדגש על ירקות, פירות וצמחי תבלין. כך תוכלו גם אתם לגדל את הסלט שלכם במרפסת

בשנים האחרונות מגלים יותר ויותר אנשים את יתרונות הגינון הביתי. הסיפוק, האתגר והרוגע שמספק הגינון מהווה עבור רבים תרפיה של ממש, עיסוק מרומם נפש לכל המשפחה, חיבור לטבע ולאדמה. כאשר הבחירה היא לגדל ירקות, פירות או צמחי תבלין הרווח הוא כפול, שכן אין תחושה מספקת יותר מלאכול ירקות שגידלת בעצמך, ובדרך כלל גם הטעם משובח במיוחד.

בימי הקורונה, הפך תחום הגינון הביתי למפלט של ממש. ימים ארוכים בסגר או בבידוד הצריכו מציאת תעסוקה כלשהי בין כתלי הבית, במיוחד כזו שיכולה להתאים לכל המשפחה ולצמצם את שעות המסך של הילדים ושל המבוגרים כאחד. אם נצרף לכך את הבהלה של ימי הקורונה הראשונים, את השמועות על מחסור עתידי במוצרי מזון בסיסיים ובהמשך גם את הצורך של רובנו להדק את החגורה ולצמצם את תקציב הקניות, נוכל לשער את ממדי התופעה.

ובכל זאת, קצת מספרים: סקרים בינלאומיים מצאו כי הגינון נמצא במקום השני ברשימת הפעילויות הפופולריות בימי סגר, מיד אחרי צפייה בטלוויזיה; קבוצות פייסבוק לגידול ירקות וצמחים בבית הגיעו לעשרות אלפי חברים בישראל בלבד; הביקוש לשתילים, צמחים וזרעים מסוגים שונים עלה בעשרות אחוזים במדינות רבות, בחלקן הביקוש לזרעי ירקות גבר על ההיצע וגרם לבעיות באספקה.

לפני שמתחילים, משתלות שאתם חייבים להכיר:

 • משתלת השתיל - מרכז גינון, תדהר 08-9929815

 • חוויה ושתיל, דרך המכבים 72, ראשון לציון, כביש בית דגן 072-3204476

 • שתילי הר בע"מ, משתלת אבו גוש 072-3250291

משתלות נוספות מומלצות>>>

אז איך מגדלים ירקות בבית?

לשמחתנו, גידול ירקות בבית הוא אחת הדרכים הנוחות והפשוטות להתנסות בגינון ביתי. אתם לא צריכים לסמוך על מלאי הזרעים במשתלה, אתם לא נדרשים לרכוש מיומנויות מסובכות, אתם אפילו לא צריכים בית פרטי עם גינה.

כל מה שאתם זקוקים לו הוא:

 • עציץ או אדנית
 • אדמה טובה
 • מרפסת, אדן חלון או אפילו חדר מואר בבית
 • ירקות מהקניה האחרונה שעשיתם בסופר
 • סבלנות

 

אחרי שהצטיידתם באדמה טובה (ניתן לקנות מצע שתילה מיוחד במשתלות אך גם אדמה רגילה יכולה לעבוד) ובעציצים/ אדניות בהתאם לגידולים שאתם רוצים לשתול (ודאו שיש להם חורי ניקוז), עקבו אחר הצעדים הבאים:

 1. הנבטה/ הטמנה/ השרשה

ירקות שמכילים זרעים, כמו עגבניה, מלפפון, קישוא, פלפל, דלעת ועוד, נחשבים למעשה לפירות, וניתנים להנבטה. לעומתם, פקעות או שורשים כמו תפוח אדמה, בצל, בטטה, סלרי ועוד, לא ניתנים להנבטה אלא מצריכים הטמנה או השרשה.

הנבטה – הוציאו את הזרעים מן הירק, הכינו מצע הנבטה מצמר גפן, נייר סופג או נייר טואלט והרטיבו אותו מעט. הניחו את הזרעים על המצע במקום מואר אך ללא חשיפה לשמש ישירה. תוך מספר ימים יתחילו לבצבץ נבטים ירוקים מתוך הזרעים. לאחר שיגדלו מעט, שתלו אותם בעציץ או באדנית.

השרשה – מתאים לחסה, גזר, סלרי, קולורבי ועוד. חתכו את החלק של הירק שממנו צומחת הפריחה, שתלו ישירות באדמה או הניחו בכלי עם מים למספר ימים לפני שאתם מעבירים לעציץ. מקמו את העציץ או את כלי המים במקום מוצל בהתחלה, ורק לאחר מספר ימים העבירו אותו למקום מואר. ירקות כמו חסה וסלרי יגדלו עלים אותם תוכלו פשוט לקטוף, ואילו ירקות כמו גזר וקולורבי יצמיחו פריחה שממנה ניתן יהיה לאסוף את הזרעים ולהנביט עוד ועוד.

הטמנה – מתאים לבצל, תפוח אדמה, בטטה ושומר. חתכו את הירק לקוביות (עם הקליפה), הטמינו באדמה וכסו. הקפידו לשמור על האדמה לחה באופן קבוע. עם הזמן הקוביות יתחילו להצמיח עלים, ותוך חודשיים או שלושה תהפוך כל קובייה לירק שלם בפני עצמה.

מחפשים גננים מומלצים? אנחנו הכתובת 

 • טבע גנים ופיתוח, פתח תקווה 072-3257771

 • ראמי אחזקת גינון, הירדן 16 חיפה 077-2273909

 • גינון ישראלי אריאל מלמד, רמת השרון 073-7825455

 1. הקפדה על אור שמש ישיר

כמו כל צמח, גם ירקות זקוקים לשמש כדי לגדול, ומשתמשים באור השמש על מנת לייצר סוכר אשר הופך אותם לטעימים ומזינים יותר. המיקום האידיאלי לגידול הירקות הוא כזה שחשוף ישירות לשמש אך גם מוגן ממנה מעט, במיוחד בקיץ, כשהיא עלולה להיות חזקה מהרצוי. חלון או מרפסת שפונים לכיוון דרום יתנו לנו כמות מירבית של שעות שמש ויהוו מיקום מצוין לעציצים בחורף ובעונות המעבר, אך בקיץ, כשהשמש חזקה במיוחד, מומלץ להעביר את העציצים לחלונות או מרפסות מערביות/ מזרחיות.

 1. השקיה

ההשקיה היא החלק שבו רוב המגדלים הביתיים מתחילים להסתבך, אך למעשה הכללים פשוטים מאוד:

מתי צריך להשקות? כשאתם רואים שהאדמה מתחילה להתייבש.

מתי להפסיק להשקות? כשמים מתחילים להתנקז אל הצלחת שבתחתית העציץ.

באיזו שעה כדאי להשקות? מוקדם בבוקר, בזרם חלש ישירות אל האדמה בלי להרטיב את העלים.

מתי להימנע מהשקיה? בשעות הערב והלילה.

 1. טיפול בעשבים שוטים ובמזיקים

גם באדנית שלכם או בעציץ עלולים לצוץ עשבים שוטים, שצורכים את המים ואת משאבי האדמה שאמורים להגיע לגידולים שלכם. כדי למנוע זאת, צריך פשוט לשים לב ולנכש את העשבים הללו בכל פעם מחדש.

אורחים לא רצויים נוספים הם מזיקים למיניהם, כגון הכנימות הלבנות או השחורות שמתיישבות על העלים. לטיפול בכנימות ניתן להשתמש במים, מים עם סבון או תכשירים אורגניים למיניהם. אם יש חלקים בצמח שנגועים בכמות גדולה של כנימות, מומלץ לגזום אותם על מנת למנוע את המשך ההתפשטות. 

 1. הדליה

כשהירקות שלכם מתחילים לגדול לגובה, זה הזמן לעזור להם מעט עם מתקן הדליה. אל דאגה, זה ממש לא מסובך - כל מה שאתם צריכים הוא ליצור מעין "סולם" ממקלות, רשת או גדר פלסטיק, ולכוון את הצמח שלכם להיכרך סביבו ולהמשיך לצמוח מעלה בקלות.

שימו לב: אל תקשרו את גבעולי הצמח בחוטים למתקן, זה יפגע בצמיחתו. אתם יכולים להיעזר בחוט ברזל כדי לכרוך בעדינות את הענפים לסולם שהכנתם. הצמח כבר יבין את הרמז וימשיך משם בעצמו. כשהצמח כבר יצמח לגובה בהצלחה, זכרו להקפיד לגזום עלים שצומחים קרוב מדי לקרקע, על מנת לעזור לצמח להישאר בריא יותר.

 1. דישון

במשתלות השונות תוכלו למצוא סוגים רבים של דשנים, אך מומלץ להבין היטב כיצד להשתמש בהם ובאיזה מינון כיוון שבמינון יתר הם עשויים לגרום לנזק. אם אתם מעדיפים פתרון ביתי גם כאן, תוכלו למצוא שלל שיטות מצוינות לדישון העציצים באמצעות קומפוסט, קליפות של פירות או ירקות ואפילו מי הבישול של הפסטה (רק אחרי שיתקררו, כמובן, ובתנאי שלא הוספתם להם שמן ומלח).

 1. זמן

אין דבר משמח יותר מלראות את העבודה שלכם נושאת פרי (או ירק, במקרה שלנו) ואת הירקות מתחילים לגדול. קחו בחשבון שלכל ירק וצמח יש זמן צמיחה משלו, וכדי שתוכלו באמת ליהנות מהצמיחה, ובעיקר מהאכילה שלהם, תצטרכו לתת להם את הזמן. לאורך הזמן הזה עקבו אחר הצעדים שציינו והתאזרו בהמון סבלנות. אנחנו מבטיחים שזה יהיה שווה כל רגע.

מדריך לגינון ביתי: תמונה שאטרסטוק

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools