נועלים ובטוחים: מנעולים

מנעולים מלווים את חיינו ונמצאים בשימוש יומיומי בשגרת פעולותינו. המנעולים הם מתקנים שנועדו לסגירת פתח כלשהו (דלת, כספת, מגירה ועוד) ולאבטח אותו מפני שימוש על ידי אנשים לא מורשים לכך.
כניסה לרשימת ספקים ובעלי מקצוע בסיווג מנעולן, מנעולים ומפתחות

סוגי מנעולים

המנעולים הנפוצים ביותר הם מנעולי הצילינדר - הצילינדר נמצא בתוך המנעול והוא פועל עצמאית באופן מכני כאשר פותחים או סוגרים את מחסום הפתח. את מנעול הצילינדר פותחים בעזרת מפתח, ולצילינדר ניתן להכניס רק מפתח התואם את שילוב הזיזים הקיים בו. כל שילוב אחר לא "יזוהה" על ידי הצילינדר, ואדם בעל מפתח לא מתאים - לא יוכל לפתוח את אותו מנעול.

סוג נוסף של מנעולים הוא מנעולי צירופים - מנעולים הננעלים באמצעות קוד מספרי מסוים המכויל עם תחילת השימוש במנעול. רק אדם היודע את הקוד יוכל לפתוח את המנעול. היתרון המשמעותי של מנעולים אלה הוא האפשרות שלא להזדקק לשכפול מפתחות רבים, אלא פשוט לתת את הקוד למי שצריך להיות מורשה לפתוח את המנעול. החיסרון הוא, מן הסתם, אם שוכחים את הקוד... כדאי לכתוב את הקוד על פתק ולשמור אותו במקום בטוח, על מנת להימנע מעוגמות נפש מיותרות.

הטכנולוגיה של ימינו אפשרה את המצאת המנעולים הביומטריים - מנעול המכיל מחשב היודע לזהות (על פי כיול מראש, כמובן) את טביעות האצבעות של בעליו, וכך רק הוא יכול לפתוח את הפתח המסוים הזה. מנעולים אלה משמשים בדרך כלל לנעילת מקומות שמורים ומסווגים, כגון כספות או מגירות אישיות, בהן מאוחסנים, למשל, נשק או מסמכים מסווגים.

 

הגנה מפני פריצות

בעבר הלא כל כך רחוק, המנעולים הרגילים, מ"הדור הישן", שיחקו לידי הפורצים. פורצים רבים היו משיגים צרורות מפתחות של אנשים שאחרי עקבותיהם התחקו, משכפלים את מפתח הבית או בית העסק, ובשעות שלא היה שם איש - פשוט נכנסו פנימה באין מפריע, ונטלו מכל הבא ליד. האפשרות היחידה לעכב ובמקרים נדירים גם למנוע פריצה כזאת היתה לנעול את הבריח הקבוע בדלת, אולם הוא ניתן, כמובן, לשבירה, ולכן במקרה הטוב רק הוא עיכב את הפריצה. היום, הודות לטכנולוגיה המתקדמת, כמעט כל מנעול חדש שתתקינו בדלת ביתכם יהיה מנעול בעל צילינדר המגיע עם כרטיס חכם, שאינו מאפשר שכפול של המפתחות המתאימים למנעול - ללא הכרטיס. החיסרון, כמובן, הוא שאם הכרטיס הולך לאיבוד- לא תוכלו לשכפל את המפתח. שמרו על הכרטיס היטב, וכך תהיו מוגנים יותר בפני סוג כזה של פריצה. אלדד זליכה, מנהל "בית המנעול והמפתח" (keylock.co.il) ומשווק מורשה של מולטילוק, ממליץ להשתמש בצילינדר MT5 Top Security. "מדובר באחד ממוצרי המיגון המתקדמים ביותר כיום בתחום", אומר זליכה, "עם בקרה למניעת שכפול, שלוש מערכות נעילה ועמידה בתקן הישראלי המחמיר ביותר".

 

כיצד לבחור?

בחרו את המנעולים הדרושים לכם על פי רמת המיגון הדרושה לכם. אם אתם רוצים לנעול כספת ובה מסמכים חשובים או נשק - כמובן שכדאי לבחור במנעולים הביומטריים. אם אתם מחפשים מנעול למזוודה שלכם, אפשר בהחלט לבחור במנעול "קשת" המיועד לכך, או במנעול הנפתח באמצעות קוד (אם יש במזוודה דברים חשובים קצת יותר מהדברים שאורזים בדרך כלל).

בכל מקרה - שימו לב לרמת הגימור. ככל שהיא תהיה באיכות טובה יותר, רוב הסיכויים שהמנעול יאריך ימים ויינעל בצורה חלקה, ללא תקיעות מרגיזות. מנעולים העשויים ממתכות עמידות או מחומרים חזקים אחרים יהיו בדרך כלל איכותיים יותר, וכך גם מנעולים בעלי פרזול באיכות גבוהה ומספר בריחים רב יותר. חשוב שתצליחו לפתוח ולסגור את המנעול שבחרתם בקלות, ולכן כדאי לנסות לבצע את הפעולות הללו בעודכם בחנות. אחרי הכול, לא הייתם רוצים להתקע...

בסך הכול - מנעולים הם לא עסק מסובך. חשוב רק שתתאימו ואותם לצרכים שלכם, ושתדעו להשתמש בהם. בדרך כלל המנעולים יעשו עבודתם נאמנה, ורק שימו לב שאם ברשותכם מנעולים ללא כרטיסי הגנה מפני שכפול, שתמיד תדעו היכן השארתם את המפתחות...
 
 
חזרה לרשימת המאמרים בנושא מנעולן, מנעולים ומפתחות
האם המאמר עזר לך?