438,608 עסקים | 234,274 חוות דעת
כתבות בנושא פוליש וליטוש מרצפות - תמונת אווירה

ליטוש שיש ללא אבק - איך לעשות את זה נכון?

ליטוש שיש ואבן הוא פעולה שמבטיחה שינוי משמעותי לטובה במראה הבית. פעולת הליטוש מחליקה ומאחידה את שכבת האבן, מסירה את השכבה הישנה ומחדירה ברק ושכבת הגנה שנשמרים לאורך זמן. עם תוצאות טובות כל כך, הסיבה העיקרית לכך שרבים נרתעים מביצוע הליטוש היא האבק הרב שנוצר כתוצאה מהפעולה, ומתפשט ושוקע ברחבי הבית, אלא שגם לכך יש מענה. רוצים רצפות מבריקות? אין סיבה לחכות

בכתבה זו:
ליטוש שיש ואבן | אילו משטחים אפשר ללטש? | האויב המרכזי: האבק | כך משמרים את המראה המבריק

בכל בית, באשר הוא, הריצוף הוא אחד האלמנטים החשובים ביותר אשר לו תפקיד מעשי ואסתטי כאחד. ריצוף תופס שטח ניכר מן החלל, ומראהו משפיע באופן מהותי על המראה הכללי ועל יופיו. על אף שמרצפות הבית, מטבען, מיוצרות כך שתהיינה חזקות ועמידות בפני שחיקה, הרי שהעומסים הכבדים - הן של הרהיטים הן של משקל הדורכים עליהן - לאורך זמן עושים את שלהם, ורצפות, שיש ואבן בעיקר, הולכות ונשחקות עם השנים ומאבדות את החוזק, את הברק ואת המראה האטרקטיבי. הבשורות הטובות הן שאפשר, ואפילו די בקלות, להשיב להן את המראה הרענן, ולחדש את ימיהן ממש כמו בראשית התקנתן. לשם כך יש לבצע ליטוש שיש ואבן. מה חשוב לדעת על הליך זה, וכיצד הוא מתבצע?   

ליטוש שיש ואבן

התכלית העיקרית של פעולת הליטוש, מעצם הגדרתה, היא החלקת פני משטח מסוים.  הביטוי המובהק ביותר של כך הוא ליטוש מרצפות, בעיקר מרצפות שיש או מרצפות אבן.  המרצפות, כפי שנרמז מעלה, עלולות לסבול מלא מעט פגיעות במהלך השנים, ובכלל זה  אובדן הברק או הגוון, הופעת כתמים על גביהן, שריטות וכיוצא בזה. פעולות הניקוי של  האדם הממוצע, מיותר אולי לציין, לא יספיקו כדי להתמודד עם מצבים כאלה, מה שהופך את  הליטוש לאפשרות היחידה למעשה לחידוש מראה הרצפה. בכוחו של הליטוש להתגבר על כל התופעות הבעייתיות הללו, ו"להצעיר" את המרצפות בלא מעט שנים. המראה המתקבל  בסופו הוא לא רק מבריק, כי אם חלק, אחיד (בגובה ובגוון גם יחד) ובכלל, מרשים הרבה יותר - כזה שיזכיר לכם מדוע מלכתחילה בחרתם בסוג זה של ריצוף.
חשוב לתת את הדעת על האופן שבו ליטוש שיש ואבן נעשה הלכה למעשה. כצעד ראשון, יש לציין כי בתחום פורה דוגמת זה, אין נוסחה חד משמעית לליטוש, ובכל אחד מהמקרים הוא נעשה באופן שונה על פי המכשור הנמצא בידיה של החברה שלוקחת על עצמה את המשימה, על פי מאפייני השטח שנדרש ללטש או על פי הצרכים הספציפיים של הלקוחות.  ההליך המקובל, עם זאת, כולל בתוכו את הכנת המשטח (בעיקר מבחינת ניקוי האבק), מילוי  המרווחים שבין המרצפות השונות בחומר שחייב להיות זהה בדיוק לגוון המרצפות וציפוי המרצפות עצמן בחומר ייעודי, מה שנעשה לרוב באמצעות מכונות ייעודיות. המכונות כוללות דיסק מחוספס, המסתובב במהירות גבוהה, ויוצר חיכוך שלו עם המשטח, שכתוצאה ממנו משויפת שכבת הריצוף העליונה. מבחינה מעשית, המכונות מסירות את שכבת השיש או את שכבת האבן העליונה, וחושפות את השכבה שנמצאת מתחתיה - שכבה חדשה שתהיה  כמובן ללא כל רבב. שימו לב שיש בנמצא חברות המאפשרות להשכיר מכונות ליטוש לכל מי שחפץ בכך, אולם עקב המומחיות הנדרשת לצורך ביצוע המשימה, אפשרות זו אינה בהכרח  מומלצת.
 
על כל פנים, ההליך עצמו מגיע לסיומו, בחלק הארי של המקרים, רק כעבור פרק זמן של כשבועיים, ובתהליך מריחת שכבת איטום בשם סילר על שכבת הריצוף החדשה שנוצרה. המטרה בכך היא לתחזק את המרצפות, ולמנוע פגיעות עתידיות בהן. מכאן, שפעולת הליטוש נעשית לא רק על מנת לשפר את מראה הריצוף בהווה, אלא גם מתוך מטרה לשמר אותו בעתיד.

אילו משטחים אפשר ללטש?

לאחר שראינו את היתרונות המרכזיים של ליטוש שיש ואבן, יש להיכנס מעט יותר לעובי הרצפה, ולבחון אילו משטחים יכולים לעבור, באופן יעיל, את הליכי הליטוש החיוניים האלה.  למרבה המזל, הטכנולוגיה המודרנית והצורך לספק מענה למגוון רחב ככל האפשר של משטחים, הביאו לכך שאפשר ללטש כיום כמעט כל סוג של מרצפה. באופן ספציפי יותר, אם  מתבוננים על משטחי שיש ואבן, הרי שהליטוש אפשרי עבור משטחים נפוצים דוגמת אבן  מצפה, אבן חברון, שיש טורקי, אבן בירזנט, אבן טרונטין, סרפה ג'מפה - והרשימה עוד ארוכה. 
כמובן שחשוב לוודא, טרם הזמנת שירותי חברה המתמחה בתחום, כי היא מנוסה בביצוע פעולת הליטוש עבור סוג ספציפי של משטח, ושאכן יש באמתחתה את החומרים המתאימים ביותר להתמודדות עם אותן מרצפות. גם מאפייני מכונת הליטוש צריכים לעמוד בקנה אחד עם מאפייני המשטח, בעיקר בכל הנוגע למספר היהלומים ולעוביים, שכן אלה הם הליבה של דיסק השיוף אשר בתוך המכונה.

האויב המרכזי: האבק

אבק הוא אחד מתוצרי הלוואי העיקריים של ליטוש שיש או אבן - פועל יוצא של השינויים בשכבות הריצוף העליונות והמגע בינן לבין מכונות הליטוש. למעשה, יש אנשים החוששים לבצע את הליטוש מהסיבה הזו בדיוק, בעוד אחרים מעדיפים להקדים תרופה למכה ולהוציא מהדירה את כל הרהיטים טרם התחלת הליטוש. אם מבצעים את הליטוש לפני מעבר לדירה חדשה, הבחירה של רבים, ובצדק גמור מבחינתם, היא לבצע את הליטוש לפני שמתבצע הליך הצביעה של הדירה בפועל, מה שמוציא מכלל אפשרות נזקים אלה או אחרים לקירות הבית.
אלא שיש גם פתרון אחר, יעיל הרבה יותר. החדשות הטובות הן שחברות מסוימות הפועלות בתחום הליטוש, החלו להציע במרוצת הזמן פתרונות שונים שתכליתם ליטוש שיש ללא אבק.  כך למשל שיטת ליטוש היהלום, אשר אינו כולל בתוכו חריצה או אטימה של הפוגות  (המרווחים שבין המרצפות, למעשה), מה שמונע מהאבק להופיע ולשבש את התוצאה  הסופית. זהו ליטוש עדין וזול יותר, אך כזה שלא בהכרח יצליח להתמודד עם כתמים או עם  שריטות מורכבות.

כך משמרים את המראה המבריק

אחד היתרונות הגדולים ביותר של ליטוש שיש ואבן נוגע לא רק לתוצאה המרשימה המתקבלת, אלא גם לעובדה שהיא נשמרת לאורך זמן. בכוחו של המראה המתקבל להחזיק מעמד חודשים על גבי חודשים. עם זאת, בתנאים של בית או של מוסד ממוצע, ובהתחשב בפעולות בסיסיות דוגמת הליכה או גרירת חפצים שנעשית בו, המלצה ברורה היא לבצע את הליטוש מדי שנתיים, לפחות. 
כדי לשמר את המשטח עד כמה שאפשר בין הליטושים, יש לנקות אותו רק באמצעות החומרים המיועדים לו, כאשר כמעט תמיד חומרים מבוססי כלור או חומצה צריכים לצאת מתוך המשוואה.
 
ומה באשר להיבט הכלכלי? ובכן, שימו לב שמחיר הליטוש נקבע על פי מ''ר, והוא תלוי בסוג המשטח הספציפי, או אפילו במצבן של המרצפות הספציפיות. מחיר מקובל של מ''ר ליטוש  שיש נע בין 65 ל-100 ש''ח, בעוד ליטוש אבן יהיה בעל טווח מחירים רחב מעט יותר - כ-50 עד 100 ש''ח. מכאן, שליטוש אינה הפעולה הזולה ביותר שאפשר להעלות על הדעת, אך רבים המתבוננים על מראה המרצפות שלהן לאחריו מעידים שהוא שווה כל שקל ששולם עליו.

 
scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools