כתבות בנושא מלגזות - תמונת אווירה

אל תקבלו החלטה חפוזה - המדריך המלא לבחירת מלגזה

המלגזה היא כלי עבודה חסר תחליף. כל מחסן מודרני שמכבד את עצמו חייב להצטייד במלגזות. אם מדובר במחסן קטן יחסית, אולי גם אחת תספיק, אבל אי אפשר להתחמק מזה. אילו סוגי מלגזות יש, ומה תפקידה של כל מלגזה? מה חשוב לבדוק לפני שרוכשים אחת, ועל אילו הוראות בטיחות צריך להקפיד?

בכתבה זו:
סוגי מלגזות | ומה בעתיד? מלגזות רובוטיות | מלגזות יד שנייה - אפשרות לגיטימית | השכרת מלגזות - האם זה כדאי? | מלגזן - חשוב שתדע

המלגזות, תאמינו או לא, נמצאות כאן כבר מהמאה ה-19. ההתפתחות המשמעותית ביותר שלהן החלה אחרי מלחמת העולם הראשונה, ואם עד אז השתמשו בהן בעיקר לצרכים צבאיים, השוק האזרחי מיהר לגלות את פלאן של המלגזות מיד אחרי המלחמה, ומאז לא עצר. ישראל היא מעצמה של ממש בתחום המלגזות. השוק המקומי הוא אחד הדינמיים ביותר, והוא רק גדל כל הזמן. לפי נתוני משרד התחבורה, ב-2007 הגיעו לארץ 170 מלגזות שיוצרו בסין, ותפסו נתח של כ-13% מתוך כ-1,300 מלגזות דיזל שיובאו בכלל באותה שנה. רק שנה אחרי, כבר היו כאן 375 מלגזות סיניות, שתפסו 25% מנתח השוק. מגמה זו מתעצמת ומתגברת כל העת, הודות לייבוא גובר והולך מהמזרח הרחוק, שתופס את מקומו של הייבוא המסורתי מאירופה. השורה התחתונה: קשה מאוד למצוא מפעלים ישראלים ללא מלגזה אחת לפחות. מרבית המפעלים פועלים לפי סטנדרטים גבוהים, וכוללים שימוש נרחב במלגזות, אשר חוסכות זמן רב ומייעלות את עבודת המחסן והמפעל.

סוגי מלגזות

למלגזה מודרנית יש קיבולת העמסה של בין טון לחמישה טון, ובסך הכול יש שלושה סוגים עיקריים: מלגזות משטחים ידניות, מלגזות איסוף טלסקופיות ומלגזות משקל נגדי, הפועלות על גז, על חשמל או על דיזל. כמו-כן, יש מלגזות עבור משימות מיוחדות, במיוחד כאלו הצריכות להתנהל במעברים צרים, שמאפשרות העמסה ופריקה מיטביות גם במקומות צפופים במיוחד. סוג נוסף הוא מה שנקרא 'מלגזות תאי דלק'. מדובר במלגזות הפועלות על בעירה חשמלית פנימית, וזקוקות לתדלוק לעתים רחוקות יותר, כך שטווח העבודה שלהן ארוך ויעיל. הסוג החדש הזה החל לפעול לאחרונה בעיקר באירופה, אבל כנראה שלא ירחק היום שגם הן יעשו עלייה. המלגזה הידנית, נחשבת כמלגזה בסיסית שמפעילים אותה בפשטות יתרה, ועל פי רוב, היא מצוידת במנגנון חשמלי נשלט לשם הרמת כבודה/סחורה. השימוש הנפוץ בה הוא בחניות מסחר. חשוב לציין, שלכל סוג מלגזה יש גם סוג מנוע אחר, ולכן חשוב לבחון היטב את צורכיכם מבחינת גודל, עומס משקל, יכולת תמרון, וכו'. היתרון הבולט של מלגזות משקל נגדי הוא ביכולתן לשנע משאות כבדים במיוחד. למנוע דיזל עוצמה רבה, אך חשוב לדעת כי מלגזות אלו מתאימות אך ורק לחלל פתוח, וזאת בשל פליטת גזים רעילים. מלגזה זו מצריכה גם טיפולים תקופתיים והחלפת מסננים. במקרים שבהם החלל הוא סגור, קטן או צפוף, כדאי להעדיף מלגזה חשמלית, בטיחותית, שקטה, חסכונית בדלק ושאינה מזהמת את הסביבה. פרט חשוב נוסף - מלגזה חשמלית אינה מצריכה תחזוקת מסננים ושמנים, אך מוגבלת מבחינת הרמת משא כבד מאוד. השורה התחתונה: למרות שיש סוגי מלגזות רבים, המטרה המרכזית של כולן היא לאפשר שינוע יעיל ונוח של מוצרים ומשאות כבדים. עם זאת, קיימים פרמטרים רבים שיש לקחת בחשבון בעת הבחירה בין סוגי מלגזות שונים. למשל: באיזה חלל נועדה המלגזה לעבוד - בתוך מחסן, במפעל או באזור פתוח? איזה סוג של משאות נועדה להרים המלגזה, ומהי מידת הכובד שלהם? וגם, מהי מידת התחזוקה שתוכל להרשות לעצמך כדי לשמור על המלגזה במצב תקין לאורך זמן?

ומה בעתיד? מלגזות רובוטיות

במסגרת ההשתכללות הבלתי פוסקת, לאחרונה פותחו גם מלגזות רובוטיות ייעודיות עבור צבא ארצות הברית. אלה מלגזות שמותקן בהן ציוד אלקטרוני המאפשר שליטה מרחוק, וכך אפשר לשלוח אותן לבצע פעולות בעייתיות, מבלי לסכן חיי אדם. למעשה, יש כבר לא מעט מלגזות בשוק שבהחלט אפשר לקרוא להן 'מחשב ממונע', למשל כאלה שבאמצעות מערכת מעקב מיקום אופטית מאפשרות דיווח על מיקום מדויק בזמן אמת. בכל מקרה של תקלה, הטכנאי יכול להגיב מידית. השורה התחתונה: סביר להניח שככל שיעבור הזמן, נראה גם בארץ יותר ויותר מלגזות ממוחשבות ורובוטיות. המלגזה היא מסוג הכלים שלנצח יישארו כאלה שאי אפשר בלעדיהם, ולא משנה מה קורה מסביב.

מלגזות יד שנייה - אפשרות לגיטימית

מלגזה אינה נמנית עם כלי העבודה הזולים, ולכן לא מעט מפעלים ומחסנים מחליטים לחסוך בהוצאות ולרכוש מלגזה יד שנייה, או פשוט לשכור אחת. רכישת מלגזה יד שנייה יכולה להיות פתרון אידיאלי, אם תקפידו לבדוק היטב מה אתם רוכשים, ולברר את כל הפרטים החשובים: מהו המשקל שהמלגזה יכולה לשאת, והאם היא מתאימה למשקל שהיא אמורה לשאת במחסנכם/מפעלכם? עד איזה גובה מתרוממות זרועות המלגזה, והאם זה מספיק עבורכם? מהו הוותק שצברה, משמע כמה זמן עבדו עמה, והאם היא עדיין מסוגלת לעשות את העבודה? האם יש אחריות עבורה? שורה תחתונה: מלגזות יד שנייה אכן יכולות להיות חסכוניות וטובות, אך חשוב להתאים אותן לאופי המפעל, לצרכים הספציפיים שלכם במחסן, לשטח העבודה שברשותכם ולצורת התפעול המתבקשת והאידיאלית עבורכם.

השכרת מלגזות - האם זה כדאי?

התשובה היא חד משמעית: רק אם אתם זקוקים למלגזה באופן זמני או חד פעמי. במקרים שבהם הצורך הוא קבוע או חוזר בתדירות גבוהה, מומלץ לשקול רכישה של מלגזה חדשה או רכישת מלגזה יד שנייה. היתרון בהשכרת מלגזה הוא חיסכון בעלויות הרכישה וכן בעלויות האחזקה והטיפול השוטפים. כמו-כן, אין צורך באחסנה קבועה של המלגזה; אין צורך לבצע תיקונים וכדומה. כדי לבדוק אם זה כלכלי עבורכם, עליכם לעשות שיעורי בית, להשוות מחירים ובעיקר לברר לכמה זמן אתם זקוקים למלגזה (יום בחודש? שבוע? שעה ביום? וכו'), אל תשכחו לשקלל גם בלאי, הוצאות אחזקה, כוח אדם, אחסון וכל הפרמטרים הנדרשים. החשבון פשוט, התוצאה אחת. לפיה קחו החלטה נכונה. השורה התחתונה: ערכו תחשיב כלכלי מדויק, וקבלו החלטה.

מלגזן - חשוב שתדע

בכל מקום שבו מעורבת עבודה, עלולות להתרחש תאונות עבודה, בעיקר אם מעורבים בכך ציוד כבד ומשאות שונים. זאת בדיוק הסיבה שחייבים להקפיד על יצירת סביבת עבודה בטוחה, שכוללת הדרכת עובדים, חידוד נהלי בטיחות, הקפדה על מילוי הוראות בעת העברת חומרים מסוכנים, שמירה על מעברי תנועה נוחים וחופשיים ועוד. חיי העובדים חשובים. אל תזלזלו בכללי הבטיחות, והקפידו בעיקר על:
• חובה רישיון מלגזה!
• חובה לנהוג לאט ובטוח ובריכוז רב. זהו כלי מסוכן אם עושים בו שימוש פזיז.
• חובה לוודא תקינות צמיגים, ולבצע בדיקות תקופתיות כנדרש.
• חובה לגלות סבלנות ואחריות עבור הסחורה המועמסת, וכן כלפי האנשים במפעל / במחסן.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools