היטל ההשבחה

הרבה אנשים שמתעניינים בעולם הנדל"ן שואלים את עצמם מה הוא היטל השבחה ומה הקשר בינו לבין שמאי מקרקעין.
כניסה לרשימת ספקים ובעלי מקצוע בסיווג שמאות מקרקעין

הקשר ביניכם לבין היטל ההשבחה

הרבה אנשים שמתעניינים בעולם הנדל"ן שואלים את עצמם מה הוא היטל השבחה ומה הקשר בינו לבין שמאי מקרקעין.

 

היטל השבחה- מהו

היטל השבחה הוא תשלום חובה, ברגע שוועדה מקומית מחליטה לאשר תוכנית, אשר תביא בסופו של דבר לעלייה בערך הנכס. את תשלום היטל ההשבחה מחויבים בעלי הקרקע או הנכס לשלם, מבלי שום קשר להסכמים עתידיים בינם לבין קונים שירכשו אותו מהם. המטרה של היטל השבחה היא לכסות את הוצאות הועדות המקומיות והארציות העוסקות בטיפול בענייני מקרקעין. התשלום על היטל ההשבחה נעשה ביום בו מתקבל אותו אישור מהוועדה. אם לדוגמא מאשרת ועדה מקומית בבנימינה תוספת לבניין קיים, הרי שערכו הכספי עולה. באותו רגע שעוברת ומאושרת ההחלטה הרלוונטית, מחויבים בעלי הבניין לשלם את היטל ההשבחה וזה הרגע בו גם נכנס שמאי מקרקעין לתמונה.

למעשה, שמאי מקרקעין הוא זה אשר קובע את גובה ההיטל. בעזרת חישוב של ערך הנכס לפני השינוי, חישוב השינוי עצמו ושקלול הרווחים הצפויים בו, מחליט שמאי מקרקעין את עלות היטל ההשבחה ואת הפעלתו בפועל. שמאי מקרקעין הוא הסמכות החוקית היחידה אשר מתעסקת עם הנושא הזה וגם במקרה ובעל הנכס מערער על החלטתו, הוא עושה זאת באמצעות עירוב שמאי מקרקעין אחר. במקרה כזה נכנסים הצדדים להליך גישור ודיון, בסיומו יוחלט כיצד לנהוג. בכל מקרה, יש לציין כי ללא שום קשר למעורבות של שמאי מקרקעין, לא ייגבה היטל השבחה, אם נעשתה פעולה לא חוקית בעת העלאת ערכו של הנכס. אם למשל פונה אדם אל שמאי מקרקעין, ומבקש היטל השבחה על תוספת ללא היתר, זוהי פעולה לא חוקית, והיטל ההשבחה אינו נגבה.

 

פנו לשמאי כבר היום ותחסכו את הכסף של מחר!

ישנם גם הרבה מאוד מקרים בהם ניתן פטור מתשלום היטל השבחה. בין אם מעורב בכך שמאי מקרקעין ובין אם לא, מגן החוק על בעלי נכסים מסוג מסוים כמו שכונות שיקום, מוסדות חינוך ותרבות או תוכניות סיוע. עם זאת, חשוב לזכור, כי בכל שלב בו מתבקש אדם לשלם היטל השבחה, עליו לפנות אל שמאי מקרקעין מטעמו, ולבדוק את העניין לעומק. דבר נוסף שחשוב הוא להשתמש בשירותיו של עו"ד מקרקעין ולא לפעול לבד. הרבה מאוד אזרחים אינם מודעים לפריבילגיות שיש ברשותם, הקשורות לנכסי נדל"ן בכלל ולהיטל השבחה בפרט, ולכן שמאי מקרקעין יכול להיות לעזר רב. ללא שמאי מקרקעין אין שום אפשרות חוקית להגיע להסדר לגבי אופי היטל ההשבחה, ועל אחת כמה וכמה אין אפשרות להשיג פטור ממנו.

 

שמאי מקרקעין- סיכום

שמאי מקרקעין איכותי ומנוסה, אשר מכיר את התחום היטב, יידע כיצד לעזור במקרה ובו יש לשלם היטל השבחה, וכמובן יעזור לבדוק מהו ערכו האמיתי של הנכס. היות ועלותו של שמאי מקרקעין אינה יוצאת דופן, אי ניצול של האפשרות להשתמש בו יכול לעלות בהרבה כסף ועוגמת נפש.

>>בואו לדבר על זה בפורום שמאי מקרקעין.
>>בואו להתעדכן במחירון שמאי מקרקעין.

 
חזרה לרשימת המאמרים בנושא שמאות מקרקעין
האם המאמר עזר לך?