434,286 עסקים | 237,594 חוות דעת
כתבות בנושא עבודות מנוף - תמונת אווירה

סוגי מנופים - ממנופים מפרקיים מתקפלים ועד מנופי צריח

כמו שלכל סיר יש את המכסה שלו, וכמו שלכל מלאכה יש את הכלי המתאים לה, כך לכל סוג הנפה נדרשת, יש מנוף מתאים. מנופים מצויים כיום בכל פינה, ומשמשים בתעשייה, בבניין, בחקלאות וגם בחיי היום יום למטרות רבות ומגוונות. אמנם במצרים הצליחו לבנות פירמידות נישאות ללא מנופים, אבל ההישג ההוא כבר לא ניתן לשחזור. קשה להפחית בחשיבותה של המכונה הפשוטה אך השימושית הזו, ויש לשים דגש מיוחד על בטיחות המנוף ועל התאמה מרבית לייעודו. על סוגי המנופים ועל היתרונות והחסרונות של כל אחד מהסוגים, בכתבה הבאה

בכתבה זו:
למה משמש המנוף? | סוגי מנופים | אילו סוגי מנופים יש?

מנוף נחשב למכונה פרימיטיבית ופשוטה, ללא "מוח" אלקטרוני מורכב, שאינה מבוססת על טכנולוגיה מתקדמת ואין בה חלקים  רובוטיים. אז מה? מנוף הוא עדיין בין המכונות החשובות שפיתח האדם, ומאז פיתוחה של מכונה פשוטה וקלאסית זו, היא  משמשת את האנושות לצרכים מרובים. המנופים משמשים לבניית מבנים ובניינים, לתובלה ושינוע (הרמה לגובה, הנעה ממקום למקום, העמסה) של פריטים וחומרים עם מסות גדולות, לעבודות תחזוקה ולמטרות מגוונות

למה משמש המנוף?

למנופים שימושים רבים מאוד בתעשייה, בחקלאות, בענף הבנייה, בהקשרים של הובלה ושינוע וגם בעבודות תחזוקה. קשה מאוד למנות את כל השימושים המכונים עבודות מנוף, אבל בהחלט ראויים לציון כמה מהם:
 
1. הובלה, תובלה, הנפה ושינוע של רהיטים כבדים, של תכולת בתים ומשרדים, של תכולת מפעלים וכדומה. 
2. הובלה, תובלה, הנפה ושינוע של חומרי בנייה, של חומרים הקשורים לתעשייה, של סחורות, של חומרים הנחוצים לחקלאות ועוד.
3. הרמת עובדים לגובה: עובדים שצריכים לבצע עבודות מורכבות בגובה רב, יכולים לטפס ל"בודקה" או "סל" בקצה של מנוף, ושם לעמוד בבטחה ולבצע עבודות תחזוקה, עבודות גינון ועבודות חשמל ואינסטלציה וכדומה.
4. שינוע של זכוכית בוואקום.
5. התקנת שלטים והחלפתם.
6. העברת חומרי מחצבה, שינוע של מבנים (מבני מתכת, קונסטרוקציות וכדומה), העברת מטען חורג במשקלים של עד 1100 טון.

סוגי מנופים

יש סוגי מנופים רבים, הנבדלים זה מזה בכמה פרמטרים:
 
1. כושר הרמה ונשיאה שונה: כל אחד מהמנופים יכול להרים עד משקל מסוים דברים בעלי מבנה מסוים. מה שמשפיע על כושר ההרמה של כל מנוף, זה המבנה שלו, כמות המשקל הנגדי, חוזק הבסיס של המנוף, וחוזק החומרים שמהם מורכב המנוף.
2. יכולת שונה של הגעה לגובה.
3. חומרים שונים שמהם מורכב המנוף.
4. מבנה שונה של המנוף.
5. מנגנון פעולה שונה בין מנוף למנוף. 

אילו סוגי מנופים יש?

הסוגים השונים של המנופים משמשים לפעולות שונות ויכולים לסייע למטרות שונות. כל מטרה וסוג המנוף המתאים לה. בין סוגי המנופים בולטות קבוצות המנופים הבאות: מנופי חוליות, מנופים טלסקופיים, מנופים ניידים, מנוף מסילתי, מנוף שער, מנוף גשר. 
אז מה המאפיינים של כל קבוצת מנופים? למה יכולים לשמש המנופים המשתייכים לכל קבוצה? מה הייחוד של כל קבוצה,  ומהם היתרונות הבולטים של שימוש במנוף מקבוצה זו?

קבוצת מנופי חוליות, מכונים גם מנופי צריח
 
מה זה? מנוף חוליות הוא מנוף שנבנה מחוליות חוליות, וניתן להגבהה בכל עת על ידי הוספת חוליות נוספות למגדל המנוף.
מאפיינים בולטים של המנוף: נישא לגובה רב מאוד, יכול להרים משקל רב מאוד.
יתרונות: יכול לשאת כל משקל ולהגיע לכל גובה.
חסרונות: קשה לבניה, קשה להזזה, הרכבתו אורכת זמן רב ודורשת מכשור מיוחד.  
למה משמש המנוף:  מנופי חוליות נפוצים מאד באתרי בנייה.
קבוצת המנופים הטלסקופיים, מכונים גם מנופים הידראוליים

מה זה? מנוף הנפתח כטלסקופ ונישא לגובה, הוא מבנה אחד שכולל שני גופים צינוריים, כשהצר יותר נפתח כלפי מעלה מתוך הצינור העבה יותר. רוב המנופים הטלסקופיים עובדים באמצעות "שיטה של זרועות” שנכנסות זו לזו, ועל ידי שימוש בלחץ הידראולי של שמן או מים, מתכווננות לגובה הנחוץ.
מאפיינים בולטים של המנוף: נפתח כטלסקופ (או כאנטנה ישנה שמתקפלת לתוך עצמה). נישא לגובה מבנה נמוך.
יתרונות: קל להרכבה. הרכבתו קלה וזולה. שינועו קל וזול. משך הרכבתו ופירוקו קצר.
חסרונות: למנוף מגבלת גובה שלא משתנה. יכולת ההרמה שלו מוגבלת, ולכן יכול לשמש רק לעבודות מסוימות.
למה משמש המנוף: בעיקר לעבודות בנייה קטנות הקשורות למבנים נמוכים או לעבודות בגובה רב. כמו-כן, מסייע המנוף  לשינוע, הנפה, הזזה והובלה של חפצים וחומרים עד משקל מסוים. רבים מהמנופים ההידראוליים הם ניידים, כלומר מורכבים על רכב דוגמת משאית.  

קבוצת המנופים הניידים

מה זה? קבוצה זו כוללת מנוף ופלטפורמה למנוף. המנוף יכול להיות מנוף טלסקופי-הידראולי, או מנוף מפרקי מתקפל. מנוף זה מולבש על רכב מסחרי, על משאית קטנה או על משאית מאוד גדולה, בהתאם לגודל המנוף, למשקלו ולשימושיו המיועדים.  
מאפיינים בולטים של המנוף: מנוף המורכב על משאית, מגיע כיחידה אחת ללא צורך בהרכבה. ניתן לקיפול או לכיווץ  ולפתיחה והרמה. 
יתרונות: ניידות. אין צורך בהרכבתו ובפירוקו.
חסרונות: מגיע לגבהים נמוכים יחסית, ויש גם מגבלת משקל. הכול תלוי במנוף. יש מנופים ניידים קטנים, "חלשים" ו"נמוכים",  על רכב מסחרי, או כאלה רציניים הרבה יותר שמולבשים על משאית אימתנית. 
למה משמש המנוף: בעיקר להובלה, שינוע והרמה. 
מנוף מסילתי:
מנוף מסילתי הוא מנוף ייחודי משום שהוא מצוי על קרון ונע על מסילה. הוא מסייע בעיקר לעבודות בתשתית של רכבת. מנוף מסילתי מותקן לרוב על קרון רכבת (יש כאלה מנופים המותקנים על חוגונים) הקרון נע על גבי המסילה, ומובהל לכל מקום שבו  יש צורך בעבודות מנוף הקשורות להרכבה, לבנייה, לתחזוקה או לשיפוץ של מסילות רכבת. 
מנוף שער:
מנוף שער מכונה גם עגורן שער, ונמצא בהמוניו בנמלי הים. מנוף זה מכונה כך בשל צורתו הדומה לשער. עגורן שער מורכב משני עמודים המחוברים זה לזה באמצעות קורה אופקית. על הקורה יש וו שעליו אפשר להרכיב דברים. אותו וו נע על אורך  הקורה עם גלגלת. 
מנוף גשר:
מנוף גשר מכונה גם עגורן גשר, ונמצא בהמוניו באתרי בנייה, במפעלים, באולמות ייצור ובמחסנים. מנוף זה, המורכב משתי  מסילות המחוברות זו לזו על ידי קורה אופקית, נראה כגשר בין שני עמודים. על גבי הגשר ניתן לגלול וו או צבת המחוברים לגלגלת הרמה. 
לסיכום, אולי המצרים היו מוכשרים מספיק כדי לבנות לגובה רב בלי מנופים, אבל במאה ה21 זה נראה כמו פנטזיה שאינה בת הגשמה. המנופים ממלאים את חיינו ומצויים בכל פינה בשל שימושיהם הרבים בבניין, בחקלאות, בתעשייה ואף בקרב אנשים פרטיים. לכל מנוף יש את הייחודיות שלו, את היתרונות והחסרונות ואת הייעוד המתאים לו.  

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools