כתבות בנושא נגרים ונגריות - תמונת אווירה

סדנת נגרות - אמנות בעץ לנגרים חובבים

על המאפיינים העיקריים של נגרות לא צריך להכביר מילים. המדובר הוא במקצוע, רבים יגידו גם אומנות, אשר במסגרתם נעשה עיבוד עץ למוצרים שונים ושימושיים לאדם: החל מרהיטים, דרך כלים ועד לבתים שלמים. אין המדובר הוא בתחום חדש, כמובן, אלא שבשנים האחרונות אפשר להבחין במגמה משמעותית: יותר ויותר אנשים רוצים להתנסות בכך. קורס נגרות מקצועי אינו נחלתם של מתי מעט כיום, והדרישה אליו נמצאת במגמת עלייה. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על המסלולים השונים של קורס נגרות מקצועי, על תכני הלימוד בכל אחד מהם ועל הדלתות שהם פותחים, בסופו של יום

בכתבה זו:
מה לומדים בקורס נגרות? | מה בין קורס נגרות ובין סדנת נגרות? | מגוון רחב של סדנאות וקורסים | ואיך אפשר בלי בטיחות? | ההיבט הכלכלי של הקורס

קורסי נגרות מאפשרים לבוגריהם להתהדר במקצוע מבוקש, המשלב ידיים טובות, כישורים טכניים ואף כישרון אמנותי בלתי מבוטל. רכישת מקצוע הנגרות, או אפילו למידת התחום כתחביב בלבד, עשויה לחסוך כסף רב במשך השנים, כאשר במקום לרכוש רהיטים ומוצרי עץ מוכנים, יכולים מסיימי הקורס ליצור ולבנות במו ידיהם את הפריט המבוקש, כך שיענה במדויק על צורכיהם ועל רצונותיהם.

מה לומדים בקורס נגרות?

כפי שנראה בהמשך, כל קורס או סדנת נגרות עשויים להיות שונים מאחרים בשורה ארוכה של פרמטרים. ובכל זאת, אי אפשר שלא להתייחס לכך שהלימודים, כדי שיהיו המקיפים ביותר, צריכים למלא מספר תנאים עיקריים. עליהם לכלול את הכרת המאפיינים העיקריים של העץ על סוגיו השונים, וכן את כלי העבודה שבהם נעשה שימוש לצורך עבודות נגרות: מסורים, מקדחות, מלטשות, כלי מדידה וכיוצא בזה. היבט אחר שנלמד בקורסים השונים הוא חומרי הצביעה והלכות, אשר בכוחם לשפר את מראה התוצר הסופי של העבודה בעשרות מונים. על אף שמדובר באומנות מסורתית, שאפיינה את האדם עוד משחר ההיסטוריה, במהלך השנים נכנס לתוכה גם היבט טכנולוגי, אשר גם הוא מהווה חלק מתוכניות הלימודים. בעיקרו של דבר, מדובר כאן על תוכנות השרטוט הממוחשבות, ובראשן  תוכנת אוטוקד. כמעט בכל המקרים מחיר הקורס כולל בתוכו את כל החומרים הנדרשים לצורך העבודה, אם כי רכישתם אפשרית כאשר מעוניינים לתרגל מעבר לשעות הלימוד, או לאחריהם. 

מה בין קורס נגרות ובין סדנת נגרות?

בכל אחד מהקורסים, ברור שתכני הלימוד הספציפיים הם שיגדירו את אורכו. סדנה פשוטה מאוד היא חד-פעמית, נמשכת מספר שעות, ומתאימה בעיקר לאלה המעוניינים לקבל יכולות ולפתח תחביב מהנה - לכן, היא פתוחה לקהל הרחב, ולא מעמידה דרישות קבלה אלה או אחרות. לעומת זאת, אפשר למצוא גם קורסים מקיפים הרבה יותר, המכשירים את הלוקחים בהם חלק, לעיסוק במקצוע הלכה למעשה. קורסים אלה נמשכים לרוב פרק זמן של כשלושה חודשים, במתכונת של יום לימודים אחד בשבוע. מרחיקי הלכת יכולים להירשם לקורס הנגרות של משרד העבודה, הנחשב למקיף ביותר בתחומו בישראל (יותר מאשר הקורסים הפרטיים למיניהם), והוא כולל בתוכו היבטים תיאורטיים ומעשיים כאחד. קורס זה נמשך, שימו לב, עשרה חודשים, במתכונת של חמישה ימי לימודים מלאים בשבוע. לקורס זה אפשר  להירשם לאחר שמקבלים הפניה מלשכת התעסוקה במקום שבו מתגוררים, לאחר שעוברים בחינה בסיסית במיוחד, והוא מסובסד בחלקו הגדול על ידי המדינה. לאחר הלימודים, על הלוקחים בו חלק לעבור בחינה עיונית, שהצלחה בה תאפשר קבלת תעודת גמר המאפשרת להיות מועסקים במקצוע. בבתי הספר או בנגריות הפרטיות, עשויה הרשמה לקורס מקיף להיות תלויה בלימודים קודמים בתחום, כאשר חלקם מאפשרים להמשיך, מיד עם סיומו של הקורס הבסיסי, לזה המקיף יותר.

מגוון רחב של סדנאות וקורסים

נקודה משמעותית ביותר שיש לתת עליה את הדעת היא שיש בנמצא מגוון רחב של סדנאות נגרות שמהן אפשר לבחור. קורס נגרות למתחילים מיועד לאלה שאין להם היכרות כלל וכלל עם העץ, בעוד הסדנאות המתקדמות יותר ייצאו מנקודת הנחה שיש למשתתפים ידע מוקדם, או אפילו הכשרה מעשית בתחום. בהם, יילמדו אומנויות עץ מורכבות יותר, כאשר הסדנה יכולה בהחלט להתמקד בסוג ספציפי של מוצר, או בטכניקת עבודה מוגדרת: למשל, חריטה בעץ או יצירת פסלים באמצעות חומר הגלם החיוני הזה.
 
הבחנה מרכזית אחרת היא בהתאם לקהל היעד של אותן סדנאות, שלא בהכרח הומוגני.  במהלך השנים, הפכו לנפוצות סדנאות המיועדות לילדים, בגילאי 4-12, שבמהלכן לומדים הילדים להכין צעצועים מעץ, להדביק, לצבוע וללטש. לימודי נגרות מהסוג הזה מאפשרים  לילדים לפתח תחביב לכל דבר ועניין, לשפר יכולות חיוניות אצלם (קואורדינציה, למשל)  ולצאת עם תוצרים מוגמרים - צעצועים, כמובן - שישמשו אותם גם לאחר מכן. 
 
קורס נגרות לנשים הוא דוגמה מקובלת נוספת, ובמסגרתו קבוצה של נשים ילמדו את רזי האומנות, ויכינו באמצעותה מוצרים המתאימים לשימושן האישי: למשל, באחד הקורסים עבודת הגמר של הסטודנטיות היא יצירת מדף עם קולב.
המעוניינים לקחת את החוויה מספר צעדים קדימה, יכולים להירשם לסדנה זוגית או לסדנה  קבוצתית, הכוללת גם היבט חברתי, יש שיאמרו גם רומנטי. סדנת נגרות זוגית נמשכת לרוב בין שלוש לארבע שעות, והיא מאפשרת לבני הזוג לאחד כוחות לכדי תוצרי נגרות מסוימים,  והכול באווירה שיכולה בהחלט להיות מיוחדת: אוכל ושתייה, פרחים, נרות ושאר פריטים יכולים להשתלב בסדנה. אפשר לבחור בסדנה כמתנה מקורית לבן/בת הזוג לכבוד יום ההולדת או יום נישואין, ולקבל, בסוף הסדנה, כמה מוצרים מוגמרים שיוכלו לפאר את ביתם.

ואיך אפשר בלי בטיחות?

מעצם השימוש בכלי העבודה הלוקחים חלק בעבודות הנגרות השונות, ברור גם כי קיים כאן מימד מסוים של סכנה, או לכל הפחות שיש דגשים בטיחותיים שחשוב לשמור עליהם כדי  למנוע סכנה שכזו. הביטוי המעשי של כך במסגרת קורס נגרות מקצועי, נוגע לא רק להכשרה הנדרשת מהאנשים המעבירים את הקורס, אלא גם להקפדה על העברתו בקבוצות קטנות יחסית - בסדר גודל של בין חמישה אנשים לעשרים חמישה אנשים - מה שיאפשר הענקת הדרכה וליווי אישיים לכל אחד מהמשתתפים (בהתאם למספר המדריכים ולאופי העברת החומר). בדרך לבחירה המושכלת של קורס נגרות מקצועי, מומלץ מאוד לבקר בו במהלך שיעור, לראות כיצד הוא מתנהל ולתת את הדעת בעיקר ליחס בין מספר המשתתפים לבין מספר המדריכים.

ההיבט הכלכלי של הקורס

מלבד קורס הנגרות של משרד העבודה שתואר מעלה, ברור שהרשמה לקורסים השונים בתחום כרוכה בתשלום. באופן לא מפתיע, המחיר תלוי באופי הקורס ובמשכו. בעוד סדנה בסיסית תועבר תמורת תשלום של כמה מאות שקלים, על קורסים מקיפים יותר, הנמשכים כמה חודשים, ייגבה תשלום של אלפי שקלים (2,000-3,000 ש''ח, בקירוב). זהו סכום שאינו מבוטל, אך רבים יגידו ששווה את ההשקעה.
 
לסיכומו של עניין, אפשר לראות שקיים מגוון רחב של מסלולי לימוד של תחום הנגרות: החל מסדנה קצרה ובסיסית, ועד קורס נגרות מקצועית. בעת בחירת מקום הלימוד, יש להתחשב לא רק במסלול הלימודים, כי אם במיקום בית הספר (מומלץ לבחור כזה הממוקם בקרבת מה למקום המגורים), במוניטין של בית הספר והמרצים שלו וכן במוניטין לו זכה המסלול הספציפי.


 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools