כתבות בנושא חוות דעת מומחים לבית משפט - תמונת אווירה

דבר המומחה: חוות דעת לבית משפט

שופטים ועורכי דין מתמחים בעיקר בתחומי חוק ומשפט, אך לעתים הם נדרשים להכריע באמצעות "חוות דעת מומחה". מתי היא נדרשת, מיהו המומחה, מה מעמדו ומהם הכללים החלים על חוות הדעת?

בכתבה זו:
עדות לכל דבר | כל פרט חשוב | חשיבותו של ניסיון | סיכום

במסגרת דיונים שונים ומגוונים הנערכים בין כתלי בית המשפט בשלל תחומים, נדרשת לא-פעם חוות דעת מומחה שתספק לשופטים ידע ופרטים על נושא מסוים, באופן שיסייע להם להגיע למסקנות, להחלטות ולהכרעות. חוות דעת מומחים מוגשות על דעת הצדדים ולעתים בית המשפט אף דורש את הגשתן. מדובר במשפטים פליליים ובמשפטים אזרחיים וחוות הדעת יכולה לעסוק בתחומים רבים - מרפואה וגרפולוגיה, דרך בליסטיקה וזיהוי פלילי, ועד שמאות, הנדסה, ראיית חשבון ועוד.

עדות לכל דבר

חוות דעת מוגשת בהתאם לכללים ולהנחיות מסוימים, והגשתה חייבת להיעשות על פי דרישות החוק. כך, למשל, בחוות הדעת חייב המומחה לציין את תחום מומחיותו, את הכשרתו ואת ניסיונו המקצועי המאפשר לו לספק אותה. עוד נדרש המומחה להדגיש כי הוא מבין שדין חוות הדעת שלו כדין עדות שניתנת בבית משפט, זאת על פי חוק סדר הדין הפלילי. המשמעות היא כי מומחה המגיש לבית משפט את חוות דעתו המקצועית בנושא המומחיות שלו הוא עד לכל דבר ולכן גם שמו הוא "עד מומחה".
 

כל פרט חשוב

חוות דעת המוגשת לבית המשפט הינה מקיפה ומפורטת ביותר ועליה לכלול כמה שיותר פרטים בנוגע לנושא המומחיות ולנושא הנדון בבית משפט. כמו כן ישנה חובה כי חוות הדעת תכיל מילון מונחים שיאיר את עיני בית המשפט כדי שהשופטים יבינו לעומק את הסוגיות הנדונות ויוכלו להכריע בהן ביתר קלות.
 
במרבית המקרים, כאשר מוגשת חוות דעת לבית המשפט על ידי אחד מהצדדים, הצד שמנגד רשאי להגיש חוות דעת נגדית. כמו כן, רשאי בית המשפט ו/או הצד שכנגד לזמן את העד המומחה לחקירה ישירה על דוכן העדים.
 
לחוות הדעת חשיבות רבה ביותר, משום שבעוד שאת העובדות ניתן להוכיח באמצעות ראיות ממשיות, קשה מאוד לעשות זאת לגבי סברות, עמדות, דעות ומסקנות. הדרך להוכיחן היא באמצעות חוות דעת מומחה והיא שאמורה לשכנע את בית המשפט שטענות צד כלשהו הן מוצדקות. אם אדם שהוא מומחה יסביר לבית המשפט כי מתבקשות מסקנות ספציפיות במקרה מסוים, יפתחו דבריו את אוזני השופטים ואלו יטו לקבל את דעתו, בשונה ממקרה בו אמר את הדברים כל אדם אחר.
 

חשיבותו של ניסיון

אם אתם צד לדיון משפטי - תובעים או נתבעים - סביר שאתם זוכים לייצוג בידי עורך דין ולליווי ולייעוץ קבועים שלו. עורך הדין הוא שידאג גם להדריך אתכם בדרך לקבלת חוות דעת והגשתה לבית משפט. חשוב מאוד לפנות למומחה בעל שם ובעל ניסיון משום שחוות הדעת שיכין אמורה לשמש כהוכחה לטענותיכם ולכן חייבת להיות מדויקת, כתובה היטב ומשכנעת.
 
חשוב גם שמגיש חוות הדעת יהיה מומחה מהימן, וכזה שיוכל לעמוד בהצלחה בחקירת בית המשפט ו/או הצד שכנגד. המשקל הראייתי שייחס בית המשפט לחוות הדעת תלוי במידת הבקיאות שיפגין המומחה בחוות דעתו הכתובה ובעדות שישמיע בעל פה על דוכן העדים. אם המומחה מוזמן לתת עדות בבית משפט עליו כמובן להתייצב ולשתף פעולה ואם לא יעשה זאת או שיסרב לעבור חקירה נגדית על דוכן העדים, עלול הדבר להביא למחיקת חוות הדעת שנתן וסביר כי לא ניתן יהיה להסתמך עליה.
 
במהלך החקירה ישאלו עורכי הדין של הצד שכנגד את המומחה שאלות לא פשוטות שכל מטרתן היא לקעקע את עדותו, לטעת ספק בלב בית המשפט לגבי מקצועיותו ואמינותו ולחבל במעמדה, במשקלה ובכוחה. כל זאת - בשאיפה שבית המשפט לא יגיע למסקנות אותן שאף המומחה להוכיח.
 

סיכום

חוות דעת מומחה מהווה עדות לכל דבר. אם אתם, כצד לדיון משפטי, רוצים להוכיח דברים הנוגעים למומחיות מסוימת, עליכם להציג עד שיחזק טענותיכם. חשוב שאותו עד יהיה מומחה הבקי מאוד בתחום הנדון ואשר יכול להאיר את עיניו של בית המשפט ולעזור לו להכריע לטובתכם. הדרך לגרום לזה לקרות היא לפעול בעצת עורך הדין שלכם ולאתר עד מומחה רב ניסיון שיגיש חוות דעת מהימנה בהתאם לכללים הנדרשים.

יש לכם שאלה בנושא חוות דעת משפטית?
בואו לדבר על זה בפורומים הבאים:

>> פורום חוות דעת אורתופדית
>> פורום חוות דעת פסיכיאטרית
>> פורום חוות דעת מחשבים ואינטרנט

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools