כתבות בנושא בית חכם - תמונת אווירה

הכירו את הבית החכם - מערכות חכמות שמשפרות את איכות חיינו

בדמיון שלנו החיים הצפויים עוד כמה דורות קדימה יכללו הרבה רובוטים שיעשו בשבילנו הכול. מערכות מתקדמות שיחסכו מאיתנו מאמץ, טכנולוגיות עתידניות שיהיו מעורבות בכל שלב בחיינו. חלק מהעתיד הזה בעצם כבר כאן. כשחושבים על בית חכם, ומבינים את יתרונותיהן ומעלותיהן של המערכות השונות המצויות בו, מרגישים מה זה אומר לחיות את העתיד או לפחות לחיות בשיא הנוחות. מה זה בית חכם ומהן המערכות המצויות בו? כל התשובות לפניכם.

בכתבה זו:
מהו בית חכם? | מהן מערכות בית חכם? | דוגמאות למערכות בית חכם: | היתרונות של בית חכם

מהו בית חכם?

בית חכם הוא מבנה - בית פרטי, בניין, מלון, משרד וכו' - שכל המערכות בו נהנות משליטה ממוחשבת. בניגוד למקובל לחשוב, בית חכם איננו מנת חלקם של עשירים כקורח בלבד. בתי עסק, חברות, ארגונים וגם אנשים פרטיים יכולים בעלויות סבירות ליהנות מעיצוב, תכנון והקמה של בית חכם. בכל בית או בניין יש מערכות רבות - מערכות תשתית ומערכות טכנולוגיות. עם השנים מערכות אלה הופכות יעילות וחסכוניות, וככל שהן מתקדמות יותר הן מבצעות פעולות רבות בעצמן (בעזרת בקרים, גלאים וחיישנים), על ידי שליטה מרחוק, או בלחיצת כפתור אחת פשוטה.  
לעתים בית חכם מכונה גם בית חכם אלחוטי בשל יכולת השליטה מרחוק בכל מערכות הבית החכם. כל מערכות הבית החכם מפוקחות על ידי מערכת טכנולוגית הכוללת מחשב, מעבדים ובקרים, והן ניתנות לשליטה, הפעלה ובקרה משלט ראשי או מאמצעים אחרים, ביניהם, מחשב נייח ומחשב נייד (באמצעות טכנולוגיית אינטרנט), טאבלט או טלפון נייד. הנוחות בהקשר זה היא מעל הכול - מי שחי או עובד בבית חכם, יכול לשלוט ולהפעיל את המערכות השונות בבית ממוקד אחד או מרחוק, וכך מושגת נוחות, יעילות, הגנה על הבית ואפילו חיסכון. רבים הבינו זאת,  וכיום, בתים חכמים הופכים יותר ויותר נפוצים - רוב הבניינים, הבתים, המשרדים והדירות החדשות שמוקמים, וגם בתים קיימים (לאו דווקא במסגרת שיפוץ) כוללים מערכת בית חכם אחת או יותר, כל אחד לפי צרכיו, בהתאם לנחיצות ובהתאם לתקציב. 

מהן מערכות בית חכם?

מערכות בית חכם הן כל המערכות הנחוצות לשימוש ולתפעול הבית ואשר נחוצות למשתמשים ולחיים בבית זה, בין אם זה משרד ובין אם זה בית מגורים או בית הארחה. מערכות בית חכם הופכות את חיי השגרה קלים יותר ואיכותיים יותר, ואת מטלות הבית להרבה יותר פשוטות לביצוע. ביעילות רבה ותוך נוחות מרבית למי שחי בבית או עובד במשרדים, מתבצעות פעולות פשוטות ונחסכות פעולות אחרות.
בין מערכות הבית החכם השונות הקיימות יש רבות הקשורות לחיי היום יום, ואחרות הקשורות לתחזוקה מרווחת יותר.

דוגמאות למערכות בית חכם:

1. מערכות תאורה חכמות: מערכת תאורה חכמה כוללת אפשרות להפעלת גופי תאורה מרחוק; מתג אחד המכבה או מדליק את כל האורות בבית או בחלקים מסוימים שלו; אפשרות של הדלקת אורות על סמך זיהוי תנועה; חיישן פוטואלקטרי המשפיע על עוצמת האור ומאפשר חיסכון בחשמל; כיבוי אורות אוטומטי כשהחדר מתרוקן ועוד.
2. חימום רצפתי: אמנם החורף בישראל איננו חורף של ממש, אבל היעדר חימום ראוי במהלך הימים הקרים שכן מופיעים בו, גורם מצוקה רבה לבני הבית ופוגע באיכות החיים. פתרון חימום אידיאלי כולל מערכת של חימום תת רצפתי המותקן מתחת לאריחים, איננו נראה ונשלט ממוקדים שונים מהבית ואף מרחוק. זוהי מערכת יעילה ביותר, נוחה להפעלה, מחממת מאוד ויכולה להשתלב גם עם חימום המים, מתקן המגבות ועוד.
3. אזעקות: מערכות אזעקה חכמות הן מוצר מבוקש במיוחד, ומותקנות בבנייני משרדים, בבתי עסק, בחנויות, בדירות ובבתים פרטיים. כיום יש מגוון גדול של מערכות אזעקה ממוחשבות המושתתות על טכנולוגיות מתקדמות, ומציעות מעטפת הגנה מרבית על הבית, תוך מענה של יעילות, נוחות וחדשנות. מערכות אזעקה חכמות הן מערכות אזעקה אלחוטיות או חוטיות המותאמות אישית לצורכי הלקוח. מערכת אזעקה כוללת ציוד היקפי שמספק הגנה, וניתן לרכוש את כל הציוד או חלק ממנו בהתאם לצרכים. בין מרכיבי האזעקה מצויים גלאי נפח, גלאי עשן וגז, גלאי מגנט לחלונות ודלתות, גלאי שבר זכוכית, גלאי הצפה, מצלמות, לוח בקרה עם מסך המתעד את המתרחש בפינות שונות בבית ועוד. בין תפקודי המערכת- חיוג אוטומטי אל שלושה מספרי טלפון שהוגדרו מראש אם מזוהה חדירה אל חלל הבית, ודיווח על מיקום מדויק של ביצוע החדירה, משלוח סמס במקרה של זיהוי תנועה בחצר בשעות בלתי צפויות ועוד. מערכות האזעקה ניתנות לשליטה מרחוק, מופעלות בקלות רבה ומותאמת לפי רמת המיגון הנדרשת. בעת התקנת מערכת אזעקה בבית חכם, יש להתחשב בצרכים השונים שלכם, ולתפור אזעקה מותאמת אישית. בין השיקולים שינחו אתכם בהרכבת מערכת האזעקה נכללים התקציב, מידת המסוכנות באזור, מיקום וגודל החלונות, מספר הנפשות בבית, קיומן של חיות מחמד (יש גלאי נפח המסוגלים להתעלם מחיות מחמד), גודל הבית, מספר החלונות, גודל הדלת, חופש הפעולה שלו אתם נזקקים בשעות היום ובשעות הלילה, גודל הגינה, גודל המרפסת, חפצי הערך בבית, קיומם של אמצעי מיגון מקבילים (למשל סורגים) ועוד. 
4. מערכות חשמל חכמות: “מערכת חשמל חכם" כך מכונה מערכת המרכזת את התפעול והבקרה של מכשירי החשמל  בבית חכם. מערכות חשמל של בית חכם מאפשרות שליטה, בקרה והפעלה של מגוון מכשירי חשמל. בלחיצת כפתור  או בהפעלה מרחוק, באמצעות המחשב או הטלפון הנייד, ניתן להגיף את כל התריסים בבית בבת אחת, להדליק את  מסך הטלוויזיה, להדליק חימום, לכבות תנור, לשלוט במייבש כביסה, במכונת כביסה בדוד השמש, בתנור הבישול  ובכל מה שעובד על חשמל. הקמת מערכת חשמל חכם דורשת השקעה רבה, מחשבה רבה והקמת תשתית מתאימה, ועל כן חשוב מאוד להחליט על מאפייניה, ו"לתפור" אותה עוד בשלב של תכנון בית חכם. כשמדברים על חשמל חכם, יש גם חשמל חכם לשומרי שבת -  מערכת טכנולוגית המאפשרת לשמור על השבת, וליהנות מפעולות של מכשירי החשמל מבלי לפגוע בשמירה על דרישות ההלכה. מערכת חשמל חכם לשומרי שבת כוללת שעוני שבת שניתן לגרום להפעלתם או כיבויים בכל שעה מראש; שעון אסטרונומי המאפשר תזמון פעולות בהתחשב בזמני כניסת השבת ויציאתה; שינויים בתאורה בעת כניסת השבת בהתאם להעדפות הלקוח - חלק מהתאורה תכבה וחלק תישאר דולקת; כיבוי תנור הבישול מעצמו בשעה מסוימת; הפעלת מיזוג ותריסים ללא מגע יד אדם ועוד. 
5. מערכות מחשוב: גם בבית שבו חיה משפחה, ובוודאי בוודאי בבית עסק, בית משרדים, חברה או מפעל, חייבים מערכת מחשוב חכמה. מערכת מחשוב בבית חכם היא למעשה רשת מחשבים המקשרת בין כמה מחשבים, כשכולם מחוברים לרשת תקשורת מרכזית. יש רשת מחשבים חוטית או אלחוטית, ואת מרכיביה ותפקודיה אתם תקבעו בשלב תכנון הבית החכם בהתאם לצרכים שלכם. לרוב יכללו מערכות מחשב בבית חכם תוכנות לשיתוף קבצים, תוכנות לאבטחת מידע, חיבור לרשת וכדומה. 
6. מערכות גינון חכמות: מערכות בית חכם רבות משתלבות בתחזוקת הגינה וקשורות לרצון לשמור על גינה נקייה, מטופחת, מושקית ומוגנת מפני פגעי מזג האוויר. בין המנגנונים השונים שכוללת מערכת גינון חכם יש: מנגנון המאפשר הפעלה אוטומטית של השקיית הגינה כאשר הגינה יבשה; קביעת שגרת השקיה קבועה מראש ויכולת לשנותה מרחוק בהתאם לשינויים במזג האוויר; סגירת כיסוי גג לכביסה עם זיהוי גשם על ידי סנסור מים; סגירת צלון או פתיחתו בשעות מסוימות קבועות מראש ועוד.
7. מערכת חכמה למיזוג אוויר: מזגנים בישראל פועלים שעות נוספות. למי יש כוח לקום מהספה או מהמיטה לשנות את עוצמת המזגן? ומה קורה בלילה כשהחדר מתחמם מדי? ואם רוצים לצנן את החלל לפני שחוזרים מהעבודה או בטרם מגיעים הילדים מבתי הספר? את כל אלה ניתן לעשות על ידי מערכות מיזוג אוויר ממוחשבות חכמות. מערכות כאלה כוללות כל מיני מנגנונים בעלי יכולות מגוונות. כך, בין היתר, יכולה לכלול מערכת מיזוג אוויר חכמה מעין "מיני תחנה מטאורולוגית" - תחנה הממוקמת על גג הבית וקובעת את מרכיבי מזג האוויר, הטמפרטורה והלחות, ובהתאם אליהם ולטמפרטורה של החלונות והקירות משפיעה על פעולת המזגן - כיבוי או הדלקה וכיוון טמפרטורה. יש גם מנגנון של כיבוי מזגן אוטומטי כשהחדר מתרוקן מאנשים ועוד. 
8. מערכות בידור: טלוויזיה בכבלים, מערכות קולנוע ביתי, מערכת מוזיקה ומערכת וידאו שכולן מחוברות למערכת אחת גדולה, ואף מחוברות לעזרים שונים כגון, מחשב, סטרימר, רמקולים ועוד. 
9. צלונים ווילונות: גם ההצללה של הבית והאוורור שלו יכולים להיעשות ללא עזרתכם כשמדובר בבית חכם. אם תרצו לשלוט בכמות קרני השמש שישטפו את הסלון שלכם, להצל את המטבח בשעות החמות ולאוורר את חדר הילדים כשהם במסגרות מחוץ לבית, תוכלו לעשות את כל אלה מרחוק באמצעות מערכת חכמה של צלונים ווילונות חשמליים. אלה גם יפים וגם יעילים ומסוגלים להסגר ולהיפתח לגבהים שונים בשעות מגוונות בהתאם לצרכים. 

היתרונות של בית חכם

1. יכולת הפעלה ושליטה מרחוק: זה הוא אולי היתרון הבולט ביותר של מערכות בית חכם. כמה פעמים יצאתם החוצה ותהיתם מה שכחת לכבות ואיפה לא נעלתם? כמה פעמים הוקפצתם מהעבודה בגלל תקלה כלשהי באזעקה? כמה פעמים קיוויתם שתהיה לכם היכולת לכבות את תנור הבישול שנייה לפני שהאורחים מגיעים, מבלי להפסיק את קבלת הפנים שלהם? ומה עם הכמיהה להדליק את הדוד כשאתם מיוזעים באירוע, וחולמים על מקלחת טובה? את כל אלה מאפשרות להגשים מערכות בית חכם הניתנות לשליטה, בקרה ותפעול מלא מרחוק, באמצעות שלט, מחשב או טלפון נייד. שליטה מרחוק זו מאפשרת גם המשך מנוחה, ותוך כדי צפייה בסדרה אהובה תוכלו להדליק אור בחדר של הילד, לכבות את הדוד או להנמיך טמפרטורה בתנור שבו נאפית העוגה, מבלי שתידרשו לזוז ממקומכם כלל. 
2. חסכוני וירוק: בית חכם הוא גם בית ירוק וחסכוני משום שהוא מאפשר ניצול אופטימלי של כל המשאבים בבית,  ובפועל יוצר חיסכון משמעותי באנרגיה, בזמן ובכסף. עלות ערכות בית חכם איננה גבוהה במיוחד, והתאמה אישית שלהן בשלב תכנון בית חכם הופכת את העלות לסבירה. בטווח הארוך, בזכות החיסכון בזמן ובכסף, ההשקעה הראשונית במערכת משתלמת, והחיסכון הופך ברור יותר ויותר. היתרונות הירוקים של מערכות הבית החכם ברורים ובולטים למשל במקרים הבאים - בעת כיבוי אוטומטי של מזגן ואורות כשאין נוכחים בחדר; בעת עמעום אוטומטי של האורות כאשר נדלקת הטלוויזיה; בעת הפסקת השקיית הגינה עם זיהוי של גשם; בעת שינוי רמת התאורה בבית בהתחשב בשעה ביום ובמידת פתיחת התריסים, בזכות בקרי מתח חכמים שיודעים לצמצם את המתח המגיע לנורות בבית ומאפשרים לקבל תאורה אופטימלית בצריכת חשמל מינימלית ועוד.
3. נוחות שימוש ותפעול: מערכות בית חכם קלות, נוחות ופשוטות להפעלה. מה יותר טוב ממצב שבו אתם מתחפרים במיטה, ובמקום שתיאלצו לעשות סיבוב בבית לוודא שכל האורות כבויים, החלונות והדלתות נעולים, החימום דולק בחדרי הילדים וכדומה, פשוט בלחיצת כפתור אחת מהמיטה שלכם תעשו את כל מה שצריך וגם תפעילו את האזעקה.
4. יעילות: מערכות בית חכם יעילות להפליא, ניתנות להתאמה ולשינוי בקלות וכוללות מספר לא מוגבל של תרחישים שגורמים להם להגיב אחרת בהתקיים תנאים מסוימים. 
5. התאמה אישית לצרכים: כל אדם הבוחר בית חכם, שוקד בעת תכנון בית חכם על התאמה אישית לתקציב, לצרכים, לתרחישים, לסגנון החיים ולסדר העדיפויות שלו. היכולת להתאים אישית את סוג המערכות ואת התפקודים של כל מערכת בית חכם היא בבחינת יתרון עצום שלא ניתן להפליג בחשיבותו. תכנון בית חכם הוא תכנון פרטני שיכול להשתנות מחלל לחלל, ומחדר לחדר.
6. גמישות בהתקנה: מערכות בית חכם מתאימות וניתנות גם להתקנה בבתים קיימים ולא רק בתים חדשים או בתים בשיפוץ יכולים ליהנות מהן.
7. ביטחון אישי: מערכות בית חכם מגדילות מאד את תחושת הביטחון האישי, הן בגלל מערכות האזעקה הן בגלל הדיווח על הנעשה בבית והשליטה מרחוק שנותנת את היכולת למנוע מפגעים ותאונות.
8. משפר נגישות: בית חכם משפר מאד גם את איכות חייהם של בני הגיל השלישי ואנשים עם מוגבלויות. 

>> לאיתור שירותי תכנון והתקנת מערכות בית חכם.


scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools