435,509 עסקים | 236,829 חוות דעת
כתבות בנושא ניתוחים פלסטיים - תמונת אווירה

ניתוחים פלסטיים - סיכוני ניתוח הגדלת חזה

ניתוח הגדלת חזה כבר הפך כמעט לעניין שבשגרה. נשים רבות רואות בחזה גדול מעין אביזר אופנתי שחייבים לרכשו כדי לעמוד בצו האופנה, ובוחרות לעבור את הניתוח לאו דווקא מסיבות אסתטיות או רפואיות. אלא שכמו בכל ניתוח, גם כאן יש לא מעט סיכונים שכדאי לתת עליהם את הדעת.

בכתבה זו:
התקשות השדיים וצניחתם | הבדלים בתחושה | דימום, זיהום ומה שביניהם | קפלים בעור על גבי השד | דליפות מהשתל | הקשר שבין ניתוח להנקה | הסיכונים שלא באמת קיימים | כך מצמצמים עוד יותר את הסיכוי לסיכון

ניתוח הגדלת חזה מחזיק כבר שנים בתואר הבלתי מעורער של "מלך" הניתוחים הפלסטיים בישראל, וזאת למרות שאוכלוסיית היעד העיקרית שלו היא נשים. ואכן, ברוב המקרים האישה תעבור אותו בהצלחה, ותזכה בחזה אסתטי ומרשים הרבה יותר, מה שמלווה גם בעלייה דרסטית בביטחון העצמי שלה. 
 
אלא שכמו כל ניתוח פלסטי, גם לניתוח הגדלת חזה יש סיבוכים וסיכונים אפשריים שראוי לתת עליהם את הדעת. אלה נדירים, אך עדיין קיימים. אז על אילו סכנות מדובר? וכיצד ניתן להקטין את הסיכוי להן למינימום האפשרי?

התקשות השדיים וצניחתם

כשמבצעים ניתוח הגדלת חזה, הרצון העיקרי הוא למראה מרשים ככל האפשר. הבעיה היא שהתקשותו של השד, הסיכון הנפוץ ביותר לאחר ניתוח פלסטי מסוג זה, תפגע בכך במידה לא מבוטלת. מצב שכזה, המכונה התקשות קופסית, יביא לכך שהשד ייראה פתאום פחות  "טבעי", והרבה פחות נוח ונעים למגע. הסיבה להתקשות היא הופעת מעטפת, סביב אזור השתל, כחלק מתגובה טבעית של הגוף שאליו, אין לשכוח, הוכנס גוף זר. כדי למנוע זאת,  מרבית הרופאים ימליצו על עיסוי עדין של השד, מדי יום, בתקופה שאחרי הניתוח. חשוב להדגיש שכיום, עם המעבר לשתלים מחומרים בטוחים יותר לשימוש, הסיכויים להתקשות ירדו באופן משמעותי.
 
מצב נוסף, כמעט בלתי נמנע, הוא צניחת השד. למעשה, בכל אחד מניתוחי הגדלת חזה היא תתרחש, בצורה זו או אחרת. הסיבה לכך היא טבעית, בשל המשקל שמקבל השד. השאלה  המרכזית כאן היא עד כמה צניחת השדיים מורגשת ומפריעה לאישה. צניחה משמעותית המאפיינת בעיקר נשים שבחרו בשתל מאסיבי, ניתן לתקן באמצעות ניתוח נוסף של הרמת החזה.

הבדלים בתחושה

נשים רבות שמבצעות ניתוח הגדלת חזה מגלות, לאחריו, שמשהו נוסף השתנה בחזה שלהן,  והוא נוגע לתחושה שמאפיינות אותו. שינויים בתחושה בשד הם לגיטימיים בחודשים שלאחר הניתוח, והם עלולים לתת את אותותיהם בשני אופנים מנוגדים לחלוטין: הראשון הוא חוסר תחושה באזור השד, והשני רגישות יתר. במצב הנורמלי התחושה תשוב להיות כפי שמכירים כעבור מספר חודשים, ובחלק מסוים מהמקרים רק לאחר כשנה. במצבים נדירים הרבה יותר התחושה בשד תשתנה לצמיתות, מה שכמובן מקשה על האישה.

דימום, זיהום ומה שביניהם

אחת מבין כמאתיים נשים שעוברות ניתוח פלסטי להגדלת חזה, עלולה לסבול מתסמינים פיזיים שונים הנותנים את אותותיהם באזור השד. דימום באזור השתל המתרחש בשעות שלאחריו, אינו מצב נורמלי, וכשהוא מופיע יש לגשת באופן מידי לבדיקה אצל הגורם המנתח. כך גם במקרה של זיהומים, לעתים חריפים, שבכוחם להביא לידי כך שצריך להוציא את השתל לחלוטין מגוף האישה. חשוב לציין, עם זאת, שמרבית הרופאים מטפלים בזיהומים, אם אכן קיימים, באמצעות תרופות אנטיביוטיות, שיכולות בהחלט לעשות את העבודה. 

קפלים בעור על גבי השד

על מנת שעור האישה יהיה האסתטי ביותר, הדרישה ממנו היא להיות חלק ככל האפשר. כל קפל המופיע בו, פוגם במראה המתקבל. במקרה של הגדלת חזה, עלולים להיווצר קפלים שונים על גבי השד, אשר יחמירו בעת ביצוע פעולות מסוימות (למשל, רכינה קדימה). הם יופיעו בעיקר באזורים העליונים והאמצעיים של השד, כשאוכלוסיית סיכון עיקרית שלהם כוללת נשים שמשקל גופן קטן במיוחד. גם כאן, שתל איכותי, שהכנסתו נעשית על פי הספר,  לא אמור להביא לכך שהבעיה תיתן את אותותיה.

דליפות מהשתל

את הסיטואציה הזו מכירים מקומדיות קולנועיות: בחורה שעברה ניתוח חזה, סובלת פתאום מדליפה, דווקא ברגע הלא מתאים. במציאות, חשוב להדגיש, הסיכויים לכך קטנים הרבה יותר, בין השאר עקב התפתחות התחום. כיום, נעשה שימוש בחומרים איכותיים לצורך הניתוח, ובג'ל צמיגי שלא דולף גם בעת קרע בשתל, חלילה. כאשר הדליפה כן מתרחשת,  תהא הסיבה לכך אשר תהא, היא עלולה להביא לשינוי לרעה במצבו של השד, או לחילופין להופעת גוש בסמוך אליו. במצבים של דליפה, אותם ניתן אתר באמצעות בדיקות MRI או אולטרה סאונד (במקרים מסוימים), יש להחליף את השתל באופן מידי.

הקשר שבין ניתוח להנקה

התרחישים הפסימיים ביותר מדברים על כך שהגדלת חזה תבטל את היכולת של האישה להיניק - הסיכויים לכך בלתי אפשריים עד קלושים. יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מכך שהגדלת החזה עשויה בהחלט לשנות את החוקים בשדה זה. מצבים כמו קשיים מסוימים בהנקה נדירים, אך אינם משוללי יסוד. בנוסף, יש לזכור שהנקה באופן ממושך עלולה להביא לפגיעה במראה השד.

הסיכונים שלא באמת קיימים

כמו ניתוחים פלסטיים רבים, גם במקרה של הגדלות חזה נוצרו עם הזמן מיתוסים שונים המתייחסים לסכנות שלא באמת הוכחו מבחינה מחקרית, או שהסיכויים להן אפסיים במיוחד. בשורה ארוכה של מחקרים שבוצעו עם השנים, לא נמצא כל קשר בין הניתוח לבין הגדלת הסיכון לסרטן השד. מה שכן, הניתוח כן צריך להיכנס לתמונה בעת שאישה מבצעת בדיקת ממוגרפיה, ולו מכיוון שבכוחם של השתלים להפריע לבדיקה, ולשבש את תוצאותיה. הדגש העיקרי הוא על יידוע הגורם המבצע על הימצאותם של השתלים, מה שיביא לביצועה של הבדיקה באופן שונה במקצת.
 
התפתחות הרפואה הפלסטית המודרנית, בהמשך לכך, כמעט ומבטלת גם תרחישים של התפוצצות השתלים. גם תסריט שכזה, עושה רושם, יכול להיות שמור כיום בעיקר לסרטים ההוליוודיים.

כך מצמצמים עוד יותר את הסיכוי לסיכון

מסקירת הסיכונים האפשריים של ניתוחי הגדלת חזה, ניתן לראות שגם אם הם נדירים באופן יחסי, חשוב לעשות הכול על מנת להימנע מהם. ברמה המעשית, מדובר כאן על מציאת מנתח פלסטי מהשורה הראשונה, שחבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית. יש לבדוק שהוא בעל שנות ניסיון רבות בתחום, לקבל ממנו הסבר מלא על ההליך ועל סיכוניו עבור הבחורה הספציפית, ובמידת האפשר לשוחח עם מנותחות קודמות שלו, או לקרוא חוות דעת על אודותיו.
 
המשוואה כאן ברורה: כאשר המנתח הוא המקצועי ביותר, הניתוח יתבצע בשיטות היעילות ביותר, ויתבסס על חומרים איכותיים. מנגד, כאשר מדובר במנתח שאינו מהשורה הראשונה,  קשה למצוא אישה שתרגיש רגועה להפקיד את גורל השד שלה בידיו הלא כל כך מיומנות.

עוד בנושא מפורומים ברשת

בפורום באתר דוקטורס שאלו גולשים שאלות בנושא זה. בואו לקרוא מה ענה להם הרופא.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools