חרדה מטיפול אצל רופא שיניים נקראית חרדה דנטלית

טיפול בחרדה דנטלית הוא טיפול המיועד לאנשים, שלא מסוגלים להגיע אל מרפאות השיניים ולעבור טיפול שיניים, וזאת משום שהם חרדים מהמחשבה על טיפולי שיניים. בעבר, לא היתה התייחסות לתופעת הנקראית חרדה דנטלית, אך כיום יותר ויותר רופאים ומטפלים מודעים לאחוזים הגבוהים באוכלוסייה של אנשים הסובלים מחרדה דנטלית, הגורמת להזנחת שיניים ומחלות שונות. כתוצאה מכך טיפול בחרדה דנטלית הפך לנושא חשוב ביותר.
כניסה לרשימת ספקים ובעלי מקצוע בסיווג מרפאות שיניים

טיפול בחרדה דנטלית

טיפול בחרדה דנטלית הוא טיפול המיועד לאנשים, שאינם מסוגלים לחשוב על מרפאת שיניים ומעבר של טיפול שיניים, וזאת משום שהם חרדים מטיפולי שיניים. בעבר, לא היתה התייחסות לתופעת החרדה הדנטלית, אך כיום יותר ויותר רופאים ומטפלים מודעים לאחוזים הגבוהים באוכלוסייה של אנשים הסובלים מחרדה דנטלית, הגורמת להזנחת שיניים ומחלות שונות. כתוצאה מכך טיפול בחרדה דנטלית הפך לנושא חשוב ביותר.

 

טיפול בחרדה דנטלית - בחירת רופא שיניים

חרדה דנטלית נוצרת לרוב ממצב של פחד לאבד שליטה. יש מקרים שבעקבותיהם נוצרת חרדה דנטלית, כתוצאה ממפגש לא סימפטי עם רופאי שיניים. בחירת רופא שיניים שיחסי האנוש שלו טובים, היא הצעד הראשון לטיפול במצבים של חרדה דנטלית. רופא כזה, יסביר לפני תחילת הטיפול מהו טיפול השיניים הנדרש לנו, מה הוא הולך לעשות, ויתייעץ איתנו באשר לקוד ההתנהגות שאיתו נרגיש בנוח.

רופאי שיניים יכולים לסכם עם אנשים שסובלים מבעיה של חרדה דנטלית כי הם יפסיקו את הטיפול כל כמה דקות בכדי לתת למטופל הפסקה, או יסכמו איתו על הרמת היד כל זמן שהוא אינו מרגיש בנוח ומעוניין לעצור את הטיפול.

 

טיפול בחרדה דנטלית - גז צחוק

טיפול בחרדה דנטאלית באמצעות גז צחוק הוא טיפול יעיל ביותר. מדובר בגז, אשר אינו מהווה סכנה, והמטופלים אינם צריכים לחשוש שמא הם יתמכרו אליו. גז צחוק נקרא כך משום שהוא נותן למטופל הרגשה נינוחה וקלילה, תחושת הזמן של המטופל משתנה והוא גם חווה פחות רגישות לכאב. (רמת הכאב פעמים רבות מושפעת מהפחד והמתחים שלנו הגורמים לההתכווצות כלי הדם).

היתרונות של גז צחוק הם, שאין מצב של אובדן שליטה על הרפלקסים או אובדן הכרה והמינון של גז הצחוק מותאם למטופל על ידי הרופא, כך שבמצבים מסוימים הרופא יכול להגדיל או להקטין את מינון הגז בהתאם למצבו של המטופל. הנינוחות שאותה מרגישים המטופלים והתקשורת עם הרופא במשך הטיפול, גורמים פעמים רבות ליחסי אמון ופתרון בעיית החרדה הדנטלית.

 

טיפול בחרדה דנטלית - הרדמה כללית כפתרון

שיטת טיפול יעילה ביותר לאנשים אשר אינם לוקים במחלות קשות, היא טיפול בהרדמה כללית. טיפול בחרדה דנטלית על ידי הרדמה כללית מיועדת לילדים אשר צריכים לעבור טיפולי שיניים מאסיביים ואינם מסוגלים לשבת על הכסא לאורך זמן ולשתף פעולה עם רופא השיניים, אנשים אשר אינם מסוגלים לעבור טיפול שיניים בגלל טראומה קודמת שהולידה חרדה דנטלית, ואנשים המוגבלים בשכלם. טיפול זה נעשה על ידי צוות מקצועי ומורשה וכולל לרוב, רופאי שיניים, רופא מרדים וצוות של סייעות.

עוד בנושא מפורומים ברשת

בפורום באתר דוקטורס שאלו גולשים שאלות בנושא זה. בואו לקרוא מה ענה להם הרופא.

 
חזרה לרשימת המאמרים בנושא מרפאות שיניים
האם המאמר עזר לך?