כתבות בנושא אדריכלות גנים ונוף - תמונת אווירה

אדריכל נוף: תכנון סביבתי ועיצוב נוף עם מעוף

קשה לשים את האצבע על הנקודה שבה גנן הפך לאדריכל נוף, גננות הפכה לעיצוב גינה ועיצוב גינות פרטיות הפך לפרויקט מורכב. למען האמת, זה גם לא ממש משנה מתי זה קרה. היום כולם כבר נעזרים באדריכל נוף לשם עיצוב גינות פרטיות. בנוסף לכך גננות ואדריכלות נוף הם שני דברים שונים בתכלית, וחשוב מאוד להבין את ההבדל בין גנן ובין אדריכל נוף. אז מה זה באמת אדריכל נוף? מדוע צריך את שירותיו גם לעיצוב גינות פרטיות ומהם השירותים שהוא מספק? כל התשובות בדרך לגינת חמד מלבלבת.

בכתבה זו:
מה זה אדריכל נוף? | מה ההבדל בין אדריכל נוף לגנן? | למה צריך אדריכל נוף לשם עיצוב גינות פרטיות? | מהם השירותים שנותן אדריכל נוף? מהם תפקידיו?

בימים אלה שבהם גינה פרטית, אפילו קטנטונת, היא סוג של הגשמת חלום, ברור למדי מהיכן מגיע הרצון להפיק מכל סנטימטר אדמה את המרב, ולהפוך את הגינה לפינת חמד יפהפייה. מסיבה זו, עוד הרבה לפני שמזמינים גנן כדי שיטפל בגינה ויתחזק אותה כראוי, חשוב להקדיש מחשבה ותכנון ולהשקיע בכל מה שדרוש לצורך עיצוב הגינה ותכנון הנוף. כדי לנצל את  החצר בצורה נכונה לטובת כל בני הבית, וכדי להפוך את הגינה לחלק בלתי נפרד מעיצוב הבית נחוצים שירותיו של  אדריכל נוף.

מה זה אדריכל נוף?

אדריכלות נוף היא ענף אדריכלי המתמקד בתכנון ובעיצוב של חללים פתוחים ומרחבים. אם בעבר אדריכל נוף עסק בעיקר בעיצוב פארקים, בעיצוב נוף בחללים ציבוריים, בתכנון ובהקמת גינות ציבוריות, בתכנון ועיצוב הנוף בבתי מלון וכדומה. היום  אפילו עיצוב גינה קטנה יכול להיעשות על ידי אדריכל נוף. אדריכל נוף או הנדסאי אדריכלות נוף עוסקים גם בעיצוב גינות פרטיות, וסיועם לא יסולא בפז. ולא, אין הכוונה רק לגינות במתכונתן המוכרת של חצר אחורית מרווחת, אלא הכוונה אפילו לגג או למרפסת. אדריכלי נוף עוסקים גם בתכנון ובהקמת גינות גג מעוצבות, בעיצוב גינות פרטיות, בהקמת גינה במרפסת וכן בתכנון ועיצוב של גינות מיוחדות, כגון גינה על קיר או גינה אקולוגית.

מה ההבדל בין אדריכל נוף לגנן?

זוהי שאלת השאלות. כדי להבין מהו אדריכל נוף ומה חשיבותו ותרומתו, יש להבין מה ההבדל בין שני המקצועות המובילים בסופו של תהליך להקמת גינת החלומות. חשוב מאוד להבין את ההבדל שבין גנן ובין אדריכל נוף. גנן מבין בצמחייה ויכול לתכנן וליצור גינה מלבלבת. אולם אדריכל נוף מבין בסביבה, בשטח, בצמחייה ובגינה. הוא לא רק מקים גינה, אלא גם מתכנן ומעצב אותה בהתאם למשתנים שונים ולמגוון הגורמים שעשויים להשפיע עליה.

אדריכל בוחן את נתוני הנוף, את השטח ואת הסביבה, עורך שקלול של אלה עם צורכי המשפחה ועם רצונותיהם של בעלי הבית, ותוך התחשבות במכלול רב של מאפיינים ומשתנים, מתכנן, מעצב ומקים גינה. אפשר למעשה לעשות הקבלה בין תפקידו של קבלן בניין לבין תפקיד האדריכל בתכנון בית חדש. לאדריכל נוף הסתכלות רחבה ויכולת לשקוד על תכנון גינה שתעמוד בכל הסטנדרטים, בכל הדרישות ובכל המאוויים, תוך מימוש הפוטנציאל של הגינה ובכפוף למגבלות של שטח, תקציב וכדומה.

למה צריך אדריכל נוף לשם עיצוב גינות פרטיות?

פעם שאלה זו הייתה נשאלת גם לגבי אדריכל, מעצב פנים או אפילו ספר. כמו שלא נסמוך על דודה סימה שתגזור לנו את הפוני, ולא על דודה יפה שתבחר את הריהוט כך גם לא נוותר על אדריכל שיתכנן עבורנו את הבית ולא נפסח על שירותיו של  אדריכל נוף שימשיך את מלאכת עיצוב הבית דרך עיצוב הגינה. יותר ויותר אנשים למדים על החשיבות שבהסתייעות באדריכל נוף לשם עיצוב גינות. ולמי שטרם הסיק זאת בעצמו, הנה תשובות לשאלה מדוע יש צורך באדריכל נוף לשם הקמת גינה או תכנון גינה?

1. הגינה וחצרות הבית - בין אם מדובר בבית קטן, ובוודאי אם מדובר בבית גדול על שטח ניכר - תופסים חלק חשוב בחיי היום יום בבית. אנו מארחים, מבלים, נופשים ומשתמשים בגינה שלנו כל יום כל היום, ולכן חייבים שהיא תהיה פונקציונאלית ונעימה. אדריכל נוף נותן ערך מוסף לגינה שלנו ומעצים את יתרונותיה. יש האומרים כי ויתור על שירותיו של אדריכל נוף ועיצוב הגינה באופן עצמאי כמוהו כוויתור על שירותי רופא והסתמכות עצמאית על בית המרקחת. 
 
2. הגינה והחצר משפיעים על מראהו הכולל של הבית, ולכן עיצוב גינה חייב להיות חלק מעיצוב הבית. כל חללי הבית מעוצבים לפי קו עיצובי ראשוני, וכדי שהמכלול יהיה מושלם, חשוב מאוד שהגינה, הגג, המרפסת או החצרות ישתלבו עם הקו העיצובי של הבית. 
 
3. בעבר היה פשוט להקים גינה, אך הגינות של היום אינן פשוטות כפעם. כולנו רוצים גינות ייחודיות ויפות במיוחד. כמו בתחום עיצוב הבית, גם בתחום הגינות התפתחו סגנונות מיוחדים כמו גן יפני, גן אנגלי, גן טרופי וכו', וכל מי שמעוניין בעיצוב גן יוצא דופן ובלתי נשכח, זקוק לעזרתו של אדריכל נוף.
 
4. עיצוב גינה עולה אמנם לא מעט כסף, ושכרו של הנדסאי אדריכלות נוף ודאי מכביד על הארנק שלכם, אולם גינה שעוצבה לאחר תכנון קפדני תהא גם חסכונית יותר לטווח הארוך. תכנון גינה נכון מסייע בין היתר, לחיסכון תקציבי בזכות: תכנון השקיה נכונה, בחירת צמחיה מתאימה, צמצום מראש בצורך של עיבוד הגינה, בחירת אביזרים וחפצי נוי לגינה שאינם מתכלים או נהרסים במהרה ועוד. כמו-כן, תכנון נכון והקמת תשתיות מתאימות ימנעו בעיות הנוגעות לגינה ואשר פתרונן מכביד מאוד על הכיס. כל הגורמים הללו מצטברים יחד ומתקזזים למעשה למול ההוצאות על שכרו של אדריכל הנוף.
 
5. עיצוב גינות פרטיות מתייחס גם לתכנון ולהקמת גינות בשטח קטן מאוד. מרבית השטחים המשמשים כיום כגינות בבתים פרטיים הם קטנים, שלא לומר מזעריים. המחסור בשטח דורש אדריכל נוף שיידע לנצל את החלל הנתון,  ושימצה את המרחב הקיים באופן מיטבי. לא כל אחד יכול לנצל פוטנציאל של שטח קטן, שיהיה גם יפה, גם ימשיך את הקו העיצובי של הבית, גם יהיה פונקציונאלי, נעים ונוח, גם חסכוני וגם יוכל לספק את כל צורכי בני המשפחה. בזכות אדריכלי נוף אפשר להקים גינות גם במקומות לא צפויים - גינות גג מעוצבות, גינות מרפסת ואפילו גינות על קיר. 
 
6. האפשרויות העיצוביות של גינה מגוונות ומהממות. עושר של צמחייה, מגוון של ריהוט גן, אביזרי גינה, בריכות נוי, גדרות ושבילים, סוכות ופרגולות. הכול יפה בעיניכם, ואתם מבולבלים ולא יודעים מה לבחור. גם בכך יסייע לכם אדריכל נוף, שיעזור לכם בעיצוב הגינה כך שתיראה גדולה, מרווחת, נעימה ולא עמוסה מדי וצפופה. 

מהם השירותים שנותן אדריכל נוף? מהם תפקידיו?

1. שירותי תכנון גינה: זהו ליבו של השירות שנותן אדריכל נוף. תכנון גינה במחשבה תחילה. בבואו של אדריכל נוף לתכנן גינה, הוא בוחן כמה דברים: תקציב, פני השטח, סוג הקרקע, קווי המתאר של הגינה, הסגנון העיצובי הנחשק, הטעם של בעלי הבית, גודל השטח המיועד, הוצאות התחזוקה הצפויות, זוויות קרינת השמש, משך קרינת השמש, אלמנטים בסביבה שרוצים להבליט (נוף) או לטשטש (אתר בנייה סמוך), רצון לפרטיות, סגנון החיים של בעלי הבית, מאפיינים סביבתיים, מאפייני הבית, שימושי הגינה ועוד. בהסתמך על אלה, מתכנן ומעצב אדריכל הנוף את הגינה, כאשר התכנון והעיצוב כוללים, בין היתר, בחירה של צמחייה המותאמת לתנאי השטח והאקלים - כזו שתלבלב ותשמור על המראה היפה של הגינה בכל עונות השנה; מיקום הצמחים; שילוב בין צמחייה בהתחשב בצבעים, בגובה צמיחה, בטקסטורות וכדומה; שילוב הצמחייה בריהוט גן; הקמת פרגולות, במות, גדרות; עיצוב הגן לפי סגנון; עיצוב של מדרגות, דקים וטראסות; שילוב והקמת ברכות נוי; תכנון מערכת השקיה חסכונית ויעילה; שילוב בין הצמחייה לשלל אלמנטים עיצוביים בגינה; עיצוב פינות ישיבה; עיצוב מעברים ושבילים בינות לצמחייה ועוד. 
2. שירותי גינון.
3. הקמת גינות גג, גינות במרפסת וכדומה. 
4. הקמת גינה אקולוגית.
5. אדריכל נוף עוסק לא רק בתכנון ובהקמה של גינות חדשות אלא גם בשיקום גינות.
לסיכום, אדריכל נוף הוא בדיוק מה שאתם צריכים בשביל לזכות בגינה מרהיבה ובלתי נשכחת. 

>> לאיתור אדריכלי נוף בכל האזורים בארץ.


scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools