כתבות בנושא ייצור גדרות, הקמת גדרות - תמונת אווירה

גדרות לגינה - אפשרויות שונות של סוגים וסגנונות

אין צורך להכביר מילים על חשיבותן של גדרות לגינה. לגדר כמה תפקידים חשובים הכוללים את תיחום החצר ויצירת הפרדה בין השטח החיצוני לבית, הגדלת תחושת הביטחון של בני הבית ותוספת שעשויה להיות אסתטית ויפה במיוחד. אלא, שגם כאשר מבינים כי חצר לא יכולה להיות שלמה ללא הגדר שמקיפה אותה, נדרש לחשוב על הגדר הספציפית שתוכל להתאים לביצוע המשימה. מהם סוגי הגדרות הנפוצים? מהן האפשרויות מבחינת חומרי הגלם ומאפייני הגדר, ואיך תגדרו את החצר בצורה היעילה והזולה ביותר?

בכתבה זו:
ההבחנה העיקרית: חומר הגלם | גדר זה עניין של סגנון | דגשים משמעותיים בבחירת הגדר

גדרות לגינה נבדלות זו מזו בלא מעט פרמטרים, אך מטרות השימוש בהן זהות. כמעט כל מי שברשותו חצר או גינה יידרש להקים גדר שתשמש כמחיצה בין סביבתו הפרטית ובין הסביבה הציבורית. ההחלטה על הקמת גדר היא החלטה פשוטה, אך כדי להחליט איזו גדר כדאי לבנות, כדאי להביא בחשבון את כלל המשתנים הרלוונטיים.

ההבחנה העיקרית: חומר הגלם

החלוקה הבסיסית ביותר, ודומה שהיא זו שעל פיה יישק דבר, היא בהתאם לחומר הגלם  שממנו עשויה הגדר. בין האפשרויות השונות נמנות: גדרות עץ, גדרות פלסטיק, גדרות ברזל, גדרות אבן, גדרות בטון ועוד. גדרות עץ נחשבות לפופולאריות ביותר, ולו מכיוון שהעץ משתלב היטב עם הטבע ומשווה לגינה מראה פסטורלי וכפרי. החלטה על גדר מעץ תוביל לבחירת סוג העץ שממנו תיבנה הגדר. גדר מעץ דוגמת אורן או איפאה, תהיה זולה ביחס למרבית הסוגים האחרים, אם כי בגדר מעץ אורן למשל, תידרש תחזוקה שוטפת וחידוש המראה לעתים תכופות יותר. גם סכנת מזיקים וטרמיטים עלולה להיכנס לתמונה אם העץ אינו מטופל כהלכה.
 

התייחסות נפרדת צריך לקבל סוג מקובל מאוד של גדר מעץ, והוא גדר במבוק (או "חזרן").  אלו הן גדרות שנחשבות אף הן לזולות ולגמישות לעיצוב, והן מגיעות במגוון רחב של גוונים,  המעניקים כולם מראה טבעי וחמים. עם זאת, חיסרון מרכזי שלהן הוא אותה גמישות, שעה שגדרות אלה נחשבות לפשוטות ביותר לפריצה לבית, עם כל ההשלכות השליליות שבכך.  מגרעות נוספות הן הרגישות הגבוהה לתנאי מזג האוויר, בעייתיות בבידוד הרעשים ואורך החיים הקצר שלהן, ביחס לאלטרנטיבות.
 
האפשרות הבאה היא גדרות מתכת, ובעיקר גדרות אלומיניום או ברזל. גדרות המתכת כבר תהיינה בעלות מראה מאסיבי הרבה יותר, כאשר באמצעות פרזול אפשר ליצור למעשה כל צורה אפשרית שלהן, ובכך להפוך את הגדר לאלמנט עיצובי שמשפר את המראה הכללי בסביבת הבית. הגם שגדר זו נחשבת עמידה במיוחד לאורך זמן, ואינה מושפעת מתנאי קור או חום חיצוניים, היא אינה חסינה לחלוטין מפני פגיעות או שריטות, ואלה מצריכות מאמצים לא מבוטלים (וגם יקרים) לצורך השבת המצב לקדמותו. גדרות מתכת גם אינן מבודדות  מפני רעשים, ובמקרים מסוימים אף יוצרות בעצמן מפגע רעש בעת טריקת השער בכניסה או ביציאה ממנו.
 
גדר פלסטיק נפוצה מאוד אף היא, ובעיקר גדר העשויה מחומר פלסטי בשם PVC (ויניל). גדר פלסטיק נוטה להיות מודולארית, כלומר, ניתנת להרכבה או לשינוי באופן פשוט, על פי הצרכים הספציפיים בנקודת זמן מסוימת. הגדר נחשבת לחזקה באופן יחסי, אינה דורשת תחזוקה והיא נשמרת היטב לאורך זמן גם באקלים הישראלי. המחיר מעט גבוה יותר ממחירן של גדרות עץ מסוימות, והמראה גמיש במיוחד.
 
הסוג המקובל האחרון שאליו נתייחס הוא היקר מכולם, אך יש שיטענו שהוא גם המרשים ביותר: גדר אבן או גדר בטון. אלו הן גדרות מאסיביות במיוחד, שכאשר הן נבנות כמו שצריך, הן גם נוטות להיות העמידות ביותר מבין הסוגים שנסקרו כאן. מנגד, כאשר הגדר אינה נבנית על קרקע ישרה לחלוטין, היא עלולה להיסדק ולהיפגע, מה שמבטל את אחד מיתרונותיה המרכזיים. על כל פנים, עקב חוזקן של גדרות אלה, ההגנה על הבית היא מלאה, וכך גם בידוד הרעשים.

גדר זה עניין של סגנון

גדרות עשויות להוסיף סגנון למראה הבית בשלל אפשרויות. ואכן, במהלך השנים החלו להיות מתוכננות גדרות במגוון צורות או סגנונות בהתאם לטעמם ולרצונותיהם של בני הבית.  זאת ועוד, האפשרות של יצירת גדר ייחודית בעיצוב אישי אפשרית גם אפשרית, בעיקר בפעולות דוגמת פרזול מתכת או התאמה של גדר פלסטית מודולארית. בהמשך לכך, אפשר  בהחלט לשלב את הגדר עם פריטים עיצוביים אחרים הנמצאים בחצר, דוגמת צמחייה, או אפילו למקם גדר חיה בסמוך אליה. צעד שכזה יתרום גם לבידוד טוב יותר של רעשים  בגדרות אשר אינן מצטיינות מהבחינה הזו, וגם יוסיף יופי טבעי.
 
הגדר חייבת לשלב היטב בין אסתטיקה לבין פרקטיקה, ולהתחשב במאפייני הבית והמשפחה. אחת השאלות המרכזיות שיש להעלות עוד בשלב תכנון הגדר, נוגעת למקטעים  השונים שירכיבו אותה, כאשר בין האפשרויות מקובל יותר השימוש במוטות אנכיים או במוטות מצטלבים בכמה כיוונים (כמו במקרה של גדר רשת). הגדר יכולה להיות פתוחה ואוורירית, באופן יחסי, ובכך לקבל יתרון אסתטי משמעותי - הגדר לא תחסום את הנוף הנשקף מהחצר. מצד שני, אם לוקחים בחשבון בתים שבהם ילדים קטנים או חיות מחמד, נראה כי גדר סגורה, שתמנע מעבר שלהם מבעדה, היא הבחירה הבטוחה יותר. גם גובהה של הגדר כולל יתרונות וחסרונות: גדר גבוהה אמנם תתרום לבידוד ותהיה בטוחה יותר, אך גם עלולה להביא לכך שכמות האור או האוויר הנכנסת לחצר תהיה נמוכה יותר. 
 
ואגב, אין זה מובן מאליו שהגדר אכן תתחום את ארבעת צדי החצר, שעה שייתכנו גם אמצעי תחימה אחרים. הכול בהתאם למאפיינים של חצר ספציפית.

דגשים משמעותיים בבחירת הגדר

הנחת המוצא שהובאה מעלה, היא שכל בית הכולל בתוכו חצר לא יכול שלא לכלול גם גדר מתאימה. יחד עם זאת, חשוב להדגיש שגם בתחומי החצר עצמה, ובהתאם לחללים השונים בה, חשוב מאוד להתקין גדר. בחודשים האחרונות, כולנו נחרדנו לשמוע, יותר מפעם אחת, על תאונות טביעה של ילדים בבריכת הבית שלהם, לאחר מספר שניות או דקות של חוסר תשומת לב מצד ההורים. גדרות לבריכה, כמובן, יכלו למנוע זאת. תכנון גדר צריך להביא  בחשבון קודם כל את כלל הסיכונים הרלוונטיים לבית הספציפי.
 
עם כל הכבוד לרצון של כל בית או משפחה "לסמן טריטוריה", ברור כי אין לפלוש לשטחם של אחרים במהלך השמת הגדר. חובה להיעזר בנתונים המגדירים את השטח המסוים של החלקה (למשל, באמצעות מפה טופוגרפית). בירור חשוב אחר שיש לעשות נוגע לחוקים העירוניים שנדרש לקיים באזור המגורים, בעיקר בכל הנוגע לחומרי הגלם או לגובה הגדר.
 
ומה לגבי עלות ההתקנה? ובכן, ברור שגדר איכותית יכולה להגיע לעלות של אלפי שקלים, אם לא למעלה מכך. מומלץ לברר עם החברה המספקת האם המחיר כולל התקנה של הגדר (ברוב המקרים המחיר יהיה למטר של גדר, ויכלול בתוכו את עלויות ההתקנה), מה משך התהליך ומהם הדגשים שנידרש לבצע בכל הנוגע לתחזוקת הגדר.

אנשים שחיפשו ייצור גדרות, הקמת גדרות חיפשו גם

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools