כתבות בנושא חנויות יצירה - תמונת אווירה

רעיונות ליצירה עם ילדים - לא רק פימו ופלסטלינה

חומרי יצירה למיניהם לא נועדו רק לבעלי כישרון אמנותי שיודעים לחולל קסמים, ולהפוך חומרי גלם חסרי כל חן וייחוד לתוצרים יפהפיים ומעוררי התפעלות, אלא גם לכל מי שרוצה ליהנות מתהליך היצירה עצמו, וממגוון האפשרויות למלאכת יד שמפעילה את הדמיון ומשפרת את המוטוריקה. רגע לפני שאתם שמים פעמיכם אל חנות היצירה, קבלו כמה רעיונות לעבודות יצירה עם ילדים.

בכתבה זו:
צבעים וציור | פלסטלינה וחומרים אחרים | אומנות נייר | הדבקה | אז איך מתחילים?

אין הרבה דברים המשתווים לזמן האיכות של הורה עם הילד שלו. לצד משחקי הקופסה, הצעצועים וההתרוצצות סביב הבית, הבינו לא מעט הורים את היתרונות שיש בעיסוק עם  חומרי יצירה. חומרים אלה מאפשרים לילדים לבטא צד חדש שלהם, להעביר בהנאה לא מעט שעות ואף מספקים לכם, ההורים, מזכרות מתקופה קסומה זו של ילדיכם. המבחר העצום, ומחיריהם הזולים למדי של חומרי הגלם, מאפשרים להתנסות בכל תחומי היצירה, ולגוון את פעילויות המלאכה השונות.

צבעים וציור

צבעים ואביזרי ציור למיניהם הם חומרי יצירה בסיסיים שדומה שלא ניתן בלעדיהם.  באמצעות צבעים יכולים הילדים להתנסות בציורים משלהם, על גבי דף חלק, או לחילופין בצביעה של אינספור פריטים. אלו יכולות להיות חוברות צביעה, אך גם שטיחים גיאומטריים,  מנדלה לצביעה, קופסאות עץ או כל דבר אחר. מה שחשוב עוד יותר הוא שצבעים מאפשרים לילדים לבטא את ההיבט היצירתי שלהם, שקיים תמיד גם בגילים צעירים, ולפתח אותו עוד יותר. את התוצאות הצבעוניות אפשר למקם אחר כבוד במקומות שונים בבית, כך שמדובר במעין מתנה שהילד מעניק לכם. מרחיקי הלכת יכולים להיכנס לתחום של עיצוב בצבע, ולעצב פריטים גדולים בכל קנה מידה: שבלונות לעיצוב בצבע, למשל, אפשר להדביק על קירות חדר הילד, ובאמצעות צבעים או מברשות לקשט אותן באינספור דרכים.
 
רשימת סוגי הצבעים וגוניהם רחבה בכל קנה מידה. קצרה היריעה מלמנות את ההבדלים בין צבעי שמן, צבעי אקריליק, צבעי גואש, צבעי מים, צבעי פנדה, צבעי עץ וסוגים אחרים.  מבחינה זו, אפשר לטעון שכל המרבה ברכישתם הרי זה משובח, שעה שלכל צבע יש תפקיד אחר בהתפתחות הילד. צבעי גואש, למשל, עשויים לסייע בשחרור חסמים אצל הילד, ולכן עשויים להתאים לילדים מסוגרים. לעומת זאת, צבעי פנדה, שהמהות שלהם היא עבודה בשכבות, תלמד את הילד לא מעט על סדר, ואף תאפשר להיבט רגשי חשוב באישיות שלו,  זה של ההסתרה, להתבטא. אפשר בהחלט לקחת את הציור מספר צעדים קדימה, ולרכוש ציוד ייעודי, שהופך את החוויה למלאה ולמקיפה יותר : מכחולים, לדוגמה, או כן ציור.
 
דגש חשוב אחר הוא שבכל הנוגע לציור אין מגבלות של גיל, ואפשר להתחיל לצייר בכל גיל,  אפילו לפני גיל שנה (עם זאת, דפי עבודה המצריכים דיוק, דוגמת מנדלות, מומלצים מכיתה א' ואילך). ברור שעליכם לוודא שצבעים הנגישים לתינוק אינם רעילים. מומלץ שלא להתערב בציור של הילדים, צעד שיפגע בהתנסות שלהם. מה שכן אפשר לעשות, כדי ללמוד על עולמם, הוא לשאול אותם, כלאחר יד, על הציור ועל מה שהוא מביע עבורם.

פלסטלינה וחומרים אחרים

מאומנות הצביעה אנחנו עוברים לאומנות משמעותית לא פחות עבור הילד: אומנות הפיסול. אפשר להסתכל על חומרי הפיסול כעל צעצועים לכל דבר ועניין, כאשר יתרון משמעותי אחר שלהם נוגע לכך שהם רב-שימושיים. מבחינה התפתחותית, מאפשר הפיסול להשיג תמורות חשובות דוגמת חיזוק שרירי כף היד ושיפורה של המוטוריקה העדינה אצל הילד.
 
על אילו חומרים מדובר? ובכן, פלסטלינה מקבלת את מירב תשומת הלב, ודומה שבצדק גמור: זהו חומר נוח לעבודה, זול וכזה הזמין בכל גוון אפשרי. החומר הפולימרי פימו נחשב לפופולארי במיוחד גם כן, וכולל בתוכו מספר סוגים - קלאסי ורך בעיקר. הוא מגיע בכ-80 גוונים, ונדרשות בעבודה עמו פעולות משלימות דוגמת לישה או אפייה. את התמונה  משלימים חומרים דוגמת חמר, בצק צבעוני ואפילו בצק סוכר, שבאמצעותו ניתן להכין תוספות מפוסלות (וטעימות) לכל עוגה או ממתק.
 
בחנויות האמורות, אפשר למצוא חומרי יצירה לילדים שמאפשרים לשדרג כל פריט מפוסל,  ובכלל זה לכות (מוסיפות ברק ומשמשות כשכבת הגנה), אבקות צבעוניות, דבקים וכמובן  שורה ארוכה של צבעים.

אומנות נייר

לשלל פעילויות היצירה שלכם תוכלו, כמובן, להכניס גם את הנייר. אוריגמי, אומנות קיפולי הנייר, היא אחת המרתקות שאפשר להעלות על הדעת, ועם השנים היא הפכה לתחביב של לא מעט אנשים - צעירים ומבוגרים כאחד. הגם שהמקפלים המקצועיים עוברים קורסים מקיפים בנושא, ולוקחים את הקיפול לרמת מומחיות, אפשר בהחלט להתנסות בחוויה, באופן פשוט יותר, גם עם ילדים. רשימת התמורות לפעילות זו כוללת שיפור בכושר הריכוז, שיפור היכולת המוטורית של הילדים ופיתוח "חושים" מתמטיים, דוגמת גיאומטריה. גם כאן, כולל התוצר הסופי רשימה לא מבוטלת של פריטי נייר מעוצבים לעילא שבאמצעותם ניתן לקשט את הבית.
 
בניגוד לפעילויות אחרות שהוזכרו כאן, במקרה של אוריגמי כן תצטרכו לעקוב אחר מדריכים שונים, שעה שליכולות האלתור אין מקום. רבים יגידו, עם זאת, שהדבר רק מגדיל את האתגר ואת החוויה. אוריגמי מתאים לבני כל הגילים, החל מפעוטות, אך יש להתאים את מורכבות הקיפולים לרמתו של הילד.
 
אפשרות אחרת, מעניינת לא פחות, היא לרכוש נייר קרפ, המגיע בצורה של מלבנים דקים. באמצעותו, ובפעולות דוגמת חיתוך, עיגול או גלגול, ניתן ליצור שורה מרשימה של יצירות:  החל מפרחים, דרך קישוטים ועד לתחפושות שלמות. בניגוד מסוים לאוריגמי, כאן בהחלט אפשר ואף מומלץ לשלב רכיבים שונים יחד עם הנייר.

הדבקה

את הסקירה אנחנו ממשיכים עם פעולה נוספת הכוללת בתוכה אינספור אפשרויות, והיא זו של ההדבקה. קשה למצוא ילדים שאינם אוהבים להדביק דברים, וליצור באמצעותם יצירות של ממש, כאשר בין השאר מדובר כאן על הדבקה של גזירי עיתונים, חתיכות בד, עץ, קרטון וכיוצא בזה. כתוצאה מכך, הצטיידות בחומרים דוגמת דבק נגרים, דבק לבדים, אקדח דבק חם ונייר דבק שקוף היא "ברירת מחדל" עבור לא מעט הורים. אלה החוששים מנזקים אפשריים של הדבק, יכולים לרכוש דבק אקולוגי העשוי מרכיבים טבעיים, ונחשב לבטוח פי כמה מאשר האלטרנטיבות.
 
גם בתחום ההדבקה אפשר למצוא טרנדים מעניינים. וואשי טייפ, נייר הדבקה יפני, צבר פופולאריות אדירה בשנים האחרונות, וזאת עקב שורה ארוכה של יתרונות: הוא צבעוני, מגיע במגוון אינסופי של דוגמאות או גימורים, יכול להידבק לכל משטח ואינו מותיר כל כתם על גבו. באמצעות הוואשי טייפ ניתן לבצע רשימה מרשימה של פעולות יצירה, ובכלל זה שדרוג רהיטים או חפצים שונים בחדרי הילדים, יצירת עטיפה למחברות (עבור ילדים בגילי בית הספר), יצירת ברכות וכרטיסי ברכה לאירועים מיוחדים והרשימה עוד ארוכה.

אז איך מתחילים?

זוהי רשימה מדגמית של פעילויות יצירה שכדאי לעשות עם הילדים, אך כמובן שהיא לא מבטאת את כלל האפשרויות המוצעות. יש כמעט אינספור סוגי מלאכות, ואף אפשר לשלב בין כמה תחומים, כך שהשלם אף גדול מסך חלקיו. הנקודה החשובה באמת היא שמומלץ מאוד שאתם, בתור הורים, תציעו לילדים שלכם כמה שיותר אפשרויות, ותחשפו אותם לרשימה הולכת וגוברת של רעיונות. מסקירת היתרונות של הפעילויות שהוזכרו כאן, ברור מדוע זהו צעד שכולם ייצאו ממנו נשכרים.
 
חשוב להדגיש עובדה נוספת, והיא שלא נדרש להוציא הון תועפות כדי להשיג חומרי יצירה, ממש לא. חלק מהפריטים האלה נמצאים גם כך בכל בית ישראלי ממוצע ואפשר בהחלט לעשות בהם שימוש חוזר. הדבר גם ילמד את הילדים שלכם דברים חשובים על מחזור ועל הקטנת כמות הפסולת. גם כאשר רוכשים את אותם חומרים, הרי שהמחיר זול במיוחד, ובחנויות המתמחות בחומרי יצירה אפשר למצוא המון סוגי חומרים שמחיריהם אינם עולים על שקלים בודדים.

>> בואו להתעדכן במחירון חומרי יצירה.


scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools