438,889 עסקים | 235,192 חוות דעת
כתבות בנושא שירות לוידאו וDVD - תמונת אווירה

תיקון DVD - מתי כדאי לתקן את המכשיר, ומהן התקלות הנפוצות?

מכשירי ה-DVD נכנסו לחיינו כמחליפיהם של מכשירי הווידיאו, וטווח אפשרויות השימוש התרחב לצפייה בסרטים, בסרטונים ובתמונות, לניגון שירים, להקלטת תכנים או להפעלת משחק דיגיטלי. כמו כל מכשיר חשמלי אחר, גם מכשירי ה-DVD עלולים להתקלקל בשל סיבה כלשהי, ואז עולה השאלה מתי משתלם לתקן את המכשיר, ומתי כדאי לשקול רכישה של מכשיר חדש. הכול, כמובן, בהתאם לסוג המכשיר ולאיכותו.

בכתבה זו:
כשהמכשיר לא מזהה את הדיסק | דיסק תקול או שרוט | יש תמונה. אין קול (ולהיפך) | בעיות חשמליות במכשיר | ואיך אפשר בלי DVD נייד?

המהפכה הטכנולוגית נותנת את אותותיה מדי יום, ומכניסה אינספור שכלולים ומכשירים מתקדמים לכל תחומי החיים. גם בתחום האלקטרוניקה הביתית השינויים המהירים נותנים את אותותיהם, ומכשיר הווידיאו שאך לפני תקופה קצרה נחשב לחדשני ומתקדם, כבר נדחק החוצה בבושת פנים, ואת מקומו תפס מכשיר ה-DVD. ה-DVD מיועד למגוון שימושים, ובראשם צפייה בסרטים מכל סוג, באיכות גבוהה של תמונה ושמע. באמצעות המכשיר ניתן גם לצפות בתמונות (ואף לערוך אותן, בחלק מהדגמים), לנגן שירים, להקליט תכנים או אפילו לשחק במשחקים מסוגים שונים. כל אלה מביאים לטווח מחירים רחב, שמתחיל מכמה מאות שקלים, אך עשוי לעלות גם על 2,000 ש''ח.
 
כשמדובר במכשירים הזולים יותר, לא תמיד משתלם לתקן את המכשיר בעת שתקלה משבשת את פעולתו, אך במכשירים המתקדמים והיקרים, מחיר התיקון זול יותר ממחיר החלפת מכשיר. מהן, אם כן, התקלות המאפיינות מכשירי DVD? ומה אפשר לעשות במקרה של כל אחת מהן כדי להתמודד עם הבעיה?

כשהמכשיר לא מזהה את הדיסק

אחת התקלות הנפוצות מתרחשת כאשר מכניסים דיסק מסוים למכשיר ה-DVD, ממתינים כמה שניות, אך דבר לא קורה: המכשיר לא מגיב, או מציג הודעת שגיאה כזו או אחרת. ה"חשודה המידית", במצבים אלה, היא העינית של המכשיר, שאחראית על מלאכת זיהוי הדיסקים הלכה למעשה. כאשר נכנס אליה אבק או לכלוך מסוג אחר, היא עלולה לאבד את יכולת התפקוד. השלב הראשון שיש לעשות, בחלק ממכשירי ה-DVD, הוא להכניס את דיסק הניקוי, שהגיע יחד עם המכשיר, ולהמתין פרק זמן מסוים, כפי שדורש הדיסק.
 
הבעיה היא שפעמים רבות מתברר כי הפעולה הבסיסית הזו אינה מספיקה. הפתרון ה"יצירתי" יותר מבוסס על פירוק העינית, ולאחר מכן ניקויה באמצעות מנקה אוזניים או אפילו עם מעט אלכוהול, כפי שמוסבר במדריכים שונים הזמינים ברחבי האינטרנט. אלה שלא מעוניינים לקחת סיכון, יכולים לקחת את המכשיר שלהם למעבדות המתמחות בנושא של תיקון DVD, שעה שטיפול בתקלות בעינית וכיוון של העינית חייב להיות חלק בלתי נפרד מסל השירותים שלהן ללקוחות הפוטנציאליים. כאשר נדרש להחליף את העינית, הצפי הוא לסכומים הנעים בין 150 לכ-400 שקלים, בהתאם לדגם הספציפי של המכשיר.

דיסק תקול או שרוט

לעתים, המקור לבעיה נמצא בדיסק עצמו, ולא במכשיר שאליו הוא מוכנס. הדיסק עלול להיות תקול כך שהוא לא מזוהה כלל על ידי המכשיר, או לחילופין בעל שריטות אלה או אחרות, המביאות לכך שניגונו אינו חלק ונטול קפיצות. במקרה הזה, בהתחשב בעובדה שמחיר דיסק אינו גבוה במיוחד, אפשר לשקול להחליפו. אלה שכאשר מדובר בדיסק בעל ערך רב יותר מערך כספי (למשל, דיסק החתונה של בני זוג), אפשר לנסות לתקן אותו באופן עצמאי. שיטה יעילה מאוד, תאמינו או לא, היא באמצעות מברשות שיניים. תוכלו למצוא באינטרנט מדריכים המסבירים כיצד לעשות זאת. חיטוי באלכוהול או אפילו בג'ל לשיער משמשים אף הם כשיטות "טיפול" נוספות, שגם אם אינן מדעיות, לא מעט אנשים יטענו כי תיקנו עבורם את הבעיה. פתרונות מסורתיים יותר הם ניגוב הדיסק, בחולצה או במטלית יבשה, שחייב להיעשות בעדינות המקסימלית. זאת, כמובן, במטרה להימנע מהוספת שריטות, שרק יגבירו את הבעיה.

צעד אחר יכול בהחלט להיות פנייה למעבדה, שם נעזרים באמצעים מגוונים על מנת להתמודד עם דיסקים פגומים. הבעיה היא שבחלק מהמקרים אפילו המעבדות המקצועיות ביותר לא יוכלו בהכרח "להציל" את התקליטור. כשזה קורה, עיקר המאמצים צריכים להיות מופנים לכיוון אחד, והוא שחזור המידע שקיים בתקליטור, ואשר עשוי להיות, כאמור, יקר ערך. כיום, מוצעות מספר תוכנות, חלקן חינמיות, המיועדות לשחזר מידע מתקליטורי DVD,  כאשר בין השמות הנפוצים נמנים: Iso Puzzle, CD Recovery Toolbox Free או Media Checker. במצבים שבהם התוכנות לא מסייעות, או שהשימוש בהן אינו נשקל כלל מסיבה זו או אחרת, יש לגשת לחברות לשחזור מידע. פעולת שחזור שכזו כרוכה בעלות של כמה מאות שקלים.

יש תמונה. אין קול (ולהיפך)

התרחיש הבא מקובל אף הוא: מכניסים למכשיר ה-DVD סרט כלשהו, רואים תמונה אך הקול אינו נשמע כלל וכלל. ברוב המקרים, המדובר הוא בבעיה בחיבורים שבין המכשיר לטלוויזיה,  אשר יהיו בדרך כלל בגוונים אדום, שחור או לבן. ייתכן שהם יצאו ממקומם, כך שהידוק החיבור שלהם אמור לפתור את הבעיה. כאשר ניכר כי הכבלים מחוברים היטב, יש לנסות להחליף את הכבלים (מחירם כיום שווה לכל נפש), ולראות האם הדבר פותר את הבעיה.
 
כאשר מחליפים כבלים אך הבעיה נותרת בעינה, ייתכן כי המקור לה הוא "ניתוק הקשר"  שבין הטלוויזיה למכשיר ה-DVD, כך שסריקה מחודשת של הטלוויזיה, וזיהוי ה-DVD, יכולים לתקן את הבעיה. אם כל אלה לא עובדים, מומלץ לקחת את מכשיר ה-DVD למעבדה הקרובה בהקדם האפשרי. סביר שמקורה של הבעיה במכשיר עצמו.
 
חשוב לתת את הדעת על כך שגם התרחיש ההפוך, שבו יש קול אך אין תמונה, אפשרי בהחלט. במצב הזה, הליך הבדיקות צריך להיות זהה, כאשר במקום שני כבלים של סאונד,  יש לבדוק את מצבו של הכבל שאחראי על העברת תמונה. לרוב, יהיה הוא בצבע צהוב.

בעיות חשמליות במכשיר

מכשיר ה-DVD מוגדר, כמובן, כמכשיר חשמלי לכל דבר ועניין. לפיכך, ייתכן בהחלט מצב שבו בעיות מסוימות במערכת החשמלית מביאים לכך שהמכשיר אינו נדלק כלל וכלל. ייתכן שהדבר נגרם כתוצאה מקצר, שלרוב נגרם כשלעצמו על ידי עומס יתר של מכשירים חשמליים, אך גם עלול להיווצר כתוצאה מהתיישנות, או מפגיעה פיזית ישירה בספק. 
 
במצב הזה, דומה שאין יותר מדי מה לעשות, אלא אם יש לכם הכשרה חשמלית של ממש. מומלץ שלא לנסות להדליק את ה-DVD בשנית, לנתק את כלל המערכות מהחשמל ולקחת את המכשיר, בהקדם האפשרי, למעבדות המתמחות בטיפול בתקלות במכשירי ה-DVD. אל דאגה, המציאות מראה כי תיקונים מהסוג הזה נוטים להיות זולים במיוחד, שעה שטווח מקובל של מחירי תיקון ספק ל-DVD נע בין 50 ל-100 ש''ח בלבד. אין בכוחם של סכומים אלה, כמובן, לעורר מחשבה על רכישת מכשיר חדש, במקום תיקונו של המכשיר התקול.

ואיך אפשר בלי DVD נייד?

בשנים האחרונות, עלתה הפופולאריות של מכשירי DVD  ניידים, אשר מעצם היותם כאלה  אפשר להפעיל אותם בכל מקום, אפילו ללא חיבור זמין לחשמל. אלא שבאופן לא מפתיע, ברור כי המכשיר, על מנת שיוכל להמשיך ולפעול מספר שעות לפחות, צריך להיות מוטען היטב. הבעיה, ניחשתם נכון, היא שמנגנון הטעינה של המכשיר, או לחילופין הספק החשמלי שעושה זאת, עלולים לסבול אף הם מבעיות דוגמת התיישנות או נזק פיזי. אפשר ללמוד על כך כאשר המכשיר אינו נטען, או לחילופין כשקצב הטעינה שלו רחוק מלהיות מספק. 
 
בדומה למקרה של טיפול בתקלות ספק, גם כאן יש לפנות למעבדה, ולתקן את בעיית הטעינה תמורת סכום שאמור לא לעלות על מאה שקלים.  בעיה נקודתית בכבלים, בין אם זה המחבר בין המכשיר לספק, ובין אם כזה המחבר בין הספק לחשמל, אפשר לפתור לעתים באמצעות החלפה של רכיב זה בלבד.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools