438,889 עסקים | 235,192 חוות דעת
כתבות בנושא השכרת רכב בארץ - תמונת אווירה

השכרת רכב בארץ - בחירה בין סוכנויות והכרת התקנות

מכרתם את הרכב הפרטי ואתם זקוקים לרכב חלופי עד לרכישת מכונית חדשה? המכונית במוסך, ואתם חייבים רכב צמוד עד לסיום התיקון? יוצאים לטיול ומעוניינים ברכב 4X4? יש סיבות רבות ומגוונות שבהן מתעורר הצורך לשכור רכב. השכרת רכב בישראל אינה שירות המיועד לתיירים בלבד, ובמקרים רבים מדובר בפתרון מצוין לתקופות קצרות. יחד עם זאת כדאי להכיר היטב את תנאי ההשכרה, את ההבדלים בין חברת השכרת רכב אחת לאחרת ואת הסעיפים שכדאי לשים לב אליהם במיוחד. המדריך להשכרת רכב בארץ.

בכתבה זו:
התנאים המרכזיים של השכרת רכב בישראל | חשיבותו של ביטוח | תעריף יומי, או שעתי? | מגוון רחב של אפשרויות השכרה | ממי משכירים רכב?

השכרת רכב, מעצם המהות שלה, נדרשת במגוון רחב של מצבים, ומאפיינת - בעיקר אבל ממש לא רק - את אלה שאין באמתחתם רכב פרטי. הגם שהשכרת רכב מעלה בעיני רבים תרחיש של נהיגה ברכב שכור בחו''ל, מסיבות ברורות, המציאות מראה שגם בישראל השכרת הרכב נפוצה, וממש לא בקרב התיירים בלבד. בין אם המדובר על השכרת רכב לטיול, ובין אם על השכרת רכב לחתונה, ברור שיש תנאים מסוימים שנדרש כל אחד מהצדדים בעסקת ההשכרה לקיים, וכן מאפיינים ייחודיים המאפיינים את השוק של השכרת רכב בארץ. אנחנו נתייחס כאן לאותם מאפיינים, ונערוך עבורכם מיפוי מלא של התחום: החל מתקנות ומחוקים, דרך האפשרויות העומדות עבור הישראלי בבחירת הרכב ועד לגורמים המציעים את ההשכרה הלכה למעשה.

התנאים המרכזיים של השכרת רכב בישראל

כצעד ראשון, חשוב להתייחס אל דרישות הסף שמעמידות חברות השכרת הרכב ללקוחותיהן הפוטנציאליים. מבחינתו של הנהג, מדובר על כמה כללים עיקריים שעליו למלא. כמובן, שהתקנה המובנת מאליה, דורשת שיהיה לו רישיון נהיגה תקף, בהתאם לקטגוריית הרכב  שבה הוא בוחר (כפי שנראה בהמשך). דגש משמעותי אחר במרבית חברות ההשכרה, הוא על גיל מינימאלי של 24, מה שלמעשה עלול להוציא נהגים צעירים מתוך המשוואה. עם זאת, יש להדגיש שחלק מהחברות הפועלות בתחום כן מאפשרות השכרת רכב לנהג צעיר, אך  בתנאים מסוימים. עם זאת, הדבר כרוך לרוב בתשלום גבוה פי כמה ביחס לנהגים הוותיקים יותר, כאשר עיקר ההבדלים מתייחסים לביטוח על הרכב השכור. הסיבה העיקרית לכך היא התפיסה של חברת ההשכרה, שיש מאחוריה גיבוי סטטיסטי של ממש, ולפיה נהגים צעירים נוטים להיות מעורבים יותר בתאונות דרכים.
 
על פי אותו עיקרון, כך גם בהשכרת רכב לנהג חדש - כלומר, נהג בשנתיים הראשונות שלאחר הוצאת הרישיון שלו. בעוד שיש חברות השכרת רכב שאינן מאפשרות כלל לנהגים חדשים לנהוג בכלי הרכב שלהן, אחרות מאפשרות זאת, אך לרוב בתנאי שגילו של הנהג עולה על 21. גם כאן דרושה תוספת תשלום ליום השכרה, בעיקר עבור הביטוח, ובשיעור  גבוה יותר מאשר במקרה של נהגים צעירים: עלות מקובלת היא של כמה מאות שקלים ליום.
 
בכל הנוגע לתשלום, בדרך כלל הוא יתבצע בתום תקופת ההשכרה. עם זאת, כדי למנוע מצבים של "מקרי עוקץ" מסוגים שונים, דורשות חברות ההשכרה הפקדה של כרטיס אשראי ופיקדון במעמד ההשכרה, אשר בהם ייעשה שימוש במקרים חריגים.

חשיבותו של ביטוח

בישראל, כמו בכל מדינה מתוקנת אחרת בעולם, אין לנהוג ללא ביטוח רכב מתאים. לכן, לא מפתיעה העובדה שגם בתחום של השכרת רכב, הביטוח הוא בעל חשיבות עליונה. חברות ההשכרה מחויבות לבטח את כלי הרכב שלהן בביטוח החובה, אשר בלעדיו עליית הרכב על הכביש, בלי קשר לאדם הנוהג בו הלכה למעשה, היא עבירה פלילית. מחיר הביטוח מגולם,  כמובן, בעלות השכרת הרכב.
 
חברות השכרת הרכב מחייבות למעשה את הנהגים לרכוש ביטוח מקיף, המגלם בתוכו לרוב גם ביטוח צד ג', בתוספת תשלום למחיר ההשכרה. המהות של הביטוח היא שהתשלום עבור נזקים או תקלות, אם ייגרמו, יהיה באחריותה של חברת ההשכרה, כאשר הלקוח נדרש לשלם את דמי ההשתתפות העצמית לצורך זה (אפילו אם הוא לא אשם בפגיעה, אגב). יש נהגים שמעדיפים לבטל את סעיף ההשתתפות העצמית, מה שכרוך בייקור מה של מחיר פוליסת הביטוח לרכב שכור. 
 
חברות מסוימות מאפשרות רכישה של רכיבים ביטוחיים אחרים, בעת הצורך, כאשר המרכזי שבהם הוא שירותי חילוץ וגרירה.

תעריף יומי, או שעתי?

מבחינת משך ההשכרה, גם כאן ניתן להצביע על הבדלים בין החברות השונות הפועלות בתחום זה. מרבית החברות מתנות את ההשכרה בפרק זמן של 24 שעות לפחות. כלומר,  השכרת רכב ליום אחד ומעלה. יש חברות המאפשרות השכרת רכב לחודש, כפי שנדרש למשל במגזר העסקי, כאשר העלות היחסית של יום השכרה, במקרים כאלה, נוטה להיות נמוכה יותר. עם זאת, בשנים האחרונות צצו גם חברות המאפשרות השכרת רכב למועדים קצרים, או אפילו לפי שעה. החברה המרכזית, מהבחינה הזו, היא CAR2GO, אשר תהליך ההזמנה דרכה נחשב לפשוט יחסית, ויכול להתבצע באמצעות אתר האינטרנט. משתמשי השירות מקבלים כרטיס חכם, בתשלום, שבאמצעותו אפשר לפתוח את כלי הרכב של החברה, הפזורים במקומות שונים בערי ישראל. 
 
מה שחשוב להדגיש, בכל אחד מהמקרים, הוא שחברות ההשכרה מגלות אפס סבלנות למקרים שבהם הרכב המושכר חוזר אליהן לאחר המועד המדויק שנקבע בהסכם ההשכרה.  כל איחור, אפילו של שעה, כולל בתוכו קנס, שעלול להגיע אף לעלותו של יום השכרה שלם. מצב נוסף שממנו רצוי מאוד להימנע, הוא החזרת הרכב כאשר מיכל הדלק שלו אינו מלא,  מה שכרוך גם כן, ניחשתם בוודאי נכון, בקנס כספי שאינו מבוטל כלל וכלל.

מגוון רחב של אפשרויות השכרה

המציאות מראה שאין עסקת השכרת רכב אשר דומה לחברתה. מלבד משך ההשכרה, את עיקר ההתייחסות יקבל הרכב הספציפי המושכר, או למעשה קטגוריית הרכב שאליה הוא משתייך. הדבר משפיע, כמובן, על מחיר השכרת הרכב. המחירים המומלצים הבאים,  בהתאם לקטגוריות הרכב השונות, יאפשרו לכם להבין את הנקודה הזו. כמובן שמחירים אלה עתידים להשתנות מפעם לפעם ובין החברות השונות, אך דומה שהם מייצגים היטב את ההבדלים שבין סוגי הרכב השונים:
 
השכרת רכב פרטי קטן  - לרוב, בין 100 ל-150 ש''ח ליום השכרה.
השכרת רכב משפחתי - 160-300 ש''ח.
השכרת רכב מנהלים - 300-500 ש''ח.
השכרת רכב מסחרי - 250-600 ש''ח.
השכרת רכב יוקרה - 500-880 ש''ח.
השכרת מיניוואן - 350-650 ש''ח.
השכרת קטנוע - 150-260 ש''ח.
 
לכל אלה יש להוסיף אביזרים שונים שאפשר להוסיף לעסקה במטרה לשפר את בטיחות הנסיעה או את החוויה המושגת בה. פעם, לפני עידן ה-Waze, היה קשה לחשוב על השכרה ללא תוכנת ניווט (GPS). כיום, רבים מסתדרים בלעדיה, אך יכולים להוסיף אותה למשוואת ההשכרה, כאשר הם מעוניינים בכך, במחיר של כמה עשרות שקלים ליום השכרה. כיסא בטיחות לתינוק נחשב אף הוא לדרישה חשובה של משפחות רבות, כשגם בחירה זו תייקר את העסקה באותו שיעור.

ממי משכירים רכב?

המציאות מראה שבישראל אפשר למצוא מאות חברות השכרת רכב, בכל עיר ועיר, כך שאדם המעוניין בכך יוכל בוודאי לעשות זאת במהרה. כדי שהבחירה שלכם תהיה ממוקדת ופשוטה יותר, ראוי להבחין בין כמה סוגים של חברות השכרה. ראשית, מדובר בחברות השכרה בינלאומיות, המפעילות סניפים גם בישראל. לא קשה למצוא שמות הנמנים על הקבוצה הזו, כאשר החברות המוכרות ביותר הן אוויס השכרת רכב, הרץ, יורופקאר, Sixt (בישראל פועלת תחת שלמה סיקסט) ואחרות.
מן העבר השני,עומדות להן חברות ישראליות, בסדרי גודל משתנים, המציעות השכרת רכב בישראל, כמו גם במדינות שונות בעולם. בין החברות הישראליות, אפשר להזכיר את אלבר, קל אוטו, אוטו שי, אביב השכרת רכב ועוד עשרות רבות של חברות קטנות יותר.
על כל פנים, ברור שבשל ההיצע הרחב, אפשר ואף מומלץ לבצע השוואת מחירים מקיפה בין החברות השונות הפועלות בתחום. התחרות הגבוהה, והעובדה שאין מחירון מפוקח או רשמי של השכרות רכב, יביאו בוודאי לפערים משמעותיים, ולאפשרות לבחור, בסופו של יום, בהצעה המשתלמת ביותר. 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools