438,639 עסקים | 235,411 חוות דעת
כתבות בנושא מכשירי כתיבה - תמונת אווירה

רשימת ציוד מומלצת לבית ספר - לכל הגילאים

מה אנחנו צריכים על מנת לוודא שהילדים מוכנים לבית הספר, מגילאי היסודי ועד התיכון.

בכתבה זו:
ציוד לבית הספר היסודי | ציוד לחטיבת ביניים | ציוד לבית הספר התיכון

פתיחת שנת לימודים חדשה מעוררת תמיד התרגשות רבתי בבית כולו, אלא שעבורכם, ההורים, מדובר בעיקר בתחילתו של מסע - "מירוץ התחמשות" לכל דבר ועניין. זה בדיוק הרגע שבו נדרש לרכוש ציוד לבית ספר, ולרוב בכמויות מסחריות.
מלבד רצונות הילדים ודרישותיהם (למשל, מבחינת המותגים), משימה חשובה ביותר היא התאמה של ציוד לבית ספר לכיתת הלימודים הספציפית, ולו מכיוון שבכל שלב במערכת החינוך וההשכלה נעשה שימוש בציוד שונה לחלוטין.  

ציוד לבית הספר היסודי

כלי כתיבה

לימוד יסודות הכתיבה בכיתות הנמוכות הוא קריטי ליכולות הכתיבה של הילד בעתיד.

בשנים הראשונות הבחירה לרוב היא עפרונות, מכיוון שבתקופה הזו הילדים רק מתחילים ללמוד, טועים לא מעט ונוטים למלא את הנייר בכל טוב. בהיעדר עפרונות, וכמובן מחקים, אפשר להגיד שלום לסדר במחברות.

אפשר למצוא עפרונות פשוטים עם מחק במחירים של כ-10-8 ש"ח לחבילת עפרונות. עפרונות צבעוניים או כאלה הנחשבים לאיכותיים יותר יגיעו כמובן עם תג מחיר גבוה יותר. טווח המחירים של מחדדים רחב גם כן: החל משקל אחד למחדד המתכת הסטנדרטי והמוכר ועד לכמה עשרות שקלים למחדדים עם תכונות מיוחדות כמו מיכל לאיסוף או מחדד חשמלי שולחני.  

מחברות

רכישת מחברות אף היא חלק בלתי נפרד מההכנות לבית הספר היסודי. זה מתחיל עם מחברת חכמה, שמיועדת בעיקר לכיתה א' ומסייעת בראשית לימוד הכתיבה. מחברת חכמה כוללת קווקווים על גבי השורות ושורת ביניים למתיחת האותיות במטרה לסייע לתלמידים הצעירים לפתח מיומנויות כתיבה נכונות ומדויקות. מחברות חכמות מותאמות לכתיבה בעברית ולמחברות חשבון.
בשלבים המאוחרים יותר של היסודי, המעבר הוא למחברות "בוגרות" יותר של עשר שורות, ובהמשך למחברות שורה בנות 40 דף או 72 דפים.

כמה זה עולה? בגדול, שאלת המחיר של המחברות תלוי בסוגן, במספר העמודים, באיכות שלהן וכמובן שגם במיתוג. האופציה הזולה היא לרכוש את המחברות החומות הסטנדרטיות, כשאפשר למצוא חבילות של חמש או עשר מחברות במחיר של כשקל אחד או כחצי שקל למחברת (מחברות משבצות הן יקרות יותר ממחברות שורות). בקצה העליון של הסקאלה, מחיר חבילת מחברות המוגדרות כ"איכותיות" יכול להגיע גם לכ-20-15 ש"ח למחברת.

מדבקות ועטיפות
לא ניתן לוותר גם על מדבקות למחברות, ובדרך כלל בגילים אלה יש ביקוש רב למחברות ממותגות, בהתאם לתחומי העניין של הילד בשלב שבו הוא נמצא. אם מעוניינים להגן על המחברות באמצעות עטיפות למחברות, המיתוג של המחברות חיוני מעט פחות. זו גם האופציה המשתלמת יותר מבחינה כלכלית. בעוד שמחיר מחברת ממותגת יכול כאמור להגיע לסביבות 20 ש"ח,  אתם יכולים לרכוש חבילה בת עשר עטיפות למחברות במחיר של כ-12-3 ש"ח לרוב, עטיפות צבעוניות שיאפשרו לכם להבדיל בין המחברות ולהכניס קצת צבע לתיק.

כדי למנוע אובדן של מחברות, שאופייני אצל ילדים בגיל הזה, אפשר לרכוש אוגדן מחברות.

לרשימת החנויות המובילות לרכישת כלי כתיבה ומכשירי כתיבה בכל הארץ>>

יומנים
מרכיב מרכזי אחר הוא יומנים, המשמשים בעיקר לכתיבת הערות, חיוביות או שליליות, וכן לכתיבת משימות שמקבלים התלמידים (בשנים המאוחרות יותר של בית הספר היסודי). המיתוג משחק תפקיד מרכזי בבחירת היומנים, ומשפיע כמובן על המחיר. כלל האצבע הוא אחד: אם היומן הוא בעל עטיפה ממותגת כלשהי, מיתוג בחלקים הפנימיים או אפילו בעל קונספט מיוחד, המחיר יעלה. בעוד שיומן סטנדרטי יכול לעלות כ-15-7 ש"ח, מחיר היומנים הממותגים מגיע לכ-40-30 ש"ח. מגוון המותגים רחב, כיאה להעדפות של בני הנוער: קבוצות ספורט, דמויות קומיקס, הלו קיטי, חדי קרן וכן הלאה.

עזרי מתמטיקה
ערכת בדידים, סרגל מד-זווית ומחוגה להנדסה.

עזרי אומנות
פעילויות אומנותיות, מלבד ההנאה הכרוכה בהן, מפתחות יכולות חשובות אצל הילד, דוגמת קואורדינציה, ואף משפרות את הדמיון ואת החשיבה. מבחינת הציוד, ניתן להצביע בשנים האלה על פריטים חיוניים כדוגמת מספריים, דבק פלסטי, דבק סטיק, דבק שקוף, סלוטייפ וסוגים שונים של צבעים: צבעי פנדה, צבעי גואש, טושים, עפרונות צבעוניים וכיוצא בזה.

במסגרת שיעורי אמנות יש לצייד אותם עם תיק ציור, בלוק ציור או תיקייה שתאגד את ניירות הציור, את הצבעים ואת יתר הפריטים החיוניים.

חשוב לציין שבגילים הנמוכים, נוטים הילדים לאבד ציוד בקצב מסחרר, ולכן רצוי להחזיק בבית מלאי לא קטן של מחקים, מחדדים, עפרונות, טושים וכדומה. אחרת, תמצאו את עצמכם מתרוצצים לא מעט בניסיון להדביק את השלמות הציוד הנדרשות.

ילד כותב במחברת
לימוד יסודות הכתיבה בכיתות הנמוכות הוא קריטי ליכולות הכתיבה של הילד בעתיד.

ציוד לחטיבת ביניים

עטים
בשנות חטיבת הביניים (כיתות ז' עד ט') עושים לא מעט תלמידים את המעבר מהעפרונות המסורתיים לסוגים שונים של עטים, כך שהצטיידות במגוון עטים נראית כמעט מובנת מאליה. ואכן, יש מגוון לא קטן של אפשרויות. המותגים הבולטים בתחום הם Pilot ו-Pentel. עט אמין של מותג מוכר יכול לעלות לכם כ-12-8 ש"ח, כשאתם משלמים כאן על תכונות דוגמת דיו שאינו נמרח, אחיזה נוחה במיוחד, היעדר פקק, עמידות של החוד בעת נפילה וכן הלאה. לחלופין אתם יכולים לגשת לחנויות ולמצוא בהן עטים מסוגים שונים, פשוטים יותר, במחיר של שקל או שניים ליחידה במקרה הטוב. רק תבדקו שהעטים עובדים, כמובן.

כדי למנוע טעויות או קשקושים על גבי הדפים, רצוי לשלם כ-10-5 ש"ח ולרכוש גם בקבוקון טיפקס. אופציה אחרת היא להוציא סכום של כעשרה שקלים על עט מחיק.

קלסרים

בגיל שבו הנטייה של התלמידים היא להיות חסכוניים ככל האפשר במקום בתיק הגב שלהם, רכישה מקובלת היא של קלסרים בני מספר נושאים נפרדים, או לחילופין קלסרים קשיחים, המופרדים באמצעות חוצצים. אלה שמתבססים על מחברות ממותגות, בוחרים בעיצובים בוגרים הרבה יותר (קבוצת ספורט, למשל, או להקה), או לחילופין מחברות מעוצבות לעילא בהתאם לחוש האסתטי ולמגמות אופנתיות. רבים גם בוחרים להשתמש במחברות ספירלה בגודל 4 A בשל ריבוי תכני הלימוד בכל אחד מהמקצועות.

ניילוניות
בחטיבת הביניים נדרשים התלמידים להגיש לא מעט עבודות, ולכן רכישה של שמרדפים (ניילוניות) שנדרשים פה ושם בגילים נמוכים, הופכת לחיונית עוד יותר. אם הסביבה חשובה לכם, אפשר למצוא גם שמרדפי נייר, אם כי אלו לרוב יקרים יותר.

הדברים אמורים גם לגבי שדכן סיכות, שיאפשר לאגד יחדיו דפי עבודות להגשה. שדכן פשוט יכול לעלות לכם כ-10 ש"ח, אולי אפילו פחות. אבל יש גם שדכנים שתג המחיר שלהם הוא בעל שלוש ספרות. התלמיד הממוצע יכול להסתפק לרוב באופציות הזולות יותר.

מרקרים

חטיבת הביניים היא השלב שבו התלמידים צריכים להתחיל להתמודד עם כמויות גדולות של חומר כתוב, בין אם בספרים ובין אם במחברות ובקלסרים. לכן, לא מעט תלמידים רוכשים מגוון מרקרים צבעוניים וטושי הדגשה, שיאפשרו להם לסמן את מה שחשוב באמת, ואף להפריד בין נושאים שונים. למרות שאפשר לרכוש גם מרקרים בודדים במחיר של כמה שקלים, כדאי לשקול רכישה של חבילה בת ארבעה, שישה או שמונה מרקרים לרוב. בעיקר בגלל שמהר מאוד, מגלים שיש צורך בהפרדה בין סוגים שונים של הדגשות, או סתם כשמעוניינים לגוון מדי פעם. מחיר חבילה שכזו משתנה בהתאם לגודלה, למאפייני הטושים וכמובן שגם למותג (Stabilo Boss, , Megmar, Staetdler ואחרים) כשטווח מחירים מתחיל מכ-5 ש"ח לחבילה ויכול להגיע גם לכ-20 ש"ח.

באשר לספרי הלימוד - אמנם אין כאן מקום לתמרון, בהתחשב ברשימות המסודרות של כל כיתה, אך נהוג בהחלט לרכוש עטיפות לספרים, שישמרו עליהם היטב לכל אורך השנה. גליל שיספיק לכם לעטוף לא מעט ספרים אמור לעלות סביב כ-7-2 ש"ח.

ילדה סוחבת תיק כבד
אל תשכחו לקנות תיק גב אורטופדי שיוכל לשאת את כל הציוד שקניתם.

ציוד לבית הספר התיכון

בשעה טובה, מגיעים לימי התיכון העליזים, ולכיתות י'-י''ב. בכל הקשור לציוד לבית הספר, משלים בית הספר התיכון את המגמה של חטיבת הביניים, ופעמים רבות מתברר כי אין הבדלים בהכנה ללימודים בין התקופות האלה (למעשה, בחלק מהמוסדות אף לא נדרש לעבור מסגרת בין כיתה ט' לכיתה י'). חלק מהמגמות שתוארו מעלה של רכישת ציוד משרדי הופכות למרכזיות יותר בשנים אלה. ההתבססות היא לחלוטין על קלסרים או על דפדפת עם מאות דפים, שיסייעו להתמודד עם כמויות אדירות של חומר, לכן יידרשו יותר מרקרים ויותר חוצצים ואמצעי הפרדה.
 

שנות התיכון עשויות להכניס לתמונה גם אמצעים אחרים, מתקדמים יותר מבחינה טכנולוגית. אם לוקחים לדוגמא את המחשבון, הרי שהמעבר לשימוש במחשבון מדעי הופך לכמעט מובן מאליו בשנות התיכון. המחשבון המדעי יהיה מטבע הדברים יקר יותר מאשר חברו ה"סטנדרטי", כאשר המחיר של מחשבון  Casio(המותג המרכזי והשכיח ביותר בישראל) יכול להתחיל בכ-50 ש"ח אבל גם להיות יקר מכך פי שניים, שלושה או יותר, בהתאם לדגם. רוב הדגמים של מחשבוני כיס, כדי לסבר את האוזן, עולים כמה עשרות שקלים בלבד. מחוגה איכותית וסט סרגלים מתאימים משלימים את תמונת עזרי המתמטיקה.

יומנים נפוצים גם הם בגיל הזה, ובשנים שבהן הטכנולוגיה הפכה לחלק בלתי נפרד בחיים של בני הנוער, המעבר ליומנים האלקטרוניים של הטלפונים החכמים, לטאבלטים או למחשבים ניידים כבר הפך לעניין שבשגרה.

כל אלה מאפשרים לראות כי ציוד לבית ספר עובר תמורות מסוימות במהלך השנים - מגמה שתמשיך ללוות את התלמיד גם כשיהפוך לסטודנט מן המניין באחד ממוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל.

 

נער ונערה מול מחשב בספריהבמרבית מבתי הספר המחשב הנייד הוא חלק בלתי נפרד מרשימת הציוד.

איך אפשר להוזיל את המחירים?

האינטרס של כל הורה הוא לצייד את הילדים שלו בדיוק במה שדרוש – תוך כדי ניסיון לשמור על עלויות סבירות. יש לא מעט דרכים לעשות את זה. אתם יכולים לבצע "ספירת מלאי" לקראת תחילת השנה, לראות מה נשאר במצב סביר משנים קודמות ובמה כדאי להתחדש. חלק מהציוד אפשר להעביר בירושה מילד לילד במשפחה. בחלק מהמקרים מומלץ לפצל את הקניות בין כמה חנויות, בהתאם למחירים ולמבצעים המוצעים בכל אחת מהן. אופציה אחרת, שיכולה להיות משתלמת במיוחד, היא להצטרף לקבוצות רכישה (למשל "קבוצות רכישה לציוד חזרה לבית הספר" בפייסבוק).

עוד כדאי שתכירו את האפשרות של רכישת מוצרים מיד שנייה. יש אתרי אינטרנט ופרויקטים שיציעו לכם מגוון מוצרים, אפילו במצב מצוין, בתשלום מוזל או ללא תשלום כלל: החל מאתר "אגורה" (מערכת שיתוף החפצים הראשונה בעולם), דרך לוחות מודעות אינטרנטיים ועד לאירועים מיוחדים כמו ירידי ציוד יד שנייה שהתקיימו בכמה ערים בישראל בשנים האחרונות או ירידים למכירת ציוד – חדש או ישן – ביוזמתם של בתי הספר עצמם.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools