כתבות בנושא דלתות - תמונת אווירה

דלתות כניסה - הדלת לקבלת הפנים המושלמת

רושם ראשוני של בית הוא דלת הכניסה שלו. אם במסגרת שיפוץ ואם במסגרת בנייה - האופציות מגוונות וההתלבטויות רבות. אילו שיקולים ינחו אתכם בבחירת דלת הכניסה לעולמכם הפרטי?

בכתבה זו:
דלתות פלדה: | דלתות עץ: | מהם השיקולים שמנחים אותנו בבחירת דלת? | ולפני סיום - מה עדיף? דלתות פלדה או דלתות עץ?

יש הרבה דלתות כניסה לבית שנבדלות זו מזו בצבע, בעיצוב ובסוג. כשבוחרים דלת שהיא כרטיס הביקור של הבית, לרוב מתלבטים בין שני סוגים מרכזיים: דלתות פלדה (הכוללת גם דלתות אלומיניום ודלתות ברזל) או דלתות עץ. מה ההבדל בין שני סוגי הדלתות, ומהם היתרונות והחסרונות שלהם?

דלתות פלדה:

דלתות פלדה הן דלתות העשויות מסגסוגת של מתכות. המתכת השולטת היא ברזל, ולעתים אלומיניום. לרוב מדובר בשילוב של שתי מתכות אלה עם חומרים נוספים אחרים, אולם כשמדברים על דלתות כניסה מברזל, לרוב מדברים על דלתות כניסה לבית ואילו כאשר מדברים על דלתות כניסה מאלומיניום לרוב מדברים על דלתות כניסה לבניין (שילוב בין אלומיניום לזכוכית).  ברם, הבחנה זו לא תמיד נכונה, וייתכנו גם דלתות כניסה לבניין שהן דלתות ברזל, ודלתות כניסה לדירה שהן דלתות  אלומיניום. 

כך או כך, שתיהן נחשבות דלתות פלדה, וככאלה נושאות את המאפיינים הבאים:
דלת פלדה היא דלת המורכבת ממתכת מרכזית (אלומיניום, ברזל וכיוצא באלה) אשר מעורבים בה יסודות אחרים כגון מגנזיום, צורן, ניקל ועוד.
דלת פלדה היא דלת חזקה במיוחד, עמידה בפני פגעי מזג האוויר, מבודדת היטב, חסינה וקשה. גורמים אלה הופכים אותה לדלת עמידה, שורדת ומעניקה מעטפת הגנה מרבית מפני חדירה.
פלדה היא חומר נוח וגמיש לעיצוב, ולכן דלתות פלדה אפשריות לעיצוב ולהתאמה אישית.
דלת פלדה, ובייחוד אם היא עשויה מאלומיניום, נחשבת לסופר מבודדת גם מרעש (אקוסטיקה נהדרת) וגם מטמפרטורה, ולכן דלתות אלומיניום אידיאליות לשמש כדלתות כניסה לבניין, דלתות משרדים או דלתות בבתי חולים. גם בזכות העובדה שאינן מחלידות ואינן "מתרגשות" מפגעי מזג האוויר הופכות דלתות כניסה מאלומיניום למועדפות בעיני רבים. 

דלתות עץ:

דלתות עץ הן דלתות העשויות מעץ. ככל שהעץ איכותי יותר וככל שהדלת מעוצבת בידי איש מקצוע מיומן, כך  הדלת יותר יפה ואיכותית. לרוב, דלתות עץ עשויות מעץ מלא, מאחד העצים הבאים: עץ בוק, עץ אורן, עץ איפאה, עץ אלון, עץ אלמון, עץ אגוז אמריקני, עץ אגוז אפריקני, עץ פאדוק, עץ מייפל, עץ מהגוני, ועץ דובדבן.

מהם השיקולים שמנחים אותנו בבחירת דלת?

בטיחות, יעילות והגנה מפני פורצים: דלת לפני הכול היא מעטפת ההגנה של ביתנו. אנו רוצים דלת שקשה יהיה לחתוך, לעקור, לפרוץ או לפתוח. דלתות פלדה עונות בגדול על צורך זה ויש דלתות ברזל חזקות יותר מאחרות. לכן עליכם להחליט מהי מידת המיגון הנדרשת לכם, ולרכוש דלת שעונה על הדרישות. חשוב לשים לב כי לא רק הדלת חשובה בהקשר זה, אלא גם המשקופים חשובים. אם יתקינו לכם דלת פלדה סופר יעילה, אבל ימקמו אותה על משקוף לא מתאים, כל היתרונות של דלתות הפלדה יברחו דרך החלון. המשקופים שעליהם מותקנות דלתות הפלדה  צריכים להיות משקופים חזקים במיוחד, כדי שלא ייעקרו ממקומם בעת ההתקנה. הכי טוב שתתעקשו על התקנתם של משקופי בנייה - משקופים העשויים מפלדה - או לכל הפחות תדאגו לכך שמשקופי העץ הקיימים (מותקנים בדירות  ובבתים ישנים) יצופו במשקופי פלדה, ויוכלו לשמש להתקנת דלת מתאימה. כדי להבטיח את העמידה בדרישות  הביטחון, בדקו גם את התקנים של הדלת, וודאו כי מדובר בדלתות אמינות וטובות. בדקו את מאפייני הדלת, את מקדמי הבטיחות ואת החסמים שהופכים אותה לבטוחה, וקחו בחשבון שאם יש צורך בהגנה מרבית (משרד, בית בקומת קרקע, בית באזור "בעייתי") יש אפשרות לבחור בדלת פלדה "סופר" חזקה, עם יותר צילינדרים ומקדמי בטיחות שונים. 

איטום ובידוד: דלת כניסה טובה היא אטומה לגמרי עם בידוד תרמי (משאירה את החום והקור מחוץ לדלת) ואקוסטי  (מונעת מרעשי הרחוב
לחדור ולהפריע לשלוות נפשכם) ברמה גבוהה.

עמידות ושרידות: דלת כניסה איכותית היא כזו שתחזיק מעמד לאורך זמן - לא תתרגש מפגעי מזג האוויר ומפגעי הזמן, ותתמודד בקלות עם חשיפה לחום, לקור, לרטיבות, למזיקים וכו'. 

נוחות: דלת כניסה טובה היא קלה, נוחה לתפעול, קלה לפתיחה, לסגירה ולנעילה. 

עיצוב: פעם היה צריך לבחור בין דלת יפה ובין דלת טובה ויעילה. היום, תודה לאל, יש דלתות שהן גם וגם - גם יפות וגם מעוצבות נהדר. דלת הכניסה לבית משפיעה על המראה של הבית עוד מבחוץ. אם הכניסה תהיה נכונה וקבלת הפנים תהיה מושלמת, זה יתרום מאוד למראה הכללי והעיצובי של ביתכם. הדלת חייבת להיות מעוצבת בסגנון שאתם אוהבים, מותאמת לטעם שלכם ומתכתבת עם העיצוב הכללי של הבית. בתחום העיצוב, נראה שדלתות העץ מנצחות, משום שעיצוב דלתות עץ הוא כר פורה של אפשרויות בלתי נגמרות. אבל עם השנים, גם דלתות הברזל, שהן בטוחות ועמידות יותר מדלתות העץ, מוצעות בשלל עיצובים יפים לא פחות. יש היום לא מעט דלתות פלדה שנחשבות סופר יעילות, ומספקות הגנה טובה בשלל עיצובים, צבעים וסגנונות. דלתות פלדה גם בטוחות, גם חזקות, גם יעילות וגם מעוצבות יפה, זה כבר ממש חלום שהתגשם. 

תקציב: לדלתות כניסה מחירים שונים המשפיעים על ההחלטה איזו דלת תעטר לבסוף את מפתן ביתכם. דלתות בעיצוב מיוחד עם מקדמי בטיחות גבוהים,  יעלו יותר מדלתות "פשוטות" ופחות "משוריינות". 

היצרן: בעת רכישת דלת כניסה הקפידו לרכוש שירות ומוצר מחברות ותיקות ובעלות מוניטין.

ולפני סיום - מה עדיף? דלתות פלדה או דלתות עץ?

לאחר שסקרנו את מאפייניהן של סוגי הדלתות השונות, ולאחר שפרסנו את כל השיקולים שראוי שינחו את מי שרוכש דלת,  התשובה די ברורה. בכל הפרמטרים החשובים דלתות פלדה מביסות את המתחרות שלהן, דלתות העץ.
דלתות פלדה שורדות יותר זמן, פחות מתכלות, יותר מבודדות, עמידות בפני פגעי הזמן ופגעי מזג האוויר וגם מעניקות ביטחון משום שקשה מאוד לחדור דרכן. הדלתות שעשויות מלוחות פלדה מגולוונים בעובי 1.20 ס"מ, המחוברים על ידי צלעות פלדה המרותכות לדלת במאות נקודות ריתוך, וכוללות צילינדר מתקדם ומשוכלל, אינן ניתנות לקידוח ולכן קשה מאוד לפרוץ אותן.
החסרונות שהיו קשורים בעבר לדלתות מתכת, למעשה כבר לא קיימים - הדלתות לא כבדות ומסורבלות, הן נוחות לשימוש והן  אפילו יפות ואסתטיות. דלתות אלה נהנות מגמישות עיצובית. נכון שהעץ מעניק מראה כפרי ומיוחד לאזור הכניסה של הבית,  אבל אפשר להשיג מראה זה היום עם דלתות פלדה שמעוצבות כדלתות עץ, וכך ליהנות מהיתרונות של שני העולמות. 
דלתות עץ לעומת זאת יפות מאוד, ניתנות לעיצוב מרשים וייחודי, מיוחדות וגם מבודדות, אבל מתבלות מהר ואינן עומדות בפגעי הזמן. חסרונן הבולט, שאין להתעלם ממנו, נובע מהעובדה שבטיחותן לוקה בחסר. אמנם, לאחרונה משווקים דלתות עץ עם לוחות מתכת שהופכות אותן ליותר עמידות ובטוחות, מגינות מפני פריצות, אבל עובדה זו מקפיצה מאוד את מחירן, ודלתות כניסה מעץ ממוגנות הן מוצר יקר שלא תמיד אפשר לעמוד במחירו. 
אם בכל זאת תבחרו להתקין דלת כניסה עץ, התקינו פרגולה שתצל עליה ותאט את תהליך ההתבלות הבלתי נמנע שלה, שלבו בעץ לוח מתכת להגברת הבטיחות והתכוננו להחליף דלת כעבור כמה שנים, בשל הבלאי הצפוי. קחו בחשבון שהדלת שתיחשף לשמש תתבלה, שהרטיבות תגבה מהעץ מחיר ושהוא גם עלול להתמלא בתולעים. ובנוסף לכל זאת תיהנו מבידוד תרמי ואקוסטי פחות איכותי.
אז השורה התחתונה ברורה לכולנו - דלתות פלדה עדיפות כדלתות כניסה לבית, לדירה או למשרד.  

 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools