438,889 עסקים | 235,192 חוות דעת
כתבות בנושא גנים לאומיים ואתרים היסטוריים - תמונת אווירה

מחפשים גן לאומי או שמורת טבע? המדריך שכל אחד צריך

גנים לאומיים בישראל יש בשפע. כמעט בכל פינה אפשר למצוא גן לאומי או שמורת טבע - בצפון, במרכז או בדרום. כל פינה שכזו תופסת גם פינה חמה בלב; כל שמורה היא פנינת טבע; כל גן לאומי הוא חגיגה של נוף, של היסטוריה ושל כיף. אז איפה מטיילים בצפון? האם אפשר לתפוס קצת טבע במרכז? מה לגבי הדרום? ואיך נדע באיזה גן לאומי לבחור כשיש כל כך הרבה היצע מסביב? על גנים לאומיים בישראל לפי אזורים, קהל יעד והמלצות חמות

בכתבה זו:
גנים לאומיים בצפון | גן לאומי שכולו נוף: | גן לאומי שכולו היסטוריה: | גן לאומי שמתאים לביקור ולצעידה של ילדים: | גן לאומי שמציע מסלולים למיטיבי לכת: | שמורת טבע מרעננת המאפשרת גם שכשוך, שחייה, טבילה או שיט: | גנים לאומיים במרכז | גן לאומי שכולו נוף: | גן לאומי שכולו היסטוריה: | גן לאומי שמתאים לביקור ולצעידה של ילדים: | שמורת טבע מרעננת המאפשרת גם שכשוך, שחייה, טבילה או שיט: | גנים לאומיים בדרום | גן לאומי שכולו נוף: | גן לאומי שכולו היסטוריה: | גן לאומי שמתאים לביקור ולצעידה של ילדים: | גן לאומי שמציע מסלולים למיטיבי לכת: | שמורת טבע מרעננת המאפשרת גם שכשוך, שחייה, טבילה או שיט:

יש בארצנו הקטנטונת כל כך הרבה גנים לאומיים, והמון מה לראות - פיסות של היסטוריה ושל נוף; מסלולים קלים וקשים;  טיפוסים וטבילות; אתגרים והנאות. כדי לסייע לכם לבחור איפה לבקר והיכן לטייל, בדקנו בכל אחד מחלקי ארצנו איזה גן לאומי הוא כולו נוף, איזה הוא בסימן היסטוריה, איזו שמורת טבע מתאימה לביקור ולצעידה של ילדים ואיזו טומנת בחובה מסלולים אתגריים למיטיבי לכת. ואחרי כל המאמץ, חובה להתרענן. אז באיזה גן לאומי אפשר גם לטבול ולהשתכשך?

גנים לאומיים בצפון

צפון הארץ יכול כבר מזמן להחליף את שמו ל"חבל הטיולים”. יש כל כך הרבה שמורות טבע בצפון, שלאן שלא תביטו, תמצאו שביל ששווה לכבוש אותו; הר ששווה לטפס לפסגתו; נחל שמומלץ לשכשך בו רגליים או נהר שמומלץ לשוט בו או לרבוץ על גדותיו. אז במה תבחרו? תלוי מה אתם מחפשים:

גן לאומי שכולו נוף:

גן לאומי ארבל - כשמתקרבים לאזור הכינרת, מיד מבחינים במצוק ארבל היפהפה, המזדקר בלב אזור שכולו קסם. שמורת ארבל היא שמורת טבע השוכנת בלב גן לאומי ארבל, הכולל גם את הר ניתאי, הר סביון, קרני חיטין ורמת ארבל. טיפוס על מצוק ארבל הוא ללא ספק גולת הכותרת של ביקור בגן לאומי זה. טיפוס על המצוק שגובהו 181 מטרים מעל פני הים, כ-390 מטרים מעל הכינרת, מזמן למבקרים בו התבשמות מנוף בלתי נשכח של בקעת הירדן, הכינרת, הרי הגולן, החרמון והגליל. לבד מן הנוף המרהיב, יש גם מסלולי טיול מגוונים בגן הלאומי, בדרגות קושי משתנות, וכל אחד מהם מזמן חוויה נעימה והנאה ממראות יפים כמו: סלעי גיר ודולומיט‏ קשים, מיני צמחים, לרבות צמחים נדירים דוגמת קרקש צהוב ולוענית  הסלעים, מגוון ציפורים ובעלי חיים שוכני מצוקים, ביניהם חילזון קטן בשם "סגורית הארבל" שקיים רק בשמורת הטבע הזו,  ועוד.

גן לאומי שכולו היסטוריה:

גן לאומי ציפורי, גן לאומי מגידו וגן לאומי בית שאן - אלה הם שלושת הגנים הלאומיים השוכנים בצפון הארץ, ויכולים להתחרות על תואר הכבוד של אתר ארכיאולוגי והיסטורי חשוב. אתם צריכים לבחור בין שרידי ערים  יהודיות ומוצגים ארכיאולוגיים מתקופת המשנה והתלמוד המחכים לכם בציפורי, לבין השרידים המרתקים בבית שאן מתקופות  עבר (רומית וביזנטית) ובין תל מגידו המקראי. 

גן לאומי שמתאים לביקור ולצעידה של ילדים:

יער אודם - המקום המושלם לטייל ברוגע, לעשות פיקניק ולהתרשם מהעצים היפים, מבעלי החיים, מהצמחים ובעיקר מה"ג'ובות" - אותם בורות גדולים ותלולים שייחודיים לאזור, אשר נוצרו כתוצאה מהתפרצות גזים געשיים.

גן לאומי שמציע מסלולים למיטיבי לכת:

נחל יהודיה - בשמורת יער יהודיה, הנמצאת במרכז הגולן ומשתרעת על פני 66,000 דונם, אפשר לערוך מסלולים בדרגות קושי משתנות. חלק מהמסלולים מתאימים מאד למיטיבי לכת. 

שמורת טבע מרעננת המאפשרת גם שכשוך, שחייה, טבילה או שיט:

 גן לאומי אכזיב – גן לאומי זה המשתרע על פני 450 דונמים ושוכן בגליל המערבי, הוא אחד משכיות החמדה הנהדרות של ארצנו. מלבד לשכשך במימי הים התיכון, יכולים מבקרים  בכל הגילים ליהנות ממסלולי הליכה, מנקודות תצפית ומנוף ושטחים לפיקניק ולרביצה. המבקרים בגן ייהנו מלגונות ומבריכות  ים ייחודיות; מכפר דייגים עתיק ומתצפית לנקרות ולמערות התת-ימיות בראש הנקרה.

גנים לאומיים במרכז

מי שחושב על ביקור במרכז, ישר מדמיין את אותה עיר ללא הפסקה וחושב על הלונה פארק, על פארק הירקון, על הקניונים  ועל אטרקציות. רבים לא מקשרים בין מרכז הארץ ובין שמורות טבע וגנים לאומיים. אבל, גם במרכז הארץ - אותו חבל ארץ  המשתרע מהשרון ועד לאשדוד - יש לא מעט שכיות חמדה של טבע ונוף, היסטוריה ואוויר צלול שמומלצים לביקור.

גן לאומי שכולו נוף:

שמורת חוף השרון - טיול נעים וקליל בגן לאומי מרתק, יזמן לכם חוויה של תצפית על נוף עוצר נשימה של הים התיכון.

גן לאומי שכולו היסטוריה:

גן לאומי אפולוניה, תל ארשף - כולנו מכירים את ארסוף כיישוב בפאתי תל אביב שנחשב למעוזם  מנקר העיניים של עשירי ארצנו. לא רבים מאתנו יודעים על הסוד הטמון במקום, ועל הפנינה ההיסטורית החבויה בין ההרים  המקיפים את היישוב. בגן הלאומי, הממוקם ממערב לשכונת נוף-ים בהרצליה, אפשר לראות שרידים של עיר עתיקה. חפירות ארכיאולוגיות בשנות השבעים חשפו את השרידים שמספרים את דברי הימים, ומחזירים את המבקרים לימי ההיסטוריה. העיר  אפולוניה-ארסוף החלה דרכה כעיר פיניקית, שהוקמה על ידי הפרסים במאה ה-6 עד המאה ה-4 לפנה"ס. העיר ששרדה, זכתה  במהלך התקופה ההלניסטית להיחשב כעיר מרכזית שמעמדה התחזק אף יותר בתקופה הרומית.

מעמדה כעיר נמל חשובה  השתמר גם בתקופה הביזנטית, ובמהלך השנים הוחלפו שמותיה, והיא שרדה החלפת שליטים - נוצרים ומוסלמים. בשנת   1265 הסולטאן הממלוכי בייברס כבש את העיר, הרס את החומות והמבצר ומאז העיר נחרבה. החפירות חשפו חלקים נרחבים  מהעיר, שמהם יכולים מבקרי הגן הלאומי להתרשם. הסיור בגן הלאומי אורך בממוצע כשעה. הוא מתאים גם לילדים, וכולל  הליכה לאורך קו מצוק הכורכר, או הליכה קלה יותר דרך מרכז הגן. במסגרת הסיור בגן תתרשמו מחפיר העיר, מהווילה הימית הרומית, מהמבצר הצלבני, מכבשן הזכוכית, ממסגד סידנא עלי ומבית הדינוזאור. בחלק מהמגן יש נקודות תצפית לנוף חביב. 

גן לאומי שמתאים לביקור ולצעידה של ילדים:

 שמורת שער פולג - השמורה מציעה בילוי אולטימטיבי לילדים - פריחות,  מסלול טיול קל ודיונות חול שיהיה היכן להשתולל.

שמורת טבע מרעננת המאפשרת גם שכשוך, שחייה, טבילה או שיט:

גן לאומי ירקון תל אפק - כולל גם טבע (ריאה ירוקה של האזור), גם פריחה, גם טעימה ארכיאולוגית (מבצר צלבני) וגם בריכת שכשוך, כדי שיהיה איך להתרענן. 

גנים לאומיים בדרום

דרום הארץ הוא חבל ארץ מהמם, הכולל נוף ייחודי ועוצר נשימה. גנים לאומיים בדרום מרכיבים פסיפס מרתק של נוף מדברי, רוח ים (המלח וסוף) והיסטוריה. תמהיל שאין כמוהו.

גן לאומי שכולו נוף:

מכתש רמון - יש הטוענים שלנוף המדברי הזה אין אח ורע בעולם. כשמגיעים למצפה רמון מבינים את הכוונה. שפע של מסלולים (שבכולם נוף עוצר נשימה) בדרגות קושי משתנות, ואת חלקם אף אפשר להשלים בלילה, לאור ירח. 

גן לאומי שכולו היסטוריה:

גן לאומי עבדת - עיר עתיקה, נוף עוצר נשימה ואוויר מדברי. שילוב מנצח שאסור לפספס.

גן לאומי שמתאים לביקור ולצעידה של ילדים:

נחל חווארים - באזור זה יש מסלולים מעגליים המחייבים מאמץ קל בלבד,  וקוסמים לילדים משום שמומלץ לבצעם לאור ירח. אז נראה האזור כמו כוכב מאדים, וצעידה בו מרגשת את הילדים, וקוסמת גם להורים. 

גן לאומי שמציע מסלולים למיטיבי לכת:

נחל משמר - נחל משמר, הנמצא בין עין גדי למצדה, נחשב לאחד מאתרי הטיול המרתקים ביותר, הכוללים נוף ייחודי, מראות מרהיבים, טבע, מדבר ואתגר. הליכה בתוואי נחל כוללת שימוש בחבלים, סולמות וידיות, ועל כן מתאימה למיטיבי לכת שמחפשים ריגושים ומכורים לנופים מרתקים. 

שמורת טבע מרעננת המאפשרת גם שכשוך, שחייה, טבילה או שיט:

נחל הבשור - טיול בדרך הבשור הנופית כולל עצירות וחניות ביניים בבריכות מים מרעננות. 

אנשים שחיפשו גנים לאומיים ואתרים היסטוריים חיפשו גם

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools