438,718 עסקים | 235,187 חוות דעת
כתבות בנושא משתלות - תמונת אווירה

על צמחי בית ועל סוגי שתילים לגינה - מידע חשוב בכל עונה

לא משנה אם יש לכם בית פרטי עם גינה מטופחת, חצר עם אדניות או דירה עם שלל עציצים יפים, אם גם אתם חושבים שפרחים וצמחים מוסיפים הרבה חן ויופי לחלל שבו הם נמצאים, כדאי שתתעדכנו לגבי סוגי הצמחים והפרחים שמתאימים לקשט את סביבתכם. לכל צמח ולכל פרח דרושים תנאי אקלים וסביבה שונים, וכדי שילבלבו ויפרחו במלוא תפארתם, חשוב לוודא שהתנאים מתאימים

בכתבה זו:
גינות מעוצבות - צמחים מיוחדים | כל מה שחשוב לדעת על צמחי בית | עציצים - אילו צמחים הכי מתאימים להם? | עציצים - אילו צמחים הכי מתאימים להם? | צמחים נוספים שמתאימים לבית: | תכנון גינה - איך עושים זאת?

אין ספק כי פרחים צבעוניים יכולים להעשיר כל גינה וכי עציצים מוסיפים חן לכל חלל, השאלה היא מה כדאי לשתול והיכן? כדי לדעת איך להפוך את הסביבה שלכם לירוקה ופורחת, מומלץ לקבל פרטים במשתלה על הצמחים שמוצאים חן בעיניכם, ולהכיר יותר לעומק את המאפיינים של כל אחד מהם.

גינות מעוצבות - צמחים מיוחדים

צמחים מיוחדים נמכרים הן במשתלות הן בחנויות פרחים שונות ברחבי הארץ, ומשתלבים נהדר בכל גינה. הנה כמה דוגמות לאפשרויות, מתוך מגוון רחב של צמחים מיוחדים:
חרצית שיחית - צמח בעל פופולאריות רבה בשנים האחרונות. בשיא צמיחתו הוא יכול להגיע לגובה של מטר אחד, והוא ירוק לאורך כל השנה. בעונת הסתיו והאביב אפשר לראות את  גלי הפריחה של החרצית השיחית. לצמח זה יש מיני זנים שונים (מעל לעשרה סוגים). צמח  זה אינו דורש טיפול מיוחד או אחזקה, ובעת צמיחתו, הגינה מתמלאת בפרחים קטנים הנובטים מהצמח. כמות המים שיש להשקותו היא קטנה, ואת העלים היבשים אפשר לגזור בעזרת מספריים בעת הצורך. מזג האוויר העדיף על הצמחים הללו הוא שמש או מעט צל.
אקווילגיה - גידול הצמח הזה אינו פשוט, אך מי שבוחר בזאת, זוכה לתוצאות מרהיבות. האקווילגיה ידוע כאחד מאותם צמחים מיוחדים המתאים לכל עונות השנה (רב עונתי), אך בחום השורר בישראל בחודשי הקיץ, אין הוא מצליח לשרוד, ועל כן יש לקחת בחשבון שהוא מתאים לישראל אך ורק בחודשי החורף או בעונות המעבר. יש לדאוג לדשן את הצמח,  וכמובן לדאוג להשקיה מדי פעם בפעם ולהשאירו באזור שבו הוא חשוף לשמש.
אלווי אמיתי - מצמח זה מפיקים את משחת האלוורה המרגיעה את העור, והוא משמש גם לייצור מוצרים מתחום הקוסמטיקה טבעית. הצמח מגיע עד לגובה של מטר וחצי בשיא  צמיחתו, ולעתים אף יותר מכך. אחד היתרונות הבולטים של צמח זה, הוא שהוא אינו זקוק  כלל להשקיה בבגרותו, כלומר הוא יכול לחיות ולצמוח בכל אקלים, בין אם מדובר בצל ובין  אם תחת השמש.
צמח הקליביה - מתאים במאת האחוזים לגינות בישראל. אינו צורך מים, והוא צומח מן הבצל. אפשר לגדלו גם באדנית בבית, אך היופי שלו בולט יותר בגינות. הוא גדל בתנאי צל,  ואפשר אף לשתול אותו למרגלותיו של עץ. אמנם לצמח הקליביה לוקח זמן להתפתח, אך כשזה קורה הוא מתפשט ומכסה אזורים שלמים בגינה.

משתלות מומלצות: 

משתלת בית וגן, ז'בוטינסקי 39, באר יעקב. 072-2593155

שתילי הר בע"מ - משתלה ב- אבו גוש. 072-3250291

משתלת עין המפרץ. 072-3100089

לרשימת המשתלות המלאה. בחרו את הקרובה אליכם>>

רוזמרין: מומלץ לגדל בבית. תמונה: שאטרסטוק

כל מה שחשוב לדעת על צמחי בית

צמחי בית מעניקים רעננות ורכות סביבנו. הם יכולים להיות צמחי נוי המונחים בפינת הסלון, צמחים הנתלים מהתקרה, עציצים במסדרונות ועוד. הצמחים הביתיים כמו גם צמחי גינה, חייבים שני תנאים כדי לשרוד: מים ואור ובמינון הנכון. מלבד זאת, כדאי לקחת בחשבון גם את התנאים הבאים:

• אור - נדרשת חשיפה לאור, אך לא לשמש ישירה. קרינה ישירה של השמש מעכבת את פריחתם של צמחי בית רבים.

• אוורור - בחורף אנו נוהגים להדליק תנור, ובקיץ להפעיל מיזוג אוויר. אם אנו לא משכילים לאוורר את הבית ולאפשר לאוויר להיכנס, אנו עלולים לגרום לצמחים לנבול. צמחי בית זקוקים ללחות.

• דישון - יש צורך בדישון מדי תקופה. הדישון מכיל את כל החומרים שלהם זקוק הצמח, לרבות חנקן ואשלגן.

• מים - חשוב לדעת כי לעתים דווקא כמות גדולה מדי של מים, גורמת לצמח לנבול. יש לדעת מהו המינון הנכון של המים שלו זקוקים הצמחים, ועל פיו להתנהל. השקיית יתר או מחסור במים יגרמו לצמח לאבד חיות.

• טיפול נכון לטווח ארוך - הצמחים מחזיקים מעמד לאורך שנים, אם יודעים לטפל בהם בצורה נכונה. אחד הדברים שחשוב לשים עליהם דגש מפעם לפעם, הוא העברתם למכלים מעט יותר גדולים. שימו לב, אם לא מדובר בצמחים עונתיים אלא בצמחים שנתיים, הסיכוי שתרוו מהם נחת לאורך שנים, אם תטפלו בהם בצורה נכונה, הוא גדול. התנאי לכך הוא כמובן להקפיד לטפל בהם תוך מתן תשומת לב לכל הפרטים החשובים: השקיה במינון נכון, אור שמש ודישון.

עציצים - אילו צמחים הכי מתאימים להם?

לא חייבים גינה או בית פרטי כדי ליהנות מצמחייה ומפרחים. אפשר, וגם מומלץ, לשלב צמחים בתוך  עציצים יפים ומתאימים לאווירה בכל חלל. אם למשל אתם אוהבים צמחי תבלין, אמצו את הרוזמרין,    את האורגנו והנענע, ושתלו אותם באדניות בתנאי חצי צל. אפשר לקבעם גם במרפסת או לגמרי  בתוך הבית באזור שבו השמש מציצה.
דקל חמדוראה, גם הוא צמח שמתאים לגידול בתוך עציץ, בבית וגם מחוצה לו. הוא אינו צורך הרבה  מים, וכדאי למקמו באזור מואר בבית ומוצל בחוץ. דוגמאות לעציצים משמחים וריחניים, שמתאימים  במיוחד למטבח, הם: תפוז סיני, מורן החורש ואפילו הדס. אפשר לגדלם גם עם שמש ישירה. כמובן שהם מתאימים גם מחוץ לבית. בחדרי הבית אפשר לפזר עציצים קטנים ורומנטיים כמו לבנדר ריחני.

צמחי בית: תמונה שאטרסטוק

צמחים נוספים שמתאימים לבית:

עוצמת אור נמוכה: אגלאונמה, פוטוס, סינגוניום, ירקה, ספטיפיליום, אלגנס, סקנדס 
עוצמת אור בינונית: דקלים (מסוגים ספריצי, רפיס אקסלסה, אריקה) שפלרה ויוקה
עוצמת אור גבוהה: כל הפרחים למיניהם, שרכים, קלתאות וצמחים בעלי עלווה צבעונית כגון קרוטון

תכנון גינה - איך עושים זאת?

גינון הוא עסק למקצוענים, זה נכון, אבל הרבה פעמים אנחנו נהנים לטפח בעצמנו את הגינה הפרטית, ולעבוד בה לבד. אז קודם כל מומלץ, גם אם החלטתם לעשות זאת לבד, לקבל חוות דעת  וטיפים מאנשי גינון, במשתלות וכדומה. לעתים טיפ אחד משמעותי בנושא הקמת גינות, יכול לעשות  את כל ההבדל בין גינה פורחת ויפה ובין גינה מוזנחת ופראית.
כל גינה משדרת ויוצרת אווירה שונה, לכן חשוב מאוד להחליט איזו אווירה אתם רוצים שתשרור בגינה שלכם, ומה הם השימושים העיקריים בה (משחק, אירוח וכו'). לאחר מכןן מגיע השלב שבו יש למדוד את השטח, לבדוק את סוג האדמה, לברר כיווני אוויר ושמש ולהתייעץ עם האנשים המקצועיים והמתאימים שימליצו היכן כדאי לקבוע עצים בגינה, וכמה עצים מומלץ לנטוע, אילו צמחי תבלין לשתול, האם כדאי לבחור פרחי עונה או פרחים רב עונתיים? האם להתקין דשא רגיל, סינטטי או  אולי לוותר על דשא בכלל, עד כמה אתם רוצים לעמול על תחזוקת הגינה ועוד.
יש עוד שאלות רבות  שיש לברר ולשאול טרם הקמת הגינה, וזאת הסיבה העיקרית להמלצתנו להיעזר באנשי מקצוע  מבינים, שיסייעו לכם להקים את גינת החלומות שלכם!
scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools