כתבות בנושא מקרנים, מטולים ומסכים - תמונת אווירה

מילון מונחים בתחום מקרנים ומסכים

לכל אחד מאיתנו יש היום לפחות מסך אחד בבית - מסך מחשב, מסך טלוויזיה או אפילו מקרן. למרות זאת, מעטים מאתנו מחזיקים בידע טכני על מסכים מסוגים שונים, וכך גם מתקשים לבחור את המסך המתאים להם כאשר הם מחליטים לרכוש אחד. לפני שאתם מבצעים את הרכישה, הכירו את עולם המסכים, בעזרת מילון המונחים הבא, שהכנו במיוחד עבורכם

בכתבה זו:
א | ג | ד | ה | ז | ח | ט | י | כ | מ | נ | פ | ק | ר | ת

עולם המקרנים והמסכים משתנה בקצב מסחרר, ולתחום נכנסים כל העת מונחים חדשים המבטאים את עושר האפשרויות והטכנולוגיות. כדי להבין קצת יותר, ולרדת לעומקם של דברים, מומלץ לקבל מושג על המושגים השונים.

א

איכות HD ready
מונח המצביע על כך שהמסך מציע את התקן המינימלי הנדרש לשידור בהפרדה גבוהה (HD, ע"ע). במסך כזה, הרזולוציה במסך בעל יחס תמונה (ע"ע) 16:9 תעמוד על 720 פיקסלים לפחות, ותהיה בו כניסת HDMI אחת לפחות, או DVI.
איכות שידור
איכות השידור היא, בשפה הרווחת, כמות הפיקסלים או הרזולוציה (ע"ע) שבה תומך המסך. למעשה, מדובר כאן על איכות התמונה, כלומר עד כמה היא חלקה ומדויקת.
אל.סי.די (LCD)
מסך שטוח, מהנפוצים כיום בעולם, נקרא גם מסך גביש נוזלי על שום הטכנולוגיה שבה הוא משתמש. טכנולוגיה זו 'מייצרת' את הפיקסלים - הנקודות שמרכיבות את התמונה - בעזרת   גבישים נוזליים זעירים, שנמצאים בגומות קטנות על גבי שתי שכבות הזכוכית שנמצאת בתוך המסך. זו נחשבת לאחת הטכנולוגיות הנפוצות והמתקדמות כיום בענייני מסכים.

ג

גודל תצוגה
מונח השייך בעיקר לעולם המקרנים, ומתייחס לגודל של המסך שעליו יכול להקרין המקרן. גודל זה, כמו במסכי הטלוויזיה, נמדד באינצ'ים.

ד

דולבי דיגיטל
טכנולוגיה אשר מאפשרת לשדר קול כך שיישמע בצורה היקפית, 'סביב' הצופה או המאזין, וזאת על ידי שימוש בכמה רמקולים בו זמנית (לרוב שישה, בתצורת ה-5.1). הדולבי דיגיטל היא הטכנולוגיה שבה נעשה שימוש בשידורי HD כיום.

ה

היפוך תמונה
במקרים שבהם רוצים לתלות את המקרן מהתקרה, בצורה הפוכה, יש ברובם אפשרות להפוך את התמונה כך שתשדר בצורה הרצויה, על אף שפיזית המכשיר נמצא במצב הפוך.
הפרדה גבוהה (HD)
HD - High Definition. זוהי כיום איכות השידור (ע"ע) הטובה ביותר שקיימת בשוק המסכים. מסך Full HD מציע רזולוציה של 1080X1920 פיקסלים, כלומר כמות הפיקסלים במסך כזה גבוהה פי 2.7 ממסכים באיכות HD Ready. אפשר למצוא כיום גם מסך מקרן HD, אשר מקרין תמונה חלקה במיוחד על משטח ההקרנה.
הקרנה אחורית
מסכים למקרן בעלי אופציית ההקרנה האחורית, מאפשרים לבצע הקרנה כאשר המקרן נמצא מאחורי משטח ההקרנה. אופציית ההקרנה האחורית למעשה הופכת את התמונה לתמונת מראה (אם מסתכלים עליה מהנקודה שממנה פועל המקרן).

ז

זווית צפייה
כאשר אנו יושבים ישירות מול המסך, נראה את התמונה ברוב המסכים בצורה טובה. אבל, במסכים מסוימים (בין אם זהו מסך טלוויזיה, מסך מגע למחשב או מסך מחשב רגיל) תרד איכות התמונה ככל שנזוז לאחר הצדדים. כאשר מדברים על זווית צפייה, מדברים על טווח הזוויות שבהן התמונה תשמור על איכותה מבלי להשתנות.
זמן תגובה
באופן כללי, זמן התגובה הוא הזמן שנדרש לפיקסל (נקודה) בודד לשנות צבעו מלבן לשחור,  או להיפך. הנתון הזה חשוב בעיקר במסכי ה-LCD, אשר נוטים ל'מריחה' בעיקר בשל בעיה בזמן התגובה. מסכי LCD טובים יהיו בעלי זמן תגובה של שש מילישניות לכל היותר.

ח

חיבורי מסך
למסכים המתקדמים יש חיבורי מסך רבים: HDMI, USB, DVI ועוד. לכל אחד מהם יכולות אחרות, שמאפשרות לסנכרן מידע על המסך בצורה טובה.

ט

טרפז אופטי (תיקון)
כאשר המקרן אינו בגובה המסך, התמונה תשנה מצורתה ותהפוך למעין טרפז, שחלקו העליון צר והתחתון רחב - או להיפך. תיקון טרפז אופטי מאפשר לתקן את הבעיה הזו מבלי לפגוע באיכות התמונה.
טרפז דיגיטלי (תיקון)
תיקון הטרפז הדיגיטלי מאפשר גם הוא להתגבר על בעיית הטרפז, אך באמצעים דיגיטליים שפוגעים באיכות התמונה במידת מה.

י

יחס תמונה
הכוונה כאן היא ליחס בין רוחב התמונה לבין אורכה. יש יחסים שונים, כמו 4:3, 16:9 ועוד, אשר מאפשרים קבלת תמונה רחבה, ריבועית וכדומה.

כ

כרטיס מסך למחשב
במסכי המחשב יש יחידת חומרה אשר למעשה 'אומרת' למסך אילו נקודות להאיר כדי ליצור את התמונה המבוקשת - זהו כרטיס המסך למחשב. במקרים רבים תיקון מסכי מחשב מתרכז ביחידה זו, כאשר החומרה שבה אינה איכותית דיה.

מ

מיני מקרן
מקרן קטן, בגודל של סנטימטרים ספורים, אשר מסוגל להקרין תמונה איכותית למדי על  משטח הקרנה בגודל של עשרות אינצ'ים. אחת האופציות לשימוש בו היא בדמות מקרן ביתי,  אך הוא יכול להתאים גם להקרנות מקצועיות בחללים קטנים יחסית. 
מסך גביש נוזלי
ע"ע LCD.
מסך לרכב
כיום יש מכוניות שבהן מותקנים מסכים שונים, בעיקר לצפיית הנוסעים שאינם נוהגים כמובן. מסכים לרכב יכולים להיות מותקנים בגג, על לוח המחוונים (ה'דש-בורד'), במשענות הראש או בגב הכיסאות הקדמיים.
מסך רחב
מסך שבו יחס התמונה (ע"ע) הוא 16:9.
מסך שפופרת
זהו המסך ה'קלאסי', שרווח בכל העולם לפני כניסתם של המסכים השטוחים לשוק. במסכים אלו יש מעין תותח שנמצא בתוך שפופרת מיוחדת (ומכאן שם המסך) - התותח יורה אלקטרונים אשר יוצרים תמונה על גבה המסך עצמו.
מקרן נייד
המקרן הנייד הוא מקרן קל יחסית, במשקל של עד שלושה ק"ג, אשר ניתן לשינוי בכמה  דרכים, כך שיתאים עצמו לנקודות הקרנה שונות.

נ

ניגודיות (קונטרסט)
היחס שבין הצבע הלבן ביותר במסך לבין הצבע השחור ביותר שבו. הניגודיות נמדדת בשיטות שונות, כך שמסך LCD איכותי יהיה בעל ניגודיות של 1:1000, ואילו מסך פלזמה (ע"ע) - 1:10,000. ניגודיות טובה מסייעת מאוד לאיכות התמונה.

פ

פאנל
חלקי המסך שלא כוללים את המארז ואת ספק הכוח, אלא רק את הרכיבים האלקטרוניים והטכנולוגיים שלו.
פלזמה
בדומה למסך ה-LCD (ע"ע) גם מסך זה הוא מסך שטוח, שבו שתי שכבות של זכוכית. במסך זה, בין שתי הזכוכיות יש תרכובת של גז אשר יוצרת בסביבה שבה היא נמצאת את הפלזמה - חומר מיוחד אשר יכול להפיק שלל סוגים של צבעים שנראים על גבי המסך.

ק

קיסטון אופטי
ע"ע טרפז אופטי.
קיסטון דיגיטלי
ע"ע טרפז דיגיטלי.
קצב רענון
בכל מסך, התמונה מתעדכנת בקצב מסוים. ככל שקצב זה גבוה יותר, כך התמונה המתקבלת תהיה איכותית יותר. קצב הרענון נמדד בהרצים לשנייה.

ר

רזולוציה
ממש כמו במצלמות, הרזולוציה קובעת את איכות התמונה. ככול שתהיה יותר גבוהה, כך התמונה תהיה איכותית יותר.

ת

תאורה
לתאורה השפעה גדולה על התמונה. יש מסכים אשר אינם מתמודדים היטב עם תאורה חזקה, ולא מצליחים להציג תמונה יפה בתנאים כאלו. לכן, חשוב מאוד לבדוק זאת היטב לפני הקנייה, ולחשוב מראש על המיקום הטוב ביותר לשים בו את המסך.
תדר רענון
ע"ע קצב רענון.


 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools