438,204 עסקים | 237,922 חוות דעת
כתבות בנושא אינסטלטורים וחברות אינסטלציה - תמונת אווירה

פתיחת סתימות - פתיחת סתימה בכיור, בצנרת, בשירותים או במקלחת, טיפים להצלחה מובטחת

אחד המצבים המתסכלים ביותר בכל בית, הוא הרגע שבו צנרת המים הביתית יוצאת משליטה, ואנו נותרים עם סתימה שיש לפתוח בהקדם האפשרי. אחרת, כמובן, אנו מסתכנים בשיבוש שגרת החיים, בריחות לא נעימים או אפילו בפוטנציאל למחלות. פתיחת סתימות עשויה להיות מלאכה פשוטה למדי, אם מחזיקים בבית ציוד בסיסי, ובמקרים שבהם הסתימה מורכבת וקשה יותר, תמיד אפשר (ורצוי) להזמין שרברב מקצועי

בכתבה זו:
פתיחת סתימה בכיור | חומר לפתיחת סתימות - כמה הוא יעזור לי? | פתיחת סתימה באסלה | פתיחת סתימות בביוב | פתיחת סתימות - לא עוד סתם מדריך | אז מה עושים?

האינסטינקט הראשוני, במקרה של סתימה בצנרת שמובילה לעליית מפלס המים ולהתקף חרדה לנוכח בריכות מים חדשות שנקוות במקומות שונים בבית, הוא להזמין את האינסטלטור הראשון שנמצא זמין ובהישג יד. פתיחת סתימות בצנרת הבית היא כמובן חלק  מתחום התמחותם של האינסטלטורים, אך לפני שנפרדים מסכום של כמה מאות שקלים, כדאי לדעת שחלק מהבעיות אפשר לפתור גם באופן עצמאי, בעזרת כלים שיש בבית הישראלי הממוצע. 

פתיחת סתימה בכיור

את הסקירה אנחנו מתחילים עם תרחיש נפוץ מאוד, ובהחלט לא נעים: עלייה של כיור  המטבח או של כיור חדר האמבטיה על גדותיו. ברוב המקרים, הסיבה לכך היא חומרים  מוצקים שונים, שאינם מתפרקים במים, אשר הגיעו בשוגג לתוך צינורות הניקוז, או הצטברו להם שם. הפעולה הבסיסית הראשונה שיש לעשות בדרך להתמודדות המוצלחת, היא  לנסות להוציא את הגוף הסותם באמצעות פומפה, בשיטה של פתיחת סתימות בלחץ. הידוק  הפומפה לפתח הכיור עשוי ליצור ואקום, שיצמיד לפומפה את החפץ או הלכלוך אשר בצנרת.  שיטה זו עשויה להצליח רק כאשר הללו קרובים יחסית לחור הניקוז, וכאשר המדובר בהצטברות של חומרים קלים ופשוטים יחסית להתמודדות (לכלוך או שערות, למשל). 
 
כלי אחר פותח סתימות שבו אפשר להיעזר הוא הספירלה, הידועה גם בתור "נחש". המדובר הוא במעין צינור מתכת שמכניסים לתוך צנרת המים, ומסובבים באמצעות ידית עד לפירוקה האפשרי של הסתימה שבתוכה. אפשר למצוא ספירלות ידניות פשוטות מאוד, במחיר זול במיוחד, ולעומתן ספירלות חשמליות, המצריכות כוח מופחת מצד המשתמש בהן, אך במחיר גבוה מעט יותר. 
פתיחת סתימה בכיור - תמונה להמחשה

חומר לפתיחת סתימות - כמה הוא יעזור לי?

הפעולות האלה לא פתחו את הסתימה? עדיין יש כמה דברים שבאפשרותכם לעשות לפני  שאתם מזעיקים איש מקצוע. במקרים מסוימים, את הסתימה אפשר פשוט להמס, וזאת  באמצעות שפיכה של מים רותחים אל תוך הכיור. אפשרות אחרת שיכולה לבצע את  המשימה של פתיחת סתימה בכיור, היא לרכוש חומר לפתיחת סתימות. עם זאת, עליכם  לתת את הדעת על כך שחומרים אלה נוטים להיות רעילים ולזהם את הסביבה, ולו מכיוון  שהבסיס שלהם הוא לרוב כימי. עם חומרים אלה יש לעבוד באמצעות כפפות, להימנע  משאיפתם של האדים וכמובן, להרחיק את החומרים מילדים או מחיות מחמד. במקרים  מסוימים חומרים אלה עלולים לפגוע בצנרת עצמה, כך שההמלצה של רבים היא להשתמש  בהם רק כמוצא אחרון. בצד החיובי, יש לציין, חומרים אלה נחשבים ליעילים באופן יחסי. 
 
יש הבוחרים להשתמש בחומרים בעלי תכלית מוגדרת שונה לחלוטין, אך כאלה שעל פי  אינספור עדויות יכולות לחולל פלאים בכל כיור. סודה לשתייה או חומץ עונים על ההגדרה הזו בדיוק, אם כי ברור שהיעילות שלהם היא בעיקר במקרים הפשוטים מאוד של סתימות. מה  שכן מומלץ לעשות הוא לשפוך את החומרים האלה לתוך סיפון הכלים הסניטריים (המסננת,  למעשה) אחת לשבוע לערך. פעולה זו עשויה למנוע את הבעיה מראש, ולהקטין את הסיכויים לסתימה בצנרת.
 
כאשר מזמינים איש מקצוע לפתיחת הסתימה בכיור, הוא ינסה להשתמש כצעד ראשון בכלים דוגמת אלה שהוזכרו מעלה, ולא בחומרים הייעודיים. חוסר יעילות של הכלים  האמורים יצריך כבר פירוק של הכיור ובדיקה מדוקדקת של הרכיבים שלו. על כל פנים, בדרך  כלל סתימות בכיור אפשר לפתור בתוך פרק זמן קצר יחסית, כאשר איש מקצוע מיומן יזדקק ללא יותר מאשר דקות מספר.

פתיחת סתימה באסלה

מכיורי הבית עוברים אל האסלה של חדר השירותים. זו, כמובן, עלולה להיסתם עקב יותר מאשר סיבה אחת, החל מצואה, דרך שערות ועד לגלילי נייר טואלט שלמים שנזרקים אליה בשוגג. פתיחת סתימות בשירותים מלווה לרוב במידה לא מבוטלת של דחיפות, אפילו יותר מאשר כיורים, ולו מכיוון ששיבוש חיי הבית כאן הוא משמעותי יותר (והריחות, כמובן, נעימים הרבה פחות).
 
סתימה בשירותים מומלץ לנסות תחילה לפתוח באמצעות פומפה, אך רק לאחר שהמים מרוקנים מתוך האסלה. גם כאן, באם יש באמתחתכם ספירלה, אפשר לנסות להיעזר בה. עם זאת, עקב הצורך המידי בפתרון, ועקב חוסר הנוחות בהתמודדות עם הסיטואציה, רבים בוחרים מראש להזעיק שרברב. אפשר להבין מדוע הם עושים זאת.
פתיחת סתימה באסלה: תמונה להמחשה

פתיחת סתימות בביוב

הסוג המורכב ביותר של סתימה נוגע למערכת הביוב עצמה, אשר דומה שאין צורך להכביר מילים על החשיבות שלה בכל בית ובית. פתיחת סתימות ביוב נחשבת למשימה שצריכה להיעשות על ידי בעלי מקצוע. אלה נעזרים בעצמם באמצעים דוגמת ספירלה חשמלית, או לחילופין מבצעים שטיפה של הצנרת במכונה המפיקה לחץ מים גבוה. 
 
האפשרות היעילה ביותר להתמודד עם סתימות ביוב, אך גם היקרה ביותר, היא באמצעות ה"ביובית", מיכלית ייעודית המבצעת שאיבה בוואקום. המטרה של הביובית היא לשאוב  מתוך המערכת את הלכלוך או את החפצים הגורמים לחסימתה, ולאחר שהסתימה נפתחת,  בשעה טובה, לשטוף באופן יסודי את הצנרת. חברות ובעלי מקצוע בתחום האינסטלציה, המגדירים עצמם כמקצועיים באמת, יחזיקו בביובית מהסוג הזה.
פתיחת סתימות בביוב : תמונה להמחשה

פתיחת סתימות - לא עוד סתם מדריך

אם אתם מעוניינים להיעזר בשירותיו של שרברב לצורך פתיחת סתימות בצנרת הבית,  עליכם להיערך להוצאה כספית של כמה מאות שקלים: לא רק עבור עצם הביקור (150-250 ש''ח לרוב בשעות היום), אלא גם עבור הפעולות שהוא בוודאי יבצע. מה שחשוב להדגיש הוא שמחיר השירות תלוי בשורה ארוכה של פרמטרים, המרכיבים יחדיו את המשוואה. פתיחה בסיסית של סתימה בכיור, סתימה באמבטיה או סתימה במקלחת נוטה לעלות 150-300 ש''ח, אם כי במקרה של סתימה בביוב, הסכום עלול להתקרב לאזור ה-700 ש''ח.
 
סוגיה משמעותית אחרת היא מועד ביקור השרברב. יש אנשי מקצוע המציעים את שירותיהם 24 שעות ביממה, ואפשר להיעזר בהם במקרים דחופים יחסית. קחו בחשבון שבשעות לא שגרתיות, מחיר הביקור והטיפולים השונים יהיה יקר בעשרות אחוזים מאשר בשעות העבודה המקובלות.

אז מה עושים?

כל מקרה של סתימה הוא בעל מאפיינים ייחודיים, ונגרם עקב סיבות שונות בתכלית. לכן, דומה שאי אפשר להעניק תשובה חד משמעית לכדאיות ניסיון ההתמודדות העצמאי עם הבעיה. אנחנו ממליצים להקפיד בכל מקרה על תחזוקה נאותה של הכיורים או של האסלות,  ולהימנע מזריקת חפצים "בעייתיים" לתוכם. במקרה של סתימה או של חשד לסתימה, אפשר לנסות להתמודד באמצעות הכלים שהוזכרו מעלה, או לחילופין באמצעות פירוק בסיסי של אותן מערכות. קחו בחשבון שזוהי לא משימה לכל אחד, ושבמספר לא מבוטל של מקרים היא תהיה חסרת תועלת, או אפילו עלולה להביא לנזק.
 
אם אתם לא מעוניינים לקחת סיכונים, או כאשר ניכר שהבעיה מורכבת במיוחד, רצוי שתזעיקו איש מקצוע. שימו לב שפאניקה מעולם לא עזרה לאיש, כך שרצוי בהחלט לאתר  שמות של שרברבים כדי לסמן מועמדים פוטנציאליים לשעת הצורך. בדקו את אנשי המקצוע הפועלים באזור שלכם, בחנו את תחומי הפעילות שלהם וקראו חוות דעת על אודותיהם.


 
scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools