438,734 עסקים | 234,302 חוות דעת
כתבות בנושא שיפוצים - תמונת אווירה

שאלות ותשובות בנושא תיקונים ושיפוצים

שיפוצים ותיקונים הם לא הצד החזק שלכם? לא נורא. המדריך שלפניכם יעזור לכם להתמודד עם מספר בעיות שכיחות ויחסוך לכם כמה שקלים על הדרך.

בכתבה זו:
מה ההבדל בין שיפוצניק לקבלן שיפוץ? | איך עושים שפכטל? | איך צובעים קיר? | איך צובעים קיר עם רולר? | כמה זה עולה לנו? | אין הביישן למד

אם תמיד קינאתם בחבר הזה שצובע קירות ומתקין מדפים מתוך שינה, דעו כי אתם לא לבד. החדשות הטובות הן שיכולות טכניות, בדגש על יכולות בתחום השיפוצים והתיקונים הביתיים, הן בהחלט מיומנויות שניתן לרכוש. אך כדי לעשות זאת, יש ראשית להתגבר על הרתיעה והחששות הטבעיים ולא לפחד להעז ולהתנסות. במאמר שלפניכם תמצאו מספר תשובות לשאלות נפוצות בתחום השיפוצים, שגם אם לא יעשו עבורכם את העבודה, ללא ספק ישדרגו אותה בכמה רמות.  

מה ההבדל בין שיפוצניק לקבלן שיפוץ?

למרות שישנם לא מעט קווי דמיון בין אופי וסוג העבודה שעושים קבלני שיפוצים ושיפוצניקים, האמת היא כי ישנם לא פחות הבדלים. להלן כמה מהם על קצה המזלג:
 
רישום בפנקס הקבלנים – בניגוד לשיפוצניק, קבלן שיפוצים מורשה הוא איש מקצוע הרשום בפנקס של רשם הקבלנים. הסיווג של קבלן שיפוצים בפנקס הוא 131 ולא אחת יופיעו גם סיווגים משלימים כמו 130 (בטונים ובניית שלדים), 132 (עבודות אבן וחיפויי חוץ) ו-135 (הרחבת מבנים). יש לציין בהקשר זה כי ישנם שיפוצניקים נהדרים שמבצעים עבודה איכותית, לא פחות מכל קבלן שיפוצים מורשה. יחד עם זאת, שיפוצניק המציג עצמו כקבלן שיפוצים אך אינו מופיע בפנקס, מציג חזות שקרית וחשוב להיות ערים לכך. 
היקף העבודות – בדרך כלל קבלן שיפוצים נשכר לביצוע פרויקטים רחבי היקף יחסית, המצריכים עבודה מול אנשי מקצוע נוספים המתמחים בתחומים שונים כמו חשמל ואינסטלציה. השיפוצניק לרוב מבצע עבודות בסדר גודל קטן יותר כמו הקמת קיר גבס, החלפת ריצוף וכיו"ב. 
תנאי הסף – כדי להופיע בפנקס רשם הקבלנים צריך לעמוד בתנאי סף מסוימים כמו חמש שנות ניסיון, היעדר הרשעה לילית, מעבר קורס מקצועי ועמידה בבחינות. כל אלה ממזערים את הסיכוי להיתקל בקבלן שיפוצים חובבן או "חאפר". לעומת זאת שיפוצניק לא צריך לעמוד בתנאי סף כלשהם כדי להיקרא "שיפוצניק". 
אופי העבודה – ההבדל המרכזי בין שיפוצניק לקבלן שיפוצים הוא שברוב המקרים השיפוצניק יבצע את העבודות השונות בעצמו ולעומת זאת קבלן השיפוצים בעיקר ירכז את העבודה שיבצעו העובדים השונים ויתווך בינם לבין הלקוח. 

הבדל בין שיפוצניק לקבלן שיפוצים
מאת: Shutterstock

איך עושים שפכטל?

מטרת השפכטל היא לטפל בחורים, סדקים ושקעים בקירות לפני הצביעה. ישנם מספר סוגים של שפכטל, כשהפשוט והידידותי ביותר למשתמש הוא השפכטל האמריקאי, המגיע כשהוא מוכן לעבודה. מעבר לכך שהשפכטל האמריקאי מגיע כשהוא מוכן לעבודה, הרי שכושר ההיצמדות שלו גבוה במיוחד. 
לפני יישום השפכטל יש להסיר מהקיר מסמרים, ברגים, תמונות ומדפים, לבצע סריקה יסודית ולנסות לאתר סימני רטיבות או לחות (אין ליישם שפכטל על אזור רטוב או לח). בנוסף חשוב לוודא שהסדקים הקטנים שאיתרתם, לא מסתירים סדקים חמורים יותר: יישום שפכטל על סדקים עמוקים, יוביל לבעיות בטווח הארוך.  
את השפכטל מיישמים תוך שימוש בזוג מריות (שפכטלים): האחת משמשת להוצאת מנת שפכטל מהאריזה והשנייה למריחה שלו על הקיר. העברת השפכטל בין המריות מונעת ממנו להתגבש במהלך העבודה. לאחר שכיסיתם את כל הסדקים, השקעים והחורים, הניחו לשפכטל להתייבש ולאחר מכן שייפו את השפכטל היבש עם נייר שיוף עדין עד שפני הקיר יהיו ישרים לחלוטין. 

איך צובעים קיר?

יש שיאמרו שצביעת קיר מקצועית היא לא פחות מאמנות ראויה לשמה. הנה כמה טיפים חשובים שישפרו את היכולות שלכם בתחום:
 
עד שלא סרקתם את הקירות, יישמתם שפכטל, המתנתם לייבוש המוחלט שלו ושייפתם אותו באמצעות נייר שיוף עדין, אל לכם ליישם ולו טיפת צבע אחת על הקירות. הצביעה צריכה להתחיל רק לאחר ששלב השפכטל הסתיים ופני השטח של הקירות ישרים לחלוטין. 
כדי שלא תצטרכו להיאבק בכתמי צבע סרבניים שלא ימהרו להיפרד מהרצפה, טוב תעשו אם תניחו מראש שכבת הגנה של עיתונים על הרצפה. לחילופין ניתן להניח על הרצפה יריעות ניילון גדולות ולהדביק אותן לפאנלים באמצעות סרט דביק. 
בשלב הראשון יש ליישם את הצבע בחיבורים שבין הקירות (ובין הקירות לתקרה), מסביב למשקופים ולאורך הפאנלים. בשלב זה יש לצבוע באמצעות מברשת כיוון שמדובר בעבודה עדינה יחסית. רק לאחר שלב זה ניתן לעבור לצביעה באמצעות רולר. 

איך צובעים קיר עם רולר?

להלן הנחיות לצביעת קיר באמצעות רולר, שלב אחרי שלב: 
 
1. מלאו את המגש שהגיע עם הרולר עד לשליש הגובה עם הצבע הרצוי.
2. טבלו את הרולר בצבע ולאחר מכן גלגלו אותו על החלק המפוספס של המגש. המטרה היא להגיע למצב שבו הרולר מתגלגל בחופשיות על הקיר. שימו לב: רולר שספוג בכמות גדולה מדי של צבע, יחליק במקום להתגלגל בחופשיות. 
3. דמיינו שהקירות מחולקים לריבועים וששטחו של כל אחד מהם הוא מ"ר. כך תוכלו לעבוד בכל פעם על ריבוע אחר בצורה מסודרת על לגמר הצביעה.
4. יישום הצבע צריך להתבצע על ידי משיכה אנכית של הרולר בלבד. כמו כן יש להקפיד על תנועה איטית ועל קצב קבוע: משיכות מהירות יובילו להתזה של הצבע. בסיום תנועת המשיכה, החליקו את הקצה הרטוב על ידי משיכה כלפי מטה בקו מקביל לזה שזה עתה סיימתם לצבוע. כך תימנעו הצטברות של צבע בקצוות של כל ריבוע.
5. חיבור מוט הארכה לרולר יאפשר לכם לצבוע את התקרה בקלות רבה יותר ולעיתים אף ללא שימוש בסולם.   

צביעת קיר עם רולר
מאת: Shutterstock

כמה זה עולה לנו?

שאלת השאלות בתחום השיפוצים והתיקונים היא "כמה זה הולך לעלות?" הבעיה היא שלא תמיד ניתן להעריך במדויק כמה זמן צפוי להימשך הפרויקט ובאילו בעיות לא צפויות ניתקל במהלך העבודה. בנוסף לא ניתן לספק תשובה מדויקת לשאלות כמו "כמה עולה קיר גבס", "כמה עולה לשפץ חדר אמבטיה קומפלט" או "כמה עולה להחליף אסלה". 
הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבתחום השיפוצים והתיקונים יש לבחון כל מקרה לגופו וזאת כיוון שהעלות הסופית של העבודות מושפעת ממגוון פרמטרים המשתנים מפרויקט לפרויקט. להלן מספר דוגמאות להמחשת הדברים:
 
כמה עולה לרצף בית – כדי לחשב את עלות הריצוף של הבית יש לקחת בחשבון בין היתר את השטח שיש לרצף ואת סוג הריצוף. מעבר לזה צריך להבין האם יש להתקין את הריצוף החדש על גבי הריצוף הישן או שיש צורך לפרק את הריצוף הישן (ואם כן, באיזה ריצוף מדובר?), האם מדובר גם בריצוף חוץ או רק בריצוף פנים ועוד. 
כמה עולה לשבור קיר – שבירה של קיר לא בהכרח תעלה לכם ולו אגורה אחת כיוון שבאופן עקרוני באפשרותכם לשבור את הקיר באופן עצמאי. אך גם במקרה הזה לרוב העלות תשתנה בהתאם לנסיבות. כך למשל שבירה של קיר תעלה יותר כשמדובר בפעולה שאינה חלק משיפוץ כולל, למשל במקרים של שיפוץ בתים או שיפוץ משרדים. בנוסף עלות פינוי הפסולת לא בהכרח כלולה בעלות שבירת הקיר ומעבר לכל זה, יתכן שתצטרכו לשאת בהוצאות ביטול נקודות החשמל או העברת הצנרת. קחו גם בחשבון שיתכן שתצטרכו להתייעץ עם מהנדס בניין על מנת לוודא כי אכן ניתן לשבור את הקיר ללא חשש (בעיקר כשמדובר בקירות תומכים).
כמה עולה קיר גבס – עלות ההקמה של קיר גבס מושפעת בין היתר מממדי הקיר, כשלרוב העלות פר מ"ר תהיה נמוכה יותר ככול שהקיר גדול יותר. כמו כן העלות משתנה למשל בהתאם לסוג הגבס שייעשה בו שימוש: לצורך העניין שימוש בגבס ירוק נגד מים, עשוי להוסיף עשרה אחוזים לעלות הסופית.   

אין הביישן למד

חוששים להתנסות בתחום השיפוצים והתיקונים אבל נמאס לכם כבר לשלם לשיפוצניק כל אימת שצריך להחליף נורה בבית? אנחנו מבינים לליבכם. זכרו כי בין ההימנעות המוחלטת לבין השליטה האבסולוטית, יש ספקטרום שלם של מצבים. אז זה הזמן לצפות בסרטוני הדרכה הקיימים במרשתת בשפע ואפילו להזמין חבר הנדימן ליום כיף של תיקונים ברחבי הדירה (הבירות עליכם). 
התחילו מדברים קטנים, עקבו אחר כל פעולה ופעולה לאורך היום ואל תפסיקו לשאול שאלות. וזכרו: גם רומא לא נבנתה ביום אחד ובניגוד לשמועות, אף אחד לא באמת נולד עם מפתח שבדי ביד.
scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools