כתבות בנושא הדברה - תמונת אווירה

עופו לנו מהחיים: הדבר החשוב ביותר שצריך לדעת על הדברת מעופפים

זחלי העש כבר חיסלו לכם חצי מלתחה, הזבובים לא נותנים לכם לאכול בשקט והברחשים כבר מסתירים את הטלוויזיה? זה הזמן לדבר על שירותי הדברת מעופפים

הדבר הראשון שצריך להבין על הדברת מעופפים זה שמדובר על הגדרת מטריה שמאגדת מגוון רחב של סוגי הדברות. הרי מטבע הדברים, הדברה של עש הבגד, שונה מאוד מהדברה של יתושים והדברה של זבובים, לא באמת מזכירה הדברה של ברחשים. לפיכך בדרך כלל בשלב הראשון של מלאכת ההדברה, יוקדש זמן לאבחון הבעיה, זיהוי המטרד ואפיון המעופפים הספציפיים שהחליטו לפלוש למרחב המחייה שלכם.

מעבר לכך, יתכן ששלב האפיון יכלול גם שלב מקדים נוסף הנכנס לתמונה כל אימת שהמדביר נתקל בבעיה מערכתית. כך לדוגמה, הדברת יתושים מחייבת סריקה יסודית של שטח הבית במטרה לאתר מקורות של מים עומדים על מנת שניתן יהיה לייבש אותם ולהפחית את פוטנציאל ההתרבות שלהם. כדי לעמוד על השוני בין ענפי ההדברה שנכללים תחת הגדרת המטריה של הדברת מעופפים, נפרט בקצרה על מספר סוגים של מעופפים שונים.

הדברת מעופפים: תמונה שאטרסטוק

הדברת ברחשים

הדברת ברחשים היא פרויקט מורכב יחסית, שכן היא מחייבת אותנו לבצע מספר פעולות משולבות. בדומה להדברת יתושים, גם הדברת ברחשים מחייבת איתור של מקורות מים עומדים על מנת שניתן יהיה לנקז ולייבש אותם. בנוסף יש לבצע ריסוס נגד ברחשים במוקדים הבעייתיים וכן לבצע מספר פעולות מנע שמטרתן להפחית את הסיכוי להתרבות הברחשים בעתיד.

מעבר לכל זה, אחת הדרכים הטובות ביותר להתמודד עם מכת הברחשים הקיצית, היא התקנה של רשתות צפופות במיוחד על כל החלונות ודלתות החוץ. אם עד כה נרתעתם מהתקנה של רשתות בשל הפגיעה האסתטית, חשוב לציין כי בשנים האחרונות שוחררו לשוק דגמים חדשים של רשתות שקופות נגד מעופפים, שכמעט לא ניתן להבחין בהן.

הדברת זבובים

הדברת זבובים מקצועית דורשת אף היא ניתוח מקדים של הבעיה ואפיון מדויק של המטרד הספציפי, לפני שניתן יהיה לגשת לעבודה. זאת כיוון שישנו הבדל משמעותי בין הדברת זבובים בדירות פרטיות לבין הדברת זבובים במסעדות ובדיוק כך הדברת זבובים בגני אירועים או שטחים פתוחים באופן כללי, שונה מאוד מהדברה של זבובים במפעלים או חללים סגורים כאלו ואחרים.

כמו כן, בדומה לסוגים אחרים של הדברת מעופפים , גם הדברת זבובים כוללת מספר פעולות משולבות ושימוש במגוון אמצעי הדברה במקביל. הכוונה היא למשל לקטלנים אלקטרוניים, מלכודות דבק, ריסוס ייעודי, מלכודות דלי והרשימה עוד ארוכה. חשוב להבין שפתרונות שונים מתאימים למצבים שונים ולכן ההמלצה הטובה ביותר היא לפנות למדביר מקצועי שמכיר את התחום מאחור ומלפנים.

בהקשר זה נציין כי לא כל המלכודות שניתן לרכוש ולהשתמש בהן באופן עצמאי, מתאימות לכל סוגי הזבובים וכי הן למספר המלכודות והן למיקום שלהן בחלל או בשטח, ישנה השפעה מכרעת על רמת היעילות שלהן. לאור זאת, גם אם רכשתם לצורך העניין את המלכודות האיכותיות ביותר והמתקדמות ביותר שישנן, עדיין יתכן שההדברה לא תהיה אפקטיבית, אם לא תשתמשו בהן באופן אופטימלי. קחו זאת לתשומת ליבכם.

הדברת עש

השוני באופן ההדברה של מעופפים, בא לידי ביטוי גם כשמדובר בסוגים דומים מאוד של חרקים. כך לדוגמה, ישנו שוני באופן ההדברה של עש המזון לבין אופן ההדברה של עש הבגד (שניהם אגב, קרובי משפחה של טוואי המשי). הסימנים שמעידים על נוכחות של עש המזון במרחב הביתי כוללים בין השאר פרפרים קטנים בארונות המטבח, זחלים זעירים בשקיות האוכל וחורים קטנים במזון. כיוון שעש המזון מחבב במיוחד קמח, קטניות ודגנים, הדרך הטובה ביותר למנוע ממנו גישה למזון היא פשוט לאפסן את המוצרים השונים בצנצנות זכוכית.

כדי להיפטר מעש המזון, יש להיפטר ראשית להיפטר מכל השקיות והאריזות הנגועות והמחוררות ולאחר מכן לתלות במטבח מלכודות ניטור ייעודיות. אם אכן מדובר במכה של עש המזון, זמן קצר אחרי תליית הלכודות הפרפרים יתחילו לצאת מהארונות כיוון שהם נמשכים לפרומון שמפיצות המלכודות. בשלב הזה יש לנקות בצורה יסודית אל כל הארונות ולבצע ריסוס עם חומר הדברה ייעודי נגד עש המזון.

עש הבגדים לעומת זאת, פחות נמשך לקטניות ומחבב הרבה יותר את מוצרי הטקסטיל שבארון הבגדים. כדי למנוע התפשטות של עש הבגדים, יש ראשית לאחסן בגדים שלא נמצאים בשימוש בשקיות ואקום אטומות ולהקפיד לנקות את ארגזי המצעים, ארונות הבגדים והשטיחים באופן קבוע. בנוסף חשוב לאוורר באופן תדיר את ארון הבגדים.

הדברת עש הבגדים כוללת הכנסה של כל הבגדים לשקיות ואקום וחיטוי שלהם באמצעות חשיפה לקרינת השמש. בשלב הבא יש לכבס את הבגדים בטמפרטורה הגבוהה ביותר האפשרית ולנקות באופן יסודי במיוחד את הארון. לאחר מכן יש לרסס את הארון בחומר ייעודי נגד עש הבגדים ובנוסף מומלץ גם להניח מספר מלכודות ייעודיות מחוץ לארון. באופן הזה ניתן יהיה לוודא שכל הפרפרים שהצליחו להימלט, יילכדו. העלות של הדברת עש משתנה בהתאם למספר החדרים שיש לטפל בהם, כשבמקרים רבים מבצעים הדברה משולבת נגד עש המזון ועש הבגדים.

הדברת מעופפים: תמונה שאטרסטוק

ומה לגבי הדברה ביולוגית?

בניגוד למה שרבים בקרב הציבור הרחב נוטים לחשוב, הדברה ביולוגית היא לא הדברה באמצעות חומרים טבעיים כמו חומץ או מיץ לימון לצורך העניין: הדברה ביולוגית היא שיטת הדברה המבוססת על שימוש באורגניזמים שונים במטרה למזער את הפגיעה שנגרמת ממזיקים שונים. יחסי הגומלין שבין המזיקים לאורגניזמים המועילים, הם למעשה אלו שבסופו של דבר אחראיים להפחתת הנזקים.

כך לדוגמה בשלהי המאה ה-19, ייבאו מאירופה לארה"ב מין של צרעות טפיליות בשם ברקונאי הלבנין, על מנת להתמודד עם ההשתלטות של לבנין הכרוב שאוהב לכרסם כרוב וירקות נוספים ממשפחת המצליבים. במעופפים שונים ניתן להילחם בשיטות הדברה ביולוגית שונות כשבין השאר ניתן להילחם ביתושים למשל, באמצעות שימוש בצמחי מים טורפים כמו נאדיד המים המצוי, חיידקים כמו בצילוס תונגיינסיס ישראלנזיס ודגים טורפים כמו גמבוזיה (מצויה שיותר מכל יתוש אחר אוהבת לנשנש את האנופלס).

הדברת מעופפים זו עבודה למומחים

כפי שניתן להבין מכל האמור לעיל, הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מכת מעופפים, היא ליצור קשר עם חברת הדברות מקצועית. אמנם ישנם אינספור מוצרי הדברה שניתן לרכוש ברשתות השיווק אך לא זו בלבד שרמת היעילות שלהם מוטלת בספק אלא שגם אם הבעיה תיפתר באופן זמני, רוב הסיכויים שתחזור להציק תוך זמן מה אם לא תעקרו אותה מהשורש.

בהקשר זה יש לציין כי הדברה היא לא עניין יקר במיוחד. כך לדגמה הדברה משולבת של עש הלילה ועש המטבח, תעלה לכם כ-350 שקלים בלבד וריסוס נגד יתושים, עד 800 שקלים לכל היותר. מן הסתם מדובר במחיר לא משמעותי במיוחד, בעיקר כשלוקחים בחשבון את השיפור המשמעותי באיכות החיים. במילים פשוטות ניתן לומר כי אמנם ישנו מגוון רחב של מוצרי הדברה שניתן להתנסות בהם באופן עצמאי אך מדביר מקצועי, מיומן ובעל ניסיון, יוכל להציע את הפתרונות היעילים ביותר ולחסוך לכם זמן יקר (והרבה מאוד עצבים כמובן).

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools