439,106 עסקים | 234,851 חוות דעת
כתבות בנושא הדברה - תמונת אווירה

הדברת חולדות: סוף מעשה במחשבה תחילה

הן מעבירות מחלות, נושכות תינוקות ואפילו גורמות לשריפות. אז כיצד מונעים מראש פלישה של חולדות למרחב הביתי ולמה אסור להתמהמה עם הטיפול במטרד?

 

סבלתם ממכת חולדות, הזמנתם מדביר, ההדברה עבדה פלאים והחולדות נעלמו? למרבה הצער עדיין לא ניתן לנשום לרווחה: כל עוד לא ינטרלו את כל הגורמים שהובילו להתפרצות הבעיה בפעם הראשונה, חולדות חדשות יפלשו למרחב הביתי שלכם תוך זמן קצר. אז נכון - ישנם אינספור אביזרים, חומרי ריסוס ומלכודות בימינו, המיועדים להדברת חולדות, שמספקים תוצאות לא רעות בכלל. אך בדיוק כפי שידוע וברור בתחום הרפואה, גם בתחום ההדברה אין ספק שהמניעה קלה מהטיפול.

אם כך לפני שמדברים על מלכודות דבק, תיבות האכלה, ריסוס נגד חולדות ופתרונות הדברה אחרים, כדאי להתעכב על כל הדרכים שבהן ניתן למנוע מראש את הופעתן של הדיירות החדשות. במאמר שלפניכם תמצאו את כל הדרכים שבהן תוכלו לשמור על המרחב הביתי שלכם נקי מחולדות, גם אם אתם במקרה מתגוררים באזור מוכה מכרסמים.

הדברת חולדות: תמונה שאטרסטוק

פרצה קוראת לחולדה

עד שתחזו בכך במו עיניכם, רוב הסיכויים שיהיה לכם קשה עד בלתי אפשרי להאמין. אך האמינו או לא, גם חולדות שמנמנות יחסית, מסוגלות להשתחל דרך חרכים זעירים בעובי של ס"מ בודד, הודות לגמישות המופלאה של השלד שלהן. לכן אם יש לכם חרך זעיר או פתח קטנטן בקיר הבית, הקפידו לאטום אותם היטב והקדימו תרופה למכה. כמו כן מומלץ ביותר לאטום את המרווח שבין הרצפה לחלק התחתון של הדלת ועל אחת כמה וכמה כשגרים בדירת קרקע.

בנוסף חשוב ביותר לאטום את פתחי הניקוז והביוב בבית וסביבתו באמצעות מכסי מתכת איכותיים. יש לכם למשל פתח ניקוז עם מכסה פלסטיק במקלחת? זה הזמן להחליף את המכסה הקיים במכסה מתכת ויפה שעה אחת קודם.

שמים קץ לבופה החופשי   

הדרך היעילה ביותר להוריד את רמת האטרקטיביות של הדירה שלכם בעיני החולדה הממוצעת, היא פשוט למנוע ממנה את הגישה למזון. כך לדוגמה, את דגני הבוקר יש להעביר מאריזת הקרטון למכל מתכת וכנ"ל לגבי כל מוצר מזון אחר שנתון באריזת קרטון. אך חשוב לזכור שחולדות ישמחו לחסל גם את שאריות המזון שלכם. לכן לא רק את מוצרי המזון, חומרי הגלם ושאריות המזון יש להעביר למקרר או למכלי מתכת. תחת זאת יש גם להקפיד לזרוק את האשפה הביתית לפח אטום ממתכת. כל עוד פח המתכת יציב מספיק ובעל סגירה הרמטית – עשיתם את שלכם.

נפטרתם מכל אריזות הקרטון, הצטיידתם במספיק מכלי מתכת לאחסון למזון, נפטרתם מפח הפלסטיק והתחדשתם בפח מתכת עם סגירה הרמטית? נפלא! אך קחו בחשבון שהחולדות ישמחו לסעוד את ליבן אפילו בפירורים קטנים שנפלו לרצפה במהלך הארוחה. לכן הקפידו לנקות את הרצפה לאחר כל ארוחה ועל הדרך תיהנו גם מדירה נקייה יותר.

כחלק מהדברת חולדות סוגרים את הברז 

בדיוק כפי שאנחנו זקוקים למים כדי להתקיים, כך גם החולדות נמצאות בחיפוש מתמיד אחר מקורות מים. למעשה חולדות בר צריכות לשתות עשרה אחוזים ממשקל גופן כדי לשרוד. לפיכך כדי להפוך את החלל הביתי לכמה שפחות מזמין בעיני חולדה מן השורה, חשוב לתקן ברזים דולפים, לייבש מקורות של מים עומדים ובאופן כללי למנוע גישה למקורות מים.

בהקשר זה יש לציין כי ישנם מינים של חולדות שלא זקוקים למים כלל כיוון שהם מסוגלים לצרוך את כל הנוזלים שלהם מפירות וירקות בלבד. לכן אם יש לכם למשל עץ פרי בגינה, הקפידו להיפטר מהפירות שנשרו על הקרקע, שמהווים סעודת מלכים עבור החולדות. כמו כן חשוב מאוד לדאוג לניקיון וסידור החצר על מנת שלחולדה יהיה קשה יותר למצוא מקומות מסתור.  

זקוקים לשרותים של הדברת חולדות ? לחצו על הקישור>>>

הדברה ביולוגית – הפתרון האולטימטיבי

דיירים רבים המתמודדים עם מכת חולדות, מחליטים בשלב מסוים לאמץ חתול, שנחשב בעיני מומחים רבים כאמצעי האולטימטיבי להדברת חולדות. אך חשוב לציין שלא זו בלבד שחתולים ידועים כמדבירים האולטימטיביים אלא שחתולים גם יכולים למנוע את הופעתה של הבעיה מלכתחילה. החתול הוא האויב הטבעי של החולדות ולכן כאשר חולדה מזהה את הנוכחות של החתול, היא לרוב אפילו לא תנסה להתמקם אלא פשוט תמשיך הלאה בחיפושים.  

יש רק להדגיש שגם אם בחרתם לגדל חתול, מומלץ ביותר שלא להשאיר את האוכל שלו באריזת הקרטון המקורית אלא להעביר את תכולת החבילה למכל מתכת, בדומה לשאר מוצרי המזון בבית. חולדות אמנם סולדות מחתולים אך בהחלט מחבבות את האוכל שלהם...

אבל מה בעצם כל כך נורא בחולדות?

שנם לא מעט פעילי זכויות בעלי חיים, שמגנים בחירוף נפש על חולדות ובאמת ובתמים לא מבינים מדוע חשוב כל כך להדביר אותן. לפיכך, לפני שאתם מוותרים על שירות של הדברת חולדות  נזכיר לסיום חמישה דברים חשובים שיתכן שלא ידעתם על חולדות:

  • נשאיות של מחלות – החולדות יכולות להפיץ מחלות שחלק לא מבוטל מהן מסוכנות לבני אדם. בין השאר הפרעושים שחיים על גוף החולדה, עשויים להדביק אתכם בקדחת טיפוס שנקראת ריקטסיה טיפי, מגע עם גללים של חולדה עשוי לגרום לכם להידבק בסלמונלה ודריכה ברגל יחפה על קרקע שזוהמה בשתן חולדות, עשויה להוביל להידבקות בלפטוספירוזיס (מחלת וייל). אלו הן רק דוגמאות ספורות למחלות שמועברות על ידי חולדות אך האמת היא שהרשימה עוד ארוכה ומגוונת.
  • הן לא יהססו לנשוך – החולדות מעבירות מחלות בדרכים רבות מספור. בין השאר כיוון שהחולדות חיות בביוב, הן עשויות לבוא במגע עם פתוגנים צואתיים ולפזר את החיידקים לאורך כל השיש במטבח ובנוסף הן עשויות להדביק אתכם במחלות באמצעות נשיכה. אך גם אם החולדה בריאה לחלוטין, הנשיכה שלה עדיין כואבת ואפילו מסוכנת. לא כל שכן כשמדובר בתינוקות חסרי ישע. רק לפני מספר שנים הובהל תינוק בן חמישה חודשים מראשון לציון לבית החולים כיוון שסבל מדימום באזור הפנים בעקבות נשיכות מרובות של חולדה.
  • סכנת שריפה – חולדות לא יהססו לכרסם את שכבת הבידוד מכבלים חשמליים במרחב הביתי שלכם. במקרה הטוב, כרסום מעטפת הבידוד יגרום לקצר ובמקרה הפחות טוב, לשריפה. רק לפני שנה בלבד למשל, פרצה שריפה במדיטק שבחולון, בעקבות חולדה שבחרה לכרסם כבל באחד מלוחות פיקוד החשמל. בדיוק כך פרצו לאחרונה שריפות גם בבית הספר התיכון אורט דרכא שבבת ים וכן בדירות פרטיות בכל רחבי הארץ.
  • מזיקות גם לעצים – רבים לא יודעים זאת, אבל חולדות מחבבות במיוחד עצי הדר. יש לכם בגינה עץ לימון מהמם? החולדה המצויה תשמח לכרסם את הענפים הראשיים ואת קליפת הגזע שלו. זמן קצר לאחר מכן, העץ ינפח את נשמתו.
  • אלופות הילודה – קצב ההתרבות של החולדות גבוה במיוחד. נקבת החולדה מבייצת אחת לארבעה ימים, מזדווגת עשרות פעמים מדי יום ונשארת פורייה עד יומה האחרון. בדומה לבני אדם, חולדות מקיימות יחסי מין גם לצורכי הנאה ודי בזכר אחד ונקבה אחד שיושארו לנפשם, כדי להגיע למשפחה בת 15,000 מכרסמים.

 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools