438,264 עסקים | 238,530 חוות דעת
כתבות בנושא תיקון ומכירת צמיגים - תמונת אווירה

לפני שיגיע החורף: בדקו את הצמיגים ברכב!

הכתבה שכדאי לקרוא לפני תחילת החורף, יש מצב שהיא עלולה להציל חיים

אלפי בני אדם נפצעים בישראל מדי שנה בתאונות דרכים שהתרחשו כתוצאה מכבישים בוציים או רטובים, כשלפי הלמ"ס, מצבו המכני של הרכב הוא בין הגורמים המרכזיים המשפיעים על רמת הסיכון למעורבות בתאונות דרכים במהלך העונה הגשומה. הדרך הטובה ביותר להפחית את הסיכון למעורבות בתאונת דרכים היא לדאוג לתקינות הרכב מבעוד מועד, כלומר עוד לפני הגשם הראשון. בכתבה שלפניכם נתמקד בצמיגי הרכב, שרמת התקינות שלהם יכולה לעשות את ההבדל בין חיים למוות.  

מתי בפעם האחרונה העפתם מבט בצמיגים?

רוב בעלי הרכב נוהגים להיזכר בעצם קיומם של הצמיגים רק לפני מבחן הרישוי השנתי או במצבים שבהם ההגה סוחב ימינה או שמאלה. הסיבה לכך ככול הנראה נעוצה בעובדה שצמיגים הם עסק מלכלכך וכן משום שרוב בעלי הרכבים לא מכירים את הסימנים שיש בהם כדי להעיד על כך שהגיע הזמן להחליף את הצמיגים ולהוציא ישן מפני חדש. כיוון שהשבועות הקרובים הם התקופה הטובה ביותר לבחון את מצב הצמיגים, נמליץ לכם בחום לערוך היכרות עם כל הסימנים שחשוב ואף הכרחי להכיר.

מעוניינים לבדוק את הצמיגים או להחליף אותם? אלה העסקים שאתם חייבים להכיר:

  • פנצ'ריית דורון לדרך, שמוטקין 29, ראשון לציון 072-3250510

  • צמיגי יניב,מאיר ומינה ענטין,  פארק המדע, רחובות 072-3250756

  • פנצ'רית רשת הגל בע"מ, דרך מכבים 54, ראשון לציון 072-3215625

  • צמיגי גיורא, היוזמים 13, אור יהודה 072-3213150

לעוד פנצ'ריות הקרובות לבתיכם>>>

הי צמיג, בן כמה אתה?

הדבר הראשון שצריך להתייחס אליו כשבוחנים את צמיגי הרכב, הוא גיל הצמיגים, כשבאופן כללי מומלץ להחליף צמיגים שיוצרו לפני ארבע שנים או יותר. בנוסף יש צורך להחליף צמיגים בני שלוש שנים ברכבים שגומאים מרחקים רציניים יחסית בהיקף של כ-20 אלף ק"מ בשנה. זאת כיוון שההמלצה בגדול היא להחליף את הצמיג כל 60,000 ק"מ, גם טרם מלאו לו ארבע שנים.

מועד הייצור של הצמיג מסומן בארבע ספרות הסמוכות לחישוק: שתי הספרות השמאליות מייצגות את מספר השבוע בשנה שבה יוצר הצמיג ושתי הספרות הימניות מייצגות את השנה שבה הוא יוצר. לפיכך אם הסימון על הצמיג שלכם הוא 2319, המשמעות היא שהצמיג יוצר בשבוע ה-23 בשנת 2019.

חשוב לדעת –לכל צמיג יש תוחלת חיים מסוימת וגם אם הצמיג אוחסן בתנאים אופטימליים, הוא עדיין לא ראוי לשימוש אם יוצר לפני יותר משש שנים. לאור זאת, חל איסור מוחלט להתקין ברכב צמיגים בני יותר משש שנים, גם אם לא נעשה בהם שימוש מעולם.  

כמו פנים אנושיות, רק הפוך...

ככול שאנחנו מזדקנים, נוספים לנו עוד ועוד קמטים והקמטים הקיימים הולכים ומעמיקים. תופעה הפוכה מתרחשת על פני השטח של צמיגי הרכב: ככול שהצמיג משומש יותר, כך החריצים שלו הופכים לפחות ופחות עמוקים. בגדול ההמלצה היא להחליף צמיגים שעומק החריצים שלהם קטן מ-3 מ"מ ולהימנע לחלוטין משימוש בצמיגים בעלי חריצים בעומק של פחות מ-2 מ"מ.

יש לציין בהקשר זה שבצמיגים שונים תמצאו עומקים שונים ולכן בכל צמיג ישנם אינדיקטורים שמעידים על כך שהצמיג בלוי. האינדיקטורים ממוקמים לרוחב הצמיג כל 60 מעלות (6 אינדיקטורים סך הכול) ומשמשים כמצביעי שחיקה. לפיכך אם אתם רואים בבירור שפסי הגומי ברוחב החריצים נמצאים בגובה של החריץ, קחו בחשבון שהגיע הזמן להגיע לצמיגיה הקרובה כדי להתחדש בצמיגים חדשים.

חשוב לדעת - חשוב להבחין בין החריצים, שמהווים חלק בלתי נפרד מעיצוב הצמיג, לבין סדקים: צמיג עשיר בסדקים הוא בדרך כלל צמיג שאוחסן בתנאים שרחוקים מלהיות אופטימליים או צמיג ישן מאוד, שאין להשתמש בו מפאת גילו המתקדם.

החלפת צמיגים: תמונה שאטרסטוק

מה מראה הצמיג יכול ללמד אותנו על הרכב?

בדיוק כמו סוליות הנעליים שלנו, שנשחקות בהתאם למוקדי העומס ולכן יכולות ללמד אותנו דבר או שניים על האופן שבו אנחנו הולכים או רצים, כך גם אופי השחיקה של הצמיגים יכול ללמד אותנו לא מעט על הרכב שלנו. הנה כמה דברים שכדאי לשים לב אליהם בפעם הבאה שאתם בוחנים את צמיגי הרכב שלכם:

  • שחיקה מוגברת בצד אחד בלבד – השחיקה של הצמיג אינה סימטרית ונראה בבירור שהצמיג שחוק יותר בצדו השמאלי או הימני? רוב הסיכויים שכדאי לבחור מוסכניק אחר לביצוע כיוון פרונט בפעם הבאה, כיוון שבעל המקצוע האחרון, עשה עבודה לא טובה במיוחד.

 מעוניינים לבצע תיקון והחלפת צמיגים? העסקים הכי מומלצים שהכי קרובים אליכם >>> 

  • שחיקה מוגברת במרכז הצמיג – בניגוד למה שבעלי רכבים נוטים לחשוב, ניפוח יתר לא מגביר את רמת הבטיחות, כשלמעשה ההפך הוא הנכון: ישנה חשיבות עליונה לנפח את הצמיגים בהתאם להנחיות היצרן ולא לחרוג מהן לכאן או לכאן. שחיקה מוגברת בחלק המרכזי של הצמיג, מעידה בדרך כלל על ניפוח יתר של הצמיג וזאת כיוון שכאשר הצמיג מנופח מעבר לנדרש, שטח המגע שלו עם הכביש קטן ועיקר המגע הוא בחלקו המרכזי.

 

  • שחיקה מוגברת בדפנות הסוליה – התופעה ההפוכה, כלומר נסיעה בזמן שלחץ האוויר נמוך מהדרוש, תבוא לידי ביטוי בשחיקה מוגברת דווקא בדפנות הסוליה של הצמיג. זאת כיוון שכאשר לחץ האוויר בצמיגים נמוך מדי, שטח המגע מתפצל ועיקר השחיקה הוא בצדדים ולא במרכז.

חשוב לדעת – נקודה מתה היא תופעה שבדרך כלל נגרמת כתוצאה מהחלקה של הרכב בזמן שהגלגל לא הסתובב מהר מספיק או תוצאה של נעילה חזקה מאוד של הבלמים. צמיג עם נקודה מתה בדרך כלל לא ניתן לתיקון ולכן יש להחליפו בצמיג חדש. אם לאחרונה אתם סובלים מרעידות בזמן הנסיעה, יתכן מאוד שזהו מקור הבעיה. קחו זאת לתשומת ליבכם.

האם החלפת הגלגלים מספיקה מבחינה בטיחותית?

אין ספק שהחלפת הצמיגים בצמיגים תקינים חדשים, היא יופי של דרך להתחיל את החורף באופן בטיחותי. עם זאת, הכנת הרכב לחורף לא מסתכמת בהחלפת הצמיגים שכן יש לשים לב לכל המערכות השונות שתומכות בצמיגים. הכוונה היא בין השאר לבלמי הזעזועים, למערכת הבלמים ועוד. בנוסף לאחר התקנת הצמיגים יש לבצע כיוון פרונט על מנת להשיג אחיזת כביש והיגוי אופטימליים.

חשוב לדעת – לכיוון פרונט יש להגיע לא רק בעת החלפת צמיגים אלא גם בכל מקרה שבו אתם מרגישים שההגה סוחב ימינה או שמאלה, בכל פעם שאתם מתקינים צמיגים ברכב (גם אם הצמיגים רק תוקנו ולא הוחלפו) וכן במקרים שבהם אתם מבחינים בשחיקה לא אחידה של הצמיגים. מעבר לכך, מומחים רבים ממליצים לבצע כיוון פרונט באופן שגרתי בתדירות של אחת לשנה.

השורה התחתונה

מזג האוויר הסוער, החושך שיורד מוקדם ותנאי הכביש המאתגרים, מחייבים אותנו לעשות כל מה שביכולתנו כדי להגביר את רמת הבטיחות של הרכב במהלך החורף. צמיגים איכותיים ותקינים משפרים את אחיזת הכביש, מקצרים את מרחקי הבלימה ובאופן כללי מגבירים את רמת הבטיחות של הרכב. לפיכך מומלץ בחום לבצע בדיקה של הצמיגים לקראת העונה הגשומה ובכל מקרה שבו יש ספק בנוגע למצב התקינות של הצמיגים, למהר לפנצ'רייה ולא לקחת סיכונים מיותרים. על הדרך, מומלץ ביותר לוודא שגם הצמיג הרזרבי תקין לחלוטין, ליתר ביטחון. דרך צלחה וסעו בזהירות!  

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools