439,652 עסקים | 239,032 חוות דעת
כתבות בנושא הדברה - תמונת אווירה

טיפים להרחקת מזיקים מהבית – במיוחד לקראת החורף

בניגוד לאמונה הרווחת, לפיה כל המזיקים נוהגים להיעלם בעונה הגשומה ולהטריד את מנוחתנו בעיקר בקיץ ובאביב, ישנם מזיקים רבים שנוטים להופיע במרחב הביתי בעיקר במהלך העונה הגשומה. קבלו את כל הטיפים הטובים ביותר שיסדרו לכם חורף נקי ממזיקים

תאמינו או לא, אבל בעוד שחלק ניכר ממיני היתושים רגישים מאוד לקור, ישנם גם מינים שלא מבחינים בין חורף או קיץ וישמחו לעקוץ אתכם לאורך כל השנה. הביצים של יתוש הנמר האסייאתי למשל, ש"עשה עלייה" בסביבות 2005 מדרום-מזרח אסיה, מסוגלות לשרוד מספר חודשים טובים של יובש ונוהגות לבקוע עם הגשם הראשון.

בדיוק כמו בני האדם, כך גם המזיקים השונים מחבבים עונות שונות. אם לדוגמה תבחינו בתיקן או שניים שמטייל להנאתו בסלון או חדר השינה במהלך החורף, רוב הסיכויים שמדובר בתיקן גרמני ולא בתיקן אמריקאי. גם העכברים למשל, נוהגים במהלך החורף לנטוש את המחילות שלהם ולחפש מקום נעים להתחמם בו וכנ"ל לגבי החולדות, שבמהלך החורף ישמחו לפלוש למטבח שלכם בחיפוש אחר מזון.

אם אתם מעוניינים ליהנות מחורף נטול מזיקים, כל מה שאתם צריכים לעשות זה להכיר את הטיפים שהכנו במיוחד עבורכם.

שלא יעקצו אתכם!

נקבות הטיגריס האסייאתי, מסוגלות להסתפק במעט מאוד מים ומקפידות להטיל את הביצים שלהן בסמוך למקורות של מים עומדים. לפיכך הדרך הטובה ביותר למנוע מכה של יתושים במהלך החורף, היא לדאוג לייבוש  או ניקוז של כל מקורות המים העומדים ברחבי הבית, החצר והגינה. חשוב להדגיש כי מים עומדים נמצאים לא רק בגינות שהושקו יתר על המידה אלא גם בצלוחיות חרסינה של עציצים, בצמיגים ישנים הזרוקים בחצר או בכל עצם שהוא שיכול להוות כלי קיבול למים.

לפיכך זה הזמן לצאת לגינה או לחצר, להפשיל שרוולים ולבצע חיסול ממוקד של כל האזורים שיש בהם מים עומדים. בין השאר שימו לב לדליים, גרוטאות, פתחי ניקוז שנסתמו וכל עצם שהוא שמאפשר הצטברות של מים (נקבות היתושים יסתפקו אפילו במים בעומק של ס"מ אחד בלבד). בנוסף מומלץ להימנע לחלוטין מהשקיית יתר של הצמחייה בגינה ובשעות החשיכה, לכבות תאורה חיצונית שאינה נחוצה. כך לדוגמה, באפשרותכם להתקין חיישני תנועה, שיאפשרו לכם להשתמש בתאורה לפי הצורך בלבד.

טיפ של אלופים – הדרך האולטימטיבית להרחיק יתושים מהמרחב הביתי היא התקנת רשתות איכותיות על כל החלונות והדלתות. שימו לב - נכון להיום ניתן למצוא בשוק רשתות שקופות לחלוטין שלא מהוות מפגע אסתטי, שלא מחשיכות אל הדירה ולא מסתירות כהוא זה את הנוף שנשקף מהחלונות.

כך תמנעו חדירה של מכרסמים למרחב הביתי

בדיוק כמו ברפואה, גם בתחום ההדברה, הטיפול הטוב ביותר הוא המניעה. כדי למנוע פלישה של מכרסמים למרחב הביתי, עליכם לבצע את הפעולות הפשוטות הבאות:

  • מכלים עמידים בפני כרסום – זה הזמן להצטייד במכלי מזון אטומים ממתכת ולהעביר אליהם את כל חומרי הגלם והמוצרים השונים שנתונים בשקיות פלסטיק או אריזות קרטון. בין אם מדובר בדגני בוקר, מזון לכלבים או אוכל לציפורים, חל איסור מוחלט להשאיר את המוצרים השונים באריזות המקוריות שלהם, שכל עכבר ממוצע יכול לכרסם בקלות ראויה לציון.
  • העלימו שאריות מזון – גם אם היה לכם יום עמוס ומתיש במיוחד בעבודה והדבר האחרון שיש לכם כוח לעשות זה לשטוף את הכלים, עדיין מומלץ שלכל הפחות תעלימו את שאריות המזון. די בכך שתזרקו את השאריות לפח האטום ואת הצלחת תניחו במקרר, כדי להפחית את הסיכוי שהשאריות יהפכו לסעודת מלכים עבור מכרסם כזה או אחר.
  • טפטוף קורא לעכבר – יש לכם ברז דולף במטבח או במקלחת? זה הזמן לתקן אותו ויפה שעה אחת קודם. מכרסמים יכולים להסתפק במעט מאוד מים וישמחו מאוד לגלות שהברז שלכם מטפטף.

טיפ של אלופים - עכברים קטנים מסוגלים לחדור דרך חריצים ברוחב של 6 מ"מ ללא שום קושי. לכן חשוב מאוד להתקין בתחתית דלת הכניסה לבית פס מתכת, שיהפוך את החדירה למרחב הביתי לבלתי אפשרית. בנוסף מומלץ ביותר לאטום את כל החורים ולמלא את כל החריצים ברחבי המבנה באופן יסודי.

הדברת מזיקים גם בחורף: תמונה שאטרסטוק

הדברת מכרסמים – כך תעשו זאת נכון

אם אתם כבר חולקים את הדירה עם מכרסם או שניים, באפשרותכם לפזר מלכודות הומניות שלוכדות את המכרסם מבלי להרוג אותו. פיזור מלכודות רעל לעומת זאת, מעמיד בסיכון לא רק את המכרסם אלא גם את חיות המחמד שלכם (ושל השכנים) ומטבע הדברים מהווה סיכון גם עבור תינוקות, פעוטות וילדים קטנים ולכן הפעולה הזו הרבה פחות מומלצת.

כמו כן מומלץ שלא להשתמש במלכודות דבק, שכן מעבר לכך שהן אכזריות בצורה בלתי רגילה, רמת היעילות שלהן לא גבוהה במיוחד. זאת כיוון שישנם מכרסמים שמסוגלים לכרסם את הגפיים שנדבקו למלכודת כדי להימלט. מעבר לכך, מומלץ שלא להשקיע במכשירים אלקטרוניים להרחקת מכרסמים, שכן גם במקרה הזה, רמת היעילות שלהם מוטלת בספק (בלשון המעטה).

טיפ של אלופים – אם אתם מעוניינים לתת הזדמנות להדברה ביולוגית, כל שעליכם לעשות זה לאמץ חתול חביב ובזה נגמר הסיפור. על הדרך תיהנו מהגנה מצוינת בפני נחשים ומחבר חדש שישמח לליטופים ופינוקים.    

מחפשים הדברה ביולוגית? אלה המדברים שתשמחו להכיר>>>

 התיקן הגרמני – לא נעים להכיר

בניגוד לתיקן האמריקאי, התיקן הגרמני פעיל לאורך השנה כולה ולא רק בעונה החמה. התיקן הגרמני נוהג לטייל במטבחים בעיקר בשעות החשיכה ונוהג להסתתר בשלל מכשירי חשמל כמו תנורי אפייה, מכונות קפה ומקררים. בנוסף ניתן למצוא אותו בארונות המטבח, בשקעים חשמליים ובקירות גבס.

כיוון שהתיקן הגרמני ניחן בכושר הישרדות גבוה ביותר, מסוגל להסתדר לא רע אפילו חודש שלם ללא מזון ומצליח להתמקם בסדקים זעירים במיוחד, יתכן מאוד שאפילו המדביר המקצועי שהזמנתם לאחרונה לא הצליח לחסל לחלוטין את אוכלוסיית התיקנים שבחרה להתמקם בדירה שלכם. ובכל זאת, ישנם מספר דברים שאתם יכולים לעשות כדי להילחם במזיק המסוכן, שבפירוש יכול להפיץ מחלות ולכן נחשב למפגע תברואתי של ממש:

  • פיתיונות ג'ל – תנו עדיפות לפיתיונות שאינם רעילים לבני אדם וקחו בחשבון ששיטת הדברה זו דורשת סבלנות שכן היא לא מהירה במיוחד. עם זאת, מדובר בשיטה יעילה מאוד, שבדרך כלל מאפשרת לפתור את הבעיה בצורה יסודית ביותר.
  • היפטרו מארגזים - התיקן האמריקאי בדרך כלל פולש למרחב הביתי דרך מערכת הביוב. עמיתו הגרמני לעומת זאת, ברוב המקרים מצליח לעשות את דרכו למרחב הביתי בחסות הארגזים שהשתמשתם בהם כשעברתם דירה. לאור זאת, ההמלצה הטובה ביותר היא לתת עדיפות לארגזים חדשים על פני ארגזים משומשים שמצאתם בקרטוניה. בנוסף, כיוון שיתכן שמשאית ההובלה נגועה בביצי תיקן גרמני, מומלץ להיפטר מהארגזים ששימשו אתכם במסגרת ההובלה, גם אם מדובר בארגזים חדשים לגמרי.
  • ספונג'ה עם אקונומיקה – אם אתם לא מעוניינים להשתמש ברעלים, עומדת לכם האפשרות לשטוף את הרצפה בתמיסה שמכילה בנוסף למים ולחומר הניקוי, רבע כוס של חומץ או אקונומיקה. מדובר בשני חומרים מצוינים להרחקה והדברה של התיקן האמריקאי, שלא מהווים סיכון לבני אדם.
  • מה שרע למכרסמים, רע לתיקנים – כל הטיפים שהוזכרו לעיל בנוגע למכרסמים ובכלל זה אטימת המבנה, סגירת פתחים וחריצים, העלמת שאריות מזון, שימוש במכלי מזון אטומים ותיקון ברזים דולפים, רלוונטיים גם בנוגע לתיקן הגרמני.

טיפ של אלופים – אם הזמנתם מדביר לצורך הדברה של תיקן גרמני, תנו עדיפות למדבירים שמעניקים אחריות מלאה למשך שלושה חודשים: יתכן מאוד שטיפול בודד לא יצליח למגר את אוכלוסיית התיקנים ולכן יש לוודא שהמחיר כולל ביקור נוסף בהתאם לצורך, ללא תוספת תשלום.  

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools