435,412 עסקים | 236,624 חוות דעת
כתבות בנושא מכשירי שמיעה ואביזרים - תמונת אווירה

לא צריך לצעוק: כיצד לבחור את מכשיר השמיעה המתאים ביותר

בשוק יש מבחר רב של מכשירי שמיעה חדישים יותר ופחות; הכלל הראשון והחשוב ביותר הוא התאמה אישית. רגע לפני רכישת מכשיר השמיעה, כל מה שצריך לדעת על קבלת החלטה צרכנית כה חשובה <br /> מאת: ד"ר טלי מרק

בכתבה זו:
התאמה אישית | דיגיטלי ואנלוגי | גודל המכשיר ומיקומו | מחיר | לשמיעה מאוזנת - שני מכשירים | הסתגלות

שליש מבני האדם מעל גיל 60 סובלים מבעיית שמיעה, אבל ליקויי שמיעה קיימים לא רק בקרב בני גיל הזהב, אלא גם בקרב אנשים צעירים. אלה וגם אלה מתקשים להודות שהם מתקשים לשמוע ואינם מטפלים בבעיה, למרות שהיא מקשה מאוד על חייהם. עם זאת, הסטיגמה שדבקה באנשים שמשתמשים במכשירי שמיעה כבר אינה חזקה כבעבר, והחשש משימוש בעזרי שמיעה הולך ונעלם.
מדי שנה מגיעים לשוק דגמים רבים של מכשירי שמיעה חדשים, והיצרניות מתחרות ביניהן על הוספת טכנולוגיות שונות ומשונות - תקשורת בין מכשירים, בינה מלאכותית ומנגנונים להפחתת רעש. כיצד, אם כן, לבחור את המכשיר המתאים? לפני הכל, השתמשו במערכת סינונים מתוחכמת המציגה רשימה ממוקדת של יצרניות וחברות מכשירי השמיעה.

התאמה אישית

הדבר הראשון והחשוב ביותר שיש לזכור הוא שאין דין אוזן אחד כאחרת, ולכל אדם יש מערכת שמיעה בעלת מאפיינים ייחודיים משלה. לכן, אין דבר כזה "מכשיר השמיעה הטוב ביותר". למכשירים שונים יש צלילים שונים, וצליל שיישמע נפלא לאוזן אחת, יישמע צורמני לאוזן אחרת. הדבר החשוב ביותר הוא התאמה אישית של המכשיר המיועד לכם. בכל מכון אודיולוגי ניתן לבדוק במקביל מספר מכשירים ולבדוק בפועל מהו המכשיר שהצליל שלו הוא הנעים ביותר.

דיגיטלי ואנלוגי

ישנם שני סוגי מכשירי שמיעה: אנלוגי ודיגיטלי. המכשירים האנלוגיים מגבירים את כל הצלילים המגיעים לאוזן ללא כל הבחנה - בדומה לאופן הפעולה של מיקרופון ורמקול. זו הטכנולוגיה הוותיקה והזולה ביותר, אולם היא איננה מתאימה לאופן שבו מערכת השמיעה שלנו פועלת. מכשירי השמיעה הדיגיטליים לא רק מגבירים את הצלילים, אלא גם מעבדים אותם. מכשירים אלו מצוידים במחשב שמגביר את קולות הדיבור ומחליש קולות רקע - בדומה לאופן הפעולה של השמיעה האנושית. מחקרים הראו שקל יותר להסתגל למכשירי שמיעה דיגיטליים. מנגד, מחירם גבוה יותר משל המכשירים האנלוגיים.

גודל המכשיר ומיקומו

הבדל נוסף שקיים בין המכשירים השונים הוא מיקומם, כאשר גודל המכשיר משתנה בהתאם למיקומו. מכשירי ה- BTEנתלים בתוך אפרכסת האוזן, ולצידו יש מכשיר מסוג ITE הממלא את כל האפרכסת. מכשיר ITC נמצא בתוך האוזן ובולט ממנה מעט, ואילו מכשיר מסוג CIC שוכן בתוך תעלת האוזן ובדרך כלל קשה להבחין בו. ישנם גם מכשירים מסוג mini BTE. אלו מכשירים זעירים שממוקמים מאחורי האוזן, וצינורית דקה מעבירה את הצלילים לתוך תעלת האוזן.
כל אחד מהדגמים יכול להיות דיגיטלי או אנלוגי בהתאם להעדפות שלכם. עם זאת, ככל שהמכשיר מתוחכם יותר, הוא בדרך כלל יהיה גם גדול יותר. זאת, מפני שהטכנולוגיה זקוקה למקום. מכאן שאם אתם מעוניינים במכשיר מתוחכם עם תכניות הפעלה מרובות, שליטה בעוצמת הצליל ומנגנון למניעת צפצופים, תצטרכו להתפשר על גודל המכשיר. אך אם אתם בכל זאת מעדיפים מכשיר זעיר מדגם CIC, הרי שתוכלו לבחור במכשיר עם שלט רחוק, המאפשר לבחור בין פונקציות שונות בלי להגדיל את המכשיר עצמו.
לגודל המכשיר יש לא רק משמעות אסתטית. לאנשים שנוטים לסבול מדלקות אוזניים כדאי לבחור במכשיר גדול שבדרך כלל יש לו פתח אוורור גדול יותר. כמו כן, למכשירים גדולים יש עוצמה גדולה יותר. לכן, אלה מכם שסובלים מליקוי שמיעה קל או בינוני יכולים להסתפק באחד המכשירים הזעירים, ואילו בעלי ליקוי עמוק יזדקקו למכשיר גדול יותר. נסייג ונאמר, שבשוק קיימים מספר מכשירים קטנים בעלי עוצמת שמע גדולה.

מחיר

יש פער מחירים גדול לא רק בין המכשירים הדיגיטליים לאנלוגיים, אלא גם בין מכשירים דיגיטליים שונים, וחשוב להתאים את המכשיר לא רק לצרכי לקוי השמיעה, אלא גם ליכולותיו הכספיות. חשוב לברר לאיזה סיוע כספי החולה זכאי. בעלי הביטוחים המשלימים זכאים להשתתפות בעלויות, ומעבר לכך, ישנם כאלו שזכאים לסיוע נוסף ואפילו למימון מלא. בין אלו נמצאים נכי משרד הביטחון ונפגעי פעולות איבה, מי שנפגעו בתאונות עבודה ונפגעי הנאצים.
המכשירים היקרים יותר מתהדרים בשלל תכונות שונות - התאמה מדוייקת של ההגברה לאדם, הנמכת רעשי הרקע ואפשרות לתכנת את המכשיר מראש למצבים שונים. כמו כן, יש מכשירים שפותחו במיוחד עבור מי ששמיעתם ניזוקה בגלל סביבת העבודה שלהם.

לשמיעה מאוזנת - שני מכשירים

ישנם כאלו, שכאשר שמיעתם לקויה בשתי האוזניים מסתפקים במכשיר שמיעה אחד. זו גישה מוטעית. שמיעה טובה היא שמיעה סימטרית, בדיוק כפי שראיה טובה היא ראיה סימטרית. אף אחד לא יעלה בדעתו להרכיב משקפיים בעלי עדשה אחת, וכך גם יש להתייחס למכשירי שמיעה. בחלק מהמכשירים המתקדמים משולבת טכנולוגיה המקשרת בין שני המכשירים ומבטיחה שהשמיעה תהיה מאוזנת. אם אתם חוששים להרכיב שני מכשירים, קחו אותם לתקופת ניסיון, ותוכלו להיווכח בעצמכם בתועלת הגדולה שיש להרכבת שני מכשירים על פני שימוש במכשיר אחד בלבד.

הסתגלות

לפני שאתם יוצאים לסבב בדיקות וניסוי של מכשירי שמיעה, עליכם ללכת להיבדק אצל רופא אף, אוזן וגרון, ולדעת מהי הסיבה לליקוי השמיעה, האם או קבוע או זמני, והאם אתם סובלים ממחלה הפוגעת בשמיעתכם. גם לאחר רכישת המכשיר, לכו להיבדק אצל הרופא לפחות אחת לשישה חודשים.
מרכיבי מכשירי שמיעה נוטים לסבול מהצטברות מואצת של שעוה באוזן, ויש לנקות אותה כדי למנוע סתימה של האוזן ושל המכשיר. כמו כן, לאחר קניית המכשיר מומלץ לפנות לאנשי מקצוע כדי להגיע להתאמה מירבית של התוכנות והתכונות השונות של המכשיר לאוזניכם.
זיכרו שהסתגלות למכשיר שמיעה היא דבר שלוקח זמן. האוזן צריכה להתרגל לעצם הזר ששוכן בתוכה בדרך קבע, וחשוב מכך - עליכם להתרגל לשמוע שוב. תהליך אובדן השמיעה הוא תהליך ממושך שבמהלכו האדם מתרגל לחיות במעין בועה המבודדת אותו מרעשי הסביבה. זה עשוי להיות מבהיל לשמוע שוב את העולם בעוצמה מלאה.
ככל שהמכשיר שתבחרו יהיה איכותי יותר וככל שההתאמה תהיה יעילה יותר, כך משך תקופת ההסתגלות יהיה קצר יותר. כמו כן, יש חשיבות רבה למוטיבציה - שלכם ושל הסובבים אתכם ולתמיכה מהמשפחה ומהחברים הקרובים.

ד"ר טלי מרק, מומחית לרפואת אף אוזן וגרון, ומנהלת רפואית של "אופקים" - המרכז לאיכות השמיעה.


>>בואו לדבר על זה בפורום מכשירי שמיעה ואביזרים.
>>בואו להתעדכן במחירון מכשירי שמיעה ואביזרים.

עוד בנושא מפורומים ברשת

בפורום באתר דוקטורס שאלו גולשים שאלות בנושא זה. בואו לקרוא מה ענה להם הרופא.

אנשים שחיפשו מכשירי שמיעה ואביזרים חיפשו גם

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools