חשבון עירוני: מהו מס הארנונה וכיצד נקבע גובהו

מה המשותף למשאית הזבל שמגיעה בבוקר, לתאורת הרחוב שדולקת בערב, לפרחים בגן הציבורי ולזיקוקים ביום העצמאות? המימון לכל אלו מגיע מהכיס שלכם, באמצעות תשלום הארנונה. כמה מושגי יסוד על המעטפה שמגיעה מהעירייה פעם בחודשיים.

מאת: עו"ד ערן זוהר

כניסה לרשימת ספקים ובעלי מקצוע בסיווג משפט מנהלי ורשויות מקומיות

בשגרה היומיומית אנחנו נהנים משירותים שהרשות המקומית שבשטחה אנו גרים מספקת באופן שוטף: טיפול בנוי במרחב הציבורי, פינוי אשפה וגזם, תיקון מפגעים, אספקת חשמל ברחובות ועוד. המימון לכל אלו מגיע מהציבור באמצעות חשבון דו-חודשי שכולנו נדרשים לשלם - הארנונה.
ראשית, חשוב להבין שהארנונה היא למעשה סוג של מס. אך בשונה ממיסים אחרים שאנחנו מכירים, כמו מס הכנסה ומע"מ, הארנונה מוטלת על האזרח על ידי הרשות המקומית או העירייה, ולא נגבית על ידי המדינה באמצעות רשות המיסים. את הארנונה גובה אך ורק העיריה שבשטחה מצוי הנכס (דירה, בית פרטי, בית עסק וכדומה).

 

מס עירוני

אזרחים רבים שואלים את עצמם מדוע הם נדרשים לשלם מס נוסף, מלבד המיסים שהמדינה מטילה עליהם השכם והערב? התשובה פשוטה וטמונה בכך שארנונה היא מס עירוני: כפי שמטרת המסים שאנו משלמים באמצעות גבייה של מס הכנסה ומע"מ היא לממן את הוצאות הממשלה והמדינה, כך ההכנסה מגביית הארנונה על ידי העירייה נעשית בשביל לממן את פעולותיה השונות (כאמור שיפוצים ברחבי העיר, אירועי תרבות ועוד).

 

כל עיר והמחיר שלה

מתוקף היותה אחראית על גביית הארנונה, העיריה היא גם זו שקובעת את המחיר שאנחנו נדרשים לשלם עבור מס זה. קיימים הבדלים בתעריפי הארנונה בין עיר לעיר ומי שגר בפתח תקווה למשל, ישלם עבור נכס באותו גודל מס שונה מכפי שהיה משלם עבורו אילו היה גר בתל אביב.
על אף שהתעריפים בין הרשויות המקומיות שונים, כל העיריות קובעות את גובה המס באופן זהה: מחיר הארנונה שווה לגודל שטח הנכס כפול תעריף הארנונה למטר מרובע. לדוגמה: אם אתם מחזיקים בדירה שגודלה הבנוי הוא 100 מטר ונקבע שהתעריף של הארנונה בעירכם הוא 5 ש"ח למטר, תידרשו לשלם 500 שקלים בכל חודש.

קיימים גם הבדלים בין התעריפים של סוגי נכסים שונים בכל עיריה ועיריה. כך לדוגמה, תעריף הארנונה של חנות אינו זהה לזה של דירה, בגלל אופי השימוש השונה ביניהן. גם האזור שבו נמצא הנכס משפיע על תעריף הארנונה. בכדי לדעת טוב יותר מה התעריף הנוגע אליכם וכמה עליכם לשלם, מומלץ לבדוק את טופס הארנונה שמתפרסם בכל עירייה ובו רשימת התעריפים לפי אזורי היישוב ולפי סוג הנכס. חשוב לציין כי התעריפים הקבועים בצווי הארנונה תקפים לשנה אחת ובכל שנה מתפרסם צו ארנונה חדש בכל עירייה, עם התעריפים המעודכנים.

 

מי בעצם צריך לשלם את הארנונה?

כל בעל נכס, למעט מקרים חריגים. כמובן שבמקרים בהם בעל הכנס השכיר אותו ואינו משתמש בו כלל, יהיה זה השוכר שמשלם את חשבון הארנונה (בשפה המשפטית - המחזיק או המשתמש). במרבית המקרים גם ידרוש בעל הנכס מהשוכר להעביר את הנכס על שמו, כדי שיהיה רשום בעיריה כמי שמחזיק בו, לצורך עריכת חשבון הארנונה.

קיימים מקרים שבהם מעניקה העיריה הנחה בארנונה לפי קריטריונים מסוימים, כמו למשל דיירים נכים, חיילים, עולים חדשים ועוד. מדובר ברשימה ארוכה, ואם אתם רוצים לדעת אם הינכם זכאים לפטור, בידקו זאת בעיריה או פנו לעו"ד המתמחה בארנונה ובמיסוי עירוני כדי שיסייע לכם בבירור העניין. ההנחות הללו, יש להדגיש, אינן ניתנות באופן אוטומטי, ויש להגיש בקשה מיוחדת, שגם בניסוחה תוכלו להיעזר במי שמתמחה בתחום.

 

סיכום ארנונה

לסיכום, כולנו כמעט משלמים (או צריכים לשלם) ארנונה, ולכן חשוב שנבין מה משמעות המס וממה הוא מורכב. אם נתקלתם בבעיה כלשהי - חשבון שנראה לכם מופרז או תעריף שאינו תואם את הנכס בו אתם גרים - מומלץ לפנות לאיש מקצוע כדי שיסייע לכם בהתנהלות מול הרשויות.
רשימה מפורטת של מומחים בתחום תוכלו למצוא במערכת סינונים מתוחכמת לאיתור עורכי דין משפט מנהלי.

>>בואו להתעדכן במחירון עורכי דין - משפט מנהלי ורשויות מקומיות.

 
חזרה לרשימת המאמרים בנושא משפט מנהלי ורשויות מקומיות
האם המאמר עזר לך?