438,911 עסקים | 235,142 חוות דעת
כתבות בנושא שיפוצים - תמונת אווירה

המדריך לשיפוץ הבית - השלבים הנחוצים לפני שיפוצים

שיפוץ בית נחשב להליך מורכב הכולל בתוכו מספר שלבים שיש לעשות. הבעיה היא שלא כולם מודעים להם, או לכל הפחות אינם מבצעים אותם באופן המצופה. המדריך הבא כולל בתוכו את הסוגיות המרכזיות שנדרש למצוא להן מענה לפני, בזמן או אחרי השיפוץ.

בכתבה זו:
הכול מתחיל על הנייר | מדידות ותכנון מתקדם (או: הרגע שבו נדרש אדריכל) | מציאת בעל המקצוע | השיפוצים בפועל

"טוב, הגיע הזמן", אתם מסכימים. בזה הרגע סרקתם יחדיו את הבית שבו אתם מתגוררים כבר שנים ארוכות, והגעתם למסקנה בלתי נמנעת: תלאות הזמן נראות עליו, מה שמשפיע לרעה על חוויית המגורים בו, ואפילו עלול לכלול בתוכו סיכונים מסוימים עבורכם. זה הרגע שבו גם החלטתם על שיפוץ בית מקיף. אלא שהימים עוברים, ואתם נשארים תקועים באותה נקודה בדיוק, פשוט מכיוון שאין לכם מושג ממה להתחיל. הנה השלבים המרכזיים שחשוב שתעברו בדרך לשיפוץ הנכס החשוב ביותר שלכם.

הכול מתחיל על הנייר

כמו דברים רבים אחרים בחיים, גם שיפוץ דירה צריך להתבסס על תכנון מוקפד. כאן, יש שתי סוגיות עיקריות, כל אחת מהן משפיעה על השנייה. מצד אחד, יש לחשוב מה בדיוק רוצים לשפץ, מה הן הנקודות החלשות ביותר בבית, ואילו שינויים הכרחיים: האם אתם מעוניינים לבצע שיפוץ מטבחבלבד? האם נדרשות עבודות גבס מיוחדות? וכן הלאה. בעיקרו של דבר, השאלה המרכזית שאתם צריכים לשאול, בשלב הזה, היא - למה בכלל משפצים? האם בגלל שאין ברירה ויש אזורים מתפוררים, מסוכנים או מוזנחים או רק בשל רצון לחדש ולגוון את העיצוב". ניתן בהחלט להיוועץ בחברים או במכרים כדי להחליט באילו אזורים בבית כדאי לכם יותר להשקיע, אבל חשוב לזכור שלא ניתן לרצות את כולם, ושבסופו של דבר הרצונות שלכם הם שצריכים לקבוע.
כל העת, האצבע צריכה להיות תמיד על המחשבון; לראות מהו סכום הכסף שמעוניינים, או בכלל יכולים, להקדיש למשימה. ברור שככל שמעוניינים בשיפוץ מקיף יותר, כך המחיר עולה. מן הצד השני של המטבע, בהתאם לסכום הכסף שיכולים להקדיש, מוגדר מה בכלל ניתן לעשות בבית.
כאן, ראוי להדגיש נקודה חשובה, והיא שבעל המקצוע שתשתמשו בשירותיו, כפי שתראו בהמשך, הוא שיגדיר את המחיר המדויק עבורכם. מה שכן, אתם בהחלט יכולים לקבל תמונה כללית באמצעות סקירה של מחירון שיפוצים מומלץ, או להתייעץ עם בעל מקצוע. מה שכן, מכיוון שכמעט תמיד השיפוץ יוצא יקר יותר ממה שמכוונים אליו, עקב סיבות אלה ואחרות, רצוי לתכנן את השיפוץ בהיקף נמוך יותר – נניח, כ-20% - ממה שמאפשר לכם התקציב. אתם הרי לא רוצים לחרוג ממנו.

מדידות ותכנון מתקדם (או: הרגע שבו נדרש אדריכל)

בנקודה הזו, חשוב להדגיש ששיפוץ בית מקיף מומלץ בהחלט שיכלול העסקה של אנשי מקצוע שאינם רק המשפצים עצמם. ברוב המקרים, מדובר כאן על אדריכלים או מעצבי פנים. התפקיד העיקרי שלהם הוא "לתרגם" את הצרכים ואת הרצונות מהשיפוץ לכדי משתנים ממשיים שאותם יבצעו אנשי המקצוע בפועל. שלב זה צריך לשלב בין הרצונות והציפיות שלכם מהשיפוץ, לבין מגוון האפשרויות הרחב שמציע עולם השיפוצים. זה גם הרגע שבו המעצב או האדריכל יוכלו לייעץ לכם האם השיפוץ חורג ממגבלות הזמן או התקציב שהגדרתם, ובכלל - השלב שבו משתנים דברים רבים בתוכניות שלכם.
הלאה, אל שלב המדידות. בשלב זה נכנסים כבר לעובי הקורה (ביותר ממובן אחד). בין אם מודדים באופן עצמאי, ובין אם מתבססים על המפרט הטכני של הבית, חשוב שיהיו באמתחתכם המידות המדויקות של כל חלל, קיר, חלון וכיוצא בזה. מיד לאחר מכן, מתחיל התכנון כבר לרקום עור וגידים: בונים לרוב מספר תוכניות שיפוצים, ומנסים להבין את היתרונות ואת החסרונות של כל אחת מהן. 
זהו גם הרגע שבו יוחלט על חומרי הגמר המתאימים ביותר למלאכה, ויחובר כתב הכמויות  אשר יוגש, בסופו של יום, לגורם המבצע. ההתייחסות, לכן, צריכה להיות לכל אחד מהיבטי השיפוץ (הריסה, בנייה, חשמל וכיוצא בזה), אך תמיד, אבל תמיד, תוך התבוננות על התמונה הכלכלית הכוללת.

מציאת בעל המקצוע

יש לכם תכנית שיפוצים כללית? יפה מאוד. כעת, עליכם למצוא את בעל המקצוע המתאים ביותר למשימה. ההחלטה הראשונה שאתם צריכים לקבל היא - האם לבחור קבלן שיפוצים, הפועל עם כוח אדם מגוון לביצוע המשימות השונות, או שמא "להסתפק" בשיפוצניק הפועל לבדו. ברור שהיקף השיפוצים הוא שיגדיר את הבחירה, שבמקרים מסוימים אינה בחירה כלל. זוכרים את התקציב שתיארנו מעלה? ובכן, על פי התקנות בישראל, כל פרויקט שיפוצים  שעלותו למעלה מ 35,000 ש''ח צריך להתבצע על ידי קבלן רשום שצריך בעצמו למלא תנאים מסוימים על מנת להיות מוגדר ככזה.
על כל פנים, חשוב שתבצעו בשלב הזה בחירה מושכלת של בעל מקצוע. מעבר לסוגיה ה"בירוקרטית" של הרישום או ההגדרה, חשוב שתלמדו על הרמה שלו. חפשו אחר חוות דעת, או שוחחו עם לקוחות קודמים שלו. מה שמומלץ יותר הוא אפילו לסקור באופן ישיר דוגמאות של שיפוצים קודמים שהיה אחראי להם, להתרשם מהגימור, מרמת העבודה או מהתחזוקה. נכון, אין לכם ידע ממשי להסיק רבות על סוגיות אלה, אבל פעמים רבות סקירה שכזו תאפשר לכם לקבל תמונת מצב, אפילו באופן בלתי מודע, על רמתו של בעל המקצוע.
מומלץ לקבל הצעות מחיר ממספר קבלנים לפחות, בהתאם לצרכים שלכם ולכתב הכמויות, ולוודא, בהמשך הדרך, כי הצעת המחיר או הסכם העבודה מובנים לכם, וכוללים את כל הסוגיות שדורשות התייחסות: אופן התשלום, לוח הזמנים, חומרי הגלם וכיוצא בזה.

השיפוצים בפועל

מתקרבים לרגע האמת שבו השיפוצים, בהתאם ללוח הזמנים, יתחילו להתבצע. שימו לב שבשלב הזה חשוב לרכוש את כל חומרי הגלם או העבודה שבעל המקצוע אינו מספק (למשל, "כלים לבנים"), וזאת כדי שבמהלך השיפוצים לא יתגלה פתאום חוסר בפריט מסוים, שיסבך מאד את התמונה. כמו כן, בהתאם ללוח הזמנים של השיפוץ, מומלץ לדאוג שהבית יהיה הריק ביותר האפשרי (זה הרגע למצוא סידור זמני לילדים), שהפריטים הרגישים מאוחסנים היטב ושאין בנמצא "מכשולים" שיקשו על עבודת המשפצים.
כל תוכנית שיפוצים מתבצעת על פי נוסחה שונה לחלוטין, כמובן, אך ברורה חשיבותו של סדר פעולות נכון. אם ניקח לדוגמא הליך סטנדרטי, אלה יהיו השלבים העיקריים:
הריסת ושבירת הקירות בצורה הדרגתית
בניית קירות פנימיים, עבודות גבס ודקורציה
ביצוע תשתיות חשמל ואינסטלציה
ביצוע חיפויים וצביעה
אבזור ותכנון החלל, כמו גם הגימורים הסופיים
אם אכן יש לכם תוכנית שיפוצים מקיפה וברורה היטב, הרי שעשיתם לכם את החיים קלים. חשוב להיות בקשר עם השיפוצניק או עם קבלן השיפוצים, ולקבל ממנו דיווחים על אופן ההתקדמות, עד לסיומה המוצלח. כמובן שכשיש לוח זמנים מוגדר, קל הרבה יותר לדאוג שההתקדמות תהיה בהתאם לקצב המצופה.

>> לאיתור קבלן שיפוצים בכל האזורים

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools