438,456 עסקים | 234,459 חוות דעת
כתבות בנושא שיפוצים - תמונת אווירה

המדריך לשיפוץ חדר אמבטיה - איך לשדרג את חדר הרחצה?

חדר האמבטיה הוא אחד החשובים ביותר בבית, בכך אין ספק. אלא שזהו גם חדר שבו פוטנציאל הנזקים או השחיקה גבוה במיוחד. התוצאה היא אחת: שיפוץ אמבטיה הופך לא פעם לכורח המציאות, וכזה שיכול לשדרג את הבית כולו בעשרות מונים. אלא שאין המדובר במשימה פשוטה כלל וכלל. כך, תצטרכו להתייחס לסוגיות אסתטיות ושימושיות, לחיפויים ולגוונים, לאביזרי האמבטיה ועוד. כיצד תוכלו לעבור את השיפוץ בהצלחה?

בכתבה זו:
השלבים העיקריים בשיפוץ חדר רחצה | הדגשים העיקריים: נוחות, בטיחות ויופי | צבע האמבטיה | קרמיקה וחיפויים לאמבטיה | סגנונות עיצוב לחדר רחצה | ומה עם תאורה?

זה קורה בחייה של כל משפחה (כמעט). הרגע שבו מבינים כי חדר האמבטיה ששימש נאמנה את כל בני הבית, זקוק למתיחת פנים רצינית. ההחלטה, הכמעט בלתי נמנעת, על שיפוץ האמבטיה, מגלמת בתוכה לא מעט יתרונות, אך גם סכנות הנובעות מביצוע לא מדויק של ההליך, והוצאות כלכליות שאינן מבוטלות כלל. אז מאיפה מתחילים, ועל מה חשוב להקפיד? 

השלבים העיקריים בשיפוץ חדר רחצה

תהליך שיפוץ אמבטיה מקיף מבוסס בדרך כלל על ארבעה שלבים עיקריים שחייבים להתבצע באופן הדרגתי. השלב הראשון הוא שלב ההריסה שיצריך מספר שעות עבודה. בשלב הזה יפורקו אביזרי אינסטלציה, אריחים, ארונות אמבטיה, ברזים וכיוצא בזה. כמובן שכאן חייבים להקפיד על זהירות, ולא לפגוע פגיעה משמעותית בתשתיות או בצנרת, מה שיסבך את התמונה.
השלב המרכזי הבא במהלך שיפוץ חדר אמבטיה נוגע לצנרות המים והניקוז. עבור צנרות המים הנכנסים, לרבות מקלחת, אמבטיה או כיור, יתבצע שינוי רק אם נדרש לשנות את מיקומם של הפריטים. לעומת זאת, את צנרת הניקוז מומלץ להחליף בכל מקרה, שכן נזקי הזמן חלים עליה תמיד. מבחינת סוג הצנרת, מומלץ לבחור בצנרת S.P הידועה במספר שכבות הבידוד שלה, ובכך שאינה כוללת סכנת קורוזיה. 
שני השלבים האחרונים, המשלימים למעשה את המשימה, הם ריצוף וחיפוי (ראו פירוט בהמשך), והתקנתם של אביזרי אמבטיה או כלים סניטריים. מהבחינה הזו, הדבר החשוב ביותר הוא לבחור מוצרים של חברות מוכרות, וכאלה המחזיקים בתו תקן ישראלי. 
נקודה חשובה נוספת: אם אתם מעוניינים בשינוי שהוא בעיקרו אסתטי, ובהליך שיפוץ מקיף פחות המתייחס לאמבטיה בלבד ולא לחדר כולו, אתם בהחלט יכולים לבחור בפתרונות פשוטים יותר לביצוע, ולא פחות אסתטיים. פתרון אחד הוא צביעת אמבטיות, לרוב בצבע אקרילי ייעודי. תוכלו להשתמש בו אם יש קילופים של הצבע, אך לא במקרה של סדקים עמוקים. באפשרותכם גם לבחור לבצע רק ציפוי אמבטיות, הליך הכולל שיוף והתזת מספר רב של שכבות ציפוי, מה שמאפשר להתמודד עם ליקויים עמוקים יותר. 

הדגשים העיקריים: נוחות, בטיחות ויופי

עוד לפני שמתחילים לחשוב על ביצוע המלאכה של שיפוץ אמבטיה בפועל, מגיע השלב של הגדרת הציפיות. בשלב זה, אתם צריכים להגדיר בדיוק למה אתם מצפים מהשיפוץ, מהם השינויים שפשוט לא ניתן לוותר עליהם, וכמובן - מהו התקציב שיכול להיות מוקדש למשימה. חשוב להיות עם היד על המחשבון לכל אורך הדרך, לעבוד מול מחירון שיפוצים עדכני ולקבל הצעות מחיר מדויקות, אפילו מיותר מבעל מקצוע אחד.

 
הגם שכל מקרה שיפוצים נבחן לגופו, אנחנו ממליצים לכם לבחון כל שינוי בשתי פרספקטיבות משלימות. הראשונה היא נוחות האמבטיה, שעה שזהו חדר שמשמש את כל בני המשפחה: חשבו על מה שמפריע לכם במצבו הנוכחי, ואיזה שינוי יכול לשדרג אותו פלאים. חשוב מאוד להעניק דגש לא מבוטל לנושא האחסון, ולזכור שפתרונות האחסון צריכים להתאים לצרכים של כל בני המשפחה ולמספרם. אלמנט נוסף שבו חייבים להתחשב הוא סוגיית בטיחות השימוש באמבטיה: למשל, בחירה במרצפות שלא כוללות סכנת החלקה, דוגמת ריצוף מט הכולל טקסטורה אנטי מחליקה ("אנטי סליפ", בקרב בעלי המקצוע), או מיקום שקעי החשמל במקומות הבטוחים ביותר לשימוש.

 

קבלן שיפוצים לאמבטיה. צילום: shutterstock

 

מן העבר השני של המשוואה, לא ניתן להשאיר מאחור את ההיבט האסתטי, היות ועיצוב נכון של חדר האמבטיה משפר את חוויית הביקור בה בעשרות מונים. באמבטיה ניתן לשקף  אופנות, טרנדים ומגמות, אך גם למצוא פתרונות עיצוביים המתאימים ליצירת האווירה הרצויה והולמים את טעמם של בני הבית. המפתח, פעמים רבות, נמצא איפשהו באמצע, אך אנחנו ממליצים לנסות לחשוב תמיד מחוץ לקופסה.

צבע האמבטיה

כשמתכננים שיפוץ בחדר אמבטיה, חשוב להתייחס לאווירה המצופה ממנו, מה שיכול להיות מוגשם באמצעות אלמנטים בעלי היבטים אסתטיים. ראשית, יהיה זה הנושא של צבע לאמבטיה. מכיוון שצביעת אמבטיה אינה מתבצעת חדשות לבקרים, מומלץ לחשוב מראש על גוון שישמש אתכם שנים, ולא להתפתות ל"חשק" רגעי, שעלול לחלוף עוד לפני שמים רבים יזרמו בכיור האמבטיה.
מבחינה מעשית, מדובר כאן לרוב על גוונים בהירים יחסית, דוגמת נגזרות שונות של לבן או צהוב, ועל מספר שכבות צבע, לפחות שתיים, מה שימנע סכנת התקלפות. בכל הנוגע לסוג הצבע, מומלץ לבחור באקרינול המספק הגנה מפני עובש או פטריות, שעלולים להיכנס לתמונה כתוצאה ממפגש הקירות עם המים. אפשרות אחרת היא לצבוע באמצעות פוליסיד  העמיד בפני מים.

קרמיקה וחיפויים לאמבטיה

אחד מסימני ההיכר של אמבטיות בישראל הוא הריצופים והחיפויים, כאשר החומר הנפוץ ביותר בשימוש הוא קרמיקה. לא קשה למצוא לכך סיבות: קרמיקה לאמבטיה נחשבת לפתרון אסתטי במיוחד המשדר תחושה של יוקרה, וכזה שהתקנתו או העבודה עמו נחשבים לפשוטים. הקרמיקה, כמובן, גם נחשבת לעמידה בפני מים, מה שמאפשר לבחור בחיפוי שיחזיק מעמד שנים ארוכות. 
את האריחים עצמם מומלץ לבחור לא רק לפי הגוון או הטקסטורה שלהם, אלא גם בהתחשב במימדי האמבטיה: היות וזהו חלל שנחשב לקטן, מומלץ לבחור באריחים גדולים, שיעניקו תחושה חיובית של מרחב. כדי להגשים את המטרה הזו, רצוי לשקול שימוש בגווני ריצוף בהירים היוצרים תחושת מרחב, אך לאו דווקא בגוון לבן לחלוטין שעלול לצבור על גבו כתמים ולכלוכים מסוגים שונים. דגש חשוב נוסף הוא על שימוש באריחים מחוספסים יחסית, שלא יציגו לראווה את כתמי המים או האבנית, כפי שעלול להתרחש במקרה של אריחים חלקים.
אפשרות מעניינת אחרת, וכזו שצוברת יותר ויותר תאוצה בשנים האחרונות, נוגעת לרצפת הקרמיקה, וליכולת לקבל מראה מרשים באמצעות פסיפס. כאן מגוון הסגנונות העיצוביים רחב לא פחות (ויש שיאמרו אפילו יותר), והמראה בולט פי כמה. הפסיפס נחשב גם הוא לעמיד בפני רטיבות, אך עבודה עמו נחשבת למורכבת, וחייבת להיעשות רק על ידי אנשי מקצוע מהשורה הראשונה. אם בוחרים ליישר קו עם טרנד נוסף, ומרצפים את הבית בפרקט,  דעו לכם שבאופן מעט מפתיע הדבר אפשרי גם במקרה של חדר האמבטיה, וזאת בדמותו של פרקט למינציה העמיד בפני מים.

סגנונות עיצוב לחדר רחצה

השתרשות התפיסה שלפיה חדרי אמבטיה כוללים בתוכם יתרונות עיצוביים חשובים עבור הבית כולו, נתנה את אותותיה על התפתחות מספר סגנונות עיצוב מרכזיים במהלך השנים, כל אחד מהם הוא בעל יתרונות משלו. הגם שכל חברה או מעצב עשויים להגדיר את הסגנונות שלהם באופן שונה, הנה מספר סגנונות שייתכן מאד שתיתקלו בהם:
סגנון מודרני / הייטקיסטי - מאופיין בגוונים כהים יחסית, בעיצוב מינימליסטי וישר ובשילובים בין חומרים.
המראה העתיק - מושג, בין השאר, באמצעות חיפויי אבן, ובחירה בקווים שאינם ישרים.
מראה רומנטי - בין מאפייניו גוונים בהירים או אביזרי אמבטיה אשר קצוותיהם עגולים.
סגנון טבעי - מכניס לתוכו חומרים טבעיים רבים המשולבים עם אמצעים מודרניים יותר. גוון בולט: ירוק.
בכל מקרה, בעת בחירת סגנון עיצוב, בחרו לראות דוגמאות לעיצובים קודמים, כדי לנסות ללמוד האם מדובר בטעם הדומה שלכם. כמו-כן, מכיוון שלא כל חדר אמבטיה מתאים לכל סגנון, בדקו את מידת ההתאמה, והאם הסגנון יבליט, או שמא יבטל, את יתרונות האמבטיה שלכם. וכן, כאן המעצבים עשויים להילקח בחשבון.

ומה עם תאורה?

לא כולם נותנים על כך את הדעת, אבל דגש מרכזי בכל הליך שיפוצים צריך להיות הנושא של חיבור תאורת אמבטיה לחשמל. ראשית, זוהי סוגיה אסתטית, שעה שאור נכון יכול להאיר את האמבטיה בצורה המחמיאה ביותר עבורה. מצד שני, בהתחשב בשימושים של האמבטיה, חשוב שהאור יהיה הנוח ביותר לפעולות השונות שמבוצעות באמבטיה, דוגמת גילוח, סירוק השיער וכיוצא בזה.
איך מגשימים זאת? בעזרת תכנון נכון של התאורה. המלצה של רבים בתחום היא לבחור בתאורה המורכבת משני גופים שונים: תאורה כללית, שתקיף את כל חדר האמבטיה, ותאורה מקומית, שתהיה אחראית על הארת אזור הכיור, ובה נשתמש בעת הצורך. עקב שיקולי אור וצל, מומלץ מאד שלא למקם את התאורה ישר מעל למראה שבאמבטיה, אלא באחד, או בשני צדי המראה.
scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools