434,258 עסקים | 237,977 חוות דעת
כתבות בנושא שיפוצים - תמונת אווירה

ההבדלים בין שיפוצניקים לבין קבלני שיפוצים

שיפוץ בית אינו דבר של מה בכך. על מנת שהוא יתבצע על הצד הטוב ביותר, חייבים להפקיד את המלאכה בידיהם של הטובים ביותר. אלא שתחום זה כולל בתוכו מספר בעלי מקצוע, שהשירותים שלהם, על הנייר, עשויים להיראות חופפים: כך בדיוק במקרה של שיפוצניקים וקבלני שיפוצים. אלא שבפועל, יש לא מעט הבדלים ביניהם.

בכתבה זו:
הבדלים בהיבט הבירוקרטי של השיפוץ | הבדלים בהיבט המעשי של השיפוץ | קווים לדמותו של השיפוצניק | המאפיינים של קבלן השיפוצים | אז, שיפוצניק או קבלן שיפוצים?

אתם מעוניינים לערוך שיפוצים מקיפים בבית, וברור לכם שלא תוכלו לעשות זאת ללא גורם מקצועי בתחום. אתם מחפשים אחר בעלי מקצוע בתחום, ומוצאים שורה ארוכה של תוצאות. הבעיה מתחילה ברגע שאתם שמים לב לחלוקה לשתי קבוצות עיקריות: מצד אחד עומדים להם קבלני שיפוצים, ומהצד השני - השיפוצניקים. לא בטוח שאתם נותנים על כך את הדעת, אבל הבחירה שלהם בכל אחד מסוגי בעלי המקצוע כוללת בתוכה יתרונות וחסרונות משלה. אנחנו ננסה למפות עבורכם את התחום המקצועי שאליו נכנסתם בזה הרגע.

הבדלים בהיבט הבירוקרטי של השיפוץ

בעיני רבים, ההבדל המשמעותי הראשון בין שיפוצניק לבין קבלן שיפוצים הוא, איך לא, בירוקרטי. בזה הרגע אנחנו נדרשים לבדוק אצל רשם הקבלנים, ולראות את הסיווג של בעל המקצוע הספציפי, אם בכלל. קבלן שיפוצים מורשה יהיה רשום בפנקס, ובכן, בתור קבלן שיפוצים. ולא, זה לא מובן מאליו, שעה שהרישום יכול להתייחס גם לקבלנים הפועלים בתחומים משלימים אחרים, דוגמת עבודות חשמל. אם מתבוננים על הסיווג הספציפי עצמו,  הרי שתחום השיפוצים הוא בעל הסיווג 131, כך שקבלן שיפוצים צריך להחזיק בסיווג זה. ואגב, כשזה נוגע לעבודה ספציפית בתחום השיפוצים, ייתכנו סיווגים משלימים: כך, למשל,  בנייה (100), בטונים ובניית שלדים (130), עבודות אבן וחיפויי חוץ (132) או הרחבת מבנים (135). בהמשך, נתייחס להיבטים אחרים הנוגעים לרישום הזה, ומגדירים את עבודתו של הקבלן.
ומה בנוגע לשיפוצניקים? ובכן, הם יכולים לבצע מגוון עבודות שיפוץ דירה, לעתים באיכות לא פחות טובה מזו של קבלני השיפוצים, אבל מבחינה בירוקרטית, הם לא יחזיקו בסיווג המתאים ברשם הקבלנים. הדבר, כמובן, לא מעיד מאומה על איכותו של בעל המקצוע  שיכולה בהחלט להיות גבוהה לא פחות מאלה של קבלנים רשומים. מה שכן, אנשי מקצוע שמגדירים עצמם כקבלני שיפוצים מורשים למרות שבפועל אינם מוגדרים כאלה, צריכים בהחלט להדליק אצלכם את נורת האזהרה. אתם יכולים לברר זאת בפשטות באמצעות אתר משרד הבינוי והשיכון, על פי שמו של בעל המקצוע.

הבדלים בהיבט המעשי של השיפוץ

הסוגיה שהובאה מעלה, חשובה ככל שתהיה, היא עניין של הגדרה. מה שבפועל מבדיל בין השיפוצניקים לקבלני השיפוצים הוא, במידה לא מבוטלת, האופן שבו הם עובדים, או במילים אחרות: האם הם מבצעים את עבודתם באופן עצמאי, או שמא מאגדים תחתיהם בעלי מקצוע שונים? 
כבר מעצם ההגדרות, סביר להניח שאתם מסיקים את התשובה, אבל בכל זאת: שיפוצניק, מעצם היותו כזה, הוא אדם שמציע את שירותיו בלבד, והוא זה שיבצע את העבודה המוזמנת הלכה למעשה. קבלני שיפוצים, לעומת זאת, יעבדו עם כוח אדם, קבוע או משתנה, ולא באופן ישיר: הם ינהלו אותם ויהיו אחראיים על ביצוע הפרויקט, אך לא באופן ישיר. אבל מה בכלל עדיף?

קווים לדמותו של השיפוצניק

מצד אחד של הזירה, עומד לו השיפוצניק, אשר יוכל בוודאי להעיד על מספר מעלות בסיסיות שלו. ראשית, העובדה שיודעים בדיוק עם מי עובדים, להבדיל מהמקרה של קבלני שיפוצים. כאשר בוחרים שיפוצניק, פשוטו כמשמעו, ניתן להיות בטוחים שהוא זה שיבצע את המלאכה בפועל. אם סומכים עליו, ואם בטוחים שהוא מנוסה, אמין ואחראי, אפשר להיות רגועים ובטוחים בכך שהעבודה תיעשה במקצועיות הנדרשת. זאת להבדיל מעבודה מול קבלני שיפוצים, משום שגם כאשר בוחרים בקבלן, וגם כאשר הרזומה שלו מרשים, לא תמיד יודעים דבר וחצי דבר לגבי האנשים שיבצעו עבורכם את השיפוץ בפועל.
כדאי להביא בחשבון ששיפוצניק יכול להיות מומחה גדול בתחום שבו הוא פועל. ואכן, הדבר מתבקש כאשר יש לך שנות ניסיון רבות, והכשרה מתאימה. במקרה של עבודות שיפוצים, כמו באינספור תחומים אחרים, מי שעובד לבד, גם עובד יותר ומתנסה במגוון תחומים, ולכן,  הוא יכול להיות גם מקצועי יותר. מן העבר השני של המשוואה, ייתכן מצב הפוך, ובו איש השיפוצים הוא האיכותי ביותר שניתן לצפות לו בתחום מסוים (למשל בתחום החשמל או עבודות גבס וכו'), אך מוכשר הרבה פחות בתחום אחר. או אז ייתכן שהפתרון המתבקש הוא להתבסס דווקא על כמה אנשי מקצוע, מה שמעלה את הסבירות לבחירה בקבלן שיפוצים.

המאפיינים של קבלן השיפוצים

קבלן שיפוצים, כפי שטענו מעלה, עובד עם מגוון רחב של בעלי מקצוע. זהו יתרון גדול, אך היבט שלא חף מסכנות. בצד החיובי, אפשר לטעון, ובצדק גמור, שקבלן השיפוצים מציע מענה רחב יותר מאשר השיפוצניק הפרטי. ראשית, על פי התקנות בישראל, רק קבלן שיפוצים מורשה יכול לבצע עבודות הנדסיות בבנייה שהיקפן הכספי עולה על 35,000 ש''ח. כמו-כן,  לא פעם מגלים שעבור כל משימה ומשימה הוא נעזר בכוח אדם מגוון שיכול לבצע אותה  בהתאם למאפיינים הספציפיים, מה שמגדיל את הסיכויים לביצוע מוצלח שלה.
מנגד, מצב זה עלול להיות בעייתי: גם אם קבלן השיפוצים הוא אמין ומקצועי, וגם אם הוא מקפיד לעבוד עם כוח האדם האיכותי ביותר, לא תמיד יש לו שליטה מלאה על המתרחש. ייתכן שיחד עם כל הרצון הטוב של הקבלן, כוח האדם שלו לא יבצע את המשימה כראוי, מסיבה זו או אחרת, או לא יעמוד בלוח הזמנים. גם סכנה של כשלים בתקשורת, למשל בין הלקוח לבין הגורמים המבצעים, אפשרית בהחלט, למרות שבמצב הרצוי ההתנהלות אמורה להיות בין הלקוח לבין קבלן השיפוצים בלבד.
יתרון חשוב של קבלן השיפוצים נוגע לכך שהוא צריך לעמוד בתנאים מסוימים כדי לשמש קבלן מן המניין בישראל. את נושא הסיווג הזכרנו מעלה, וראוי להוסיף לו את העובדה שהרישום מתבצע רק כאשר לבעל המקצוע ניסיון של חמש שנים לפחות בתחום מסוים, ואין הרשעה פלילית הכרוכה בקנס כספי בגובה מסוים או בשלושה חודשי מאסר בשלוש השנים שקדמו לבקשת הרישום. כמו-כן, הרישום מתבצע רק לאחר מעבר בהצלחה של קורס ייעודי, על עשר בחינותיו המסיימות. לכן, קטנים עד מאוד הסיכויים שקבלן שיפוצים מורשה יתברר כ"חאפר". בתחום "פרוץ" שבו על פי ההערכות אלפי בעלי מקצוע הפועלים ללא תעודת עוסק מורשה, ביטוח או חשבוניות, הדבר חשוב לאין שיעור.

אז, שיפוצניק או קבלן שיפוצים?

בסופו של דבר, קשה להכריע באופן חד משמעי בין השיפוצניקים לבין קבלני השיפוצים, שעה שלכל אחד יתרונות חשובים משלו. אם אפשרות הבחירה עומדת בפניכם - וזה לא מובן מאליו תמיד - יש מספר צעדים שמומלץ שתעשו טרם ההחלטה הסופית. ראשית, כמובן, סקירת הניסיון המקצועי ותחום הפעילות של בעל המקצוע, מתוך שאיפה לעבודה רבת שנים בתחום הספציפי שלו אתם זקוקים. מומלץ מאוד, בהמשך לכך, לבחון עבודות קודמות של אותו גורם, אפילו באופן ישיר (הגעה למבנה שהיה אחראי על שיפוצו), או לכל הפחות לקרוא או לשמוע חוות דעת ספציפיות עליו. ודאו שלבעל המקצוע יש ביטוח מלא, ועבדו אך ורק עם הסכם עבודה מפורט.

>> לאיתור בעלי מקצוע בתחום השיפוצים והתיקונים
>> בואו להתעדכן בעלויות שיפוצים.


scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools