כתבות בנושא שיפוצים - תמונת אווירה

הצעת מחיר לשיפוץ - הפרטים הנחוצים, לפני חוזה שיפוצים

שיפוצים אינם דבר פשוט. יש הסבורים כי המלאכה מסתיימת כאשר יוצרים קשר עם בעל מקצוע. אלא שלמעשה כאן המאמצים צריכים רק להתחיל: חשוב לסקור היטב את הצעת המחיר, לראות שהיא הוגנת ומקיפה את כל מה שצריך להיכלל בתוכה.

בכתבה זו:
השאלה המרכזית: מה כוללים השיפוצים? | טיב החומרים | לוח זמנים לשיפוץ | חלוקת העבודה | פריסת התשלומים בפרויקט שיפוץ | ביטוחים, אחריות ומה שביניהם | מה עושים עם המסמך?
אתם מעוניינים לערוך שיפוץ דירה מקיף. ואכן, פניתם כבר לבעל מקצוע, ואולי אפילו ליותר מאחד. ואז, הגעתם לשלב שבו אתם מחליטים לעשות צעד קדימה - השלב שבו מקבלים הצעת מחיר לשיפוץ. אתם סורקים את מסמך הצעת המחיר שמונח מולכם, ולא מבינים מאיפה בכלל מתחילים: מהן הסוגיות שצריכות להיכלל בתוך ההסכם? מה ההשלכות של סעיף שאינו קיים? ובכלל, איך יודעים אם ההצעה אטרקטיבית והוגנת?
אנחנו ננסה לעשות לכם קצת סדר בבלגן, עם מיפוי המשתנים המרכזיים שצריכים להרכיב את המשוואה של הצעת מחיר לשיפוצים. 
הצעת מחיר לשיפוץ: תמונה שאטרסטוק

השאלה המרכזית: מה כוללים השיפוצים?

בעיני רבים, הדבר החשוב ביותר בהצעת מחיר, בשיפוצים כמו בתחומים רבים אחרים, הוא שהיא תהיה המפורטת ככל האפשר. במקרה שלנו, החלוקה המרכזית צריכה להיות לסוגי  העבודות הספציפיות שייכללו בהליך השיפוצים הכולל. בין השאר, מדובר כאן על שירותי בנייה, עבודות אינסטלציה, עבודות חשמל, חיפויים וריצופים, נגרות, עבודות צבע - והרשימה עוד ארוכה.
הנוסחה הבסיסית כאן היא שכל שירות שניתן צריך להיכלל בתוך ההצעה, כאשר הוא מתואר באופן בהיר וחד משמעי (נניח, "ריצוף קרמיקה") לחדר האמבטיה. הנתונים הבאים שצריכים להיכנס, לתוך מה שמוגדר לרוב כ"ככתב כמויות" בתוך החוזה, הם יחידות המידה הרלוונטיות (מ''ר או יחידה שלמה, למשל), כמות היחידות והמחיר הכולל לפעולת השיפוצים הספציפית. החלוקה הזו חשובה, מכיוון שהיא תנמק באופן מיטבי את הצעת המחיר שקיבלתם. כמו כן, במידה ויידרשו שינויים או תוספות, ניתן יהיה לדעת בדיוק מוחלט מה אמורה להיות העלות שלהם. ההיבט האחרון הוא שהצעת מחיר מפורטת, תמנע מצבים לא נעימים שבהם הקבלן שכבר נמצא בשטח, מנצל את חוסר האונים או את אי הנוחות של לקוחותיו, ונוקב במחיר מופקע על שירותים שונים.
שימו לב שברוב המקרים המחיר כולל את כל החומרים והציוד אשר נדרשים להשלמת המשימה - אם הדבר לא מפורט, חשוב לדרוש זאת, ולוודא שההסכם מתייחס גם להובלתם של הפריטים לשטח העבודה. מצד שני, עבודות ריצוף, קרמיקה או כיור, למשל, אינן כוללות בתוכן את מה שמכונה "כלים לבנים", והכלים עצמם צריכים להירכש בנפרד על ידי הלקוח.

טיב החומרים

הסעיף החשוב הבא בהסכם נוגע לחומרי הגלם שישמשו את בעל המקצוע בעבודתו. השאיפה שלכם, מהבחינה הזו, היא לחומרים איכותיים, שיעשו את עבודתם נאמנה. השאיפה של בעלי מקצוע שאינם אמינים, לעומת זאת, היא לחומרים פשוטים, שיוזילו עבורם את העלויות (לעתים בעשרות אחוזים), ואשר עלולים לפגוע בכם, בסופו של יום. הכנסת הסעיף לחוזה הנחתם אל מול בעל המקצוע, צריכה כמובן לקרב אתכם קרוב ככל האפשר לעבר השאיפה שלכם.
איך עושים זאת? פשוט מאוד. צריך לוודא כי בעל המקצוע עובד אך ורק עם חומרי , ושאינו עושה שימוש באלטרנטיבות הזולות יותר, אך המומלצות פחות. יש חומרים שתוכלו לחפש עליהם את תו התקן, בעוד שבמקרים אחרים תידרשו לבצע בדיקה מקיפה יותר דרך מכון התקנים. מחיר הבדיקה, אגב, נופל עליכם במרבית המקרים. הסכם העבודה,  לכן, צריך לכלול בתוכו סעיף המאפשר לכם או למפקח חיצוני לבדוק את טיב החומרים וסוגם בכל עת.

לוח זמנים לשיפוץ

שיפוץ דירה עלול להיות ארוך במיוחד. על פי אותו יחס, בעלי מקצוע בתחום השיפוצים נוטים להיות עסוקים. השאיפה היחידה שלכם, בתור לקוחות, היא שהשיפוץ יתבצע במהירות האפשרית, וכן שבעל המקצוע יירתם למשימה באופן מוחלט. במילים אחרות: זהו הסעיף בחוזה שבו נדרש להגדיר את לוח הזמנים המדויק לעבודות. משפצים שמסרבים לכך, צריכים בהחלט להדליק אצלכם נורות אזהרה.
קחו בחשבון שככל שלוח הזמנים שנקבע יהיה צפוף יותר, כך סביר שהמחיר שתידרשו לשלם יהיה גבוה יותר. נקודה חשובה נוספת היא שלא תמיד ניתן להגדיר במדויק את  תאריך תחילת העבודה, משום שתחילת העבודה תלויה, למשל, באישורים מטעמה של הרשות המקומית. במקרה הזה, הקפידו שהחוזה יכלול פרק זמן מקסימאלי שבו נדרש להתחיל את העבודה מרגע קבלת האישור.

חלוקת העבודה

כאן, ראוי להתייחס להבדל המשמעותי שבין קבלן שיפוצים הפועל עם מספר בעלי מקצוע,  לבין שיפוצניק המבצע את עבודתו באופן עצמאי. הסוגיה של חלוקת העבודה נוגעת לקבלנים למיניהם: כאשר בוחרים בקבלן שיפוצים, בפרק הזמן שבו נחתם החוזה לא ניתן לרוב לדעת עדיין אילו בעלי מקצוע ספציפיים הוא ירתום למשימה. מבחינתכם, ההתחייבות שלו לביצוע העבודות כוללת בתוכה גם את העסקת בעלי מקצוע המתאימים ביותר לכל משימה.
מה שחשוב לעשות, מהבחינה הזו, הוא לוודא כי קיים סעיף הדורש מהקבלן להיות נוכח בשטח במהלך העבודות, לפקח על הדברים ולוודא שהכול נעשה על פי התכנון המקורי. הנוכחות נדרשת ב"שעות העבודה המקובלות", ובימי עבודה שאינם סופי שבוע או חגי ישראל - אך גם בהתאם להיקף הפרויקט.

פריסת התשלומים בפרויקט שיפוץ

שיפוצים, ובייחוד המקיפים שבהם, עשויים להגיע לסכומי כסף גבוהים במיוחד. אם מוסיפים לכך את העובדה שמדובר בהליך הדרגתי, שנמשך לא פעם שבועות או חודשים ארוכים, מבינים מדוע הנושא של פריסת התשלומים עולה כמעט תמיד בהתנהלות אל מול המשפץ. ואכן, כל הצעת מחיר לשיפוץ כוללת בתוכה פירוט של אופן פריסת התשלומים.
אלא שגם כאן, יש דרישות מקובלות, וכאלה שהן הכול חוץ מהוגנות עבורכם. הנחת המוצא היא שסכום המקדמה שאתם משלמים טרם תחילת העבודות לא צריך לעלות על 50% מגובה הסכום הכולל. ייתכן ששמעתם כבר על מקרים שבהם בעל המקצוע קיבל סכומים עצומים כאלה, ופשוט נעלם עם הכסף, או הרשה לעצמו "לזלזל" בעבודה. זוהי, למשל, צורת פריסת תשלומים שעליה ממליצים רבים:
20% מהמחיר הכולל - בתחילת העבודה בשטח.
30% - בסיום עבודות פירוק, הריסה, בנייה או תשתיות (חשמל, אינסטלציה וכיוצא בזה).
30% - בתום עבודת הריצוף.
20% - עם סיום העבודה הכולל, ולאחר הגימורים האחרונים.
כמובן שההסכם הספציפי שלכם עם בעל המקצוע יכול, ולעתים חייב, להיות בעל נוסחה אחרת, אך העיקרון כאן הוא המרכזי: אל תשימו את כל הביצים בסל אחד, ואל תעניקו אותו לבעל המקצוע מוקדם מדי. כשהוא יודע שקבלת הכספים מותנית בהתקדמות העבודה, הוא יקפיד שהיא אכן תתקדם.

ביטוחים, אחריות ומה שביניהם

את הסקירה של הצעות המחיר אנחנו ממשיכים עם שני סעיפים שקל מאוד להיות "שאננים" לגביהם, ולא להעניק להם את תשומת הלב הנדרשת. הראשון הוא הביטוח. השאיפה  היחידה שלכם היא שקבלן השיפוצים, השיפוצניקים ואף קבלני המשנה יחזיקו בביטוח צד ג'  שאמור להיכנס לתוקף בעת פגיעה בכם, באנשים אחרים או בפריטים שונים בבית. פגיעות מהסוג הזה עלולות להביא להוצאות כלכליות עצומות, ולכן חשוב שיהיה באמתחתו של המשפץ ביטוח בתוקף, שיסייע להשיב חלק ניכר מהנזקים הכספיים.
הנושא הבא הוא האחריות על העבודה, אשר שצריכה, מן הסתם, להיות רחבה ככל האפשר. ברמה המעשית, זוהי ההתחייבות של בעל המקצוע לתקן תקלות או פגמים שמתגלים בתוצרי עבודתו, תוך פרק זמן מוגדר, ולאורך כל תקופת האחריות ("תקופת הבדק"). מהבחינה הזו, חשוב להדגיש שסוג העבודה הספציפי, הוא שיגדיר את משך האחריות המתבקשת: במקרה של עבודות איטום, למשל, מומלץ שהאחריות תהיה בת חמש שנים לפחות, בעוד שבעבודה פשוטה יותר, דוגמת אינסטלציה, ניתן להסתפק בשלוש שנים. על כל פנים, אל תחתמו על עבודה שאינה כוללת אחריות מצדו של בעל המקצוע, שמשכה שנה לפחות. חשוב שההסכם יכלול בתוכו גם סעיף המגדיר שאם יינקטו הליכים משפטיים או כספיים נגדכם, עקב עבודת השיפוצים, יידרש בעל המקצוע לעמוד בהם או לשפות אתכם.

מה עושים עם המסמך?

מרגע שהגדרתם לעצמכם את הדרישות מעבודת השיפוצים, מגיע השלב שבו עליכם למצוא את בעל המקצוע האידיאלי. את יכולים בהחלט לצאת לדרך עם מסמך מאולתר שהכנתם המצריך מילוי הסעיפים הרלוונטיים על ידי בעל המקצוע, למצוא דוגמאות לנוסחי הסכמים ברשת האינטרנט או להתבסס על המסמך שמנפיק בעל המקצוע עצמו. מה שחשוב הוא שעם המסמך הבסיסי ניתן לבצע השוואת מחירים בין מספר קבלני שיפוצים או שיפוצניקים.  פשוט תנו להם למלא את הפרטים הרלוונטיים, וחשבו בסופו של יום מהי ההצעה המשתלמת ביותר עבורכם. בנוסף על כך, כשיש בסיס להצעה, קל הרבה יותר להתמקח או לנהל משא ומתן עליה.
נקודה חשובה, לסיום, היא שתחום השיפוצים נחשב לכה רחב, עד שקשה להאמין שהצעת המחיר או הסכם העבודה, מפורטים ככל שיהיו, יכללו כל סוגיה וסוגיה שתעלה לאוויר העולם במהלכם. זו גם הסיבה שצריכים לבחור מראש בעל מקצוע אמין, מנוסה וכזה שאתם סומכים עליו במאת האחוזים.
לסיכום, 
שיפוץ הוא תהליך מורכב ולא פשוט. הוא דורש סבלנות ותעצומות נפש - לצד הבנה של הנעשה. את כל מה שחשוב לכם - צריך להכניס להצעת המחיר, לא לפני שעשיתם סקר שוק והשוואת בין קבלנים. 
מאחלים לכם שיפוץ נעים!! 


>> בואו להתעדכן במחירון שיפוצים.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools