438,703 עסקים | 234,303 חוות דעת
כתבות בנושא כלי נגינה - תמונת אווירה

המדריך לקניית גיטרה

בין אם החלטתם להתחיל ללמוד על גיטרה ובין אם אתם נגנים בעלי ניסיון, ברגע שהחלטתם לקנות גיטרה, רצוי שתבצעו את הרכישה בהתחשב במספר פרמטרים ותהיו מודעים לסוגי הגיטרות הקיימות בשוק.

בכתבה זו:
פרמטרים מנחים לקניית גיטרה | איך לבחור גיטרה קלאסית? | גיטרה ראשונה לילדים | נרתיק לגיטרה ואביזרים נלווים | ללמוד לנגן לבד

בחירתכם בסוג הגיטרה קשורה בהכרח לסוג המוזיקה שאתם אוהבים. מה זה אומר? מי שאוהב את הסגנון הקלאסי והספרדי, ודאי יבחר בגיטרה קלאסית. בחירה זו מתאימה גם ל'מתחילים', כיוון שהגיטרה הקלאסית מהווה בסיס למידה איתן לכל שאר סוגי הגיטרות. אם אתם מעוניינים בגיטרה חשמלית ואתם חסרי ניסיון, מומלץ שתרכשו את מיומנויות הנגינה בעזרת הגיטרה הקלאסית ורק לאחר מכן תעברו לחשמלית. הגיטרה הקלאסית היא גם הזולה ביותר.

גיטרה חשמלית מתאימה במיוחד לגיטריסטים בעלי ניסיון שאוהבים בלוז, רוק וכדומה. הגיטרה נוחה והלחיצה על המיתרים רכה. גיטרה זו חייבת לכלול בציוד 'התומך' שלה מגבר. אם אתם בעניין של מוזיקה עכשווית עם צלילים מתכתיים, ודאי תבחרו בגיטרה אקוסטית שמפיקה צלילי נגינה עשירים ומעניינים. כך או כך, רגע לפני שאתם ניגשים לקנות, חשוב שתשימו לב לפרמטרים הבאים...

פרמטרים מנחים לקניית גיטרה

1. נוחות שימוש- נוחות זה אחד הפרמטרים החשובים, לכן חשוב לוודא שהגיטרה 'מתיישבת' לכם בטבעיות מבחינת גודל, וזאת בהתאם למבנה היד ולגודל הגוף. גם אם זה אומר שעליכם לוותר על הגיטרה המומלצת ביותר והשכיחה שעליה המליצו לכם, עשו זאת ובחרו רק בגיטרה שנוחה לכם. אל תתנו ליופי ועיצוב להטעות אתכם, גיטרה מעוצבת אין משמעה בהכרח גיטרה איכותית.

2. איכות- הגיעו מוכנים, אחרי שעשיתם שיעורי בית וביררתם שמות של יצרנים ודגמים טובים. עם זאת אל תנעלו על דגם או על יצרן מסוים, ובדקו גם אפשרויות של יצרנים פחות מוכרים, שמציעים איכות לא פחות טובה במחירים משתלמים.

3. אחריות- חשוב לבדוק מי עומד מאחורי הכלי, מי מספק את האחריות ולמי אתם פונים כאשר מתעוררת בעיה. אם אתם בוחרים לקנות גיטרה יד שנייה, בדקו היטב את תקינות הכלי וודאו שאין סדקים באזור צוואר הגיטרה, בדקו שאין שריטות ודפיקות ושהכלי עובד כמו שצריך. אם אתם קונים גיטרה חשמלית ודאו שכל הכפתורים עובדים וחברו את הגיטרה למגבר.


4. נסו את הכלי- בקשו לנסות לנגן על הכלי, הקשיבו והתרשמו מאיכות הצלילים שהוא מפיק. אם אתם רוכשים את הגיטרה הראשונה שלכם ואינכם יודעים לנגן- אל תתביישו ובקשו מהמוכר לנגן בה עבורכם. מוכרים בחניות כלי נגינה, ברובם, יודעים לנגן בכלי הנגינה.

5. השוו מחירים- ישנם פערים גדולים במחירי הגיטרות בשוק ולכן הכרחי לערוך השוואת מחירים וסקר שוק לפני הקנייה. רצוי לקבוע טווח תקציב ולפעול לפיו, בייחוד אם מדובר בגיטרה ראשונה לילדים. למחירי גיטרות וכלי נגינה נוספים כנסו למחירון כלי נגינה.

איך לבחור גיטרה קלאסית?

יש שלושה גדלים לגיטרה הקלאסית: קטנה- בגודל חצי, בינונית- בגודל 3/4 ורגילה בגודל סטנדרטי. כדי לבחור בגיטרה המתאימה לכם, הניחו את שקע הגיטרה על ברך הרגל ובדקו אם ההגעה לקצה צוואר הגיטרה ביד, מצריכה מאמץ או שהיא קלה לביצוע. הגודל הקטן מתאים לילדים עד גיל 11, הגודל הבינוני, לרוב, מתאים למתבגרים עד גיל 14. בכל מקרה ודאו כי יש אחיזה איתנה ושליטה טובה בגודל הגיטרה. לאחר התאמת הגודל, בדקו שהמיתרים אינם יבשים, ובמקרה וכן אל תהססו לבקש להחליפם. אל תרכשו גיטרה בעלת מרווח גדול בין המיתרים לצוואר, כיוון שזה מצריך מאמץ רב ובסופו של דבר זה מעייף. צלילי גיטרה איכותיים יופקו כאשר צוואר הגיטרה ישר, גיטרה שבנויה היטב תהיה מדויקת יותר!


להרכב החומרים שמהם מיוצרת הגיטרה משמעות רבה. לכל גיטרה קלאסית תיבת תהודה אקוסטית שמגבירה את צליל הפריטה במיתרים, המיתרים עשויים ניילון וכך נוצר הצליל הרך של הנגינה. יש שפע של סוגי עץ שמהם עשויות הגיטרות הקלאסיות, למשל עץ מייפל הוא עץ מלא שמפיק סאונד טוב לעומת עץ אורן. ההבדל נעוץ בטיב העץ ממנו מכינים את הגיטרה, לא ניתן לקבוע חד משמעית איזה סוג עדיף לרכוש כיוון שזה מאוד תלוי בסאונד המועדף עליכם – משמע איזה צלילים הגיטרה מפיקה והאם אתם אוהבים אותם. כדי להיות בטוחים שאין פגמים (כי הרי צבע טוב יכול לבלבל), חפשו 'עיניים', והכוונה היא לנקודות כהות בעץ- כמה שפחות יותר טוב!

גיטרה ראשונה לילדים

הגיטרה הראשונה המומלצת לכל אחד, היא הגיטרה הקלאסית כיוון שהיא הכי זולה וגם הכי קל ללמוד בה את בסיס הנגינה. קל וחומר כאשר מדובר בילדים ואינכם יודעים עד כמה יתמידו בתחביב החדש... מגוון הגיטרות הקלאסיות רחב, כמו גם טווח המחירים שלהן. הקפידו לבחור בגודל נוח. אחזקת הכלי קלה יחסית הן מבחינת החלפת מיתרים, הן מבחינת ניקיונה. היא אינה מוגבלת בסגנון נגינה ולכן מתאימה במיוחד למתחילים שעוד לא התקבעו על סגנון מסוים ורוצים להיחשף לשלל סגנונות נגינה.


כאשר אתם רוכשים גיטרה קלאסית בדקו שצוואר הגיטרה ישר (מקמו אותו במאוזן), שהגיטרה קלה יחסית (מעיד על סוג עץ איכותי) ושמפתחות הכיוון ישרים. התייחסו להבדלי המיתרים, גובה המיתרים אמור להשתנות בהתאם לצרכיכם, אם בחרתם בגיטרה חשמלית או אקוסטית חשוב לוודא שהמיתרים אינם נמוכים מדי. גיטרה לילד אינה, בהכרח, מעידה על בחירת גיטרה קטנה עבורו כבחירה הנכונה. לכל ילד מבנה גוף שונה, גובה וגודל כף יד משתנה ולכן אין כאן חוקים ברורים. אם אתם מתלבטים בין גיטרה קטנה לבינונית ונדמה כי שתיהן מתאימות לו- העדיפו את הגדולה יותר, כך היא תשמש אותה לתקופה ארוכה יותר.

כאשר מחליטים לרכוש גיטרה משומשת, חשוב לבדוק שאין בה פגמים, פגיעות ונזקים וכן שהמיתרים אינם חלודים. אם אתם מתכוננים לרכוש גיטרה זולה כיוון שאינכם בטוחים שתנגנו בה לאורך זמן, זכרו שמוצר זול באופן מפתיע אינו מעיד על איכות גבוהה ולכן השתדלו לקבוע תקציב סביר, כי כולנו יודעים ש'על זול משלמים ביוקר'.

נרתיק לגיטרה ואביזרים נלווים

לאחר בחירת ורכישת הגיטרה, מומלץ לרכוש מספר אביזרים משלימים ובראשם נרתיק לגיטרה ששומר עליה מפני נזקים ופגיעות וגם מאפשר נשיאה נוחה. האביזרים הנוספים שניתן לרכוש, אך לא חייבים לקנות מיד עם רכישת הגיטרה אלא לאחר צבירת ניסיון מה, הינם: טיונר- מכוון כלי אוטומטי, או קולן/משרוקית כיוון. כמו כן, מומלץ להצטייד בסט מיתרים נוסף, מחברת תווים ורגלית (לרכישת תנוחה נכונה).

ללמוד לנגן לבד

אין ספק ללמוד לבד זה מאתגר, אבל זה לא מתאים לכל אחד... ההחלטה ללמוד לבד טמונה בכוח רצון, התמדה ואהבה לניגון בגיטרה, אין ספק שזה חוסך כסף. מי שמעוניין ללמוד לבד דרך האינטרנט צריך להיות בעל רצון עז ויכולת התמדה גבוהה. לא בטוח שזה מתאים לילדים, אבל שוב זה אינדיווידואלי ותלוי בילד עצמו.

אם החלטתם ללכת על זה אז יש אינסוף סרטונים והדרכות באינטרנט, לדוגמא: אתר ג'ימג'ום שמאפשר למידה למתחילים ולמתקדמים במגוון סגנונות. Marty Schwartz מספק שפע של הדרכות וסרטונים למתחילים. עוד שני אתרים נחמדים הם: http://www.songsterr.com/ והאתר http://www.nl-guitar.com/pgindex. . יש עוד הרבה וכל מה שזה מצריך מכם זה חקירה מעמיקה וגלישה בטוחה באינטרנט- אז בהצלחה!>> לאיתור חנויות כלי נגינה בכל הארץ.
scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools