כתבות בנושא כלי נגינה - תמונת אווירה

המדריך לרכישת תופים - עצות למתופף מתחיל

בעת רכישת תופים יש מספר פרמטרים שיש להתחשב בהם, בין היתר, חשוב להתייחס למטרת הרכישה (תחביב, מקצוע) גיל המתופף, אקוסטיקת החדר המיועד לאחסון התופים, סוגי העור, תקציב ועוד. לפני כן, כדאי להכיר את כל סוגי התופים הקיימים ולהתוודע אליהם. ריכזנו עבורכם את הנושאים העיקריים שכדאי לבדוק לפני רכישת תופים.

בכתבה זו:
איך יודעים אילו תופים לקנות? | תופים "ידניים" | עור התוף - אמיתי או מלאכותי? | תופים לילדים | תופים אלקטרוניים | חדש או משומש?

אז החלטתם לרכוש תופים ולפני שנתייחס לפעולת הרכישה עצמה, נפרט עבורכם את סוגי התופים הקיימים כיום בשוק מערכות התופים. הסוג הראשון הוא תוף סנר- מדובר בתוף בעל צליל חזק ומתכתי שנעשה בו שימוש רב במצעדים שונים. התוף השני הוא למעשה קבוצת תופים שחוברה לה יחדיו- טומים. במערכת תופים בסיסית יש שניים. הצליל שלהם עמומים ושונים האחד מן השני. תוף הפלור טום הוא 'תוף קרקע' שנמצא במערכת התופים על הרצפה וצלילו נמוך. במערכת תופים יש גם את הרייד – מצילה (מצלתיים) גדולה שמפיקה צליל עדין. לצידה הקראש, מצילה קטנה יותר בעלת צליל חזק וגס. תוף הבס, שגם הוא נמצא במערכת התופים הוא תוף שעליו מנגנים ע"י הקשת הפדל הרגלי והוא מפיק צליל נמוך. הפלור טום הוא תוף שעומד על בסיס שלוש רגליות וההיי האט, הן שתי מצילות בהתקן אחד שמוצבות זו מול זו (קעור/קמור).


מלבד מערכת התופים שמשלבת בין סוגי תופים המפיקים צלילים שונים, יש גם את התופים האפריקאים- דג'מבה/דרבוקה, תוף זה מיוצר במערב אפריקה ונחצב בעבודת יד אותנטית ומיוחדת מעצי לנקה ועורו עשוי מעז או אנטילופה ואפילו זברה. את העור מחברים בעזרת חבלים וטבעות וכך גם מותחים אותו לפי הצורך. את התופים הללו תפגשו במעגל מתופפים ובאירועים אותנטיים שונים.


תופים אלקטרוניים הם כלי הקשה נוספים וצלילם מופק ע"י חיישנים אשר מתרגמים את עוצמת המכה לצליל המופק. המערכת נראית כאוסף משטחים עגולים מחומרים שונים: רשת, גומי, פלסטיק. החברות המובילות בתחום התופים האלקטרוניים הן ימאהה ורולנד.

איך יודעים אילו תופים לקנות?

לפני שאתם בוחרים את מערכת התופים הכי יקרה או את התוף האפריקאי הכי זול, בררו עם עצמכם לאיזו מטרה אתם רוכשים את הכלי ועד כמה אתם מתכוננים לעשות בו שימוש? יש הבדל גדול אם אתם קונים את מערכת התופים לילד שרק התחיל ללמוד או עבור אדם בעל ניסיון נגינה ארוך שנים. שאלות המטרה ינחו אתכם גם בנושא קביעת התקציב ויסייעו לכם לרכוש את הכלי המתאים ביותר עבורכם.


בדיקה נוספת שעליכם לבצע, מבעוד מועד, היא אחסון התוף. היכן אתם מתכוננים למקמו? האם החדר שייעדתם למערכת התופים גדול מספיק? האם האקוסטיקה טובה מספיק (אין 'הדים', הקיר לא צמוד לחדר השינה של השכנה וכו'). בחנו האם כדאי להשקיע במיגון אקוסטי לחדר?


כאשר אתם בוחנים את האפשרויות ובמסגרת התקציב, שאלו את עצמכם במה הכי חשוב להשקיע את הכסף ו'אסור' להתפשר. למשל באיזה גופי עץ למערכת תופים תבחרו? עץ כבד שיפיק סאונד נמוך ולא יהיה רגיש לתזוזות או עץ קל עם מינימום שכבות? בכל מקרה כדאי להעדיף עור קל ככל האפשר (הכי איכותי וטוב). הפרמטר החשוב בסט תופים הוא המצילות והסנר, אחרי כן בדקו את נוחות השימוש של האביזרים הנלווים.

תופים "ידניים"

בתופים אפריקאיים חשוב שתבדקו שאין סדקים בגוף העץ של התוף (משפיע על הסאונד) ואת ראש התוף. עור התוף חייב להיות נקי ולא יבש מדי (שלא ייקרע). הקפידו לערוך ניסיון ולתופף בו, ובררו האם צליליו נמוכים/גבוהים ואם אתם מתחברים לצלילי התוף. כל תוף מפיק צלילים 'אישיים' בעלי נוכחות ואופי שונה וכדאי שיתאימו לסגנון נגינתכם ולטעמכם האישי.

בתופים אלו יש אלמנט התאמה של גודל התוף, חומר העור (מלאכותי/פלסטיק) ומשקל (ניידות), לכן חשוב לוודא שהתוף מתאים לכם מכל הבחינות.

עור התוף - אמיתי או מלאכותי?

מלבד התחשבות במסגרת התקציב, בחירת סוג התוף כוללת התייחסות לסוג תוף מסורתי- מקורי שמוכן בעבודת יד לעומת תוף שמיוצר במפעל. בבחירה זו יש גם את אלמנט הנוחות של כיוון הכלי. בכלי שמיוצר במפעל יש נוחות כיוון ע"י מפתח מכני, לעומת תוף 'מקורי' בעבודת יד שמצריך מומחיות ומיומנות במתיחה מקצועית (ע"י החבלים). תופים מעור טבעי מושפעים מטמפרטורה ומזג האוויר ומשפיעים על הסאונד המופק, לעומת התופים הסינטטיים/מלאכותיים ששומרים על סאונד אחיד.

במערכת תופים יש לבחון, גם כן את נושא העור כיוון שהם משפיעים על הסאונד ועפ"י רוב העור הרגיל מתאים להופעה והעור האטום לאימון ביתי ושקט יותר.

תופים לילדים

קניית מערכת תופים לילדים מחייבת, מן הסתם, התחשבות בגיל הילד. לילד עד גיל עשר קונים מערכת תופים קטנה יותר מן המערכת הרגילה שנקראת מערכת בסיסית, ע"מ שיוכל לשלוט בה, משמע עד חמישה סוגי תופים במערכת וכ 2-3 מצילות. החל מגיל עשר ניתן להתאים לו מערכת כמו לאדם מבוגר וללא הגבלה. כמובן שפרמטר המקצועיות ורצינות הנגינה של הילד הוא משמעותי בעת בחירת המערכת, ואם הילד שלכם 'רציני' ואוהב את התופים, שווה לרכוש מערכת מודולרית ומקצועית שניתן לשכללה כל העת ולהחליף בה חלקים לפי הצורך ואף להוסיף בה תופים.

כדאי לבקר בחנות תופים מקצועית עם הילד (החנויות ביפו נחשבות למקצועיות), לבחון את האפשרויות ולהיוועץ עם אנשי מקצוע מומחים בתחום. חנויות הנגינה השונות עפ"י רוב, מחזיקות במוכרנים מומחים אך אם אינכם בטוחים במקצועיות ובידע המוכרן, כדאי להגיע עם מורה לתיפוף/ מתופף ותיק או המלצות קונקרטיות שניתנו לכם (בייחוד כשמדובר בילדים).

תופים אלקטרוניים

הביקוש לערכת תופים אלקטרוניים רק עולה עם השנים, הסיבה טמונה בהתחשבות בסביבה. האפשרות לתופף בלי להפריע ליושבי הבית ולשכנים, כנראה קוסמת במיוחד (ובצדק!), תוסיפו לכך את החיסכון במקום האחסון ובגודלה הקומפקטי ותקבלו את התשובה האידיאלית לרבים מן המתופפים. הערכה נמכרת בטווח מחירים רחב כאשר המחיר ההתחלתי הוא כ-3,500 ? והמחיר המקסימלי מגיע עד פי 10.

אז מה כוללת מערכת תופים אלקטרוניים? מספר גופים בצורת תופים עם משטחי מגע ובהם חיישנים שמפעילים את "מוח התוף" ומפיקים את הצלילים. המערכת מכילה סוגים רבים של סגנונות (תופי רגל, מצילות, סנרים וטמטמים), המערכת כוללת תוף פלור, שני טמטמים,סנר ובס. איכות המערכת מתבטאת ברזולוציה גבוהה של הצלילים ואבזור של מערכת הגברה איכותית ואוזניות טובות.

חדש או משומש?

התשובה היא לא בהכרח 'חדש' ונסביר- ברור שיש מסגרת של תקציב מסוים, אבל אותו סכום יכול להתאים למערכת תופים (או תוף יחיד) חדשה ופחות איכותית או מערכת תופים יד שנייה שנחשבת מקצועית יותר ובמצב טוב.

היום ניתן להשיג תופים איכותיים במצב טוב מאד מיד שנייה, כיוון שיש אנשים שאחרי תקופת מה מחליטים שמיצו את התחביב או שהם עוברים לכלי מקצועי יותר והישן נותר 'יתום'. יחד עם זאת רכישה של מערכת תופים חדשה מקנה לכם אחריות ומאפשרת לכם ליהנות ממערכת איכותית שטרם נשחקה, לאורך זמן ממושך יותר.  

הבחירה כמובן בהתאם לרמת התקציב ולאיכות התופים הנדרשת בתקציב זה.

>> לאיתור חנות כלי נגינה
>> בואו להתעדכן במחירון כלי נגינה
scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools