כתבות בנושא חשמלאים - תמונת אווירה

תיקוני חשמל - מדריך קצר להתמודדות עם תקלות חשמל

תקלות חשמל הן שם כללי למגוון רחב של בעיות הקשורות לרשת החשמל, ותיקונן מצריך דרגות שונות של מקצועיות והסמכות לטיפול בהן. יש תיקוני חשמל בסיסיים יחסית, דוגמת החלפת שקע או תקע, אשר יכולים להיעשות באופן עצמאי, ללא בעל מקצוע, ולעומתם יש תיקונים גדולים, הנוגעים לכלל החשמל בדירה, בבניין או אפילו בשכונה, שאי אפשר לבצעם ללא חשמלאי בדרגה כזו או אחרת. על התקלות הנפוצות במערכת החשמל, ועל סוגי חשמלאים מוסמכים

בכתבה זו:
הפסקת חשמל | נפילת הפחת | תיקון נקודות חשמל | סוגיות מרכזיות אחרות בדרך לתיקון

ההתבססות שלנו על חשמל, כבר שנים ארוכות, היא כמעט מוחלטת. די להבחין בפאניקה  הרבה בבית בעת הפסקת חשמל, אפילו נקודתית, כדי ללמוד על כך. הבעיה היא, שחשמל אינו חף מבעיות ומתקלות כלל וכלל. אלה משבשות את שגרת החיים בבית לחלוטין, ולעתים אף כוללות השלכות שאינן פשוטות על בני הבית עצמם. 
 
כדי לדעת איך לגשת לכל בעיה ברשת החשמל, צריך לפני הכול לזכור שהחוק בישראל דורש שהפעולה של חיבור חשמל תתבצע אך ורק באמצעות חשמלאי מוסמך. חשמלאי, ברמת ההגדרה, הוא אדם שמקצועו התקנה והרכבה של מערכות חשמל, ותיקון תקלות הנוגעות למערכת החשמל, אלא שלבד מהגדרה בסיסית זו, חשוב להדגיש שלא כל חשמלאי רשאי לבצע כל עבודה של תיקון חשמלי.
כצעד ראשון, יש להגדיר בדיוק את תפקיד החשמלאי, ולהכיר את הגדרותיהם המקצועיות של  סוגי החשמלאים המציעים את שירותיהם. הסוגים המקובלים של חשמלאים הם:

חשמלאי עוזר - מוסמך לבצע עבודות חשמל רק בפיקוחם של חשמלאי מוסמך או חשמלאי ראשי.
חשמלאי מעשי - רשאי לבצע עבודות חשמל במתח נמוך יחסית, וכן לערוך תוכניות עד 40 אמפר. בפועל, היות ומערכות החשמל הביתיות פועלות לרוב במתח נמוך, זהו בעל המקצוע שיסייע לנו בחלק הארי של המקרים.
חשמלאי מוסמך - רשאי לבצע את כלל עבודות החשמל, ולתכנן תוכניות עד 30X80 אמפר.
חשמלאי ראשי - מחזיק בהסמכה הרחבה ביותר. רשאי לבצע את כלל עבודות החשמל, וכן לערוך תוכנית עד לזרם של 3X250  אמפר.
יש להדגיש כי ביקור חשמלאי, בלי קשר לסוג הספציפי של תקלות חשמל, נע לרוב בין 150 ל-250 ש''ח. יש חשמלאים המציעים גם תיקוני חשמל 24 שעות, אלא שיש לקחת בחשבון שהמחיר עולה בעשרות אחוזים בשעות שאינן שגרתיות. 
אבל האם בכלל נדרש להזמין את החשמלאי? כדי לענות על כך, נתייחס לתקלות המרכזיות ברשת החשמל הביתית, ונציע דרכי התמודדות עם כל אחת מהן.

הפסקת חשמל

אתם מכירים את זה: הרגע שבו חשמל הבית נופל בבת אחת. הצעד הראשון שיש לעשות  הוא לראות האם התקלה היא נקודתית בבית שלכם, או שמא בבניין או בשכונה. יציאה לחדר המדרגות, או מבט מבעד לחלון, יכולים לספק תשובה לשאלה זו. השלבים הבאים כוללים  כמה בדיקות פשוטות שיש לבצע במטרה לעמוד על סוג התקלה, ולנסות לפתור אותה. יש לציין כי אופן הטיפול בתקלות משתנה בהתאם לחיבור החשמלי (חד פאזי או תלת פאזי), ובהתאם ללוח החשמל (חדש - עם מפסקים, או ישן - עם נתכים). אנחנו נתייחס לתרחיש הנפוץ, של לוח חשמל חדיש בחיבור חד פאזי, אם כי יש לקחת בחשבון אופן פעולה שונה בכל מקרה אחר.
 
תרחיש ראשון הוא הפסקת החשמל שהתרחשה עקב "נפילת" המפסק הראשי בלוח החשמל, לרוב עקב עומס יתר של מכשירי חשמל בדירה, בשל קצר חשמלי או בגלל בעיות במתקן החשמל הביתי. כדי לעמוד על הגורם הספציפי לכך, יש לנתק מהחשמל את המכשירים שהספקם גבוה, ולהרים את המפסק הראשי בלוח החשמל לאחר מכן. במצב שבו החשמל לא שב לאחר פעולות אלה, יש ליצור קשר עם חשמלאי בהקדם.

נפילת הפחת

ההסבר האפשרי השני לנפילת החשמל כולל בתוכו בדיקה האם הפחת, מפסק המגן, הוא זה שנפל. כאן, הסיבות האפשריות הן תקלה במתקן החשמל הביתי, או קצר במעגל חשמלי, ונדרש לבצע כמה פעולות בסיסיות:
 
הורדת המפסקים האוטומטיים הזעירים בלוח החשמל.
הרמת מפסק המגן והמפסקים האוטומטיים הזעירים, אחד אחרי השני. פעולה זו תאפשר לגלות איזה מפסק נופל שוב, ולכן הוא מקור הבעיה.
ניתוק כל המכשירים הקשורים לאותו מפסק, והשארתו כלפי מטה.
הרמת מפסק המגן.
הרמת המפסק ה"בעייתי" וחיבור המכשירים הפגומים במטרה לאתר את הבעייתי (זה שבו מפסק המגן נופל שוב).
ניתוק המכשיר הבעייתי מזרם החשמל.
חיבור מפסק המגן מחדש.
 
חשוב לציין כי אין זה מובן מאליו שהאדם הממוצע יוכל לבצע בדיקות חשמל אלה, או לחילופין ללמוד, על סמך הבדיקות, מה הם אותם מכשירים בעייתיים, או מהו מקור הבעיה. פעמים רבות, יש אנשים אשר מעדיפים לפנות מראש לחשמלאי, ואפשר בהחלט להבין אותם. מבחינת טווחי מחירים, הם משתנים על פי מורכבות הבעיה, ולפי סוגי הרכיבים האלקטרוניים הרלוונטיים, כאשר עלות החלפה או תיקון נעים לרוב סביב 300-600 ש''ח.

תיקון נקודות חשמל

כשמדברים על תיקוני חשמל, אי אפשר להוציא מהמשוואה גם את נקודות החשמל עצמן. ברוב המקרים, המדובר הוא בפגיעה פיזית באותן נקודת חשמל, לרבות הינתקות שלהן מהקיר, חוטים חשופים וכן הלאה. גם כאן, אפשר למצוא שתי אסכולות: העצמאים יוכלו לנסות להתמודד עם פעולות פשוטות יחסית, דוגמת החלפת מכסי נקודות החשמל, החלפת שקעים או מתגים וכיוצא בזה. עבודות אלה נחשבות לפשוטות, במידה מסוימת, בעיקר מכיוון שהן לא דורשות לנתק את זרם החשמל: כך לפחות כאשר מדובר במכסים דומים ושלמים, או לחילופין בשקעים או במתגים תקינים. עם זאת, מומלץ גם מומלץ לנתק את זרם החשמל מראש, כאמצעי זהירות. אם אתם בוחרים לפנות לחשמלאי, צפו לסכום של כ-180-350 ש''ח שתצטרכו לשלם, כולל העבודה עצמה, והחלקים הנדרשים לביצועה.
 
עבודות חשמל מורכבות יותר יצריכו, בכל המקרים, את שירותיו של החשמלאי, והמחיר שנדרש על כך משתנה בהתאם. התקנת לוח חשמל ביתי, בין אם חד פאזי ובין אם תלת פאזי, נחשבת להליך המצריך ידע מקצועי רב, ומחירה נע בין 850 ל-2,500 ש''ח. פעולה אחרת שחייבת להתבצע על ידי טכנאי היא העברת נקודות חשמל, כלומר, הזזת שקעים. המחיר, בין 200 ל-500 ש''ח, כולל בתוכו את חציבת הקיר ואת המפסק, שלבים עיקריים בדרך להשלמת המשימה. קחו בחשבון שככל שהמרחק בין הנקודות גדול יותר, כך תידרש תוספת תשלום. סוג נוסף של פעולה - בדיקת הארקה ביתית - מצריכה ידע מקצועי, ולרוב גם ציוד מיוחד, ועליה תצטרכו לשלם, בדרך כלל, בין 150 ל-250 ש''ח.

סוגיות מרכזיות אחרות בדרך לתיקון

כאשר פונים לאנשי מקצוע לביצוע תיקוני חשמל, מומלץ לתת את הדעת על כמה דגשים עיקריים. סוגיית האחריות חשובה במיוחד, כאשר השאיפה היא לתקופת אחריות ארוכה ככל האפשר. בדרך כלל, יעניקו החשמלאים אחריות בת שנה, כאשר את מסמך האחריות מומלץ, כמובן, לשמור. על כל פנים, כאשר מזמינים חשמלאי, אין לשחרר אותו לפני שרואים שמערכת החשמל כולה תקינה, וחשוב לא פחות - גם עומדת בסטנדרטים הגבוהים ביותר של בטיחות. מיותר לציין שחשוב לבדוק שהחשמלאי אכן מורשה, עם דגש על העבודה הספציפית שלשמה הוא נדרש.scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools