438,518 עסקים | 234,379 חוות דעת
כתבות בנושא מעקות - תמונת אווירה

מעקות או מעקים? במעקה ביתי, מה שחשוב שיהיה בטיחותי

בכל בית, דגש עיקרי חייב להיות מושם על בטיחות. כאשר המדובר הוא בדירות הנמצאות בקומות גבוהות, או בבית עם מפלסים ומדרגות קיימת סכנת הנפילה. דירות בישראל, ובייחוד כאלה הממוקמות בקומות גבוהות, חייבות להצטייד באחד מאמצעי הבטיחות החשובים ביותר: מעקות, או אם תרצו מעקים. ותאמינו או לא, בעידן הנוכחי זהו גם אחד הפריטים העיצוביים החשובים ביותר בבית נתון.

בכתבה זו:
הפן הבטיחותי של המעקה | מעקה כפריט עיצובי | איך מתחילים? וכמה זה עולה?

התקנת מעקה ביתי מאפשרת לענות על שני צרכים חשובים בו זמנית - הראשון והחשוב יותר נוגע לפן הבטיחותי, והשני מתייחס לפן העיצובי. מגוון החומרים ואפשרויות העיצוב הופכים את המעקות לאלמנטים דקורטיביים בעלי נוכחות מרשימה, ויחד עם זאת לשמש אמצעי הגנה חשוב ביותר מפני נפילות.    

הפן הבטיחותי של המעקה

מעקה, בהקשר הנוכחי, הוא רכיב בבניין שמטרתו למנוע נפילה כלפי מטה, וזאת באמצעות תחימת שטח מסוים. את המעקה בונים בגובה מסוים שיבטיח כי לא ניתן יהיה לעבור מעליו וליפול מהמבנה, ובעיקר באזורים המפרידים בין הבית לבין החוץ. בהתאם לכך, לא קשה להצביע על מקומות שבהם המעקה נפוץ: מעקה למרפסת הבית הוא בגדר חובה וכמובן אין  חדר מדרגות שלם (ובטוח) ללא מעקה למדרגות. במקרה הזה, אגב, יכללו המעקות גם מאחזים, שנועדו להקל על המתקשים בתנועה במלאכת העלייה או הירידה במדרגות.
מעקה, חשוב להדגיש, אינו דבר חדש, ויש עדויות לשימוש בו עוד בתקופת המקרא. בספר דברים, למשל, אחת המצוות בעת בניית בית חדש היא "עשית מעקה לגגך, ולא תשים דמים בביתך כי יפול הנפול ממנו". אלא שעם הזמן כמובן שהוסדר התחום, והוא מאוגד תחת תקן ישראלי 1142 שעל פיו מעקה נדרש בכל מקום שבו יש סכנת נפילה, או לחילופין כאשר הבדל הגבהים בין מפלסים שונים עולה על שישים סנטימטרים. גובהו של המעקה צריך לעמוד על 105 סנטימטרים לפחות מגובהו של מדרך הרגל כשהוא במישור (מרפסת, למשל), בעוד שלאורך מדרגות משופעות הוא יכול לעמוד על 90 סנטימטרים "בלבד". אסור, בהמשך לכך, שבין רכיבי המעקה יהיו מרווחים גדולים, שיאפשרו לפריטים או לגופים לעבור מבעדם. המרווח המקסימלי האפשרי הוא זה של כדור קשיח בקוטר 10. 

מעקה כפריט עיצובי

יחד עם התפקיד המרכזי של מעקות בשמירה על בטיחות, לא ניתן להתעלם מהיבט חשוב ביותר שלהן, וכזה שמוענקת לו תשומת לב הולכת וגוברת בשנים האחרונות. מעקות כיום מגיעים במגוון רחב של דגמים, צבעים וצורות, מה שמאפשר לרתום אותם היטב גם לעיצוב הבית. 
האבחנה החשובה ביותר היא ביחס לחומר הגלם שממנו עשוי המעקה, כאשר הבחירה לרוב היא בין מספר סוגים עיקריים. מעקות זכוכית הם הסוג הנפוץ ביותר במרפסות ישראל השונות  ולא קשה להבין מדוע: הם מאפשרות ליצור אווירה של חיבור הבניין למרחב הפתוח,  וחושפים את כל מי שיושב במרפסת לנוף שנשקף ממנה, אפילו מבלי שהוא צריך להרים את עיניו מעל המעקה. מעקה זכוכית מגיע כיום בתור יחידה חזקה אחת, ללא רווחים, מה שמסייע גם להיבט הבטיחותי שלו. יתרון אחר של הזכוכית נוגע לכך שהיא פשוטה מאוד  לתחזוקה, שעה שלא נדרש לצבוע את המעקה, ואין חשש מחלודה, מקורוזיה ומשאר סכנות. מנגד, אי אפשר שלא להתייחס לכך שזכוכית, חזקה ככל שתהיה, היא עדיין זכוכית, וסכנת השבירה שלה קיימת, במידה מסוימת. כמו-כן, יש להדגיש שהחל משנת 2010 ניתן להשתמש אך ורק בזכוכית רבודה בתור מעקה. כתוצאה מכך, מגוון החברות שמספקות מעקות מהסוג הזה מצומצם באופן יחסי, כך שלא מן הנמנע שיעברו חודשים מספר עד אשר יימצא המעקה המתאים ביותר.
מעקות מתכת, ובעיקר מעקות ברזל, נחשבים אף הם לפופולאריים ביותר. מעקות מהסוג הזה מעניקים מראה מתקדם ומודרני יותר לבית, והשימוש בהם נפוץ, במידה לא מבוטלת,  בחדרי מדרגות, במפלסים שונים בבית או בתיחום החצר שלו. אחת המעלות האסתטיות החשובות ביותר של מעקות מברזל נוגעת לכך שאפשרויות העיצוב שלהם כמעט אינסופיות. באמצעות אומנות הפרזול, אפשר לעצב את המתכת במגוון דרכים ובצורות שהן הכול חוץ משגרתיות. בחירה של חומרים איכותיים בהחלט תסייע לעכב את נזקי הזמן ואת נזקי קרני השמש והקורוזיה. מעקה מברזל נחשב לעמיד מאוד, וביכולתו להחזיק מעמד שנים ארוכות,  כאשר כל שנדרש הוא לחדש את צבעו מדי מספר שנים. אפשרויות אחרות בעולם המתכות הן אלומיניום (הסוג היקר ביותר של מעקה, אך כנראה גם האיכותי ביותר) או נירוסטה. 
האפשרות הנפוצה השלישית היא לבחור במעקה עץ. מעקה שכזה נחשב לזול ביותר מבין המעקות (כפי שנראה בהמשך), אך מבחינה עיצובית הוא בהחלט מסייע ליצירת אווירה חמימה וכפרית בבית. גם השילוב שלו עם יתר הרהיטים, שלא פעם עשויים אף הם מעץ,  הוא יתרון של ממש. מצד שני, יש להתייחס לכך שתחזוקת מעקה עץ נחשבת למורכבת יותר מאשר החומרים שהוזכרו מעלה, כשגם סכנת הבלאי, הריקבון או המזיקים נוכחת תמיד. בחירה במעקה עץ, בהמשך לכך, עלולה להביא לצורך בצביעה ובתיקון שלו, אפילו מדי שנה.

איך מתחילים? וכמה זה עולה?

כבר מסקירת המאפיינים הבסיסיים של המעקות, אפשר להגיע למסקנה חד משמעית: בחירת מעקות אינה דבר של מה בכך, ואכן נדרש להשקיע בה מחשבה. הדבר הראשון שחשוב שתעשו הוא להגדיר לעצמכם לאיזה מראה אתם מכוונים, ואיזו אווירה אתם מעוניינים ליצור בבית. כפי שהסברנו מעלה, מעקה עץ אידיאלי ליצירת אווירה כפרית וחמימה, ולכן משתלב היטב עם ריהוט עץ או פרקטים, בעוד שמעקה המתכת יביא למראה מתקדם ומתוחכם יותר, שעשוי להשתלב היטב עם מאפיינים "מודרניים" אחרים, דוגמת שימוש בגווני האפור או הקפדה על קווים נקיים. בבתים בסגנון קלאסי או אירופאי, דווקא הזכוכית מתאימה יותר. 
גם גודל החלל צריך להיכנס לתמונה: אחת ההמלצות בחללים קטנים, למשל, היא לבחור במעקה זכוכית, ולו מכיוון שהוא יוצר תחושה של הגדלת המרחב. בבתים גדולים עשוי מעקה המתכת לקבל עדיפות בשל יכולתו ליצור הפרדה בולטת בין חללים. בכל הנוגע לבטיחות, הרי שבעקבות התקנות כיום, כל מעקה אמור להיות בטיחותי. בכל זאת, דומה כי הזכוכית נמצאת מעט מאחור, וגם לעץ יש סכנות הנובעות מהיעדר תחזוקה או בלאי גבוה (חשבו על עץ רקוב, שעלול להתפורר). מהבחינה הזו, דומה כי ידה של המתכת על העליונה.
ומה לגבי רמת המחירים? ובכן, כמובן שיש הבדלים בין כל סוג של מעקה, ונלווים לכך גם  היבטים ספציפיים של גודל המעקה, העיצוב שלו או הגוון אשר ישפיעו על העלות הכוללת. כפי שרמזנו מעלה, הבחירה המשתלמת ביותר מבחינה כלכלית היא במעקה העץ. טווח המחירים של מעקות המתכת רחב יחסית, ומחיר מעקה אלומיניום גבוה ממחיר מעקה נירוסטה או מעקה ברזל. בכל הנוגע למעקה הזכוכית, המחיר עלול בהחלט להיות גבוה, כשיש להוסיף לכך, כאמור, גם זמן אספקה שאינו בטל בשישים כלל וכלל.
ואגב, בעיצוב הבית, כמו בעיצוב הבית, שילוב בין חומרים שונים הוא בהחלט בגדר אפשרות.

>> לאיתור מתקיני מעקות בכל הארץ.


אנשים שחיפשו מעקות חיפשו גם

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools