439,001 עסקים | 234,206 חוות דעת
כתבות בנושא פרחים - תמונת אווירה

ורד לקיץ יקינתון לחורף: מילון הפרחים לכל עונות השנה

אוהבים פרחים, אבל לא יודעים איך להתאים את הצבעים ואת עונת הפריחה לתנאי האקלים והשטח בגינתכם? מכירים בעיקר רקפת, כלנית, חרצית ונרקיס, אבל רוצים להרחיב מעט את היכרותכם עם שמות הפרחים ועם מאפייניהם? המדריך המקוצר לשירותכם.

בכתבה זו:
פרחי אביב - קיץ | פרחי אביב | פרחי סתיו - חורף | פרחי חורף | פרחים רב עונתיים
הידעתם? בישראל יש מעל 2,600 סוגים של צמחים, ומתוכם 257 סוגים אשר נחשבים מוגנים, ולכן אסור לקטוף אותם. חלק מאותם צמחים ארץ ישראליים אנדמיים, כלומר - גדלים רק כאן ולא בשום מקום אחר בעולם.
אבל, היכרות עם הצמחים הללו ובעיקר עם הפרחים - הנסיכים ומלכי היופי של הטבע - לא חייבת להישאר בגבולות ישראל בלבד. כאן ננסה לערוך לכם היכרות עם שורה של פרחים, לאו דווקא ארץ ישראליים, אותם נחלק לעונות השנה, כדי שתדעו בדיוק מתי הם אמורים לפרוח, גם אם תחליטו לגדל אותם אצלכם בגינה.
סוגי פרחים: תמונה להמחשה

פרחי אביב - קיץ

ברוד משובל (היפואסטס)
זהו פרח אשר הצבע הוורוד הוא השולט בו. הפרח פורח לאורך האביב והקיץ, ובתקופות אלו גם מומלץ לשתול אותו כדי שיוכל לפרוח וללבלב. בהתאם לעונה שבה הוא פורח, זהו פרח שאוהב מאוד שמש ואור ישיר, אך יכול לגדול גם בצל. גובהו עד 40 ס"מ בדרך כלל, והוא רגיש לטמפרטורות נמוכות (בעיקר לקרה האופיינית לחורף), ליובש קיצוני ולריכוז מלחים גבוה באדמה או במים שהוא צורך.
וינקה זוחלת
זהו פרח מדהים ויפה במיוחד אשר פורח בקיץ ובאביב, אך גם בסתיו. פרחיו ורודים, אדומים, סגולים ולבנים, ולעתים אף משלבים כמה צבעים. עלי הכותרת שלו בולטים, אך בעלי נוכחות צנועה. זהו פרח שלא זקוק להשקיה רבה ומלבלב בעיקר תחת שמש ישירה. גובהו עד 20 ס"מ והוא יכול לעמוד בכבוד גם בתנאי שרב וגם באזורים מלוחים. קרה וטמפרטורות נמוכות יכולות להזיק לו מאוד.
נדנונית (קולאוס)
עוד פרח יפהפה בצבעים ורוד עז וירוק (ב'מסגרת' העלה). למעשה, אין לו פרחים רבים, אך מראה העלים עצמם משווה לו חזות פרחונית. פורח בקיץ ובאביב, ומתפקד נפלא בעיקר בצל מלא או חלקי. עם זאת, יכול בהחלט לגדול ולהתפתח גם בשמש ישירה. גובהו עד 40 ס"מ והוא זקוק להשקיה בכמויות סטנדרטיות.

משלוחי פרחים - כל מה שתרצו לדעת
דליה
הפרח בעל השם הישראלי המובהק, מופיע בגוונים של צהוב, אדום, לבן וורוד. זהו פרח שמזכיר מעט את השושנה או הוורד. הוא זקוף וגאה ויפה להפליא. פורח בקיץ ובאביב ומתפקד נפלא בשמש ישירה או חלקית. גובהו עד 40 ס"מ, ומומלץ לשתול אותו רק באדמה אשר ניתן לנקז בצורה טובה. יינזק בסביבה מלוחה או בתנאים של יובש קיצוני.
צלוזיה זנב שועל
הפרח של צמח זה פורח בגווני אדום, צהוב, כתום או ורוד, והוא נראה למרחקים משום הצבעים העזים והמודגשים שלו. צורתו כמעין משולש או קונוס עבה, ממש כמו זנבו הפרוותי של השועל. פורח באביב ובקיץ, ומגיע לגובה של עד כ-30 ס"מ. רגיש לטמפרטורות נמוכות בצורה קיצונית, ומצד שני יתפקד היטב בתנאים של שרב או חום כבד. 
קוסמוס מנוצה
פרח שנראה כמעט סטנדרטי למראה, אך הוא יפה ומוסיף הרבה לסביבתו. בעל עלי כותרת פרושים לרווחה, בצבעי לבן, ורוד וסגול. גם הפרח הזה פורח באביב ובקיץ, ומגיע לגובה מרשים של עד 60 ס"מ. עשוי לסבול קשות מיובש וממליחות גבוהה, וחשוב לתחזק אותו (לקטום את עליו ולסדר אותו באופן קבוע) כדי להבטיח צמיחה מיטבית.
ורד
כל אחד מכיר את הפרח היפהפה הזה, אשר מסמל אהבה, תשוקה ואופטימיות. בישראל גדלים שני סוגי ורדים, ורד צידוני וורד הכלב, אשר פורחים בעיקר בקיץ וגם באביב. הוורד לא מתפקד היטב בטמפרטורות נמוכות, ומרגע פריחתו ניתן לחזות בו עד לסתיו.

ורדים

פרג
פרח שאוהב אקלים חם. יש כמה וכמה מינים של פרג בכל רחבי העולם, כאשר בישראל צומחים תשעה כאלו בטבע. אחד בלבד, הפרג האגסני, נחשב לפרח מוגן. הפרח צומח לכל אורכה של ישראל.

פרחי אביב

שושן צחור
השושן הצחור הוא מהפרחים המשמשים כסמלי הנצרות, והוא נפוץ מאוד באירופה וגם בצפונה של ישראל. הוא פורח באביב, אך גדילתו מתחילה כבר בסתיו (הגבעולים). זהו פרח יפהפה בצבע לבן, ובעל ריח נפלא. הוא שייך למשפחת השושניים.
ליזיאנטוס
זהו פרח יפהפה בצורת פעמון אשר מופיע בצבעים עזים של לבן, סגול, ורוד, לבן-סגול ולבן-ורוד. לאחרונה פותחו שיטות אשר מאפשרות להעניק לפרח צבעים נוספים. זהו פרח שפורח בעיקר בחודשי האביב.
רותם
זהו פרח מדברי, אשר רובו בצבע ירוק זית אך פרחיו לבנים. פריחתו באביב הגיונית למדי, משום שזוהי התקופה המתאימה ביותר לצמיחה וללבלוב במדבר. פריחתו נחשבת קצרה למדי.
חרצית
החרצית הארץ-ישראלית היא חרצית עטורה בצבע צהוב אשר גדלה גם בסוף החורף, אך בעיקר באביב. יש עוד שלל זנים של חרצית ברחבי העולם, ויש בה חומר אשר משמש להרחקת חרקים.
צבעוני
פרח אשר מרחוק יכול להזכיר כלנית, אך עליו כוללים גם מעין כתם שחור בבסיסם. אלו פרחים יפהפיים אשר בישראל גדלים במספר זנים. יש כ-100 זנים בסה"כ בכל רחבי העולם. נחשב לפרח הלאומי של איראן וטורקיה.
סייפן
הסייפן נקרא גם גלדיולה או שושן החרב - פרח אשר פורח על צמח ארוך ודק. בישראל גדלים שני סוגים: סייפן התבואה וסייפן סגול. יש 250 סוגי סייפנים בכל העולם.
פשתה שעירה
פרח שצומח במלוא הדרו במזרח התיכון. בישראל ניתן למצוא אותו במרבדים רחבי ידיים באזורים שונים בצפון המדינה ובמרכזה. זהו פרח בעל עלים סגולים יפים, ראוי למאכל וידוע כמקל על כאבי בטן, נשירת שיער ועוד.
חמנייה
החמנייה מוכרת לנו בעיקר בשל זרעיה הטעימים, ובזכות השדות הענקיים הפרוסים במקומות רבים בישראל. זהו פרח אשר גדל בקיץ בלבד, וכמו שצורתו מזכירה את השמש, כך הוא גם אוהב אותה, וזקוק לאורה החזק.
 
שדה חמניות
החמנייה תוסיף צבע ואור לכל גינה.

חבצלת
פרח נפוץ מאוד באזור הים התיכון אשר גדל ממש לחופו. פורח בעיקר בקיץ, אך גם בסתיו לעיתים. בישראל שלושה זנים שונים שלו - חבצלת החוף, חבצלת הנגב וחבצלת קטנת פרחים.
פרחים לפי עונות: תמונה להמחשה

פרחי סתיו - חורף

אמנון ותמר
מהפרחים הידועים והאהובים בארץ, כמו גם מהיפים שביניהם. מופיע בשלל צבעים ומגיע גם בזנים אשר נקראים 'אמנון ותמר ענק' ו-'אמנון ותמר ננסי'. כפרח שפורח בעיקר בסתיו ובחורף, הוא עמיד בפני קרה, אך יתקשה לתפקד ביובש ובשרב, כמו גם באזורים שבהם המליחות גבוהה. מגיע לגובה של עד 30 ס"מ (בהתאם לזן כמובן).
כובע הנזיר
עוד אחת מיצירות הטבע המופלאות ביותר, שעל אף היותו פרח חורף (אשר ממשיך לפרוח גם באביב, אגב), הוא מלא בצבעים וססגוני במיוחד. מופיע בעיקר בצבעי כתום ואדום על גווניהם, ומגיע לגובה של עד 40 ס"מ. למרות היותו פרח חורפי, הוא עשוי להינזק קשות במהלך קרה, ואף לא להתאושש.
לוע הארי
פרח תמיר ונישא, אשר ידוע בשל צורתו המיוחדת כעמוד עמוס בפרחים. מופיע בשלל צבעים: לבן, צהוב, אדום, סגול, כתום ועוד, ולעיתים אף כשילוב של כמה צבעים באותו צמח (כאשר כל עמוד בצבע אחר). לוע הארי פורח בסתיו ובחורף, אך גם באביב, ומגיע עד לגובה של 60 ס"מ. עמיד גם בפני קרה, ויעשיר כל גינה פרטית וציבורית.
כרוב נוי
כפי שניתן להבין משמו, כרוב הנוי דומה מאוד במראהו לכרוב המוכר לנו מהמטבח הביתי. זהו פרח בעל צבע לבן או סגול, יפה מאוד ואף מהודר - בסגנון אשר מזכיר עיצוב אירופאי קלאסי (עם מעין 'צווארון מלמלה' מרשים). פורח בסתיו ובחורף ומגיע לגובה של עד 30 ס"מ. עמיד בפני קרה, אך רגיש לקרקע מלוחה יתר על המידה. למרות היותו פרח חורפי, זקוק לשמש ישירה או לכל הפחות לשמש חלקית - מה שמאוד מתאים לו בישראל השמשית והחמה.
סימולוס
זהו צמח בעל פרח קטן יחסית, אך בולט ונראה למרחקים, הודות לצבעו המודגש. פורח בצבעי צהוב, כתום, סגול ולבן, ובהחלט מוסיף הרבה לסביבתו. גובה הצמח הוא עד 30 ס"מ, והוא דורש שמש מלאה או חלקית. עמיד בפני קרה ופורח בסתיו ובחורף.
נרקיס
פרח אשר ריכוזו העיקרי הוא בספרד, אך נמצא גם בישראל. פורח בעיקר בסתיו ובחורף, אם כי יש זנים שפורחים גם בתקופות אחרות של השנה (לא בישראל, בדרך כלל). פרח יפהפה שזכה לשם מלך הביצה.
חלמונית
זהו בגדול פרח רב עונתי, אך הוא פורח לרוב בסתיו, לאחר הגשם הראשון ולעתים גם בחורף (בעיקר בחורפים אשר החודשים הראשונים שלהם אינם גשומים מאוד). הפרח מופיע בצבע צהוב עז. בישראל גדלות חלמוניות גדולות, חלמוניות זעירות וחלמוניות צהובות.

פרחי חורף

כלנית
מהפרחים המוכרים והידועים בישראל אשר פורחים מהצפון ועד לנגב, בעיקר בחודשי החורף (דצמבר עד מרץ). הזן הארץ-ישראלי נקרא כלנית מצויה, אך יש עוד שלל סוגים של הפרח בכל רחבי העולם.
קאלה
פרח קטן ועדין בצבע לבן, אשר למעשה מסתגל כמעט לכל צורות אקלים. הוא פורח בעיקר בחורף, אך ממשיך לחיות גם בקיץ - מתחת לפני האדמה ובצורה לא גלויה. משמש לא פעם לזרי כלה.
תורמוס
פרח אשר כולל שבעה זנים בישראל, ועוד מאות בעולם כולו. בישראל הוא צומח בעיקר לקראת סוף החורף, והוא נראה כעמוד נישא בעל עלים סגולים ויפים. גרעיניו משמשים למאכל, אך יש לבשל אותם קודם לכן במים חמים כדי לנטרל את הרעלים שבהם.
רקפת
עוד אחד מהפרחים המוכרים ביותר בישראל, אשר גדל בינות לסלעים במקומות רבים ברחבי הארץ. זהו פרח שגדל באקלים קר בעיקר. הוא בעל עלי כותרת יפהפיים ומראה מלכותי אך צנוע. בישראל יש שני סוגים של רקפת: מצויה ויוונית.

איך לעשות את סידור הפרחים המושלם
יקינתון
פרח בעל עשרות זנים בכל רחבי העולם. בישראל צומח היקינתון המזרחי בעיקר בחודשי החורף (גם בתחילת האביב), ולרוב בחלקה הצפוני של המדינה. היקינתון נקרא על שם יקינתוס, נער אשר הופיע בסיפורי המיתולוגיה היוונית.

פרחים רב עונתיים

סחלב
הסחלב הוא למעשה משפחה של פרחים ייחודיים אשר גדלים בכל רחבי העולם. בישראל לבדה יש מעל 30 סוגים אשר גדלים בזמנים שונים ובעונות שונות. הסחלב הוא פרח יפהפה ובעל ריח נפלא שמשמש גם להכנת משקה הסחלב הידוע, וגם לתיבול.
 

סחלבים
ישנם סוגים רבים של סחלבים, ניתן לגדל גם בגינה.
 

אירוס
פרח בעל תפוצה אדירה אשר רק בישראל מופיע ב-16 סוגים ומינים. זהו פרח רב שנתי בעל צורה ייחודית וצבע בולט (החל בלבן ועד סגול כהה). בכל העולם הוא מופיע ב-300 מינים שונים, ובכל מקום הוא פורח בתקופה אחרת.
גרברה
פרח שמזכיר לעתים בצורתו את החמנייה, אך קטן ממנה בהרבה. מופיע לרוב בצבעי ורוד וצהוב. פורח בעיקר בחורף ובאביב, אך גם בקיץ. מגודל כיום בעיקר לצרכי נוי.
ציפור גן עדן
זהו פרח ייחודי במראהו אשר גדל אך ורק באזורים הבאים באופן טבעי: דרום אפריקה (כף התקווה הטובה), מדגסקר ודרום אמריקה (בשפך האמזונס). הפרח זקוק לגשם בכמויות גדולות, אך לטמפרטורות חמות. כך הוא מתפתח בקצב הטוב ביותר.
ציפורן
פרח בעל עלים מחודדים ומשוננים אשר בישראל גדל בכמה מינים. הנפוץ שביניהם הוא הציפורן הנקוד, אך יש עוד שלל מינים בכל רחבי העולם. הציפורן פורח כמעט לאורך כל ימות השנה, מהאביב ועד לסוף הסתיו.
אדמונית החורש
פרח יפהפה שתפוצתו בעיקר במזרח התיכון, אך הוא מתפרס על פני השטח שבין מרוקו לאיראן. ישראל נחשבת לאזור הדרומי ביותר שבו גדל הפרח - בשמורת הר מירון - אך מדובר בפריחה נדירה למדי, ולכן זהו פרח מוגן בישראל.
סיגלית
פרח סגול-כחול אשר נקרא גם סגל ריחני. פרח ברחבי ישראל עד לפני כ-100 שנה, אך נכחד ונעלם ממנה. כיום פורח באופן טבעי באירופה, בעיקר באזורים שאין בהם שמש ישירה בכמות מוגזמת. בעל ריח טוב ומראה מרשים, מה שהפך אותו זה מכבר לצמח נוי מבוקש מאוד בישראל.
סטאר גזר
נחשב לפרח נפוץ מאוד בזרי פרחים, משום מראהו ה'כוכבי' המיוחד, ובשל הצבעים בהם הוא מופיע - לבן וורוד. זהו פרח אשר פורח לאורך כל ימות השנה.

>> לאיתור חנויות פרחים בכל הארץ.
>> בואו להתעדכן במחירון פרחים.

אנשים שחיפשו פרחים חיפשו גם

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools