כתבות בנושא בדי ריפוד - תמונת אווירה

בדי ריפוד - רוצים ספה יפה? סקאי, אלקנטרה או קטיפה?

אופנה יפה ולבוש עדכני אינם נשארים רק בתחומי המלתחה שבארון. גם רהיטי הבית השונים יכולים להתחדש במערכות לבוש אופנתיות ומרשימות, וכל ספה יכולה להפוך בן רגע מסינדרלה מרופטת ליפהפייה שובת לב. כל שנדרש הוא לבחור נכון את בדי הריפוד המתאימים, ולהתאים את העיצוב לחלל שמסביב. זה הזמן להכיר את סוגי בדי הריפוד ואת מאפייניהם השונים.

בכתבה זו:
בדי ריפוד מחומרים טבעיים | בדי ריפוד סינטטיים | ריפודים מחומרים משולבים | לכל ריפוד יש טקסטורה משלו | דגשים חשובים אחרים בדרך לבד המושלם

ספה היא אחד הרהיטים החשובים ביותר בכל בית באשר הוא. מה שברור לא פחות הוא שמעבר לתפקיד המעשי שלה - ובכן, לאפשר ישיבה נוחה במיוחד - יש לספה ערך אסתטי שאינו מבוטל כלל וכלל. בדי ריפוד לספה, אותם כיסויים העוטפים אותה, את כריותיה ושאר רהיטים, יכולים לשפר את המראה הכולל בעשרות מונים, ולכן צריך להשקיע בהם מחשבה.  אלא שבחירה של הבד המתאים ביותר לסגנון הרצוי (על פי יתר המאפיינים העיצוביים של החלל) או לתקציב אינה משימה פשוטה בהכרח.
 
כפי שתראו מיד, התורה של ריפוד ספות מדברת על אינספור סוגים של בדי ריפוד. אנחנו נתייחס כאן לסוגים העיקריים, בחלוקה על פי פרמטרים שונים המשמשים להשוואה. בסוף המדריך, לא מן הנמנע שתוכלו כבר לסמן "וי" על הריפוד המתאים לכם ביותר.

בדי ריפוד מחומרים טבעיים

כפי שרמזנו מעלה, בדי ריפוד עשויים להיות מיוצרים ממגוון רחב של חומרי גלם - למעשה, מדובר כאן על סוג הסיבים שירכיבו את הריפוד. החלוקה הבסיסית היא לשלוש קבוצות, בהתאם לאותם סיבים. הקבוצה הראשונה כוללת בתוכה בדי ריפוד מחומרים טבעיים, דוגמת קטיפה, פשתן או כותנה. היתרונות העיקריים של בדים מהסוג הזה הם המראה הטבעי והמגע הנוח. קטיפה, למשל, פופולארית בשל המראה הקלאסי והמבריק שלה, כמו גם בשל תחושת החמימות שהיא משדרת, בשל המגע הנעים והנוח שלה ובשל התחושה הנוסטלגית משהו שהיא מעניקה לחדר כולו. מצד שני בדים טבעיים נוטים להיות פרקטיים פחות. לא מעט בדים טבעיים סובלים מדהייה של הגוון שלהם במהלך השנים, מספיחת נוזלים או  מהתכווצות הבד - "אויבים" גדולים של כל ספה באשר היא. בכל אחד מהמקרים, בעת בחירת בדים טבעיים מומלץ מאד לוודא שהם עברו תהליך אימפרגנציה, כלומר, הליך שבו מוחדר לבד חומר נוזלי המגן עליו (בפני כתמים, למשל). גם ציפוי הבד בחומרים אטומים,  דוגמת טפלון-ריסוס או "סקוטש גארד", יכולים לעשות את העבודה. הדבר יאריך במידה משמעותית את שימורו של הריפוד ואת התמודדותו עם נזקים שונים אשר בהחלט מתקבלים על הדעת.

ניקוי ספה עם מטלית
ספה שניתן לנקותה בקלות תקל עליכם את החיים.

בדי ריפוד סינטטיים

הקבוצה השנייה, שהפכה לנפוצה במיוחד במהלך השנים, מכניסה לתמונה בדי ריפוד סינטטיים, כלומר, בדים העשויים מחומרים שאינם טבעיים. בדים אלה נחשבים לנוחים מאוד לטיפול, לניקוי ולתחזוקה, והם שומרים על צורתם ועל צבעם לאורך זמן. יתרון אחר שלהם  הוא תג המחיר, שנוטה להיות זול ביחס לחומרים טבעיים. מצד שני, החיסרון העיקרי של בדים מחומרים סינטטיים טמון במגע, או אפילו במראה. יש שמוצאים אותם הרבה פחות מרשימים ומצודדים מבדי הריפוד הטבעיים, וחלק מהחומרים אף נוטים לספוג זיעה או "לנשום" פחות. 
 
תחת הבדים בקבוצה זאת, ניתן למנות חומרים דוגמת פוליאסטר, מיקרופייבר וניילון. פוליאסטר נכנס לתמונה בעיקר בצורה של תערובות, עם חומרים דוגמת ויסקוזה, אקרילין ועוד, והוא נחשב לפופולארי במיוחד. המיקרופייבר, סיב דק ועדין במיוחד, ראוי להתייחסות גם כן, מכיוון שבשנים האחרונות הוא נחשב לאחד הטרנדים המשמעותיים ביותר בתחום עיצוב הבית. בד זה מאופיין במגע נעים וברכות מקסימלית, אך מחירו עלול לעלות אפילו על חלק מהבדים הטבעיים.
 
סקאי - בד סינטטי דמוי עור - הפך גם הוא לבחירה נפוצה במיוחד בשנים האחרונות. זהו בד חלק, בעל מרקם אחיד במיוחד, הנחשב לפשוט מאוד לתחזוקה ולניקוי, ומגיע במגוון דגמים וצבעים. מצד שני, המגע של הסקאי עלול להיות בעייתי עבור אנשים מסוימים, כשחיסרון אפשרי אחר הוא ספיגת זיעה על ידו. חומר סינטטי נוסף המזכיר עור (ובעיקר עור הפוך -  זמש), ובעיני רבים אף עולה עליו, הוא אלקנטרה. בד אלקנטרה נוצר משילוב של פוליאסטר ופוליאוריטן, ומאופיין במראה מרשים, בנוחות, ברכות ובגמישות. על אף שניקוי בד זה אינו דבר מורכב, מומלץ לעביר אותו הליך תחזוקה מקיף מדי שנה. אחרת, הוא עלול להישחק מהר מאד

ריפודים מחומרים משולבים

הקבוצה השלישית כוללת בתוכה בדים משולבים, הכוללים בתוכם חומרים סינטטיים וטבעיים כאחד, כששורה ארוכה של מארגים אפשריים כאן. המטרה היא לנצל את היתרונות של כל סיב, ולהשתמש בסיבים אחרים על מנת לטשטש את חסרונותיו. בד פשתן למשל הוא דוגמה  מובהקת לכך, היות והוא חזק ונעים, אך נוטה לספוח אליו נוזלים: זו הסיבה שנהוג לשלב אותו עם סיבי בד אחרים. הדברים אמורים גם לגבי סיבי כותנה, העשויים מצמח בעל שם זה. עקב חסרונות של הסיבים הטבעיים, דוגמת ספיחת נוזלים או כיווץ, רבים מעדיפים לבחור בצורה משולבת שאינה טבעית לחלוטין.
 
שיניל, עשוי כותנה או סיבים סינטטיים, הוא חומר נפוץ נוסף, בעל מראה מרשים. הבעיה היא עמידותו הנמוכה, ולכן תוכלו למצוא אותו בעיקר כחלק מתרכובות, עם חומרים אחרים, חזקים יותר.

לכל ריפוד יש טקסטורה משלו

בין הבדים השונים אפשר להבחין, כמובן, לא רק באמצעות חומר הגלם או סוג הסיבים שמרכיבים אותם. לכל ריפוד יש מראה ייחודי משלו, שחורג בהרבה מהגוון שלו בלבד. הבחירה כיום היא מתוך מגוון אינסופי של עיצובים ודוגמאות, ולכל בד מאפיינים ייחודיים משלו. למעשה, הדוגמאות והאפשרויות הרבות הטמונות בריפוד בד נחשבות ליתרון משמעותי ביותר ביחס למתחרה הגדול שלו, והוא ריפוד עור.
 
אז על אילו אפשרויות מדובר? ובכן, מראה חלק של הריפוד נחשב לברירת המחדל,  ומאפשר, כך עושה רושם, ללכת על בטוח. הבחירה כאן היא בגוון מרכזי אחד, כשהגיוון עשוי להיווצר בשילוב של הספה בחלל שבו היא ממוקמת, או על ידי רכיבים משלימים אחרים (כריות לספה, למשל). מנגד, יש המעדיפים ספות הכוללות דוגמאות קוויות או משובצות,  הנחשבות לצעירות ולמודרניות יותר, ואף עשויות ליצור תחושה של מרחב בחללים קטנים. גם ריפודים בדוגמאות פרחוניות, או אפילו בצורות מופשטות, נפוצים בהחלט: ריפודים אלה מושכים תשומת לב, ומעניקים עומק של ממש לספה ולסלון כאחד. יש לתת את הדעת שגם האופן שבו מעובד הריפוד בהחלט משחק תפקיד. מהבחינה הזו, אותן צורות ודוגמאות יכולות להיות פועל יוצא של אריגה, כך שהן מיוצרות תוך כדי הליך הכנת הריפוד, אך גם רקומות (חוטים מוחדרים למשטח הקיים), או אפילו מודפסות על גבי הבד.
 
כורסא פרחונית
ריהוט פרחוני - אידיאלי לילדים קטנים.

הסגנון הכולל של הריפוד בפרט, ושל מערכת הישיבה בכלל, יכול להשפיע אף הוא על משוואת הבחירה. בתחום הריהוט, כמו בריהוט, ניתן למצוא מגוון רחב של סגנונות, ובכלל זה סגנון מודרני, צעיר, קלאסי או אפילו עתיק. לא רק הטקסטורה חשובה כאן, כי אם גם חומר הגלם: בד כותנה, למשל, נחשב לכזה שהמראה שלו צעיר במיוחד, כשלחלק מהאופנות העכשוויות, דוגמת מיקרופייבר, התייחסנו מעלה. מראה קטיפתי מכיל כיום ערך נוסטלגי לא מבוטל, כשבכוחה של הקטיפה להתאים לאווירה "כפרית" וחמימה שמעוניינים ליצור. וכמובן שניתן למצוא דוגמאות נוספות להבהרת הנקודה הזו.

דגשים חשובים אחרים בדרך לבד המושלם

כאשר מתלבטים בין סוגים שונים של בדים, מומלץ לתת את הדעת על מספר סוגיות נוספות ביחס אליהם. ההיבט הכלכלי צריך להשפיע, מטבע הדברים, על ההחלטה. המציאות מראה שניתן בהחלט להחליף את הריפוד של ספה קיימת, באמצעות רפד מקצועי, מה שמונע רכישת ספה חדשה במקרים של בלאי או רצון לרענון. עלויות התהליך, עם זאת, ראויות לציון: מחירי ריפוד ספות עשויים לנוע בין 2,500 ל-8,000 ש''ח, כאשר מורכבות העבודה (קווים ישרים או מעוקלים), כמו גם חומרי הגלם הספציפיים, הם שמשפיעים על המחיר.
 
כדי להתרשם מאיכותו של הבד, מומלץ מאוד לבחון חתיכות גדולות ממנו, כשרצוי להתבונן  ברהיטים בגודל מלא, ולא להסתמך על תמונות בלבד. כדי לעמוד על טיב הבד, יש לוודא כי הוא אכן עשוי מהחומרים שמכריזים עליהם המוכרים (בחנו את המפרט הטכני), כשבדים שעברו תהליכי אל קמט או אשפרה יכולים בהחלט לקבל עדיפות. המדובר הוא בהליכים שמביאים, בהתאמה, למניעת התכווצותו של הבד ולהפיכתו לחזק, לעמיד וליציב יותר.
 
זוג בוחן בד בחנות רהיטים
ריהוט זה לא לכל החיים.

>> לאיתור ספקי בדי ריפוד בכל הארץ.


אנשים שחיפשו בדי ריפוד חיפשו גם

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools