438,693 עסקים | 235,433 חוות דעת
כתבות בנושא אינסטלטורים וחברות אינסטלציה - תמונת אווירה

איתור נזילות מים - השיטות המובילות לגילוי נזילות

נזילות מים - בקיר, בצנרת או בשירותים - יכולות לבלוט ולהתגלות עקב ריח רע או כתמי עובש, אך יכולות גם להיות סמויות, ולהתגלות רק כשחשבון המים מתנפח בלי סיבה. כך או כך, חשוב לאתרן בהקדם האפשרי. נזילות מים יכולות לפגוע בבריאות, בחפצים, בקירות וגם בחשבון הבנק שלכם. אם יש חשש לנזילת מים, או אם יש נזילה ודאית, יש צורך לאתר את מקורה ולטפל בה בהקדם. איך עושים את זה? תשובות לכל השאלות

בכתבה זו:
מהן הבעיות שגורמות נזילות מים? | איך מטפלים בנזילות מים? | למה חשוב להתעקש על שימוש באמצעים מתקדמים? | אילו אמצעים מתקדמים קיימים לאיתור נזילות מים?

נזילות יכולות להתרחש בכל מקום ומסיבות שונות: צינור שנסדק, שהתבלה, שחורר, שנשבר או התפוצץ, והביא לידי נזילה על הגג, במרזב, מתחת לריצוף או בקיר. נזילה יכולה להתבטא בכל מיני דרכים: רטיבות בקיר, טפטוף בלתי פוסק בשירותים, ריח של טחב ממקור בלתי מוסבר ועוד. נזילות הן מפגע מעיק ומציק שיש להיפטר ממנו, ולא רק בגלל הריח, המראה המכוער וחשבון המים המוגזם אלא גם ובעיקר בגלל הבריאות. אז איך עושים את זה, ולמה בכלל זה חשוב?

מהן הבעיות שגורמות נזילות מים?

איתור נזילות בקירות או מתחת לרצפות הוא שירות נחוץ להרבה אנשים שלמרבה הצער נתקלים בעניין, בין בחורף (רטיבות ממי הגשמים), ובין במהלך כל השנה (בעקבות פיצוץ או דליפה בצנרת). לצערנו, מציאות זו נפוצה בישראל על בנייניה הישנים  (מי בבית משותף לא חווה נזילה מצנרת השכן מלמעלה?), ואינה נוחה להתמודדות, משום שלנזילות מים השלכות לא נעימות על חיינו, על הבית שלנו ואפילו על בריאותנו. נזקי נזילות מים, בוודאי אם הנזילה נמשכת זמן ארוך ולא מתוקנת, הם רבים ומגוונים:
 
1. ריח רע וכתמי עובש על הקיר. אלה הם סימנים בולטים לנזילות מים שנלווה אליהם גם לחץ נמוך בברזים השונים בבית (ברזי אמבטיה, הברז במטבח, צינור הגינה וכדומה). 
2. נזק מצטבר לקיר שהולך ומתבלה, לרצפה, לתשתיות וליסודות הבית. נזקים שכאלה פוגעים בבית ובחוזקו וחסינותו,  ועלולים לגרור פגיעה בערכו. 
3. פגיעה בבריאות - במוקדי הרטיבות מצטברים חיידקים ונבגים שפוגעים בבריאות, ואשר עלולים לגרום לתחלואת עור  ולתחלואה במערכת הנשימה. מצב זה מסוכן במיוחד בקרב ילדים קטנים, זקנים ואנשים עם בעיות במערכת החיסון (חולים כרוניים, חולים מושתלי איברים, חולים אונקולוגיים וכדומה). 
4. נזק לחפצים בקרבת מקום (ריהוט, מסמכים, מוצרי אלקטרוניקה שנהרסים במגע עם מים).
5. חשבון מים מנופח (כדאי לדעת כי במקרים רבים הודעה על המצב לחברת המים, והצגת מסמכים מהאינסטלטור  המעידים על הימצאות נזילה ותיקונה, יובילו לביטול חלק מהחוב בגין השימוש במים). 
6. נטייה לגדול: נזילות מים נוטות להתרחב, בעיית נזילה קטנה הופכת לבעיית נזילה עצומה תוך זמן קצר, ולכן חשוב לטפל בה בהקדם עוד לפני שתתעצם. 

איך מטפלים בנזילות מים?

שלב ראשון כאמור הוא גילוי הנזילה. מיד עם התעוררותו של חשד, יש לקרוא לאיש מקצוע שבמקרה זה הוא אינסטלטור. גילוי נזילות הוא השלב הראשון, וכשמגיעים למסקנה שאכן יש נזילה, עוברים לשלב הבא שהוא איתור נזילות בצנרת. יש אינסטלטורים רבים שמאמינים כי יש לבדוק קיומן של נזילות גם כשלא מתעורר חשד, אלא כבדרך השגרה. בדיקה שכזו נחוצה  פעם בשנה, משום שנזילות בבתים משותפים, בעיקר בישנים שבהם, הן מאוד-מאוד נפוצות, ולנוכח שכיחותן והשלכותיהן הקשות, חשוב מאוד לגלותן. הדרך לעשות זאת היא גילוי מוקדם וביצוע בדיקות שגרתיות מבלי לחכות שיתעורר הצורך. 
שלב שני - גילוי מקור הנזילה וקביעת מאפייניה: ראיתם רטיבות בקיר? הסקתם שקיימת נזילת מים? השלב הבא הוא לאתרה.  איפה היא מתחילה, כמה היא חמורה, איפה ובמה היא פגעה וכיצד אפשר לטפל בה. חשוב לדעת כי הרטיבות המתגלה לעין לא תמיד מתרחשת ליד מקור הנזילה, ולכן יש צורך באינסטלטור מיומן. כמו-כן, חשוב מאוד לוודא עם האינסטלטור מראש כי יש בידיו אמצעים מתקדמים וידע בטכנולוגיות חדשניות המאפשרות לאתר נזילת מים ולטפל בה. בעוד בעבר, היו רק עיניו של האינסטלטור משמשות לאיתור מקור הנזילה, הרי שכיום יש אמצעים מתקדמים ויעילים הרבה יותר.
שלב שלישי הוא הטיפול במקור הנזילה. הטיפול יהיה על ידי תיקון הצינור או החלפתו. המומלצים שלנו למציאת ותיקון הנזילה: 
אינפרטק טכנולוגיות מתקדמות בע"מ, תל אביב. 077-3169000
אופק אינסטלציה בירושלים. 072-3228105
בני - אינסטלציה מתקדמת, המלך עוזיהו 67, חיפה. 077-7784793
סמי אינסטלציה בבאר שבע. 077-7786330

למה חשוב להתעקש על שימוש באמצעים מתקדמים?

ראשית, משום שמקור הנזילה איננו בהכרח מתרחש באזור שבו מתבטאת הרטיבות ונגלית לעין. שנית, יש נזילות הסמויות לחלוטין מן העין, ורק אמצעים מתקדמים ומתאימים יוכלו לאתרם. שלישית, תיקון נזילה עלול להיות "מבצע" מורכב ויקר מאוד.  לעתים תיקון הנזק מחייב שבירת קיר, החלפת צנרת ועוד. כל טעות קטנה בזיהוי מקור הנזילה, או החלפה מיותרת של צינור  וכן כל פעולה שמבוססות על טעויות או על הנחות שגויות, תהיה בזבוז של זמן, של כסף ושל אנרגיה. האמצעים המתקדמים מונעים את כל אלה. לרוב, איתור נזילת מים באמצעים טכנולוגיים יעלה יותר כסף, אבל בטווח הארוך הוא הרבה יותר משתלם, בגלל שהוא מאפשר פתרון יעיל, ומונע גישוש, תהייה וטעויות עתידיות שיעלו לכם הרבה יותר. זה לא המקום לחסוך. 

אילו אמצעים מתקדמים קיימים לאיתור נזילות מים?

יש שני אמצעים מתקדמים בתחום של איתור נזילות בצנרת - איתור נזילות במצלמה טרמית, ואיתור נזילות באמצעות מכשיר אולטרא סאונד. בשתי השיטות לא צריך לחפש בעיניים, למשש בידיים, לעקור מרצפות או לשבור קיר כדי לגלות מה מטפטף ומאיפה תבוא הישועה. איתור נזילות המים מתבצע ללא הרס הקירות או הרצפות, ללא חדירה תחת משטחים והכול בעזרת  אותו ציוד טכנולוגי מתקדם שמאפשר לאתר את הנזילה הסמויה בצורה מהירה  ומדויקת, בוודאות של 98 אחוזים. 
איתור נזילות במצלמה טרמית כולל שימוש במצלמות אינפרא אדום שמבצעות צילום "תרמו-גרפי" של החלל (קיר, רצפה), והדמיה ממוחשבת שלו. מיפוי האזור כולל צביעת חלקיו השונים לפי טמפרטורה, כאשר האזורים שבהם יש נזילה נצבעים בגוונים בולטים. הופעת גוונים אלה מצביעה על מקור הנזילה, ומאפשרת טיפול נקודתי. מכשיר האולטרה סאונד שולח אותות  שמע אל החלל הנבדק, ולפי התהודה שלהם וחזרתם למכשיר, מצליח איש המקצוע להסיק מה המצב באזור הנבדק, ואיפה מקור הנזילה. 
לסיכום, נזילות מים פוגעות בנכס, בכיס ובבריאות שלנו. חלקן גלויות ומעוררת סימנים מחשידים, אחרות סמויות ונסתרות מן העין. אם מתעורר חשד לקיומה של נזילה - או אפילו מוטב כפעולה שגרתית המבוצעת מדי פעם - יש לפעול לאיתור נזילות בקיר. האיש שיעשה את העבודה עבורכם הוא אינסטלאטור, אך שימו לב והתעקשו על כך שישתמש בטכנולוגיות מתקדמות, ושיבצע איתור נזילות במצלמה טרמית או באמצעות אולטרא סאונד. 

 
scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools