439,004 עסקים | 235,051 חוות דעת
כתבות בנושא גנרטורים - תמונת אווירה

גנרטורים - מגנרטור ביתי ועד גנרטור תעשייתי

אספקת חשמל שוטפת במרבית המקרים אינה עניין של נוחות גרידא, ולא פעם תקלות באספקת החשמל עלולות להביא בעקבותיהן נזקים קשים, כלכליים או בריאותיים. כדי להבטיח אספקה סדירה גם כאשר רשת החשמל קורסת, אפשר ומומלץ להיעזר בגנרטור. על סוגי גנרטורים ועל חשיבותו של הגנרטור הביתי או התעשייתי, בכתבה שלפניכם.

בכתבה זו:
גנרטור ביתי או גנרטור תעשייתי - הכול תלוי בעוצמה | הסוגים המקובלים של גנרטורים | גנרטור להשכרה | חשיבותה של חברה אמינה

אף משפחה ישראלית לא יכולה להסתדר כיום יותר מאשר מספר דקות ללא חשמל. הפאניקה הרבה שמתעוררת במהרה בכל מקרה של הפסקת חשמל, מעידה על כך היטב, ואנשי חברת החשמל עובדים ימים כלילות כדי לספק לנו את החשמל למערכת הביתית. אך מה עושים כשמדובר במצבים שבהם בלתי אפשרי להמתין לחידוש זרם החשמל, ונדרש פתרון נקודתי אחר? מה יעשו מוסדות כמו בתי חולים, שחייבים לפעול בכל שעות היממה, ולא יכולים להרשות לעצמם הפסקה, אף לא של שניות בודדות באספקת החשמל שלהם? כיצד יתמודדו החולים הזקוקים לחיבור למכשירי חשמל שונים שמסייעים להם לנשום או לתפקד? איך יתקיימו אירועים הנערכים תחת כיפת השמיים, ומצריכים אספקת חשמל שוטפת? מה תעשינה משפחות שאינן יכולות להתחבר למערכת החשמל?
 
עבור מקרים אלה יש אמצעי אחד שיכול לספק חשמל ואנרגיה זמינים, בכמויות משתנות ובהתאם לצרכים המגוונים - גנרטור. אם החלטתם להצטייד בגנרטור, כדאי שתכירו את הסוגים הנפוצים ביותר של גנרטורים; את המשתנים המשפיעים על פעילותם ואת טווחי המחירים שבהם מדובר.

גנרטור ביתי או גנרטור תעשייתי - הכול תלוי בעוצמה

גנרטור, ממש על קצה המזלג, הוא מכונה המשמשת להמרה של אנרגיה מכאנית לזו החשמלית, ולפיכך מכונה זו מספקת חשמל בעוצמה מקסימאלית מוגדרת, ללא תלות בתשתית החשמל החיצונית. עבודתו של הגרנטור, יש לציין, מבוססת לרוב על דלק או על בנזין, אם כי קיים בנמצא גם גנרטור גז. קצרה היריעה מלהזכיר כאן את מנגנוני הפעולה השונים של הגנרטורים, או את התמורות הרבות שהם עברו מאז המצאתם אי שם בשנות ה-30 של המאה ה-19. כיום, מגוון האפשרויות הנוגעות לגנרטורים כה רחב, עד שנדרש לחלק את המוצרים השונים לקטגוריות מובנות.
 
החלוקה העיקרית הראשונה היא בין גנרטור ביתי ובין גנרטור תעשייתי. הגנרטור הביתי, כפי שנרמז מעלה, הוא נחלתם של בתים שאינם מחוברים למערכת החשמל המרכזית, או לחילופין של כאלה המעוניינים בפתרון יעיל לשעות חירום. ברוב המקרים, מדובר על גנרטור קטן, המחובר לשורה מצומצמת של מכשירי חשמל. גנרטור בעוצמה של 1,000 ואט צריך להספיק לבית הישראלי הממוצע. על כל פנים, כדי לדעת מהי העוצמה הדרושה, יש לקחת בחשבון את עוצמת המתח הנדרשת לכל מכשיר שאמור להיות מחובר אליו, ולחבר את המספרים לכדי סכום אחד. זוהי עוצמת הגנרטור הנדרשת. כמובן שמומלץ לקחת "מרווח ביטחון" עבור תוספת מכשירי חשמל או שדרוגם.
 
מנגד, עומדים להם גנרטורים תעשייתיים, אשר ברור שנדרשים להיות מאסיביים מעט יותר. הגנרטורים לוקחים על עצמם אספקת חשמל לתהליכים מורכבים בתעשייה, או אפילו להפעלת מפעל שלם, על כל היבטיו. עוצמות של גנרטורים כאלה עשויות להגיע לעשרות או למאות אלפי ואטים, ומשך הפעולה שלהם, פועל יוצא של כמות הדלק, יהיה ארוך עוד יותר. זאת על מנת למנוע תרחישים של הפסקת הפעילות, חלילה, עקב השבתת הגנרטור.

הסוגים המקובלים של גנרטורים

את הגנרטורים הביתיים והתעשייתיים כאחד, אפשר לחלק לכמה קבוצות נוספות. הבחנה מרכזית היא בין גנרטורים נייחים ובין גנרטורים ניידים, כאשר הניידים בעלי יכולת שינוע שלא קיימת בסוג הנייח. גנרטור נייד יהיה קטן יחסית, כך שאפשר יהיה להעביר אותו ממקום למקום, מבלי שיהיה צורך באמצעי הובלה מתקדמים: תא המטען של הרכב צריך בהחלט להספיק לרוב הדגמים. גנרטור מהסוג הזה יהיה בדרך כלל נחלתם של אירועים פרטיים או עסקיים, שבהם יש צורך להפעיל בשטח שורה ארוכה של מוצרים ומכשירים, מבלי שיש בנמצא חיבור לתשתית החשמל. גם בקרב משפחות היוצאות למשל לטיולי קמפינג, גנרטור נייד הוא פתרון יעיל במיוחד.
 
בעיני רבים, אחת המגרעות העיקריות של גנרטורים נוגעת לרעש שהם עלולים ליצור, בייחוד כשהם פועלים בעוצמות גבוהות במיוחד. הדרישה למצוא גנרטור שקט עולה לא פעם, ומקבלת מענה בדמותו של סוג נוסף של גנרטור - גנרטור מושתק. גנרטור שכזה נבדל מאלה המסורתיים בכך שהוא בנוי לתוך חופה אקוסטית המקטינה, את הרעש החיצוני שהוא מספק, ואפילו בעשרות דציבלים. גנרטור מושתק יהיה אידיאלי לחללים קטנים, בדגש על כאלה שבהם כל הפרעה חיצונית עלולה להיות דרסטית. חשבו, למשל, על תקליטן בטבע, שהסאונד שהוא מפיק מעומעם עקב רעש הגנרטור. חשוב לציין, יחד עם זאת, שמוצעים כיום אמצעי השתקה גם לגנרטורים "רגילים", לרבות בניית החופה האקוסטית לאחר מעשה, כך שלא בהכרח חייבים לבחור מראש את הדגם המושתק. למעשה, מבחינה כלכלית אפשרות ה"שדרוג" נוטה להיות משתלמת יותר מאשר אופצייה זו.
 
סוג נוסף של גנרטורים הוא גנרטור לתאורה. גנרטור שכזה כולל בתוכו עמודי תאורה מתקפלים, שנועדו לבצע בצורה נאמנה את המטרה שלשמה הם התווספו אליו. אפשר למנות מספר דגמים של גנרטורים לתאורה, לרבות גנרטורים המבוססים על הרמה ידנית, או על זרקורי הלוגן. בכל מקרה, גנרטורים אלה אפשר למצוא בעיקר באירועים או במופעי בידור למיניהם.

גנרטור להשכרה

הסוגיה הכלכלית היא אחת החשובות ביותר ביחס לגנרטורים, ונשאלת השאלה: "כמה זה עולה בכלל?". התשובה על כך מורכבת, שעה שבהתאם לסוגים, לעוצמות או לזמני העבודה של גנרטורים, ייתכנו פערי מחירים עצומים. טווח המחירים של גנרטור למכירה נע בין כמה מאות או אלפי שקלים לגנרטור הפשוט ביותר, לבין עשרות או מאות אלפי שקלים הנדרשים עבור דגמים הפועלים בעוצמות גבוהות במיוחד.
 
עקב המחירים הגבוהים של גנרטורים, ופועל יוצא של העובדה שהם נדרשים פעמים רבות באופן נקודתי, האפשרות של השכרת גנרטור נחשבת לנפוצה במיוחד, יש שיגידו אפילו יותר מאשר רכישה. מחיר ההשכרה עשוי להיות על בסיס יומי או על בסיס חודשי, והוא נקבע בעיקר על פי סוג הגנרטור ועל פי העומס המרבי שבו הוא יכול לעמוד. לעלויות אלה, שעשויות להגיע לאלפי שקלים בחודש, יש להוסיף את מחיר ההובלה של הגנרטור לשטח, את עלויות הביטוחים עבורו וכן את הסולר או את אמצעי ההפעלה האחר. בנוסף על כך, יש להתייחס לעובדה שרוב מחירי ההשכרה מבוססים על מספר שעות מסוים שבו אפשר להפעיל את הגנרטור, כשחריגה ממנו עלולה לגרום למחיר לעלות כלפי מעלה.

חשיבותה של חברה אמינה

גנרטור, כפי שראינו מעלה, מקבל חשיבות מכרעת, כך שלא ניתן לזלזל בדרישה לאיכות מקסימאלית שלו. זו בדיוק הנקודה שבה נדרש לבחון את החברות הפועלות בתחום, ולראות מהם הדגמים המקובלים, או המומלצים, של גנרטורים כיום. לפני מספר שנים, העביר משרד הפנים לרשויות המקומיות מסמך המתייחס לסוגי גנרטורים מומלצים לרכישה, על פי היצרנית. מסמך שבו הופיעו שמות דוגמת קמינס, פרקינס, דוייץ, גייקו וניו הולנד. חשוב להדגיש מראש שמדובר בגנרטורים עוצמתיים יחסית, הפועלים בעוצמה של עשרות אלפי ואט.
 
במגזר הביתי, אפשר למנות דגמים מומלצים אחרים, ובכלל זה דגם ה-ET950 של Yamaha, דגם Shatal SR2200, דגם Hyundai HD1090, גנרטור נייד Lutian מדגם LT950A ועוד. בהתנהלות אל מול החברה המספקת חשוב לקבל דגשים חשובים על הפעלת הגנרטור, ורשימה של הוראות בטיחותיות שחייבים להקפיד עליהן, שהרי גנרטורים עלולים להיות גם מסוכנים. השאיפה צריכה להיות בחירה בחברה המציעה שירות תיקונים וטיפול בתקלות מהיר ככל האפשר, מה שיאפשר לשמור על היתרונות המובנים של הגנרטורים.

>> לאיתור ספקי גנרטורים בכל הארץ.


scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools