438,703 עסקים | 234,303 חוות דעת
כתבות בנושא כח אדם זמני - תמונת אווירה

סוגי עבודות זמניות - יתרונות חסרונות

משרות זמניות עשויות להתאים לאנשים מסוימים בתקופות מסוימות בחייהם, או לחילופין לעסקים שדרוש להם ממלא מקום לבעל תפקיד שנעדר לתקופה קצובה, או כוח אדם שישלים עבודה בפרויקט ספציפי שמכסת העבודה שלו הוקצתה מראש. כך או כך, משרה זמנית משמשת כמענה ראוי לצרכים של עובדים או מעסיקים, ובתנאי ששני הצדדים מודעים להגדרה זו, ומתואמים מבחינת הציפיות ההדדיות.

בכתבה זו:
סוגי עבודות זמניות לפי תפקידים | סוגי עבודות זמניות לפי סיטואציות

כשאדם מחפש עבודה חדשה, עומדות בפניו כמה אופציות. הוא יכול לחפש עבודה במשרה מלאה שתעסיק אותו 8-9 שעות ביום ואף יותר מזה, עבודה במשרה חלקית - למספר שעות מצומצם בכל יום או עבודה זמנית - לתקופה מוגדרת מראש של כמה חודשים.
באופן כללי, נדמה כי כל אדם באשר הוא יבחר באופצייה הראשונה, של משרה מלאה, משום שהיא מספקת את היציבות הגדולה ביותר, וכמובן גם מכניסה את סכומי הכסף הרבים ביותר, אבל בפועל יש לא מעט שיקולים שמנחים כל אדם בזמן בחירת מקום העבודה החדש שלו.
מהו אופייה של המשרה הזמנית? זו יכולה להיות עבודה ככל העבודות, אך עם הבדל אחד ברור: יש לה 'תאריך תפוגה', כלומר, היא לא עבודה שסביבה יבנה העובד קריירה שלמה. במקרים רבים, מדובר במשרה המוגדרת מראש על ידי המעסיק כמשרה זמנית, אך במקרים מסוימים דווקא העובד הוא זה שיחליט כי מדובר במשרה זמנית - לעתים גם מבלי לעדכן את המעסיק. כלומר, הוא מגיע מתוך כוונה לעבוד במקום המדובר תקופה מסוימת, לצבור את סכום הכסף שהוא זקוק לו, ולעזוב.
כאן נשאלת השאלה: מה גורם לאנשים לבחור בעבודה זמנית, ומהם השיקולים שעליהם לקחת בחשבון בבחירה בעבודה כזו? הרי זו משרה שלא תתאים לכל אחד, ולא תהיה חפה מחסרונות. חשוב להיות מודעים לכל התמונה עוד לפני שמחליטים להיענות להצעת העבודה, ולהכיר את מגוון היתרונות והחסרונות שיש בסוג משרה שכזה.

סוגי עבודות זמניות לפי תפקידים

יש לא מעט ענפים מקצועיים, ויש שלל סוגי עבודות אשר מתאפיינים בכמות גדולה מאוד של משרות זמניות. אלו התפקידים הנפוצים ביותר מבחינה זו, על היתרונות והחסרונות שבהם:

מלצרות
 
יתרונות: 
עבודה דינאמית מבחינת כוח האדם, מתאפיינת בתחלופה גבוהה (כך שעזיבה, גם בהתראה קצרה יחסית, לא נתפסת כחריגה) ובמשמרות - כך שגם העבודה עצמה, מדי יום, יכולה להיות יחסית נוחה. אפשרות לצבירת כסף רב יחסית הודות לטיפים.
חסרונות:
עבודה שוחקת ומעייפת, פיזית מאוד. במקומות מסוימים מתקיימת גם מסביב לשעון (כולל חגים ושבתות לא פעם). מעמד נמוך ותדמית ירודה.
חלוקת פליירים ועיתונים
 
יתרונות:
עבודה בשעות ספציפיות מאוד (לרוב בשעות הבוקר המוקדמות או הערב). תגמול נאה לכל שעה. ניידות רבה. תקופות מוגדרות לכל פרויקט ויעדים ברורים.
חסרונות:
עבודה פיזית במיוחד (מהפיזיות ביותר שקיימות כיום), בתנאים לא פשוטים. עבודה  מונוטונית מאוד. זו עבודה שמתקיימת רובה ככולה בחוץ, וסובלת מדימוי לא מוצלח.
עובד קופה בסופר
יתרונות: 
גם כאן התחלופה גבוהה מאוד. עבודה במשמרות, בדרך כלל, שטומנת בחובה גם לימוד ורכישת ידע בתחומי צרכנות וחשבונאות בסיסית (ניהול קופה, סגירת קופה ועוד), כמו גם אחריות בנושא כספים.
חסרונות:
עבודה שירותית מאוד ופרונטאלית (למי שלא אוהב לשרת אנשים, לא מומלץ להתנסות), בלחץ גדול ולמשך זמן ממושך , כמעט ללא החלפה או הפסקה. שכר לא גבוה.
טלמרקטינג ושירות לקוחות
יתרונות:
תנאים טובים יחסית, הן מבחינת שכר הן מבחינת סביבת העבודה. אפשרות לקידום למי שרוצה להפוך את הזמני לקבוע. חברה טובה (רוב העובדים בתחומים אלו הם צעירים). תחלופה גבוהה ומשמרות.
חסרונות:
עומס גדול בזמן העבודה. התחייבות לעמידה ביעדים מדי יום. רעש רב בסביבת העבודה. בדיקת הישגים לכל עובד בפני עצמו.
בייביסיטר
יתרונות: 
שכר שעתי גבוה מאוד יחסית. עבודה בשעות שאינן שעות השיא של היום. אפשרות לעבוד קרוב לבית (שכנים למשל). אפשרות לסרב בימים שאינם מתאימים. חוסר מחויבות לשעות או לימים מוגדרים. אפשרות עזיבה קיימת כמעט בכל שלב.
חסרונות:
טיפול בילדים אינו דבר פשוט,  וכרוך באחריות גדולה מאוד. עבודה לעתים בימים לא נוחים (חמישי בערב, לדוגמה, כשכולם יוצאים לבלות).

סוגי עבודות זמניות לפי סיטואציות

עבודות זמניות 'נוצרות', במקרים רבים, בעקבות סיטואציות מסוימות המאפיינות את שוק העבודה. גם בהתחשב בעניין זה, אפשר למצוא לא מעט יתרונות וחסרונות, אשר עבור מחפש עבודה יוכלו להיות ההבדל בין קבלת ההצעה לדחייתה:
החלפת אישה בחופשת לידה
זוהי המשרה הזמנית הקלאסית, אשר זמניה מוגדרים מראש - מרגע הלידה ועד חזרתה של האישה מחופשת הלידה. היתרונות הם בכניסה לתפקיד ש'מרגיש' כמו משרה רגילה לחלוטין, כך שאת דריסת הרגל אפשר בהחלט להשיג. החיסרון: היחס אל העובד הוא כאל עובד זמני על כל המשתמע מכך. 
חשוב לזכור כי במקרים לא מעטים האישה שאותה החלפת עשויה להחליט שלא לחזור לעבודה לתקופה ארוכה משתוכנן - אפשר להסתכל על הצעד הזה כעל יתרון או חיסרון,  בהתאם לציפיות שלך מהמשרה.
'מילוי חלון' לפני טיסה לחו"ל, או לפני עבודה חדשה
משרות זמניות רבות מספקות לעובד מעין 'מילוי חלון ריק' בלוח הזמנים שלו - חלון של כמה חודשים שנוצר בשל תכנון עתידי ומוגדר מראש לטיול בחו"ל, התמנות לתפקיד חדש שיתפנה רק בעוד תקופה מסוימת ועוד. היתרון הוא שבמהלך ה'חלון' הזה יכול העובד להרוויח כסף בכמות מסוימת מבלי להתחייב לטווח ארוך. החיסרון: גם עבודה כזו עשויה להתברר כמשרה שחבל לוותר עליה - אז יעמוד העובד בפני דילמה לא קטנה.
פתרון זמני למי שאינו עובד
עבודה זמנית יכולה לשמש גם כפתרון ארעי, למי שכרגע לא עובד וזקוק לכסף. הרי במקום לשבת בבית ולחפש עבודה, הוא יכול להרוויח כמות מסוימת של כסף ולהישאר 'עם הראש מעל למים' מבחינה כלכלית. היתרון: הכסף כמובן. החיסרון: התעסוקה הזמנית עשויה לגרום לעובד 'לשכוח' מהחיפוש אחר עבודה יציבה, או פשוט לגזול ממנו את הזמן הדרוש לחיפוש.
עבודת סטודנטים
עבודה זמנית תהיה מעולה לסטודנט שנמצא בחופשה מהלימודים, ושרוצה להרוויח קצת כסף בזמן הפנוי. הן במהלך חופשת הסמסטר (כחודש) הן בחופשת הקיץ (חודשיים עד שלושה) יוכל הסטודנט לעבוד במשרה מלאה, גם אם זמנית, ולהעסיק את עצמו - וכמובן להרוויח כסף טוב. היתרון: החופשה הארוכה מנוצלת ביעילות. החיסרון: קשה מאוד למצוא עבודות לזמן כל כך קצר, מה גם שהן יהיו לרוב בתנאים לא נוחים ובשכר נמוך למדי.

>> לחברות כוח עבודה זמני בכל הארץ.


scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools