כתבות בנושא חנויות ספרים - תמונת אווירה

ספרי לימוד משומשים או חדשים - רכישת ספרי לימוד באינטרנט

היערכות לפתיחת שנת הלימודים כוללת רכישת ספרי לימוד על פי רשימות מסודרות לפי כיתות הלימוד. בשנים האחרונות חנויות הספרים האינטרנטיות, ובכללן חנויות ספרים משומשים זוכות לעדנה, לא מעט בזכות נוחות השימוש ויעילות הרכישה. על היתרונות שברכישת ספרים משומשים או חדשים באמצעות האינטרנט, וגם קצת על החסרונות.

בכתבה זו:
קניית ספרים באינטרנט | ומה באשר לחסרונות הרכישה ברשת? | המקרה הייחודי של ספרי לימוד משומשים | על ספרים אלקטרוניים (ותחזיות לשנים הקרובות)

רבות נכתב בשנים האחרונות על סכומי הכסף הגבוהים שנדרשים הורים לשלם על ספרי לימוד לילדים ועל העובדה שהתחלופה הגוברת של מהדורות, אפילו של אותו ספר, מקשה על העברת ספרי לימוד "בירושה". רכישת ספרי לימוד היא "כאב ראש" לא קטן, וההורים מחפשים דרכים שונות כדי להוזיל עלויות, להקל על עצמם בתהליך החיפוש ולמצוא את כל הספרים ברשימה בזמן קצר ככל שאפשר. מסיבות אלה, הפכה קניית ספרים באינטרנט לבחירה המועדפת על הורים רבים. יחד עם זאת, כדאי לבחון היטב אם באמת רכישה מקוונת היא בהכרח כדאית ומשתלמת יותר, בכל מצב. 

קניית ספרים באינטרנט

ללא ספק, הסיבה העיקרית שמביאה גולשים רבים לביצוע רכישות באמצעות האינטרנט היא הנוחות שבדבר. אחרי הכול, את הרכישה באמצעות האינטרנט אפשר לבצע בלחיצת כפתור,  מבלי שנדרש לצאת מפתח הבית. הדבר מונע, כמובן, את הצורך להגיע פיזית לאותן חנויות המציעות ספרים לבית הספר, וכפועל יוצא - בלי לבזבז על כך זמן יקר, ובלי לשלם על דלק ועל הוצאות חניה. אתרי האינטרנט של העת הנוכחית שמים במרכז התפיסה את חוויית  המשתמש, והם נוטים להיות נוחים. במקרה של רכישת ספרי לימוד באינטרנט, יש שיטענו שהם אולי אפילו נוחים יותר מאשר המעבר הפיזי בין המדפים של חנות ספרי לימוד. בחלק מאתרי האינטרנט אפשר למיין את רשימות הספרים על פי כיתת הלימוד הספציפית שלה הם מיועדים, על פי נושא לימודי, על פי שנת הדפסה וכיוצא בזה. בלחיצת כפתור אפשר  לעבור בין ספרי לימוד אנגלית לספרי לימוד המתמקדים במתמטיקה; לבחון ספר ללימוד ערבית או ספר ללימוד צרפתית במגוון רמות קושי, או לבדוק רשימת ספרים לכיתה א אל מול רשימת ספרים לכיתה ו. 
 
לכך, אפשר להוסיף את העובדה שרכישה דרך האינטרנט, בעת הנוכחית, הפכה לבטוחה פי כמה. מרבית האתרים המקוונים מציעים את כל אמצעי הבטיחות כדי לוודא שפרטי כרטיס האשראי יישארו חסויים ולא יגיעו לאף גורם, מה שמאפשר לרכוש בהם ללא חשש. עם זאת,  עדיין יש לא מעט הורים שחוששים מלבצע רכישות מקוונות, או מתרחישים דוגמת זליגה של פרטי כרטיס האשראי שלהם לגורם חיצוני. וכאן מתחילים לדבר על החסרונות שיש להביא בחשבון בכל הקשור לרכישה של ספרים לימודיים באמצעות האינטרנט.

ומה באשר לחסרונות הרכישה ברשת?

מן העבר השני של המשוואה, יש אנשים אשר מעדיפים עדיין לרכוש ספרי לימוד בדרך המסורתית, ולא באמצעות האינטרנט. יש לכך כמה סיבות: הגם שאין יותר מדי אפשרויות תמרון ברשימת ספרים (אם מחזיקים, למשל, רשימת ספרים לכיתה ה חייבים ללכת על פיה), הם מעדיפים לבקר בחנות באופן פיזי, לבחון את מצב הספרים (אם מדובר בספרים משומשים) ולראות האם הם יכולים לרכוש גם פריטים חשובים אחרים, מלבד ספרים או חוברות לימוד. לא מעט חנויות המציעות ספרים מאפשרות לרכוש גם ציוד לבית ספר, מה שמעניק להורים את ההזדמנות לתפוס את כל הביצים בסל אחד. כשהם הולכים לחנות ביחד  עם הילד שלהם, הם יכולים גם להעניק משקל לטעמם ולרצונותיהם של הילדים, שהרי אין לשכוח - הפריטים האלה מיועדים להם. אם הילד רוצה לרכוש יומן של  קבוצת הכדורגל של ברצלונה, למשל, אפשר לרכוש זאת עבורו. קשה יותר, במקרה קנייה של ספרי לימוד  באינטרנט, להושיב את הילדים אל מול המסך, ולעבור יחד אתם על מגוון האפשרויות. 
 
סוגיה משמעותית אחרת שיש לתת עליה את הדעת היא זו הכלכלית. הזכרנו קודם את החיסכון הכספי המסוים שאפשר להשיג כשלא נדרש להגיע לאותן חנויות ספרים באופן פיזי. אך אליה וקוץ בה: מחיר ספרים שמזמינים דרך האינטרנט עלול להיות גבוה מעט יותר מאלה שרוכשים באופן פיזי, וזאת עקב דמי המשלוח עבורם, שנכנסים כמעט תמיד לתוך המשוואה. משלוח כרוך בתשלום של כמה עשרות שקלים, בהתאם למיקום מאגר הספרים או המחסנים של החנות, ולכן רכישה זו עלולה להיות יקרה יותר. מנגד, יש לציין שחנויות ספרים מקוונות מסוימות מנסות למנוע מצב כזה מראש באמצעות הוזלה של מספר אחוזים במחיר הספרים עצמם.

המקרה הייחודי של ספרי לימוד משומשים

בנקודה הזו, חשוב להתייחס להיבט משמעותי בהקשר של ספרי לימוד יד שנייה. העובדה שהספרים נועדו לשמש לשנת לימודים אחת או לשנים ספורות, מגבירה את הביקוש לספרי לימוד משומשים או השאלת ספרי לימוד. אבל מהי הדרך המומלצת לעשות זאת, בחנות או באמצעות האינטרנט? 
 
לשאלה הזו קשה לתת תשובה חד משמעית, אם כי דומה כי היתרון מושם על רכישה באמצעות חנויות ספרים. זאת מכיוון שאין זה מובן מאליו כלל וכלל שספרי לימוד משומשים  אכן יהיו במצב שמאפשר שימוש סביר בהם. בתנאים אלה, ההתרשמות הפיזית מהספרים וממצבם, שמושגת רק דרך חנויות הספרים, יכולה להיות כל ההבדל. אפשר לדפדף בין העמודים, לראות אם חלק מהם חסרים, האם הספרים מקושקשים וכיוצא בזה. רכישה מקוונת תציג לרוב תמונה בודדת של הספר, אם בכלל, כך שמהרוכשים נמנעת האפשרות הזו.

על ספרים אלקטרוניים (ותחזיות לשנים הקרובות)

אז מה צפוי לנו בשנים האחרונות? ובכן, ייתכן כי ההבחנה הזו שבין חנויות ספרים פיזיות לבין אלה המקוונות תהפוך ללא רלוונטית כלל וכלל. בשנת 2011, פרסם משרד החינוך על תוכניתו להחליף, תוך פרק זמן של חמש שנים, את כל ספרי הלימוד עשויי הנייר באלה האלקטרוניים - ספרים המובאים בצורה של קבצים דיגיטליים, הנמצאים במחשב, או לחילופין מיועדים להיקרא על ידי קוראי ספרים אלקטרוניים.

המטרה של משרד החינוך, בצעד זה,  היא ליישר קו עם המאה ה-21, כאשר רשימת המעלות של ספרים בצורתם הדיגיטלית כוללת חיסכון כלכלי של ממש בהפקת הספר, חיסכון במקום, רמת נגישות גבוהה (לא נדרשת יותר מאשר גישה לאינטרנט כדי לקרוא בו), שמירה על הסביבה וכן היעדר בלאי.
 
אתרי האינטרנט המיועדים לרכישת ספרים מאפשרים, כבר כיום, לרכוש ספרי לימוד דיגיטליים. בשנים הקרובות, אם אכן ספרי לימוד יהפכו לדיגיטליים כולם, סביר שחנויות הספרים המסורתיות ייאלצו לשנות את אופן הפעילות שלהם. ימים יגידו כיצד הם יצליחו לעשות זאת, או האם יהיו אלה ימיה האחרונים של ספרות הלימודים המודפסת. מצד שני, בהתחשב בעובדה שהעיתונות המודפסת עדיין קיימת גם בעידן האינטרנט, למרות תחזיות שקבעו שתיעלם כבר לפני שנים רבות, לא מפתיע יהיה אם גם ספרי הלימוד המסורתיים יישארו בתמונה עוד שנים ארוכות.

 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools