438,703 עסקים | 234,303 חוות דעת
כתבות בנושא קבלני איטום - תמונת אווירה

איטום מקלטים על ידי בעלי מקצוע - סיבות, שיטות ויתרונות

אין צורך להכביר מילים על חשיבותו של מקלט מתוחזק ומוכן היטב לקראת מצב חירום, ואחת הפעולות החשובות ביותר שיש לבצע היא לבדוק את מצב האיטום, ולתקנו בהתאם לצורך. איטום מקלטים חייב להתבצע על ידי אנשי מקצוע מנוסים ומקצועיים, וכדי לבחור את בעל המקצוע המתאים ביותר, יש להבין מדוע נדרש איטום, מה הן ההכנות שיש לבצע לקראת מלאכת האיטום ומה הם הדגשים החשובים לבחירת קבלן איטום.

בכתבה זו:
למה צריך לאטום מקלטים? | הכנה לקראת האיטום | איטום באמצעות חומרים משחתיים | איטום באמצעות יריעות ביטומניות | דגשים בבחירת קבלן איטום

מהם הפרמטרים החשובים שיש לבדוק, כדי להיות בטוחים שהמקלט שלכם עומד בסטנדרטים הנדרשים לשעת חירום? יש שיציינו גודל מספק, בהתאם למספר האנשים שהוא אמור להכיל בעת הצורך, גישה נוחה ותחזוקה הולמת. אלא, שמלבד פרמטרים חשובים אלה, אין צל של ספק כי יש גם חשיבות עליונה לאיטום מקלטים שמבוצע באופן קפדני, "על פי הספר". הנחת היסוד היא שמקלט שאינו אטום היטב, מאבד חלק ניכר מהיעילות שלו, ויש שיגידו שאף הופך בלתי שמיש כמעט לחלוטין. אבל איך בדיוק מבצעים את מלאכת האיטום הלכה למעשה? ובכן, אין ספק שמדובר במגוון פעולות המצריכות חומרים מיוחדים, ואשר נעשות על ידי בעלי מקצוע. הנה כל מה שחשוב לדעת בדרך לאיטום האידיאלי.

למה צריך לאטום מקלטים?

בעיני לא מעט אנשים, מקלטים נתפסים כמקומות מוזנחים שיש להם תפקיד מוגדר למקרים בודדים ונדירים, אך לא יותר מכך. השאיפה, כמובן, היא שלא יידרש שימוש במקלטים כלל וכלל. עם זאת, במציאות הנוכחית, כשכבר הוכח מעל לכל ספק שאין עיר בישראל שחסינה בפני איום הטילים, המקלטים הופכים למרחב מוגן חשוב וחיוני ביותר בתוך שגרת החיים,  ולכן הם אמורים לענות על כמה קריטריונים עיקריים. ראשית, על המקלט להיות אטום בפני חדירה של רטיבות, גזים או נוזלים, מה שלא רק יאפשר למלא את תפקיד העל שלו - הגנה על כל מי שנמצא בתחומו בשעת חירום - אלא גם יהפוך אותו למקום נעים פי כמה. זאת ועוד, באמצעות איטום מקלטים אפשר למנוע בעיות שונות, שעלולות בהחלט לצוץ, דוגמת עובש, רטיבות, התפוררות קירות המקלט וכיוצא בזה. כל אלה פוגעים במראה המקלט,  וחלקם מביאים לריחות מבאישים למדי.
חשוב להדגיש, בהקשר הזה, כי אותם נזקים המופיעים במקלטים, שגם בהם נדרש לטפל בהקדם האפשרי, עלולים לחדור גם לקומות התחתונות של בניין. הדבר מוסיף למורכבות עוד יותר, ומביא לכך שפשוט אסור לוותר על איטום נאות של המקלט, ורצוי מוקדם ככל האפשר.

הכנה לקראת האיטום

התחום של איטום מקלטים הוא חלק מסל השירותים של חברות וקבלנים הפועלים בתחום, לצד תחומים מקבילים דוגמת איטום מרתפים. חשוב להדגיש כי איטומים ספציפיים אלה עומדים לרוב בקנה אחד עם האיטום הכולל של המבנה, לרבות המעטפת או הסביבה החיצונית למקלט. רק כאשר איטום המתחם, מבחינה חיצונית ופנימית גם יחד, יהיה שלם, ניתן יהיה לסמן "וי" על המלאכה הזו.
בנקודה הזו, נדרש להיכנס לעובי הקורה, ולראות כיצד האיטום החיוני הזה מתבצע הלכה למעשה. התרחיש המקובל הוא איטום מקלט קיים, שמסיבה זו או אחרת אינו אטום לחלוטין,  אם כי היבטים שונים בתהליך יכולים לאפיין גם את שלבי התכנון הראשוניים של המקלט, כחלק מהליך הקמת המבנה. בשלב הראשוני, על כל פנים, יש לוודא כי המקלט אכן ריק מכל תכולה שמביאה כשלעצמה תופעות לוואי דוגמת מזיקים, לכלוך בכמויות מסחריות או עובש. מכאן נובע שניקוי המקלט הוא צעד חשוב ביותר כבסיס לשלב האיטום. פעולה חשובה נוספת היא הסרה של שכבות הקיר הקיימות, לרבות צבע או טיח, מה שיאפשר לחשוף את הבטון במערומיו.

איטום באמצעות חומרים משחתיים

השלב המרכזי של האיטום הוא זה שבו אמצעי האיטום יתווספו למקלט. מה שחשוב להדגיש הוא שיש כיום כמה שיטות איטום, ולא מעט חומרים שבהם נעשה שימוש. בעל המקצוע צריך למצוא את ה"נוסחה" המתאימה ביותר למאפייני המקלט, לצרכים של בני הבית ולתקציב. ברוב המקרים, ההתבססות היא על חומרי איטום ביטומניים גמישים, על בסיס PVC  או על בסיס פוליאריתן. חומרים אלה מותזים או נמרחים על הקיר, באמצעות מכונות או כלים ייעודיים. בין השמות המסחריים של החומרים, ניתן למנות את אלסטופז 2000, מסטיגום ספריי, מסטיגום 10, פלקסיגום ורפידפלקס.
 
איטום על בסיס זה נעשה במספר שכבות, שתיים לפחות, כאשר כל הוספה של שכבה חדשה נעשית רק לאחר התקשותה של השכבה הקודמת. ברוב המקרים, יתחיל האיטום מהחללים ומהמקומות הקטנים ביותר, בתוך המקלט, כמו למשל איטום סדקים נקודתיים. רק לאחריהם מתפרשים לאזורים המאסיביים יותר. לאחר תום האיטום, יש להמתין פרק זמן של כשבוע עד להתייבשות מוחלטת של כלל שכבות האיטום.
 
החומרים המשחתיים, כשהאיטום באמצעותם נעשה על פי הספר, יאפשרו איטום מקסימלי, לאורך זמן, בהליך הנחשב לפשוט באופן יחסי. העובדה שהחומרים גמישים, בוודאי תורמת לכך. מנגד, חומרים אלה אינם העמידים ביותר בפני פגיעות מכאניות, וכשהם מושמים בצורה שאינה מקצועית ,עלול להיווצר חוסר אחידות. הגם שיש בנמצא חומרי איטום פוטנציאליים נוספים, החומרים שהוזכרו נחשבים למומלצים ביותר, ועיקר השימוש נעשה כיום בהם.

איטום באמצעות יריעות ביטומניות

שיטת איטום מקלטים נוספת מבוססת על השמה של יריעות ביטומניות. זוהי שיטה הנחשבת למסורתית יותר, אך כיום השימוש בה נפוץ פחות מאשר החומרים המשחתיים. יריעות אלה מגיעות במקשה אחת, והן מולחמות אל הקיר בחלקים קטנים. יתרון משמעותי של היריעות הוא בעמידותן הגבוהה, ובכך שהסבירות להבדלים בעובי שכבות האיטום לא קיימת, עקב העובי האחיד של היריעות.
מנגד, תוצאות שליליות אפשריות הן הופעת כיסי אוויר שפוגעים באיטום, כמו גם חיבורים בין יריעות שרחוקים מלהיות מושלמים, ולכן אינם מספקים גם כן איטום מלא. חיסרון משמעותי אחר נוגע לכך שמספיק פגם אחד ביריעה, אפילו חור קטן, על מנת להביא לצרה צרורה: מים החודרים מבעד לעטיפה, למשל, יגיעו למקומות נוספים ביריעה. כמו-כן, במשטחים שאינם נוחים לגישה, או באלה שבהם הצורה הגיאומטרית מורכבת, עלול האיטום להיות קשה מאוד במקרה הטוב, או בלתי אפשרי כלל במקרה החמור יותר.

דגשים בבחירת קבלן איטום

ראוי להדגיש כי כדי שהאיטום יתבצע על הצד הטוב ביותר, לא מספיק תמיד לפנות לבעל מקצוע בתחום. חשוב הרבה יותר לפנות לבעל מקצוע איכותי, מה שאינו מובן מאליו בתחום שכולל בתוכו גם לא מעט "חאפרים". הסקירה הראשונית צריכה להיות של שירותי אותו קבלן, של שנות הניסיון שלו בתחום, של המבנים שהוא נוהג לאטום וכן הלאה. אפשר להתרשם מכך בשיחה קצרה, אך גם דרך אתרי האינטרנט שמעמידים לא מעט קבלנים. זה בדיוק הרגע שבו סקירת חוות דעת על אותו קבלן עשויה לסייע גם כן.
חשוב מאוד לבחון בתשומת לב את הצעת המחיר, שאינה פשוטה בהכרח במקרה של איטום מקלטים. יש לבדוק את התחייבויותיו של הקבלן בכל הנוגע להליך העבודה הספציפי, לחומרים או לשיטות שבהם ייעשה שימוש, וללוח הזמנים, ולראות שהם עומדים בקנה אחד עם מה שבוודאי סוכם עליו בעל פה. בתחום זה, אין לוותר על אחריות קבלן על העבודה שהוא מבצע: צריך לראות מה היא כוללת, מה עלול להביא לכך שהיא תתבטל, ובעיקר -  לכמה זמן היא תקפה. המלצה ברורה היא לא לבחור בקבלן שמציע אחריות בת פחות מחמש שנים, פרק זמן שבו עבודות שאינן מקצועיות עלולות לתת את אותותיהן השליליים.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools